Vyrų ledo ritulį net galima apibūdinti kaip „tikrų vyrų“ sportą. Greitas, kietas veiksmas, įspūdingi žaidėjų įgūdžiai, didelė klaidos kaina, įspūdingos rungtynių akimirkos visuose lygiuose bei kvapą gniaužiantys rinktinių čempionatai.
Šio sporto mėgėjų bei aukšto lygio sportininkų netrūksta tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje. Būtent mūsų „braliukai“ pastaruoju metu braunasi į ledo ritulio elitą, 2023 metais laimėjo bronzą pasaulio čempionate ir užimą 10-ą vietą IIHF reitinge. Tačiau kaip mes lyginamės su savo kaimynais ir kokia ledo ritulio istorija Baltijos šalyse?
Seniau ledo ritulį žmonės dažniau žaisdavo kiemuose, laisvalaikiu, nereikėjo nei specialios įrangos.
Ledo ritulio istorija Baltijos šalyse veda mus į XX a. pradžią.
Latvijoje šį sportą populiarino vokiškai kalbanti diaspora. Pirmosios užfiksuotos rungtynės buvo sužaistos dar 1909 m., o Lietuvoje organizuota ledo ritulio veikla prasidėjo apie 1920-uosius, tad kiek vėliau. Būtent šiaurinė mūsų kaimynė sparčiau čiuožė į priekį bei sukūrė neblogą ledo ritulio mokyklą, nuolat dalyvaudavo didžiausiuose turnyruose.
Visgi, po okupacijos abi šalys priklausė sovietinei sporto sistemai, kuri turėjo didelę įtaką jų ledo ritulio programoms. Rusijoje ledo ritulį mėgsta, tad ypatingai Latvijos sportininkams buvo neblogos sąlygos reikštis.
Po nepriklausomybės atgavimo 1990-1991 m. Lietuva bei Latvija siekė vėl įsitvirtinti tarptautinėje arenoje. Latvija įstojo į Tarptautinę ledo ritulio federaciją (IIHF) ir ėmė rungtis turnyruose.
Visgi, skirtingai nei kaimynai, Lietuva susidūrė su didesniais iššūkiais. Nors sovietmečiu ledo ritulys buvo populiarus, po nepriklausomybės atgavimo šiai sporto šakai nebuvo skiriama tiek daug dėmesio. Tik 1992 m. įsteigus Lietuvos ledo ritulio federaciją „ledai pajudėjo“. Visgi, tenka pripažinti, kad kaimynai už mus bent jau šiame sporte tikrai yra sėkmingesni.
Latviją tarptautiniame ledo ritulio pasaulyje pastaruoju metu lydi didelė sėkmė. Jų nacionalinė vyrų rinktinė nuolat gerai pasirodo IIHF pasaulio čempionatuose.
Latvijos sėkmę lemia gera ledo ritulio infrastruktūra, aistringi sirgaliai ir nuolatinis talentingų žaidėjų, kurie įsitvirtino geriausiose pasaulio lygose, įskaitant NHL, srautas. Pagrindinė šalies komanda Rygos „Dinamo” ilgai rungtyniavo stiprioje Kontinentinėje ledo ritulio lygoje (KHL), tačiau po to, kai lygos šeimininkė Rusija užpuolė Ukrainą, iš ten pasitraukė bei varžosi OHL – Optibet Hokeja Liga, Baltijos šalių lygoje. Čia varžosi ir dvi Lietuvos komandos:
Latvijos ir Lietuvos ledo ritulio tarpusavio susitikimuose dominuoja Latvija.
Pirmosios užfiksuotos abiejų komandų rungtynės įvyko dar 1932 m.. Tai buvo ir pirmasis tarptautinis mačas abejoms rinktinėms, kurį Latvija laimėjo 3:0. Kiek liūdna, kad didžiausią pralaimėjimą Lietuvos ledo ritulio istorijoje esame patyrę prieš tuos pačius latvius. Liūdną 1996-08-26 d. popietę, Rygoje mūsiškiai buvo visokeriopai silpnesni už „braliukus“ bei pralaimėjo 27-0. Tiesa, tai nėra didžiausia latvių pergalė jų ledo ritulyje. Pora metų prieš šį įvykį, Izraelio rinktinę jie sutrypė net 32-0.
Paskutiniais metais susitikimų rezultatas yra 4:1 latvių naudai. Paskutinę pergalę draugiškame mače lietuviai užfiksavo po pratęsimo, 3:2 įveikdami kaimynus.
Latvija nuolat rungtyniauja aukščiausiame IIHF pasaulio čempionato divizione, o Lietuva dažniausiai varžosi žemesniame, I divizione. Nepaisant skirtumų, jeigu tik vyksta mačai, netrūksta nei fanų dėmesio, nei pasiūlos lažybų bendrovėse.
Artūrs Irbe
Artūrs Irbė yra vienas garsiausių Latvijos ledo ritulininkų ir turbūt geriausias vartų sargas istorijoje. The Hockey News sudarytame TOP 100 vartininkų sąraše A. Irbė liko garbingoje, 93-ioje pozicijoje.
Statistika: Per savo karjerą NHL Irbe sužaidė 568 rungtynes, per kurias turėjo net .899 vartų apgynimo procentą, o GAA siekė 2,83.
Sandis Ozoliņš
Sandis Ozoliņš visad garsėjo kaip atakuoti mėgstantis gynėjas. Su Colorado „Avalanche” 1996 m. jis laimėjo Stenlio taurę ir net septynis kartus buvo įtrauktas į NHL Visų žvaigždžių sąrašą. Dėl savo gebėjimo žaisti tiek puolime, tiek gynyboje jis buvo svarbus visur, kur žaidė.
Helmuts Balderis
Helmuts Balderis buvo sovietmečio ledo ritulio žvaigždė, kuris buvo baigęs karjerą, bet trumpam grįžo po to, kai sovietų valdžia žaidėjams leido išvykti kitapus Atlanto bei būdamas 37 metų, trumpam pasirodė NHL.
Žinomas dėl greičio ir talento pelnyti įvarčius, jis buvo dominuojantis žaidėjas sovietų lygoje ir SSRS rinktinės, vienas vedlių, laimėdamas 3 aukso medalius pasaulio čempionatuose, apmaudų sidabrą po „stebuklo ant ledo“ 1980 m. olimpinėse žiemos žaidynėse bei dvi bronzas pasaulio pirmenybėse.
Dainius Zubrus
Dainius Zubrus yra turbūt žinomiausias Lietuvos ledo ritulininkas istorijoje. Karjerą NHL jis pradėjo būdamas vos 18 metų ir lygoje sužaidė daugiau nei 1200 rungtynių, pagal ką patenka į TOP 80 NHL reitingą per visą istoriją. Ant ledo D. Zubrus garsėjo savo universalumu, galėdamas žaisti ir centre, ir sparne, būdamas labai dinamiškas, mušė įvarčius bei kūrė progas komandos draugams. Itin aukštas puolėjas turėjo visus duomenis sėkmingai karjerai šiame sporte.
Darius Kasparaitis
Darius Kasparaitis tiek Lietuvoje, tiek dar SSRS jaunimo lygyje, tiek didžiausioje pasaulio lygoje NHL buvo žinomas dėl kieto ir fiziško žaidimo stiliaus. Jis buvo tvirtas NHL gynėjas. Ilgą karjerą už Atlanto turėjęs ritulininkas buvo labai intensyvus ir stipriai stabdydavo varžovų puolėjus, tad prieš jį žaisti nenorėjo niekas.
Mantas Armalis
Mantas Armalis yra žymiausias dabar žaidžiantis ledo ritulininkas iš Lietuvos, geras vartininkas, kuris pasižymėjo tiek Europos lygose, tiek AHL. Nors jo karjera NHL neįsibėgėjo, tačiau jo pasirodymai kituose čempionatuose – labai neblogi.
Statistika: M.Armalis yra žaidęs įvairiose lygose ir nuolat demonstruoja apie 0.910 atrėmimų procentą bei mažesnį nei 3,00 praleistų įvarčių vidurkį.
Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Norėdami apie privatumo politiką sužinoti daugiau, spauskite čia.
Komentarai