Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Senos upės protestas: Kodėl prancūzai kviečiami pri*ikti į upę?

senos upė paryžiuje

Prancūzai moka būti vieningi. Jų tauta tikrai nesitaiksto su valdžios aplaidumu bei laisves varžančiais ar neatsakingais įstatymais. Jeigu reikia, jie nevengia ir į gatves išeiti, taip rodydami pilietiškos visuomenės pavyzdį kitiems. Visgi, jeigu tie protestai, kuriuos matome per TV ar žiniasklaidos portaluose, įprastai būna rimti arba net pavojingi, tai šį kartą reikėtų pakalbėti apie tokį, kuris gali kelti juoką. 

Artėjantis Senos upės protestas Paryžiuje sukėlė daug susidomėjimo. Paryžiečiai planuoja ap*ikti valdžios pastangas išvalyti istoriškai labai nešvarią Senos upę, kurią valdžia trūks-plyš bando išvalyti prieš Paryžiaus olimpines. Tačiau tai, kas skamba gal kiek vaikiškai, iš tiesų turi rimtus ketinimus.

Kodėl prancūzai nusprendė pri*ikti į upę?

Planuojamas protestas yra atsakas į didėjantį nepasitenkinimą Paryžiaus bei visos Prancūzijos valdžios kuruojama aplinkosaugos politika, ypač dėl to, kas liečia Paryžiaus simboliu esančią Senos upę.

 

Idėja paprasta, bet įspūdinga. Visa ko esmė yra tai, kad Paryžius nori priimti 2024 m. Vasaros olimpines žaidynes. Kaip prieš šimtmetį, jie planuoja dalį rungčių organizuoti Senoje. Tai – kone neregėtas bei ambicingas tikslas, nes upės vanduo buvo labai smarkiai užterštas. Tačiau valdžios užmojai buvo rimti ir išlaidos valymui siekė kone 1,5 milijardo eurų.  

Apie kakučius niekas nebūtų galvoję, bet labai kritiškai žmonių ir taip pasitiktą iniciatyvą užstojo Paryžiaus merė Anne Hidalgo bei pats šalies prezidentas Emmanuel Macron. Politikai pasižadėjo birželio 23 dieną upėje išsimaudyti patys, taip parodydami, kad vanduo bus tinkamas ne tik sportininkams, bet ir politinio pasaulio elitui.

prancuzijos prezidentas macron

Prancūzai nebūtų prancūzai, jei Hidalgo ir Macron‘ą taip ir paliktų ramybėje. Tam, kad matytų, kad pinigus iššvaistė neatsakingai ir upės švara, jų nuomone, susirūpino tik prieš 2024 m. vasaros olimpines žaidynes, tautiečiai kviečia vieni kitus š*ikti į Seną birželio 23 dieną.

Prancūziškoje X (buv. Twitter) erdvėje net plinta hashtag‘as (grotažymė) #JeChieDansLaSeineLe23Juin. Gražia lietuvių kalba viskas turėtų būti verčiama maždaug taip #Birželio23AšPridarysiuSenosUpėje.

Kodėl to reikia?

Geras klausimas. Turbūt santūresniems Šiaurės Europos gyventojams atrodo, kad prancūzai visiškai nepagarbūs nei sau, nei aplinkai, tačiau protesto esmė yra gerokai gilesnė nei tik skambios antraštės bei pats aktas. 

Protestuoti žmones skatina keli svarbūs dalykai:

Rūpestis dėl Senos upės švaros

Senos upė yra neatsiejamas Paryžiaus grožio ir istorijos simbolis. Tiesa, ji buvo teršiama šimtmečius. Žmonės dėl to gali prisiimti tik dalį kaltės, nes nuotekų sistema ir didžiąja tarša rūpinasi verslas ir valdžia. 

Protestuotojai teigia, kad dabartinės priemonės yra nepakankamos ir tik paviršutiniškos. Jie baiminasi, kad išleistas pusantro milijardo eurų yra labiau orientuotas į teigiamo įvaizdžio kūrimą artėjančioms olimpinėms žaidynėms, o ne į ilgalaikių aplinkosaugos problemų sprendimą. Tad prancūzai Macron‘ą ir Hidalgo baus už tai, kas jų nuomone yra akių dūmimas.

Nesklandumai, susiję su 2024 m. olimpinėmis žaidynėmis Paryžiuje:

Kadangi miestas ėmėsi plataus užmojo plano padaryti Seną vėl tinkamą plaukiojimui, būtent paryžiečiai nerimauja, kad projekto skubos gali būti užmirštos gilesnės, sisteminės problemos, pavyzdžiui, nevalytų nuotekų išleidimas į upę liūčių metu . Jie teigia, kad sutelkus dėmesį į olimpines žaidynes pamirštama nuolatinė problema, susijusi su vandens kokybe ir visuomenės sveikata.

Turbūt mažai kas nustebtų, jei valdžia vėl nustotų rūpintis upės vandeniu vos tik tarptautinės delegacijos iš šalies išvyktų.

Bendras nusivylimas valdžios veiksmais

Protestas taip pat atspindi platesnį nepasitenkinimą tuo, kaip vyriausybė sprendžia aplinkosaugos klausimus. Daugelis prancūzų mano, kad valdžia pirmenybę teikia tarptautiniam prestižui ir pasipuikavimui prieš pasaulį, o ne tautos labui. 

Tad, jeigu būsite netoli Paryžiaus ateinančiomis dienomis arba keliausite po Prancūziją ir laikote akciją kilnia, galėsite prisidėti. Planuotai arba netikėtai prispyrus reikalui birželio 23 d. būkite demokratiškų teisių reikšti nuomonę ir protestuoti, atstovais. Sakoma, kad galima rasti net ir interaktyvius žemėlapius, kad žinotumėte, kada reikėtų atlikti gamtinius reikalus tam tikrose Prancūzijos vietose, kad jie tinkamu laiku atsidurtų tinkamoje vietoje…

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-06-18

Geriausios lažybų bendrovės