Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Breikas olimpiadoje: Kas tie nugalėtojai ir kodėl šis sportas gali negrįžti į žaidynes?

Dominika Banevic šoka breiką

Šiose olimpinėse žaidynėse modernios, urban sporto šakos buvo labai dideliame dėmesio centre. Viena iš naujųjų sporto šakų buvo breikas. Šis šokis derina sporto bei meno elementus, o vaikinai bei merginos varžosi dvikovose 1v1. Breikui tai buvo debiutas kaip oficialiai olimpinei sporto šakai. Breiko įtraukimas į programą buvo platesnės Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) iniciatyvos modernizuoti olimpinę programą ir pritraukti jaunesnę, įvairesnę auditoriją dalis. Tiesa, jis čia atsirado kaip „kviestinė“ sporto šaka, kurią pasirenka patys organizatoriai, tad gali būti, jog breikas į žaidynes niekada ir negrįš. 

Olimpiadoje dalyvavo geriausi pasaulio „B-Boys“ ir „B-Girls“ (taip vadinami vaikinai bei merginos breike). Norint patekti į žaidynes, kaip ir kituose sportuose, reikėjo surinkti atrankos taškus dalyvaujant bei gerai pasirodant didžiausiuose turnyruose. Japonijos B-Girl „Ami“ ir Kanados B-Boy „Phil Wizard“ tapo pirmaisiais olimpiniais breiko čempionais. Kas jie tokie ir kodėl jie gali likti vieninteliais breiko čempionais žaidynių istorijoje?

B-Girls čempionė – Ami Yuasa „Ami“, Japonija

Japonijos breiko šokėja triumfuoja laimėjus medalį

  • Tikras vardas: Ami Yuasa
  • Gimė: 1998-12-11 d., Kawaguchi, Saitamos prefektūra, Japonija

B-Girl „Ami“, gimė ir užaugo vienas stipriausių breiko šokėjų auginančioje šalyje – Japonijoje.  Dar prieš šias žaidynes ji jau buvo viena įtakingiausių asmenybių breiko pasaulyje ne tik tarp moterų. Kelias link olimpinių medalių Ami Yuasa gyvenime prasidėjo dar tada, kai jai tebuvo 6-eri. Vyresnioji sesuo klausė hiphopo muzikos, o „Ami“ ji patiko, tad pati greitai pamėgo muziką, su urban kultūra susijusį meną ir, be abejonės, breiką. Šiam šokiui „Ami“ visiškai atsidavė būdama 10 metų. 



Tiesa, nuo pat pirmų dienų Ami susidūrė su stipriomis konkurentėmis Japonijoje (pvz., Ayumi) bei Azijoje (pvz., 671) bei iš viso pasaulio (pvz., Nicka). 

Prieš žaidynes bukmekeriai prognozavo, kad Ami kartu su Nicka (Lietuva) ir 671 (Kinija) yra didžiausios favoritės laimėti auksą. Koeficientai skyrėsei gana nedaug, nes visos didžiausios lažybų bendrovės siūlė po maždaug 4.00-4.50 koeficientą už visas tris sportininkes. Kai Dominika Banevič pusfinalyje eliminavo kinę „671“, atrodė, kad būtent lietuvė laimės auksą. „Akies testu“ finale irgi atrodė, kad mūsiškės pasirodymas buvo stipresnis, tačiau teisėjų sprendimas yra galutinis ir jie labiau įvertino būtent Ami techniką bei pasirodymą.

Breiko šokėja sukasi ant galvos

Jos stiprybės ir stilius – visiška priešingybė jos olimpinio finalo varžovei Nickai. Ami breiko stilius – tai švaraus, tikslaus darbo kojomis, sklandaus judėjimo ir galingų, sprogstamųjų judesių derinys. Ji išsiskiria gebėjimu sklandžiai pereiti nuo vieno breiko elemento prie kito, pavyzdžiui, toprock, downrock ir freeze, bei išlaiko stiprų ryšį su muzika. 

Jos pasirodymams būdingas gilus ritmo supratimas ir gebėjimas šokiu ne tik stebinti techniniais įgūdžiais, bet ir muzikaliai perteikti emocijas. Dėl tokio įgūdžių paketo „Ami“ turi didžiulį fanų būrį, ypač – gimtojoje Japonijoje. 


https://www.youtube.com/watch?v=6nrOQjNTXKg

Įdomūs faktai apie Ami

  • Ami sportinė karjera breike prasidėjo 2016 m., kai ji kartu su jau minėta sese
    „Ayu“ laimėjo dvejetų varžybas. 
  • Pirmą svarbią asmeninę pergalę ji iškovojo 2018 m., kai tapo pirmąja moterimi, laimėjusia „Red Bull BC One World Final“ varžybas. Šią sėkmę Ami pakartojo 2023 m., tapdama tik antrąja B-Girl, kuriai pavyko laimėti šį prestižinį titulą du kartus. 
  • Į treniruotes, kurios vykdavo Mizonokuči traukinių stotyje ji dažnai keliaudavo po dvi valandas į abi puses.
  • Nors yra tikrai jauna, Ami turi nemažą fanų ratą Japonijoje bei yra daugelio jaunų breiko šokėjų merginų idealas.
  • Nepaisant labai rimto treniruočių grafiko, Ami turi hobių, nesusijusių su breiku. Ji baigė britų ir amerikiečių literatūros studijas, mezga, mėgsta fotografuoti ir gaminti maistą. Ami taip pat svajoja su kuprine apkeliauti Pietryčių Aziją ir tikisi vieną dieną turėti savo sodą. 

Tad, nors Lietuvoje vardas „Ami“ persekioja su šiokiu tokiu kartėliu, tai – labai įdomi šokėja, kurios asmenybė verta dėmesio.

B-Boys čempionas Philip Kim „Phil Wizard“, Kanada

Breiko šokėjas šoka

  • Tikras vardas: Philip Kim
  • Gimė: 1997-01-25 d., Toronte, Ontrarijas, Kanada

Philip Kim, breiko pasaulyje žinomas kaip Phil Wizard, yra iš Kanados. Gimęs Toronte ir užaugęs Vankuveryje, Kanadoje, Phil Wizard pradėjo šokti breiką dar būdamas jaunas, maždaug 11-12 metų amžiaus to laiko tapo vienu labiausiai mėgiamų ir daugiausiai pasiekusių breikerių visame pasaulyje. 



Šis šokėjas garsėja puikiu darbu kojomis, sugalvoja unikalias, įdomias judesių kombinacijas tiesiog šokio eigoje bei sklandžiai pereina tarp judesių. Jo stilius – tai klasikinių breiko pagrindų ir šiuolaikinio stiliaus mišinys, kurį smagu žiūrėti ir pradedančiajam, ir į techniką daug dėmesio kreipiančiam profesionalui. Phil Wizard stilius – sklandūs judesiai ir gilus ryšys su muzika. Prie Phil Wizard pergalės prisidėjo jo neįtikėtinas lankstumas prisitaikant prie skirtingų ritmų bei muzikalumas. Tai išskiria jį iš kitų.

Ekspertai jums dažnai pasakytų, kad kanadietis išsiskiria savo universalumu, derindamas jėgos judesius, įmantrius kojų judesius ir freezus taip, kad jie natūraliai atitiktų muzikos ritmą.

Prieš olimpiadą kanadietis buvo laikomas antru pagal stiprumą pretendentu į aukso medalį. BetWinner bei MegaPari siūlė 3.25-3.50 koeficientą už kanadiečio pergalę. Geresnius šansus lažybų bendrovės siūlė už amerikietį B-Boy „Victor“ (~2.60-2.75), tačiau jis iškrito pusfinalyje bei laimėjo bronzą.


https://www.youtube.com/watch?v=D6Wod_9o6GU

Philip Kim karjera breike yra nepaprasta. Jis į šokio olimpą pakilo palaipsniui.  Dar 2022 m. Phil Wizard laimėjo prestižinį „Red Bull BC One World Final“ turnyrą, taip prisitatydamas pasaulinei bendruomenei. Prieš triumfą „Red Bull BC One“ jis jau buvo laimėjęs „Silverback Open Championships“ – vienas didžiausių breiko varžybų Šiaurės Amerikoje. Dabar prie savo pergalių kanadietis pridės ir pirmą, o galbūt ir vienintelį istorijoje aukso medalį olimpinėse žaidynėse.

Įdomūs faktai apie Phil Wizard

  • Jis – vienintelis kanadietis, atstovavęs savo šalį breike
  • Phil Wizard ryšys su muzika akivaizdus kiekvienoje jo dvikovoje. Jis ne viename interviu yra kalbėjęs apie tai, kad muzika skatina jo kūrybiškumą ir kaip jis ja naudojasi, kad išreikštų save per šokį. Šis muzikalumas yra pagrindinis jo breiko komponentas ir viena iš priežasčių, kodėl jis išsiskiria varžybose.
  • Phil Wizard turi sudaręs bendradarbiavimo sutartį su didžiule sportinių bei laisvalaikio drabužių gamintoja – lululemon, yra šio ženklo ambasadorius. 
  • Šio kanadiečio judesių „arsenale“ yra daug unikalių judesiukų, kurių nedaro kiti šokėjai, pavyzdžiui „zombie walk“, „swimming bei startas su „neck break“. 

Breiko statusas olimpinėje programoje

Į 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių programą įtraukus breiką, TOK buvo apkalbami dėl didžiulės drąsos. Savaime suprantama, kad ėjimu siekiama, jog žaidynės taptų patrauklesnės jaunesnei auditorijai. Breiko šaknys remiasi į hiphopo kultūrą, o kadangi Paryžius olimpiadai norėjo kuo daugiau urban elementų, įtraukti bei atspindėti miestą, tai sportas, kuris į olimpinių žaidynių programą įneš šviežios, urbanistinės energijos – labai laukiamas. 

Breaking olimpiadoje vyko unikalaus formato varžybos, kuriose B-Boys ir B-Girls varžėsi kovodami akis į akį (1v1 battle). Nugalėtoją sprendė teisėjai. Merginų ir vaikinų pasirodymai buvo vertinami pagal tam tikrus kriterijus: techniką, atlikimą, muzikalumą, kūrybiškumą ir bendrą pasirodymą. 

Nepaisant breiko sėkmės 2024 m. Paryžiuje, jo ateitis olimpinėje programoje išlieka neaiški. Sprendimas įtraukti breiką buvo platesnės TOK strategijos eksperimentuoti su naujomis ir kylančiomis sporto šakomis dalis. Nusimato tolesnis vertinimas, tačiau sekančių, 2028 m. žaidynių Los Andžele, programoje, breiko nėra. Vietoje jo – kitos sporto šakos. Dominikai Banevič savo aukso, panašu, kad dar teks palaukti. 

Jei ne 2028 m., tai gal 2032 m.?

Kadangi TOK jau rimtai pradėjo planuoti 2028 m. Los Andželo olimpines žaidynes, tikimybė, kad ten netyčia atsirastų breikas – beveik 0 %. 

Vienas iš pagrindinių iššūkių, su kuriais susiduriama, yra palyginti nišinis breiko statusas, palyginti su kitomis olimpinėmis sporto šakomis. Nors breikas turi aistringą ir vis didėjančią pasaulinę bendruomenę, jis dar nėra toks plačiai paplitęs kaip kitos sporto šakos, o olimpinių žaidynių organizatoriams paliekama laisvė prioritetą teikti kelioms jų vertinamoms sporto šakoms.

Tad TOK gali nuspręsti 2028 m. žaidynėse sutelkti dėmesį į sporto šakas, kuriose dalyvauja daugiau žmonių visame pasaulyje ir kurios turi didesnius televizijos reitingus. Be to, Los Andželo olimpinėse žaidynėse jau nuspręsta grąžinti sportą, kurį mėgsta amerikiečiai, pavyzdžiui, beisbolą bei flag football (amerikietiško futbolo atitikmuo). Nors breikas Jungtinėse Valstijose turi daug gerbėjų, jam gali būti sunku konkuruoti su kitomis sporto šakomis.

Tačiau net jei breikas nebus įtrauktas į 2028 m. žaidynes, jis vis tiek gali sugrįžti į 2032 m. olimpiadą. TOK yra parodęs norą keisti sporto šakų įtraukimo ir išbraukimo iš olimpinės programos būdus, atsižvelgiant į jų populiarumą ir aktualumą. Jei breikas ir toliau populiarės domins auditoriją visuose žemynuose, jis gali būti vėl įtrauktas į būsimas olimpines žaidynes.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-08-21

Geriausios lažybų bendrovės