Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Kaip tapti eSporto žaidėju: Justinas Lekavičius ir kaip klostėsi jo karjera

žmogus su ausinėmis per kompiuterė dalyvauja esporte

Lietuvis Justinas „jL“ Lekavičius ne veltui tituluojamas vienu geriausių šalies esporto žaidėjų. Karjerą pradėjęs dar 2018 metais, dabar 24-erių lietuvis jau atstovavo ne vienai iš „Counter Strike“ žaidimo profesionalų sudarytai komandai, buvo pasiekęs pasaulio čempionato pusfinalį, o šiemet tapo pasaulio čempionu ir geriausiu šio turnyro žaidėju. Tad kaip klostėsi šio lietuvio karjera iki šiol ir ko reikia, norint pakartoti tokį pasiekimą?

Tapo pasaulio čempionu

2024 metų kovo pabaigoje Justinas Lekavičius tapo pirmuoju mūsų tautos atstovu, kuris triumfavo „Counter-Strike 2“ žaidimo pasaulio čempionate. Šįkart šis turnyras buvo surengtas Danijos sostinėje Kopenhagoje, o Justinas atstovavo nuo 2009 metų gyvuojančiai ir ne vieną čempionatą laimėjusiai Ukrainos esporto organizacijai „Natus Vincere“, dar kitaip žinomą kaip „NaVi“.
Pasaulio čempionato finale lietuvio atstovaujama komanda rezultatu 2:1 įveikė pirmoje pasaulinio reitingo vietoje tuomet įsitaisiusią JAV esporto organizaciją „FaZe Clan“ ir uždirbo 500 tūkst. JAV dolerių (apie 460 tūkst. eurų). Negana to, su šiuo laimėjimu „NaVi“ gavo teisę rungtis prestižiniuose „ESports World Cup“ ir „Blast Premier World Finals“ turnyruose.

Drąsiai galima sakyti, kad Justinas nemenkai prisidėjo prie triumfo „Counter-Strike 2“ pasaulio čempionate – jis buvo išrinktas naudingiausiu turnyro žaidėju. To pasiekti, kaip ir triumfuoti šio žaidimo pasaulio čempionate, dar nebuvo pavykę nei vienam lietuviui.

Danijoje surengtas pasaulio čempionatas, be to, buvo vienas iš dviejų 2024 metais rengiamų „Major“ turnyrų – tai pelningiausi ir labiausiai prestižiniai turnyrai. Antrasis „Major“ turnyras vyks šių metų gruodį Šanchajuje. Komandos, kurios varžosi „Major“ turnyruose, taip pat gauna asmeninius žaidimo lipdukus, kurie žaidėjams gali papildomai atnešti iki 1 mln. JAV dolerių (apie 920 tūkst. eurų) pajamų.

Pasiekė ir pasaulio čempionato pusfinalį

Durys į „Natus Vincere“ Justinui atsivėrė 2023 metų vasarą. Tuomet iš „ NaVi“ pasitraukė vienu iš geriausių „Counter-Strike: Global Offensive“ žaidėju laikomas ukrainietis Oleksandras „s1mple“ Kostylievas, kurį komandoje pakeitė kitas jo tautietis Igoris „w0nderful“ Zhdanovas. Komandą taip pat kartu su Justinu papildė suomis Aleksi „Aleksib“ Virolainen ir rumunas Ivanas „iM“ Mihai`us.

Tokio pasiūlymo prisijungti prie vienos iš geriausių šio esporto komandų Justinas Lekavičius sulaukė po sėkmingo, metus trukusio laikotarpio „Apeks“ komandoje. Su šia norvegų esporto organizacija Justinas 2023 metais pasiekė „Blast.tv Paris Major“ pasaulio „Counter-Strike: Global Offensive“ čempionato pusfinalį, taip pat pateko į pasaulinį „Counter-Strike: Global Offensive“ komandų reitingo dešimtuką.

Negana to, šioje organizacijoje Justinas tapo adaptyviu ir prie situacijų prisitaikyti gebančiu žaidėju – priklausomai nuo žemėlapio lietuvis galėjo užimti tai iniciatoriaus, tai lūkuriuotojo pozicijas.

Ilgas kelias iki viršūnės

Įdomu, kad „Apeks“ komandoje lietuvį treniravo garsus Lenkijos treneris Jakubas „⁠kuben⁠“ Gurczynskis, su kuriuo Justinas Lekavičius dirbo ir „Mad Lions“ komandoje. Prie šios ispanų esporto organizacijos lietuvis prisijungė 2021 metų kovą ir per vos daugiau nei metus sudalyvavo mažiausiai aštuoniuose turnyruose. Visų pirmiausia, 2017 metais įkurta „Mad Lions“ buvo sudaryta vien tik iš ispanų žaidėjų, tačiau ilgainiui pritraukė ir užsieniečių žaidėjų, kas davė vaisių – Justinas tapo vienu komandos lyderių, jo reitingas siekė 1.10.

Komandoms Justinas Lekavičius atstovauja dar nuo 2020 metų rudens, kai prisijungė prie mažiau žinomos „Selectah!“ komandos. Pačią karjerą lietuvis pradėjo 2018 metais, kai sudalyvavo C lygio „Baltic eSports League“ turnyro grupių etape. Įvairiais šaltiniais, skaičiuojama, kad nuo tada lietuvis uždirbo virš 216 tūkst. eurų.

Ko reikia norint tapti esporto žaidėju?

Pakartoti tokius Justino pasiekimus norėtų daugelis jo tautiečių, kurių dalis galbūt žengia tik pirmuosius žingsnius šioje srityje. Tad ko reikia norint tapti profesionaliu esporto žaidėju?

Išsirink žaidimą

Vienas svarbiausių ir pirmųjų žingsnių – išsirinkti mėgstamą esporto disciplinos žaidimą, kurį žaidžiant ketinama pasiekti reikšmingų rezultatų. Vienas kelių, kuriuo žengia dalis žaidėjų, pasirinkti naują ir vis populiarėjantį žaidimą, kitas – atkreipti dėmesį į gerai žinomus esporto žaidimus, kurie jau turi subūrę didžiulę žaidėjų bazę, yra sukurta visa reikiama infrastruktūra, jau ne vienerius metus vyksta turnyrai su didžiuliais piniginiais prizais. Tarp tokių žaidimų – ne tik jau minėti „Counter-Strike 2“ ir „Counter-Strike: Global Offensive“, bet ir „League of Legends“, „Dota 2“ bei kiti. Visgi, pasirinkus pastarąjį kelią, naujokams reikia turėti omenyje, kad gali būti sunkiau prasimušti.

Gauk praktikos

Tokiuose sportuose kaip krepšinis ir futbolas sportininkai treniruojasi valandų valandas, kad pasiektų kuo geresnę formą ir ištobulintų savo įgūdžius. Esportas nėra kažkuo skirtingas – jo žaidėjai treniruotėms taip pat skiria valandų valandas, kartais net po dešimt valandų per dieną, o darbo savaitė dažnai trunka ir šešias dienas. Akivaizdu, kad daugybę laiko treniruotėms reikės skirti ir naujokams, jei jie nori pasiekti pasirinkto sporto viršūnę ir būti pastebėti talentų ieškotojų.

Laiką leisk prasmingai

Tiesa, ilgos treniruotės nebūtinai reiškia gerą rezultatą. Kaip viename interviu yra pasakęs pats Justinas Lekavičius, geras žaidimas dažnai priklauso nuo to, kaip treniruotėms skirtas valandas pritaikai žaidimo tobulinimui. Geriau išnaudoti treniruotes galima analizuojant savo žaidimą ir lyginant jį su profesionalais, randant savo stiprybes ir jas tobulinant, gerinant silpnąsias savo vietas. Kaip pasakoja Justinas, norint pasiekti aukštesnį lygį jam reikėjo tapti protingesniu ir įgyti daugiau patirties.

Nuo tada, kai suprato, kad jo treniruotės gali būti kryptingesnės ir tikslingesnės, jis tapo lyg nauju žaidėju, suprato, kad nors ir būdamas jauno amžiaus, po kurio laiko galės rungtis su geriausiais žaidėjais pasaulyje.

Neperdėk

Nors ilgos ir sunkios treniruotės yra itin reikalingos siekiant savo tikslų, tačiau ne ką mažiau svarbu susikurti gerą darbo ir laisvalaikio balansą. Kitaip sakant, išvengti perdegimo, kurį patyrus itin sunku sugrįžti į pergalių kelią. Ilgalaikei sėkmei įtakos gali turėti net kūno padėtis treniruojantis ar rungtyniaujant ir kokybiškas miegas.

Išlaikyk motyvaciją

Kai pirmųjų rezultatų tenka ilgokai palaukti, turnyruose ne visada sekasi taip, kaip norėtųsi, ar iš pradžių gauti nuolatines pajamas praktiškai neįmanoma, itin svarbu išlaikyti motyvaciją. Tik ji leis judėti pirmyn ir vis tobulėti. Prie didesnės motyvacijos prisideda ir tai, jei pasirenkama labiausiai patinkanti esporto disciplina. Taip pat, jei esportas pasirinktas toli gražu ne vien tik dėl turnyruose siūlomų didžiulių piniginių fondų.

Įsiliek į bendruomenę

Norint tapti tam tikro esporto šakos profesionalu itin svarbu įsilieti į bendruomenę – ne tik dalyvauti turnyruose, bet ir semtis patirties forumuose ar kitose žaidėjų susibūrimų vietose. Ši patirtis gali būti itin naudinga ir padėti apsispręsti naujokams dėl paties esporto disciplinos pasirinkimo ir kelio, kuriuo norima žengti. Kitas svarbus žingsnis – prisijungimas prie komandos, kurioje esantys žaidėjai leis ne tik išnaudoti stipriąsias naujoko puses, bet ir mokytis.

Transliuok savo pasirodymus

Parodyti save galima ne tik turnyruose, bet ir transliuojant savo pasirodymus, pavyzdžiui, „Twitch“ ir „YouTube Gaming“ platformose. Taip parodant savo meistriškumą ir įgytus įgūdžius galiausiai gaunamos ir rėmimo sutartys, kvietimai prisijungti prie komandų ar į turnyrus. Įdomu, kad kai kurie esporto profesionalai rėmimo sutartis gavo ir dėl savo įdomios asmenybės, tad transliacijų metu nereikėtų vengti ir pajuokauti.

Justinas Lekavičius „Twitch“ platformoje pradėjo transliuoti paragintas draugų. Jo paskyrą galima rasti adresu https://www.twitch.tv/jLcs2. Itin svarbu nebijoti pradėti transliuoti, nes, kaip sako Justinas, „daugelį baimės ir pristabdo, o gerai žaidžiantys lieka tik gerai žaidžiančiais, bet ne profesionalais.“

Įsigyk patikimą įrangą

Profesionaliam žaidimui itin svarbus ir technikos – klaviatūros, žaidimų pelės ir net ausinių – pasirinkimas. Jų yra įvairiausių dydžių, formų ir jautrumo, tad vieno bendro patarimo nėra, kiekvienam reikia išsirinkti tai, kas tinka geriausiai. Aišku, kopijuoti ar idėjų semtis galima ir iš profesionalų.

O svarbiausia – neužmigti ant laurų. Net esant profesionalu būtina nuolat šlifuoti savo žaidimą ir tobulėti kaip žaidėjui, plėsti socialinius kontaktus, vis daugiau sužinoti apie žaidimą ir išlaikyti sveiką gyvenimo būdą.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-04-18

Geriausios lažybų bendrovės