Nors Paryžiaus vasaros olimpinės žaidynės baigėsi visai neseniai, vis daugiau kalbama apie naujas žaidynes, kurias siekiama suorganizuoti 2025 metais. Tik tai būtų ne mums visiems įprasta olimpiada, o kaip teigia organizatoriai – „patobulintos žaidynės“. „Enhanced Games“ organizacija siekia sujungti fizines galimybes su medicina ir patikrinti, kiek iš tiesų gali žmogaus kūnas. Kas yra šios „dopingo žaidynės“, ko iš jų galima tikėtis ir ar tai taps realybe?
Kova su dopingu yra neatsiejama sporto pasaulio dalis. Sportininkai nuolat testuojami, atimami iškovoti medaliai, dalinamos bausmės, griaunančios tolimesnes karjeras. Tarp didžiausių dopingo skandalų figūruoja tokios pavardės kaip Lance Amstrong, Paul Pogba, Alex Rodriguez ir kiti. Dopingo vartojimas yra viena iš priežasčių, kodėl kilo noras suorganizuoti „patobulintas žaidynes“. Kad be jokių ribojimų galėtume stebėti besivaržančius „superherojus“.
„Enhanced Games“ įkūrėjas Aron D‘Souza užtikrina, kad žaidėjai būtų stebimi, o naudojami preparatai neturėtų žalos sportininkų sveikatai. Tuo tarpu, kaip teigia antidopingo agentūros atstovai, dopingas yra pavojingas sveikatai ir tai sunkiai suderinami dalykai. Visgi, jeigu šiais laikais nuolat ieškoma leistinų medicininių būdų, kaip pagelbėti sportininkams pasiekti geresnius rezultatus, gal „Enhanced Games“ žaidynių idėja nėra tokia „bloga“?
Aron D‘Souza skelbia kovą pasaulinei antidopingo agentūrai („World Anti-Doping Agency“). 1999 metais WADA nubrėžė liniją, ką leistina vartoti, o kas yra draudžiama. Tuo tarpu A. D‘Souza su „Enhanced Games“ skatina brėžti naują liniją. Tai nereiškia, kad bus leidžiama vartoti bet ką – sportininkų sveikata išlieka svarbiausiu aspektu, tačiau platesnis preparatų pasirinkimas sportininkams nebijant būti diskvalifikuotiems atveria galimybes siekti naujų aukštumų.
Prie visa to, A. D‘Souza prideda, kad jie atstatys ir pripažins sportininkų pasiektus pasaulio rekordus, kurie buvo panaikinti dėl dopingo vartojimo. Šių rekordų sąrašas jau yra skelbiamas oficialioje „Enhanced Games“ svetainėje.
„Enhanced Games“ komanda – nuo ko viskas prasidėjo?
„Enhanced Games“ įkūrė Aron D‘Souza. Oksfordo universitete teisę baigusiam australų verslininkui „dopingo žaidynių“ idėja kilo 2022 metais. Radęs bendraminčių, 2023 metais pradėjo burti komandą – Aron D‘Souza tapo „Enhanced Games“ prezidentu, Christian Angermayer bendrasavininku, Maximilian Martin – CSO, strategijų kūrimo vadovu.
Be trijų vadovaujančių asmenų, buvo suburta aštuonių asmenų komanda, taip pat yra trys pagrindiniai investuotojai. Vienas iš jų minėtas Christian Angermayer, taip pat Peter Thiel, vienas iš „PayPal“ bendrasavininkų, vienas pirmųjų investuotojų į „Facebook“ bei Balaji Srinivasan – pirmasis „Coinbase“ CTO. Taip pat mokslo ir medicinos patariamoji komisija, kurią sudaro penki asmenys.
Visgi, „Enhanced Games“ įgyvendinti be sportininkų palaikymo būtų neįmanoma, todėl galima sakyti, jog didelis A. D‘Souzos laimėjimas yra tai, jog prie komandos prisijungė gerai žinomi sportininkai, buvę olimpiečiai, kurie sudaro sportininkų patariamąją komisiją:
- Brett Fraser – plaukikas, 2008, 2012 ir 2020 metais olimpinėse žaidynėse atstovavo Kaimanų Saloms. Daugkartinis olimpinių žaidynių bei pasaulio čempionato pusfinalių dalyvis. „Enhanced Games“ jam priklauso „Chief Athletes officer“ pareigos.
- Christina Smith – 2002 m. žiemos olimpinėse žaidynėse bobslėjaus rungtyje atstovavo Kanadai.
- Roland Schoeman – plaukikas iš Pietų Afrikos Respublikos, dalyvavo 2000, 2004, 2008 ir 2012 metų olimpinėse žaidynėse, yra iškovojęs aukso, sidabro ir bronzos medalių, vienu metu jam yra priklausę penki pasaulio rekordai.
- David Karasek – daugkartinis Šveicarijos plaukimo čempionas, dalyvavęs 2012 m. Londono vasaros olimpinėse žaidynėse.
- Luke Pechmann – plaukikas iš JAV, jėgos treneris ir mobilumo specialistas.
- Nicholas Horbaczewski – „Drone League Racing“ įkūrėjas.
„Dopingo žaidynių“ sporto šakos, piniginiai prizai ir kuo dar viliojami sportininkai?
„Enhanced Games“ prezidentas Aron D‘Souza vilioja sportininkus prisijungti prie artėjančių „dopingo žaidynių“ įsteigdamas dideles pinigines premijas. Apie šias „patobulintas žaidynes“ išgirdęs australų plaukikas James Magnussen sakė, kad jis sugrįš į sportą ir varžysis žaidynėse bei pabandys pagerinti 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi pasaulio rekordą. D. D‘Souza į tai atsakė, kad jeigu jam pavyks pagerinti rekordą, įteiks 1 mln. JAV dolerių premiją.
Būtent šia 1 mln. JAV dolerių premija yra viliojami sportininkai prisijungti prie „patobulintų žaidynių“. Oficialioje svetainėje yra skelbiama, kad pirmiesiems, kurie pagerins 100 m bėgimo ir 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi pasaulio rekordus, bus išmokėta jau minėta 1 mln. JAV dolerių premija.
Brett Fraser dar 2023 m. liepos mėnesį sakė, kad susilaukė virš 500 sportininkų žinučių, prašančių daugiau informacijos. Po kurio laiko pats A. D‘Souza sakė, kad jis jau turi nemažą sportininkų sąrašą, kurie savo treniruočių metu gerina pasaulio rekordus ir yra pasiruošę varžytis artėjančiose žaidynėse. Vis tik, kol kas niekas iš šių sportininkų nenori kalbėti viešai, nors prezidentas užtikrintas, kad pirmose „dopingo žaidynėse“ pamatysime atletų ir iš 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių.
Šiuo metu galima rasti informaciją, kad pirmose žaidynėse bus penkios sporto šakos:
- Plaukimas
- Lengvoji atletika
- Gimnastika
- Kelios kovų sporto šakos
Iš šių sporto šakų turėtų išsišakoti skirtingos disciplinos, todėl rungčių bus kur kas daugiau. Siekis žaidynes daryti kiekvienais metais, o finansinė paskata yra pagrindinis dalykas, kuo viliojami sportininkai. A. D‘Souza ypač dažnai pabrėžia, kad olimpiečiai gauna mažus pinigus, netgi jų reklaminėje kampanijoje galima matyti tokius teiginius kaip: „58% pasaulio atletų nėra finansiškai stabilūs“, „46% profesionalių atletų Australijoje per metus gauna mažiau nei 14 860 Australijos dolerių“.
Be finansinės naudos, sportininkams tai galimybė vėl priminti apie save. Vėl teisę varžytis gaus visi „superherojai“, o tuo pačiu tai šansas išbandyti neleistinus preparatus ir pasižiūrėti, ką iš tiesų gali kūnas. Jeigu prie visa to dar bus galima užsidirbti, galima manyti, kad susidomėjusių skaičius turėtų tik augti.
„Enhanced Games“ žaidynių žala ir ar tai taps realybe?
Nors apie „dopingo žaidynes“ dar tik kalbama ir kol kas nėra nieko konkretaus, jau dabar WADA sako, kad reikia ypač stipriai stebėti dalyvaujančius sportininkus. Daug susirūpinimo kelia sportininkų sveikata, nors „Enhanced Games“ ir teigia, kad žalos sveikatai nebus. Jie savo svetainėje yra pateikę informaciją, kad galima naudoti preparatus, kurie didina efektyvumą, tačiau yra draudžiama naudoti preparatus, kurie daro žalą, kelia priklausomybę.
Paliesta ir kita tema – kokią žinutę pasauliui ir ypač jaunimui siųs „dopingo žaidynės“. Sportas siejamas su sveika gyvensena, o šios „superherojų“ lenktynės gali stipriai pakeisti nusistovėjusį požiūrį. Neabejotinai susirūpinimas dėl sportininkų sveikatos ir įtakos žiūrovams yra pagrindinės priežastys, kodėl medija rodo gana didelį pasipriešinimą žaidynėms.
Šiuo metu apie „Enhanced Games“ nėra nieko konkretaus, tačiau jau labai greitai sužinosime, ar tai gali tapti realybe. Prezidentas teigia, kad bandomosios žaidynės įvyks 2025 metais, tačiau kol kas tai sunkiai įsivaizduojama. Prie „dopingo žaidynių“ įgyvendinimo stipriai prisidėtų garsūs sportininkai. Jeigu jie išstotų viešai, kad dalyvaus žaidynėse, tai ne tik paskatintų jungtis kitus sportininkus, bet tuo pačiu atsirastų ir susidomėjimas iš žiūrovų.
Aron D‘Souza mini, kad sportas yra viena iš pramogų formų, o galimybė stebėti besivaržančius „superherojus“ turėtų sudominti daugybę žiūrovų. Jeigu „Enhanced Games“ ras partnerių, jeigu prie jų prisijungs medija, kuri skleis žinią, atsirastų potencialas populiarumo augimui. Šiuo metu belieka laukti, kaip į „dopingo žaidynes“ bus viliojami sportininkai ir kurie iš jų bus pirmieji, išstoję viešai su pareiškimu, kad dalyvaus varžybose.