Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Didžiausi dopingo skandalai – Lance Armstrong, Alex Rodriguez, Paul Pogba ir kiti

Dopingo skandalai

Deja, bet dopingas yra neatsiejama sporto dalis. Žaidėjai nuolat testuojami, o kartas nuo karto sportininkai susilaukia ir įvairių bausmių. Šviežiausias dopingo skandalas įvyko Italijos „Serie A“ čempionate, kur ketveriems metams draudimą žaisti gavo Prancūzijos rinktinės narys Paul Pogba.

Daugelis ilgus metus žavėjosi Lance Armstrong pasiekimais dviračių sporte, tačiau paaiškėjus, kad rezultatai buvo pasiekti vartojant dopingą, pagarba sportininkui greitai dingo. Ši tema neaplenkė ir Lietuvos. Yra Lietuvos sportininkų, kurie dėl įvairių draudžiamų preparatų vartojimo ne tik buvo diskvalifikuoti, bet ir prarado iškovotus Europos, pasaulio ar olimpinių žaidynių medalius:

  • 2019 m. buvo nubaustas Jevgenijus Šuklinas, iš kurio buvo atimtas 2012 m. Londono olimpinėse žaidynėse iškovotas sidabro medalis.
  • 4 metų diskvalifikaciją krepšinyje gavo Vilmantas Dilys ir Jurgita Navickaitė.
  • 2002 m. kultūrizme iš Rolando Pociaus buvo atimtas pasaulio čempionato sidabro medalis.
  • Živilė Balčiūnaitė nubausta buvo du kartus – 2010 m. ir 2016 m. Jai skirta net 8 metų diskvalifikacija bei atimtas 2010 m. Europos čempionato aukso medalis.
  • Du kartus nubaustas buvo Aurimas Didžbalis – 2012 ir 2017 m. Iš jo atimti trys 2012 m. Europos čempionato medaliai, Lietuva prarado teisę deleguoti vieną sportininką į 2012 m. olimpines žaidynes. 2017 m. skirta 8 metų diskvalifikacija.
  • Tris kartus pagautas buvo ir kitas sunkiosios atletikos atstovas Ramūnas Vyšniauskas.
  • Ieva Adomavičiūtė pagauta buvo 2021 m., gavo dviejų metų diskvalifikaciją bei atimta teisę dalyvauti 2020 m. olimpinėse žaidynėse Tokijuje.
  • Edita Daniutė naudojo draudžiamą preparatą sibutraminą ir dėl to iš jos atimtas pasaulio čempionato aukso medalis.
  • 2019 m. diskvalifikacijos visam gyvenimui susilaukė Alina Ranceva. Iš jos taip pat atimtas pasaulio čempionės titulas.

Prisiminti galima ir Rūtos Meilutytės atvejį, kai geriausia Lietuvos plaukikė baigusi karjerą susilaukė 2 metų diskvalifikacijos dėl to, kad nesilaikė taisyklių – per vienerius metus net tris kartus plaukikės nerado dopingo kontrolieriai. Pasibaigus draudimui, R. Meilutytė sugrįžo į plaukimą ir spėjo iškovoti ne vieną pasaulio čempionato aukso medalį.

Dopingo skandalų už Lietuvos ribų būta kur kas daugiau, su kuriais ir kviečiame susipažinti iš arčiau.

Paul Pogba – futbolas, 4 metų diskvalifikacija

30-metis prancūzas Paul Pogba jaunystėje buvo įvardijamas kaip vienas geriausių futbolininkų pasaulyje. Ilgametis Prancūzijos rinktinės narys didžiausias pergales karjeroje pasiekė būtent atstovaudamas rinktinei. EURO 2016 prancūzai liko antri, tačiau 2018 m. tapo pasaulio čempionais, o finale įvartį pelnė ir Paul Pogba.

Profesionalo karjerą 2011 m. pradėjo Mančesterio „United“ komandoje, o prieš tai dvejus metus buvo „United“ akademijos narys. Vis tik, Mančesteryje sužaidė vos trejas rungtynes ir persikėlė į Turiną. „Juventus“ komandai atstovavo 2012-16 m. ir sužaidė 124 rungtynes, per kurias pelnė 28 įvarčius. Į Mančesterį prancūzas sugrįžo 2016 m. ir čia žaidė iki 2022 m. per 154 rungtynes įmušė 29 įvarčius. 2022 m. P. Pogba vėl sugrįžo į „Juventus“, tačiau čia sužaidė tik aštuonias rungtynes.

Futbolininkas suspenduotas buvo jau 2023-24 m. sezono pradžioje, kai rugsėjo mėnesį po rungtynių atlikus testavimą buvo rasta neleistinų preparatų. Vasario 29 d. buvo nuspręsta, kad Paul Pogba susilaukė 4 metų diskvalifikacijos. Tai reiškia, kad futbolininkas vėl žaisti galės jau būdamas 34-erių metų. Didelė tikimybė, kad su šia diskvalifikacija baigsis ir vieno talentingiausio Prancūzijos saugo karjera.

Diego Maradona – futbolas, 15 mėnesių

Diego Maradona dažnai įvardijamas kaip vienas geriausių visų laikų futbolininkas, tačiau problemų su dopingu yra turėjęs ir jis. 1991 m. susilaukė pirmos diskvalifikacijos dėl to, kad buvo naudojęs kokainą. Kur kas didesnis skandalas įvyko 1994 metais, kai pasaulio čempionate buvo atrasta, kad argentinietis naudojo efedriną, dėl kurio buvo priverstas palikti pasaulio futbolo čempionatą. Po šio įvykio D. Maradona dar žaidė kelerius metus, tačiau Argentinos rinktinės daugiau niekada nebeatstovavo. 

Lance Armstrong – atimti visi Tour de France titulai

Lance Armstrong ilgą laiką buvo vadinamas geriausiu dviratininku pasaulyje. Tuo metu jo pasiekimai atrodė sunkiai paaiškinami ir pakartojami. Nuo 1999 iki 2005 metų laimėjo septynis „Tour de France“ titulus iš eilės. Amerikietis pripažinimo susilaukė visame pasaulyje. Ilgus metus džiaugęsis šlovės akimirkomis, 2010 metais buvęs komandos draugas Floyd Landis apkaltino, kad L. Armstrong naudojant dopingą. 2012 metais JAV anti-dopingo agentūra pripažino L. Armstrong kaltu ir buvo atimti visi septyni iš eilės iškovoti titulai. Pats dviratininkas 2013 metais interviu su Oprah Winfrey pripažino, kad naudojo dopingą visų šių laimėtų lenktynių metu.

MLB dopingo skandalas

2013 metais pasirodė žinios, kad Floridos valstijoje esanti klinika keliems MLB žaidėjams teikia augimo hormonus ir kitus neleistinus preparatus. Atlikus tyrimą, keliolika žaidėjų susilaukė suspendavimo, dauguma jų turėjo praleisti apie 50 rungtynių. Ryan Braun susilaukė 65 rungtynių suspendavimo, o tuometinė „Yankees“ komandos žvaigždė Alex Rodriguez buvo suspenduotas 211 rungtynėms, tačiau po apeliacijos kiekis buvo sumažintas iki 162. Po šio skandalo MLB buvo padidintos bausmės ir pradėta kur kas dažniau testuoti žaidėjus.

Kamila Valieva – dailusis čiuožimas, 4 metų diskvalifikacija

Rusijos sportas ir dopingas yra neatsiejama dalis. Ne veltui šalis prarado teisę varžytis olimpinėse žaidynėse. Diskvalifikacijos susilaukė ne tam tikri sportininkai, bet visa valstybė, kas tikrai daug ką pasako apie šalies požiūrį į sąžiningą sportą.

2022 m. žiemos olimpinėse žaidynėse daliajame čiuožime spindėjo tuo metu vos 15-os Kamila Valieva. Ji tiek individualioje, tiek komandinėse rungtynėse užėmė aukščiausias vietas, tačiau pasibaigus tyrimui 2024 m. sausio mėnesį sportininkė buvo pripažinta naudojus dopingą. Ji susilaukė 4 metų diskvalifikacijos, Rusija dar kartą įsivėlė į dopingo skandalą, o medaliai galiausiai buvo išdalinti kitiems sportininkams.

BALCO skandalas

2003 m. JAV anti-dopingo agentūra pranešė, kad keliolika lengvosios atletikos atstovų naudojo THG, kuris tuo metu buvo nepastebimas testavimuose. Byla prasidėjo tuomet, kai buvau anonimiškas pranešimas, kas vėliau paaiškėjo, jog tai buvo buvusios bėgimo žvaigždės Marion Jones treneris. 2007 m. ji pripažino, kad naudojo steroidus. Iš jos buvo atimti penki medaliai – trys aukso ir du bronzos, kuriuos iškovojo 2000 m. olimpinėse žaidynėse Australijoje. 2008 m. ji susilaukė net šešių mėnesių bausmės federaliniame kalėjime už tai, kad melavo, jog naudojo steroidus.

2007 m. „San Francisco Giants“ žaidėjas Barry Bonds, kuris tais metais pagerino „home run“ rekordą irgi buvo BALCO (Bay Area Laboratory Co-operative) klientas ir kaip pats teigė, nežinojo, jog vartoja steroidus.

Norite sužinoti daugiau?

Jeigu šis straipsnis sužadino jūsų susidomėjimą, kviečiame skaityti – Daugiausiai uždirbantys „Premier“ lygos futbolininkai.

 

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-03-07

Geriausios lažybų bendrovės