Nors Paryžius yra vienas garsiausių miestų pasaulyje, daug kas pasakytų, kad Prancūzijos sostinė jau pragyveno savo piką. Visos aukštosios kultūros šerdimi XIX-XXa. buvęs metropolis dabar, bent jau pagal žiniasklaidą bei vietinius, yra turistų perpildytas bei su savo problemomis nesusitvarkantis Europos miestas. Prestižo jame vis mažiau. Šis naratyvas tikrai erzino Prancūzijos valdžią, kuri pareiškė didelius užmojus, praėjus 100-ui metų nuo paskutinio karto, vėl surengti Vasaros Olimpines žaidynes. Tai bus trečiasis kartas, kai Paryžius taps žaidynių lokacija (1900 ir 1924 m.). Renginys žada sujungti istorinę Paryžiaus didybę su šiuolaikinėmis naujovėmis ir tvarumo iniciatyvoms, parodant, kad šarmas niekur nedingo. Pasižiūrėkime į visas Paris 2024 Olympic Games įdomybes bei istoriją.
Paryžius laimi teisę rengti olimpiadą
Savo teisę rengti žaidynes Prancūzija gavo 2017 m. rugsėjo 13 d., per 131-ąją TOK sesiją Limoje (Peru).
Iš paraiškų teikimo proceso pasitraukė keli dalyviai, todėl dėl vietos varžėsi tik Paryžius ir Los Andželas.
Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) padarė iki tol negirdėtą, beprecedentį dalyką ir skyrė dvi žaidynių lokacijas vienu metu – 2024 m. Paryžiui, o 2028 m. – Los Andželui. Šitokios sesijos baigties jokie bukmekeriai ar lažybų ekspertai tikėtis negalėjo, nes iki tol nėra buvę nieko panašaus.
Šis sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į aukštą projektų techninę kokybę ir novatoriškus abiejų paraiškų planus, pabrėžiant esamų ir laikinų objektų panaudojimą, kad būtų kuo labiau sumažintos išlaidos bei poveikis aplinkai.
Paryžiaus paraiška buvo ypač gerai įvertinta dėl jos įsipareigojimo siekti tvarumo ir urbanizuotų vietovių atkūrimo/atnaujinimo.
Naujų objektų statyba, infrastruktūra bei kaštai
Rengiantis 2024 m. Paryžiaus olimpinėms žaidynėms prancūzai nesėdėjo rankų sudėję ir numatė daug infrastruktūros projektų bei naujų objektų statybą. Surengti olimpiadą yra labai brangu. Kaip matote pagal iliustraciją, kaina už vasaros olimpiadą gali svyruoti nuo 8 iki 50+ milijardų JAV dolerių. Pasitaškyti pinigais labiausiai linkę autokratinių valstybių vadovai, kurie nori parodyti savo šalių galybę, tad daugiausiai už olimpiadai reikalingos infrastruktūros įrengimą mokėjo tie, kam labiausiai svarbu pateikti gerą įvaizdį – Kinija ir Rusija. Tačiau būtina paminėti, kad išleisti pinigai nebūtinai atspindi renginio kokybę.
Svarbiausi projektai šiose žaidynėse: Olimpinis kaimelis Sen Deni rajone, kuris po žaidynių bus pertvarkytas į gyvenamuosius namus, ir „Stade de France” stadiono, kuriame vyks atidarymo ir uždarymo ceremonijos, renovacija.
Prognozuojama, kad bendros žaidynių išlaidos sieks apie 9 mlrd. eurų (<10 mlrd. USD).
Didelė šio biudžeto dalis skirta transporto infrastruktūrai gerinti, įskaitant naujas metro linijas ir esamų linijų atnaujinimą, užtikrinant patogų ir ekologišką sportininkų ir žiūrovų judumą. Visgi:
- Beveik visi numatyti darbai, susiję su metro infrastruktūros gerinimu, vėluoja;
- Tikėtina, kad biudžetas nesunkiai viršys 10 ar net 11 milijardų JAV dolerių;
- Apie 15 % biudžeto (1,4 mlrd. EUR) išleista Prancūzijos valdžios ambicijai išvalyti labai užterštą Senos upę, kad joje galėtų vykti plaukimo varžybos. Tiesa, kol kas problema visiškai neišspręsta. Prancūzai net rengė protestus prieš šią, jų manymu, bevaisę iniciatyvą.
Tačiau didelis pliusas, lyginant su kitų šalių rengtomis Olimpiadomis, kad nemaža dalis prancūzų investicijų neliks be naudos, kai sporto renginys pasibaigs. Dalis jų bus konvertuotos į kitokios paskirties objektus, dalis toliau tarnaus sportininkams, tad tai – pakankamai tvarios žaidynės.
Kuo Paris 2024 Olympic Games skiriasi nuo prieš tai buvusių?
Paryžius 2024 sporto mėgėjams pristatys ne vieną naujovę.
Žaidynėse turėsime naujų sporto šakų, įskaitant breiką, kuriame mūsų šalį reprezentuos turbūt geriausia sportinio šokio atletė Europoje – Dominika Banevič. Lažybų bendrovė 7bet siūlo 1,45 koeficientą už tai, kad B-Girl Nicka atgal į mūsų šalį parveš auksą. Užsienio bendrovėse D. Banevič taip pat yra ryški favoritė, tad šitaip palaikyti atletę atrodo puikus būdas.
Naujomis sporto šakomis siekiama pritraukti jaunesnę auditoriją ir atspindėti sporto urbanizaciją, persikėlimą į netradicines erdves.
Ši sporto šaka į programą įtraukta pagal 2021 m. vykusiose Tokijo žaidynėse pastebėtą breiko sėkmę. Į Paryžių grįš ir riedlentės, sportinis laipiojimas bei banglenčių sportas.
Palyginti su ankstesnėmis olimpinėmis žaidynėmis, Paryžiaus žaidynėse labai akcentuojamas tvarumas. Daugiau kaip 95 % objektų bus iš anksto įrengti arba laikini, taip gerokai sumažinant žaidynių poveikį aplinkai.
Kita įdomi informacija apie Paris 2024 Olympic Games
- Lietuva į žaidynes siunčia net 49 sportininkus, iš kurių 27 yra vyrai, o 22 – moterys;
- Paryžius 2024 m. pažymės 1924 m. olimpiados šimtmetį. Taip Paryžius taps tik antruoju miestu po Londono, kuriame vasaros olimpinės žaidynės vyks trečią kartą.
- Vienas ryškiausių 2024 m. Paryžiaus žaidynių elementų bus ikoniškų objektų įtraukimas kaip žaidynių dalies. Pavyzdžiui, paplūdimio tinklinis vyks Eifelio bokšto papėdėje, o šaudymas iš lanko – Les Invalides rūmų teritorijoje. Taip siekiama sukurti išskirtinę atmosferą kiekvienai rungčiai
- Banglenčių sporto varžybos vyks Taityje, Prancūzijos Polinezijoje, kaip ir praeitose žaidynėse. Šis sprendimas pabrėžia olimpinių žaidynių pasaulinį mastą ir Prancūzų norą globalias žaidynes surengti šalies teritorijoje, kadangi šis salynas patenka į šalies jurisdikciją.