Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

TOP 5 sutartų rungtynių skandalai, dėl kurių sirgaliai neteko žado

futbolo zaidejas svencia

Statymų Gidas rekomenduoja:


Stebėdami sporto rungtynes, neretai pagalvojame apie sutartų rungtynių galimybę. Kartais neįtikėtini žaidėjų veiksmai apvertę galutinį rezultatą priveda prie minčių, kad čia buvo kažkas nesąžiningo. Jeigu šiais laikais sutartų rungtynių skandalų vis mažiau, tai anksčiau jų tikrai netrūkdavo. Atrinkome penkis didžiausius sutartų futbolo rungtynių skandalus, kurie sirgalius paliko be žado – į skandalus įsitraukė didžiausi Europos futbolo klubai.

Su rezultatų klastojimais susijusios sporto organizacijos bei pavieniai asmenys privedė prie nepasitikėjimo sporto lažybomis. Net ir prieš daugelį metų įvykusios istorijos yra prisimenamos iki šių dienų, kas tuo pačiu lošėjams neleidžia būti pilnai ramiems net ir aukščiausiose lygose. Nors dabar ypač daug dėmesio skiriama sąžiningam žaidimui, niekada negali žinoti, ar neišlys koks naujas skandalas.

„Calciopoli“ futbolo skandalas

Italijoje sutartų rungtynių skandalas įvyko 1980 metais ir atrodė, kad klubai bus pasimokę bei tai daugiau niekada nepasikartos. Visgi, po 26 metų paaiškėjo, kad lygoje vyksta nešvarūs žaidimai, prie kurių daugiausiai prisidėjusi Turino „Juventus“ komanda. Būtent ši ekipa po teismų susilaukė griežčiausios bausmės – atimtas 2004-05 m. „Serie A“ titulas bei 2006-07 m. sezonas pradėtas „Serie B“.

„Calciopoli“ yra vienas didžiausių kyšininkavimo skandalų futbolo istorijoje. Į skandalą daugiausiai buvo įsitraukusios „Serie A“ komandos: „Juventus“, „AC Milan“, „Fiorentina“, „Lazio“ bei „Reggina“. Buvo minimi ir kiti Italijos futbolo klubai – „Brescia“, „Cagliari“, „ChievoVerona“, „Empoli“, „Inter Milan“, „Palermo“, „Udinese“ ir „Vicenzia“, tačiau šios komandos jokių bausmių nesusilaukė.

futbolininkai zaidzia

Skandalas buvo paviešintas, kai buvo atskleisti „Juventus“ vadovų Luciano Moggi ir Antonio Giraudo mobilieji pokalbiai. Juose buvo atskleista rungtynių klastojimo schema – jie pasirinkdavo jiems patinkančius teisėjus, kurie padėdavo nulemti artėjančių rungtynių baigtį. Laikui bėgant į šį ratą įsitraukė kitų komandų vadovai, didėjo į tai įsitraukiančių teisėjų skaičius. Paaiškėjus, kad vyksta tokie dalykai, bausmių susilaukė daugybė sporto direktorių ir teisėjų. Tačiau, 2015 metais daugumai iš jų bausmės buvo atšauktos, išskyrus teisėją Massimo De Santis, kuris vienerius metus turėjo praleisti kalėjime.

Šiam skandalui išlindus į viešumą, lyga bei komandos prarado didelius pinigus, prireikė nemažai laiko, kol pavyko atsistatyti prarastą pasitikėjimą. Čia galite matyti, kokių bausmių 2006-07 m. sezone susilaukė nubaustos komandos:

  • „AC Milan“: -8 taškai turnyrinėje lentelėje, -30 taškų galutinėje 2005-06 m. „Serie A“ turnyrinėje lentelėje, vienerios rungtynės be žiūrovų;
  • „Fiorentina“: -15 taškų turnyrinėje lentelėje, atimta galimybė 2006-07 m. sezone žaisti UEFA Čempionų lygoje, dvejos rungtynės be žiūrovų;
  • „Lazio“: -3 taškai turnyrinėje lentelėje, atimta galimybė žaisti 2006-07 UEFA Europos lygoje, dvejos rungtynės be žiūrovų;
  • „Reggina“: -11 taškų turnyrinėje lentelėje, 100 000€ bauda, 30 000€ bauda klubo prezidentui Pasquale Foti bei 2,5 metų diskvalifikacija nuo futbolo veiklos;
  • „Juventus“: -9 taškai „Serie B“, atimtas 2004-05 m. „Serie A“ titulas, 2005-06 m. sezone užimta paskutinė vieta (titulas atiduotas Milano „Inter“) bei 2006-07 m. sezonas pradėtas „Serie B“.

1980 metų „Totonero“ futbolo skandalas

„Totonero“ yra 1980 metų Italijos futbolo lygų „Serie A“ ir „Serie B“ suklastotų rungtynių skandalas. Komandos, kurios buvo nubaustos – „AC Milan“, „Lazio“, „Avellino“, „Bologna“, „Perugia“, „Palermo“ ir „Taranto“.

Nuo 1946 m. Italijoje legaliai statyti buvo galima tik už kombinuotus statymus, į kuriuos įėjo 13 skirtingų įvykių. Kas reiškia, jog atlikti sėkmingą statymą buvo beveik neįmanoma. Dėl to, statyti už pavienes „Serie A“ ar Italijos taurės rungtynes buvo galima tik nelegaliuose bukmekeriuose. 1979 m. restorano savininkas Alvaro Trinca bei jo tiekėjas Massimo Cruciani sugalvojo planą, į kurį įtraukė „Lazio“ žaidėjus.

A. Trinca restorane Romoje dažnai lankydavosi „Lazio“ futbolininkai, kuriems buvo pasiūlyta už pinigus klastoti rungtynių rezultatą. Pirmasis susitarimas įvyko prieš draugiškas rungtynes tarp „Lazio“ ir „Palermo“, kurios vyko 1979 m. lapkričio 1 d. Kaip ir buvo planuota, jos baigėsi lygiosiomis. Visgi, dauguma rungtynių nesibaigė taip, kaip buvo planuojama ir A. Trinca bei M. Cruciani prarado nemažus pinigus – apie 117 tūkst. JAV dolerių. 1980 m. kovo 1 d. patys A. Trinca bei M. Cruciani policijai pateikė pareiškimą su 27 žaidėjų pavardėmis ir 13 klubų iš „Seria A“ bei „Serie B“, kurie įsitraukė į rungtynių klastojimą.

Kovo 23 d. policija suėmė 13 futbolininkų, bei „AC Milan“ prezidentą Felice Colombo. Klubai buvo nubausti šiomis baudomis:

  • „AC Milan“ – išmestas į „Serie B“;
  • „Lazio“ – išmestas į „Serie B“, 10 mln. lirų bauda ir atimti 5 taškai;
  • „Avellino“ – atimti 5 taškai „Serie A“ 1980-81 m. sezone;
  • „Bologna“ – atimti 5 taškai „Serie A“ 1980-81 m. sezone;
  • „Perugia“ – atimti 5 taškai „Serie A“ 1980-81 m. sezone.

1971 m. „Bundesliga“ parduotų rungtynių istorija

„Kickers Offenbach“ futbolo klubo prezidentas Horst-Gregorio Canellas per savo 50-ojo gimtadienio vakarėlį Vokietijos policininkams bei keliems žurnalistams paleido garso įrašą, kuriame girdimi žaidėjai, besisiūlantys priimti kyšį už tai, kad padėtų „Offenbach“ išvengti iškritimo iš „Bundesliga“. Tarp šių žaidėjų buvo ir Vokietijos futbolo rinktinės nariai Bernd Patzke bei Manfred Manglitz.

FC Schalke komanda 1971 m.

Vėliau vyriausias Vokietijos policijos prokuroras Hans Kindermann išsiaiškino, kad 1971 m. balandžio 17 d. vykusios rungtynės tarp „FC Schalke“ ir „Arminia Bielefeld“, kurios baigėsi 0:1, buvo „parduotos“ – „FC Schalke“ žaidėjai specialiai pralaimėjo rungtynes, o į tai buvo įsitraukusi ir komandos vadovybė. Vėliau didžioji dauguma „FC Schalke“ žaidėjų susilaukė diskvalifikacijos. Po viso tyrimo, 52 žaidėjai, du treneriai ir šeši klubai susilaukė bausmių. „Bielefed“ ir „Offenbach“ komandoms buvo atimta „Bundesliga“ licencija.

Sutartų futbolo rungtynių skandalas Prancūzijoje

Marselio „Olympique“ 1992-93 m. sezone pateko į UEFA Čempionų lygos finalą, kuriame laukė susitikimas prieš „AC Milan“. Klubo prezidentas Bernard Tapie ir generalinis vadovas Jean-Pierre Bernes norėdami, kad futbolininkai finale jaustųsi šviežesni ir nepervargę, prieš artėjančias „Ligue 1 rungtynes su „Valenciennes“ per „Olympique“ žaidėją Jean-Jacques Eydelie susisiekė su varžovų futbolininkais Jorge Burruchaga, Jacques Glassmann ir Christophe Robert. Jų buvo paprašyta sužaisti prastesnes rungtynes, kad „Olympique“ išsaugotų daugiau jėgų.

Marselio Olympique 1993 m. UEFA Čempionų lygos laimėtojai

J. Burruchaga ir C. Robert priėmė kyšį, o J. Glassmann atsisakė ir tuo pačiu paviešino, kad jam buvo siūlomas kyšis. Rungtynes „Olympique“ laimėjo 1:0. Pasibaigus tyrimui, iš „Olympique“ buvo atimtas 1992-93 m. „Ligue 1” titulas, Tapie, Bernes, Burruchaga, Eydelie ir Robert buvo nuteisti už korupciją, o B. Tapie ir J. Eydelie buvo pasodinti į kalėjimą. Kiti griežčiausios bausmės išvengė ir susilaukė suspendavimų. 1995 m. Jacques Glassman gavo FIFA sąžiningo žaidimo apdovanojimą („FIFA Fair Play Award“).

Vis tik, reikia paminėti, kad „Olympique“ UEFA Čempionų lygos finalą laimėjo 1:0, vienintelį įvartį įmušė Basile Boli. „Olympique“ kapitonu buvo gerai žinomas Prancūzijos futbolo rinktinės treneris Didier Deschamps.

2009 m. sutartų Europos futbolo rungtynių skandalas

Kai jau atrodė, kad suklastotų rungtynių skandalai didžiausiose futbolo lygose yra praeitis, išlindo 2009 metų skandalas, apėmęs daugybę skirtingų šalių, o klastojamos rungtynės galėjo būti ir UEFA Čempionų lygos atrankoje.

Tyrimas susijęs su maždaug 200 skirtingų rungtynių, įskaitant devynių šalių vietinius čempionatus – Vokietija, Belgija, Šveicarija, Kroatija, Slovėnija, Turkija, Vengrija, Bosnija ir Hercegovina bei Austrija. Be to, tarp šių rungtynių buvo dvylika UEFA Europos lygos bei trys UEFA Čempionų lygoje. UEFA atstovas spaudas Peter Limacher teigė, kad tai yra didžiausias suklastotų futbolo rungtynių skandalas Europoje.

Du broliai Ante ir Milan Sapina iš Kroatijos buvo suimti 2009 m. lapkričio 19 dieną, kurie buvo kaltinami už atliktus statymus suklastotose rungtynėse. „SBOBET“ lažybų bendrovėje buvo atlikta statymų už 10 mln. eurų. Vėliau buvo suimta dar 15 žmonių Vokietijoje, atlikta daugiau nei 50 kratų, konfiskuota daugiau nei 1 mln. eurų grynaisiais.

Po atlikto tyrimo, UEFA patvirtino, kad net septynerios rungtynės atrankoje į UEFA Čempionų lygą bei UEFA Europos lygą buvo suklastotos. Jeigu klastojamos rungtynės žemesnėse lygose žiūrovų labai nestebina, tai kad tai buvo UEFA Čempionų lygos atrankoje, buvo didelė staigmena.

Sutartų rungtynių skandalai kitose sporto šakose

Atrinkome penkis didžiausius klastojamų rungtynių skandalus futbole, tačiau kitose sporto šakose skandalų išvengti taip pat nepavyko. Vienas didžiausių skandalų vyko NBA lygoje, kuris paaiškėjo 2007 metais. NBA teisėjas 2003 metais Tim Donaghy pradėjo statyti už rungtynes, kuriose pats teisėjauja. Kuomet lošėjai, atliekantys statymus didelėmis sumomis bei bukmekeriai pagavo, kad T. Donaghy užsiima nelegalia veikla, patys, kartu su T. Donaghy pradėjo atlikti didelius statymus 2006 metais.

Teisėjas Tim Donaghy ir Michael Jordan

Teisėjas kritiniais momentais švilpdavo pražangas, kas turėjo didelę įtaką pranašumo statymams. Jis prisidėdavo prie to, kad komandos laimėtų tam tikru taškų skirtumu, kuris reikalingas sėkmingiems statymams. FTB išaiškinus nusikaltimą, T. Donaghy 15 mėnesių praleido kalėjime. Nei NBA, nei FTB negalėjo patvirtinti, ar daugiau teisėjų buvo įsitraukusių į šį rungtynių klastojimo skandalą.

Kriketas Lietuvoje ir kitose Europos šalyse nėra tokia didelė sporto šaka, tačiau nereikia daug kalbėti, kokį populiarumą ši sporto šaka turi Pakistane bei kitose Azijos šalyse. 2010 metais buvo išaiškintas kriketo skandalas, po kurio už rungtynių klastojimą Londone į kalėjimą buvo pasodinti Pakistano kriketo rinktinės kapitonas Salman Butt, taip pat Mohammad Amir bei Mohammad Asif.

Deja, bet rezultatų klastojimo skandalų nebuvo išvengta ir tokiose sporto šakose kaip rankinis, boksas, tenisas, tinklinis, amerikietiškas futbolas, beisbolas. E-sportas dar tik auganti sritis, tačiau jau ir čia yra buvę mačų klastojimo skandalų. 2015 m. šeši „Counter-Strike:Global Offensive“ žaidėjai ir komandos savininkas susilaukė suspendavimo už „IBuyPower“ ir „NetcodeGuides“ skandalą. 2021 metais šeši „Valorant“ žaidėjai buvo nubausti už rezultatų klastojimą.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-10-06

Geriausios lažybų bendrovės