Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Wimbledon 2024: istorija, formatas bei favoritai

wimbledon teniso aikštės

Tenisas ir Vimbldonas yra kone sinonimai. Šis, kiekvienų metų vasarą ant žolės žaidžiamas ir itin greitą veiksmą žadantis turnyras yra turbūt garsiausias iš visų Didžiojo kirčio turnyrų. Jo pavadinimas kilęs nuo Wimbledon miestelio, kuriame ir vyksta mačai. Kasmet renigamas ir jau 137-ą kartą vykstantis teniso turnyras geriausiems žaidėjams siūlo varžytis dėl daugiau nei 40 milijonų svarų prizinio fondo. Tačiau kokia yra Wimbledon istorija? Kokiu formatu vyksta varžybos, kaip čia sekėsi lietuviams ir kas yra 2024 metų favoritai? 

Wimbledon‘o istorija

wimbledono cempionatas senoveje

Vimbldonas, dažnai vadinamas tiesiog The Championships, yra seniausias teniso turnyras pasaulyje ir neoficialiai laikomas prestižiškiausiu net tarp Grand Slam ketverto.

Pirmą kartą turnyras buvo surengtas dar 1877 m. Vimbldone, Londone, esančiame „All England Lawn Tennis and Croquet Club“. Iš pradžių renginyje vyko tik džentelmenų vyrų vienetų varžybos. Čia, pirmuoju čempionu tapo Spenceris Goras, kuriam tuo metu buvo 27 metai. Laikui bėgant turnyras gerokai išpopuliarėjo ir augo. Jau 1884 m., vos po kelių metų buvo įtrauktos ir damų (ladies) vienetų varžybos, o vėliau – džentelmenų (taip anksčiau turnyro kodekse vadinami vyrų) dvejetų, moterų dvejetų ir mišrių dvejetų varžybos.

Per Wimbledon istoriją būta ir pertraukų. Jis nevyko per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus bei koronaviruso pandemiją. Nepaisant sustojimų, Vimbldono turnyras pastoviai augo, diegdamas naujas technologijas ir įrangą. Praėjus keliems dešimtmečiams nuo starto, 1922 m. klubas persikėlė į dabartinę vietą Church Road gatvėje, kurioje yra žymusis centrinis kortas. Pastarasis atnaujinimas įvyko 2009 ir 2019 metais, kai ant Centrinio bei 1-ojo korto buvo sumontuoti išskleidžiami stogai. Taip išvengiama žaidimo sustabdymo dėl prastų oro sąlygų.

wimbledon kortai maco eigoje

Vimbldonas taip pat garsėja unikaliomis tradicijomis. Turbūt nebūtų galima įsivaizduoti aristokratiško sporto renginio D. Britanijoje be unikalių tradicijų. Wimbledon tradicijos:

  • All-white dreskodas;
  • Desertams tiek žaidėjai, tiek svečiai įpratę vaišintis braškėmis su grietinėle;
  • Prie desertų geriamas šampanas
  • Labai mažai reklamos (įprastai tik Slazenger ir Rolex)

Šiandien Vimbldonas yra vienas iš keturių „Grand Slam” turnyrų, kartu su „Australian Open”, „French Open” ir „US Open“. Tai vienintelis tokio rango turnyras, vis dar žaidžiamas ant žolės. Didžiojo kirčio turnyrų kalendoriuje jis yra 3-ias bei vyksta vidurvasarį, po Roland Garros (French Open) bei prieš „US Open“.

Svarbiausi atletai Wimbledon‘e

Dabartiniai čempionai:

  • Carlos Alcaraz (Ispanija) – vyrų vienetai;
  • Marketa Vondroušova (Čekija) – moterų vienetai

Daugiausiai titulų:

  • Roger Federer (Šveicarija) – 8x tarp vyrų vienetų;
  • Martina Navratilova (Čekoslovakija ir JAV) – 9x tarp moterų vienetų.

Wimbledon 2024: Turnyro formatas



Šių metų, 2024 m. Vimbldonas vyks liepos 1-14 d. 

Turnyro formatas išlieka toks pat, kaip ir visada: žaidžiami vyrų vienetų, moterų vienetų, vyrų dvejetų, moterų dvejetų, ir mišrių dvejetų kategorijų mačai.

Be to, vyksta jaunimo ir kviestinės varžybos, kuriose savo talentą gali pademonstruoti pradedantieji žaidėjai ir buvę čempionai.

Mačai 2024 m. Vimbldono turnyre žaidžiami tokiu formatu: 

  • Vyrų vienetai: 128 atletai, 5 setų formatas;
  • Vyrų dvejetai: 64 dvejetai, 5 setų formatas;
  • Moterų vienetai: 128 atletės, 3 setų formatas;
  • Moterų dvejetai: 64 dvejetai, 3 setų formatas
  • Mišrūs dvejetai: 32 dvejetai, 3 setų formatas

Varžybos vyks žolės kortuose – ant tradicinės dangos. Žaisti ant šios dangos visada sunku, kadangi kamuoliukai būna greiti ir mažai atšoka, tad net ir Grand Slam turnyrų laimėtojai turi nemažai problemų prisitaikant prie pokyčių. Dėl šios priežasties netrūksta netikėtumų. 

Svarbus Vimbldono turnyro bruožas – per daugelį metų pasikeitusi „tiebreak” taisyklė. 



Kadangi istorijoje yra buvę tokių mačų, kurie tęsėsi net 3 dienas, dabar Vimbldone galioja tam tikros taisyklės dėl tie-break‘ų. Įvestas 10 taškų tie-break‘as, kuriuo bus sprendžiami visi finaliniai setai. 

Lietuvos tenisininkai ir tenisininkės Vimbldone

Jeigu kalbėtume apie Lietuvos atletus Wimbledon‘o kortuose, paminėjimo kol kas verčiausi du – Ričardas Berankis ir legendinis išeivijos atstovas Vitas Gerulaitis.

Geriausias Nepriklausomos Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis ne kartą atstovavo šaliai Vimbldone. Ričardas Berankis, garsėjantis atkaklumu ir stipriais padavimais, nuo pagrindinės linijos, varžėsi ir vienetų, ir dvejetų varžybose. Jungtinėje Karalystėje vilniečiui sekėsi galbūt ir ne idealiai, tačiau net 4 kartus jis pateko į antrąjį raundą, tačiau visus sykius ten pralaimėjo.

Vyrų dvejetų varžybose, kartu su vokiečiu Dominik‘u Koepferiu, Berankis taip pat buvo pasiekęs antrą raundą, tačiau ten irgi pralaimėjo. Turbūt smagiausia, kad 2022 metais lietuvis trečiame raunde varžėsi su jau sporto legenda tapusiu, vienu visų laikų tituluočiausiu teniso grandų – Rafaeliu Nadaliu. Pakankamai atkaklioje, keturių setų kovoje favoritu laikytas ispanas visgi laimėjo ir nužygiavo net iki pusfinalio.



Tituluočiausias ir vienareikšmiškai geriausias lietuvis tenisininkas yra Vitas Gerulaitis. Nors gimė ir gyveno JAV, jis yra išeivijos lietuvis, imigrantų sūnus. Net 3-ia pasaulio rakete buvęs Gerulaitis Vimbldoną galėjo laikyti sau ypatinga vieta. Svarbiausioje sau, vyrų vienetų srityje JAV lietuvis dusyk žygiavo iki pusfinalio. Visiems vyresniems teniso fanams atmintyje turėtų būti išlikęs Gerulaičio mačas prieš gerą jo draugą ir treniruočių partnerį, švedą Bjorną Borgą. Sakoma, kad tai vienas iš geriausių mačų Vimbldono istorijoje.



Tiesa, Vitas Gerulaitis 1975 metais, kartu su kitu amerikiečiu Sandy Mayer‘iu laimėjo vyrų dvejetų turnyrą Wimbledon‘e.

Wimbledon 2024: Favoritai bei prognozės

Vyrų vienetai

carlos alcaraz atmusa teniso kamuoliuka

Tarp vyrų vienetų intriga yra tikrai didelė. Turime 4-5 tenisininkus, kurie varžosi dėl titulo. Kiekvienas pretendentas gali parodyti įspūdingą formą tinkamu metu ir susižerti pagrindinį prizą.

  • Čempiono titulą gina ispanas Carlos Alcaraz. Jo šansai vertinami 3-3.5 koeficientu. Ispanas šį sezoną jau laimėjo Roland Garros turnyrą (French Open), kuriame įveikė rimtus oponentus – Tsitsip‘ą, Sinner‘į bei Zverev‘ą. Skaudokas pralaimėjimas tam pačiam Zverev‘ui Australian Open turnyre atrodo kaip tolimas prisiminimas, tad galime būtent C. Alcaraz‘ą laikyti vienu iš favoritų.
  • Pirmoji pasaulio raketė, dinamiškasis italas Jannik Sinner šį sezoną pralaimėjo tik tris kartus. Vieną kartą C. Alcaraz‘ui, Roland Garros pusfinalyje, kitą – S. Tsitsip‘ui Monte Karlo turnyre. Trečiasis pralaimėjimas ATP Master Madrid turnyre buvo patirtas prieš kanadietį F. Auger-Aliassime. Jis kelia šiek tiek nerimo, kadangi antroje metų dalyje italas pralaimėjo keletą reikšmingų finalų. Visgi pirmoji raketė bukmekerių akyse yra pagr. favoritas. Už jo pergalę turnyre siūlomas 2.7-3 koeficientas.

  • Pamiršti negalima ir jau tituluočiausiu visų laikų tenisininku tapusio serbo Novak Djokovič. Visgi, Roland Garros turnyre traumą patyręs ir kiek nuviliančiai pasirodęs grandas šįmet atrodo pažeidžiamas. Pralaimėjimai R32 etapuose ATP Masters turnyruose ir pusfinalyje Melburno Australian Open rodo, kad, Džoko nė iš tolo neprimena savęs geriausioje formoje. Visgi, jo nurašyti negalima, kadangi serbas tikrai norės susilyginti su Roger Federeriu ir iškovoti 8-ą Vimbldono titulą. Jo šansai laimėti vertinami ~4 koeficientu.
  • Lietuviams palaikyti turbūt norėsis kaimynų lenkų atstovą Hubert Hurkacz. Kiek nepastovią formą rodanti #7 pasaulio raketė galėtų būti laikoma tamsiuoju arkliuku.

Prie rimtų pretendentų galime paminėti ir Aleksandrą Zverevą bei Alex De Minaur. 

Moterų vienetai

Coco Gauff atmusa teniso kamuoliuka

Moterų mačuose didžiausia staigmena – labai anksti, pirmame etape pralaimėjo praėjusių metų čempionė čekė Marketa Vondrousova. 

  • Favoritės etiketė lipdoma amerikietei Coco Gauff. Šįmet ji tikrai neblogai atrodė Roland Garros turnyre ir pasiekė pusfinalį. Iškritus Vondrousovai, Gauff bukmekerių vertinama kaip realiausia pretendentė į titulą ir gauna 4.33 koeficientą.
  • Kazachstano tenisininkė Elena Rybakina – dar viena Wimbledon 2024 turnyro favoričių. Visgi jos forma pastaruosius du metus, bent jau Grand Slam turnyruose yra pakankamai vidutiniška. Jos šansai bukmekerių akyse – identiški amerikietei C. Gauff – 4.33 koeficientas.
  • Taip pat vertinami lenkės Iga Swiatek šansai. Varšuvoje gimusi pirmoji pasaulio raketė į Vimbldoną atvyksta po 4-os pergalės Roland Garros turnyre iš 5-ių galimų. Nors kituose Didžiojo kirčio turnyruose atletės istorija neįtikina, bet neįtraukti į favoritų sąrašą pirmosios pasaulio raketės tikrai negalima. Koeficientas pas bukmekerius – ~4.33.
Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-07-04

Geriausios lažybų bendrovės