Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Populiariausios ir įdomiausios lenktynės Lietuvoje – į ką atkreipti dėmesį

automobilis slysta sonu

Lenktynės Lietuvoje susilaukia didžiulio dėmesio – domimės Dakaro ralio naujienomis, susiformavę net „Formulės 1“ sirgalių klubai. Gausu ir vietinių, Lietuvoje organizuojamų lenktynių, kurių dalis dėl pasirinktų trasų ar formato išties vertos dėmesio. Įdomu, kad ne visose lenktynėse reikia varžytis automobiliais.

Ralio renginiai

Kadangi Lietuvoje yra daugybė neasfaltuotų kelių, žavi nuostabūs kraštovaizdžiai, tad nieko keisto, kad šalyje susiformavusios gilios ralio tradicijos. Pirmąkart tokio tipo lenktynės Lietuvoje įvyko dar 1931 metais – tuomet suorganizuotas prezidento Antano Smetonos globotas respublikinis ralis „Aplink Lietuvą“. Tiesa, pirmojo Lietuvos automobilių ralio čempionato reikėjo laukti iki 1960 metų. Beje, panašiu metu pradėtos organizuoti žiedinės ir automobilių kroso lenktynės.

Dabar šio ralio etapai organizuojami visoje Lietuvoje. Šiemet ralio čempionato sezonas prasideda gegužės viduryje „7bet Rally Lazdijai“ etapu, o vėliau persikels į Kelmę, Mažeikių rajone esančius Viekšnius, Rokiškį, Elektrėnus ir bus užbaigtas Utenos rajone. Daugiausiai kartų – net 7 – šiame ralyje yra triumfavęs Rokas Lipeikis. Tai padarė 2002, 2003, 2005–2007, 2009 ir 2010 metų sezonuose. Taip pat paminėjimo vertas Vytautas Sabotaitis, triumfavęs 1990–1992 metais, ir Saulius Girdauskas, kuris neužleido čempiono vardo 1998–2001 metų laikotarpiu. Iš žinomesnių vardų galima paminėti 2008, 2011 ir 2015 metais triumfavusį Vytautą Švedą bei 2019 ir 2020 metų čempionatuose nugalėjusį Vaidotą Žalą, kuris puikių rezultatų pasiekė ir Dakaro ralyje. Pernai ralyje nugalėjo Martynas Samsonas.

Jau minėtas V. Švedas sėkmingai dalyvavo ir viename iš Pasaulio ralio čempionato (angl. World Rally Championship (WRC)) etapų Lenkijoje. 2009 metais bendroje įskaitoje užėmė 15 vietą. Įdomu, kad šiemet WRC etapas šalia Lietuvos bus organizuojamas ne tik Lenkijoje, bet ir Latvijoje. Iš viso šį čempionatą sudaro 13 etapų Pietų Amerikoje, Afrikoje, Azijoje ir Europoje. Daugiausiai kartų – net 9 – šiose lenktynėse yra triumfavęs autosporto gerbėjams puikiai žinomas prancūzas Sebastienas Loebas.

Įdomu, kad ralis Lietuvoje – toli gražu ne tik vasaros sportas. Šaltuoju metų laikotarpiu taip pat rengiami šio sporto renginiai, vyksta „Winter Rally Aukštaitija“, įvairiuose šalies kampeliuose organizuojamos ir žiemos treko varžybos.
Šalyje vyksta ir Lietuvos mini ralio čempionatas, kuriame gali dalyvauti ir mėgėjai. Nors varžybos organizuojamos pagal klasikinio ralio principus, tačiau startuoti galima ir standartiniu automobiliu be saugos lankų. Tereikia tik patikimo šalmo. Taip yra, nes greičio ruožai – daugiausiai figūriniai ir greituminiai slalomai – nėra tokie pavojingi.

Kalbant apie ralius, būtina paminėti vieną didžiausių renginių Lietuvoje „Moterų ralį“. Šios lenktynės šalyje organizuojamos nuo 2015 metų ir yra skirtos tik moterims. Varžybos rengiamos pagal standartinių gamyklinių automobilių ralio principus, tačiau į taisykles taip pat įtraukiamos sportiškos ir įvairius objektus leidžiančios aplankyti užduotys bei greituminės rungtys. O be standartiškai sutinkamų kategorijų yra ir papildomos stilingiausios, azartiškiausios ir saugiausios komandų nominacijos. Dėl savo įdomumo ir nuotaikingumo nieko keisto, kad „Moterų ralis“ kasmet sulaukia gausybės dalyvių ir yra vienas labiausiai laukiamų aktyvų gyvenimo būdą propaguojančių moterų laisvalaikio renginių.

Bekelės lenktynės Lietuvoje

Kitos į ralį kiek panašios varžybos – bekelės lenktynės. Lietuvoje jos susilaukia nemažo populiarumo, prie ko prisideda ir sėkmingi lietuvių startai populiariausiose bekelės varžybose pasaulyje – Dakaro ralyje. Mažai kuo jam nusileidžia vienos ilgiausiai Lietuvoje rengiamų bekelės lenktynių – jau 13 kartą pernai surengtos „Perimetro“ varžybos. Kai per 60 valandų reikia įveikti daugiau nei 2 tūkst. kilometrų ilgio trasą, lenktynėse dalyvauja kelių kategorijų – automobiliai, motociklininkai bei motobagių vairuotojai, šias varžybas galima drąsiai vadinti lietuviškuoju Dakaru.

Taip pat Lietuvoje organizuojami atskiri autosporto bekelės renginiai kaip „PaBRadė“ ir „Bekelės Enduro 4×4 Offroad“, radijo bangomis valdomų bekelės modelių varžybos. Itin populiarios orientacinės bekelės varžybos, kurių metu paprastai reikia su žemėlapiu surasti tam tikrus punktus ir atlikti organizatorių numatytas užduotis. Trasos dažnai driekiasi miškais ir kitomis gražiomis Lietuvos vietomis. Įdomu, kad šios varžybos organizuojamos ir žiemos metu. Verta išskirti „Major Challenge Winter Cup“ renginį, kuris prieinamas ir mėgėjams, nepriklausomai nuo vairavimo patirties.

Kitos autosporto lenktynės Lietuvoje

Visgi pagal renginių gausą galima daryti prielaidą, kad populiariausios lenktynės Lietuvoje – slalomas. Tai neturėtų stebinti dėl šių lenktynių paprastumo ir pigumo, galimybės dalyvauti ir mėgėjams. Šiose lenktynėse reikia kuo greičiau pravažiuoti tarp kūgelių iš anksto paruoštoje ir žinomoje trasoje, tad išmėginti jėgas gali ir specialiai paruošto automobilio neturintys lenktynių entuziastai. Galima išskirti tokius renginius kaip slalomo varžybos „Voniškių taurei laimėti“, slalomo varžybos „Trys su puse vožtuvo“. Taip pat Molėtuose šiemet surengtą Lietuvos automobilių slalomo čempionato startą, į kurį susirinko geriausi automobilių slalomo lenktynininkai iš visos šalies.

Pastarajame ir daugumoje slalomo varžybų įpratai galima lenktyniauti keliose kategorijose: FWD (priekiniais ratais varomi lengvieji automobiliai); RWD (galiniais ratais varomi lengvieji automobiliai); AWD (visais ratais varomi lengvieji automobiliai); Moterų klasėje; Jaunių klasėje; svečių klasėje (ne čempionato įskaita, kurioje gali varžytis visi čempionato taškų nerenkantys dalyviai). Kartais slalomo varžybas surengia tam tikros automobilio markės fanų klubai. Pastarieji mėgsta rengti paprastai vien tik jų nariams skirtus autosporto renginius. Kartais renginiai organizuojami norint paminėti tam tikrą progą ar valstybinę šventę.

Kitos populiarios lenktynės Lietuvoje – dragas. Jų metu dvi tuo pačiu metu šalia viena kitos startavusios transporto priemonės stengiasi įveikti gana trumpą atstumą per kuo greitesnį laiką. Lietuvoje taip pat vyksta drago čempionatas.
Šalyje rengiamas ir Lietuvos kartingo čempionatas. Panašiu principu, tik ant žvyro, organizuojamas ir Lietuvos autokroso čempionatas.

Labiausiai populiarios lenktynės Lietuvoje – 1006 km lenktynės

Žiedinės lenktynės, kurios vyksta sukant ratus tam tikroje iš anksto žinomoje trasoje, šalyje taip pat sulaukia ypatingo populiarumo. Verta paminėti nuo 1960 metų veikiantį 3,35 kilometro ilgio Nemuno žiedą, kuriame vyksta žiedinės automobilių ir motociklų lenktynės. Ši trasa įrengta šalia Kačerginės.

Iš populiariausių lenktynių verta išskirti „Aurum 1006 km“ lenktynes. Šios lenktynės Lietuvoje nuo pat 2000 metų kasmet rengiamos liepos viduryje laikinai įrengiamoje Palangos trasoje (Palangos – Kretingos – Klaipėdos kelių sankirtoje). Unikalu, kad lenktyniaujama bendro naudojimo keliais, lenktynių trasa jie tampa vos savaitei. Taip pat įrengiamos stebėjimo zonos po stogu ir techninio aptarnavimo zonos.

Lenktynėse dalyvauja sportininkai ne tik iš Lietuvos. Kadangi sutraukiami lenktynių profesionalai iš viso pasaulio (2007 m. lenktynėse dalyvavo net 60 komandų), kai kuriuos rekordus pasiekia ir užsieniečiai – greičiausio rato rekordas nuo 2023 m. priklauso danui Andersui Fjordbachui (1 min. 05,425 sek.). Lenktynininkai varžosi ne greitesniais nei FIA GT3 automobiliais, skirstomi į klases ir gali naudoti vienodas „Hankook“ gamintojo padangas.

„Aurum 1006 km“ lenktynės paprastai vyksta kelias dienas nuo ketvirtadienio iki šeštadienio vakaro. Renginio metu taip pat rengiamas automobilių paradas, „Super Sprint“ varžybos, šonaslydžio, drago ir mechanikų bėgimo lenktynės. Žiūrovus linksmina didžėjai, lankytojams įrengiamas ir įspūdingą maisto pasiūlą turintis restoranų miestelis. Nieko keisto, kad šis didžiulis ir nemažai pramogų siūlantis renginys jau yra tapęs tradicija ir vienu didžiausių lenktynių festivalių Rytų Europoje.

Lenktynės Lietuvoje, kai rungtyniaujama ne automobiliais

Kalbant apie lenktynių populiarumą ir tradicijas Lietuvoje, būtina paminėti ir žirgų lenktynes. Populiariausios jų – šiemet po penkerių metų pertraukos sugrįžusios lenktynės „Sartai 2024“.

Zarasų rajone esančiose Dusetose (o pavadinimą šios lenktynės Lietuvoje gavo dėl šalia miestelio esančio Sartų ežero) rengiamos varžybos, kai lenktyniaujama žirgais su kinkiniais. Tai vienos seniausių varžybų. Jos kone kasmet rengiamos nuo pat 1905 metų, nors rašytiniuose šaltiniuose minimos jau nuo XVIII amžiaus. 1933 m. lenktynes pradėjo remti valstybė, kiek vėliau ėmė koncertuoti vietiniai kolektyvai, surengtos pirmosios mugės ir parodos.

Šias varžybas stengiamasi suorganizuoti kasmet. Tačiau kartais tai daryti trukdė, kad hipodrome norint išlieti tinkamą trasą bėgti žirgams, reikalinga ilgą laiką išsilaikanti minusinė temperatūra. Surengti varžybas trukdė ir koronaviruso pandemijos nulemti ribojimai. Esant geroms meteorologinėms sąlygoms, varžybos pirma buvo rengiamos ant paties Sartų ežero ledo. Vėliau žiūrovų patogumui ir dėl besikeičiančių meteorologinių sąlygų pradėta lenktyniauti elipsės formos Dusetų hipodrome. Įdomu, kad varžybos pirma rengtos aplink Sartų ežero salas ir jų ilgis buvo apie 1,6 kilometro. Toks trasos ilgis išliko iki dabar.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-05-13

Geriausios lažybų bendrovės