Vis daugiau sporto šakų persikelia ir į skaitmeninę erdvę – nesvarbu, ar tai futbolas, krepšinis, kovos menai, ar kitos puikiai žinomos sporto šakos. Taip pat – ir šaudyklės, išlikimo žaidimai. Šiuose elektroninio sporto, dar vadinamo esportu, varžybose rungtyniaujama kompiuteriais, susiburiama į komandas, kartais pasitelkiami ir mobilieji telefonai.
Daugėjant esporto šakų ir augant elektroninio sporto bendruomenei, nuošalyje nelieka ir mūsų šalis – esportas Lietuvoje taip pat vis labiau populiarėja, į jį įsitraukia ir vis daugiau lietuvių. Kai kurie Lietuvos esporto žaidėjai nemažai pasiekė ne tik gimtojoje šalyje, bet ir užsienyje, triumfavo svarbiuose, didžiulius piniginius prizus turinčiuose turnyruose. Vienas paskutinių sėkmės pavyzdžių – Justinas „jL“ Lekavičius triumfavo „Counter-Strike 2“ žaidimo pasaulio čempionate.
eSportas Lietuvoje
Pirmasis esporto turnyras, galima teigti, įvyko dar 1972 metais. Tuomet Stanfordo universitete entuziastai varžėsi žaidimo „Spacewar‘‘ turnyre, tačiau didelio susidomėjimo šis turnyras nesulaukė. Padėtis kardinaliai pradėjo keistis 1991 metais išleidus kovos menų „Street Fighter II“ žaidimą, o galimybės varžytis ir skaitmeninėje erdvėje banga greitai atkeliavo ir į Lietuvą – pirmieji esporto turnyrai, įvairiais šaltiniais, galėjo būti suorganizuoti apie 1997 metus. Vėliau prasidėjo interneto kavinių bumas, kuriose taip pat organizuoti turnyrai, o galiausiai esportas Lietuvoje pasiekė tokį lygį, kad organizuojami net tikrus sporto turnyrus atitinkantys, ilgai trunkantys turnyrai. Vienas geriausių pavyzdžių, 2023 metais kartu su „Electronic Arts“ įmone suorganizuotas pirmas futbolo esporto A lygos sezonas.
Geriausi Lietuvos eSporto žaidėjai
Iš geriausių žaidėjų buriamos ir esporto rinktinės, kurios dalyvauja tarptautinių sporto federacijų organizuojamuose elektroninio sporto turnyruose. Taip pat į rinktines susibūrę Lietuvos esporto žaidėjai dalyvauja ir tokių žaidimų kaip „Tekken 7“ bei „Counter-Strike: Global Offensive“ turnyruose. Kone daugiausiai lietuvių galima sutikti būtent pastarojo žaidimo turnyruose, nieko keisto, kad čia matome ir labiausiai pasižymėjusius žaidėjus.
„Counter-Strike“ fenomenas
Justinas „jL“ Lekavičius
Vienas paskutinių pasiekimų, kuriuose nuskambėjo Lietuvos esporto žaidėjai, padarytas Justino „jL“ Lekavičiaus. 2024 metų kovo pabaigoje Danijos sostinėje Kopenhagoje jis triumfavo „Counter-Strike 2“ žaidimo pasaulio čempionate ir tapo naudingiausiu turnyro žaidėju. Nei pasiekti tokį asmeninį pasiekimą, nei triumfuoti šio esporto šakos pasaulio čempionate dar nebuvo pavykę nei vienam lietuviui.
Triumfą lėmė sėkmingas 1999 metais gimusio Justino atstovaujamos Ukrainos esporto organizacijos „Natus Vincere“, dar kitaip žinomos kaip „NaVi“, pasirodymas – finale rezultatu 2:1 įveikta pirmoje pasaulio reitingo vietoje tuomet įsitaisiusi JAV esporto organizacija „FaZe Clan“. Triumfavusi „Natus Vincere“ komanda uždirbo 500 tūkst. JAV dolerių (apie 460 tūkst. eurų). Kiek anksčiau, 2023 metais, šis Lietuvos esporto žaidėjas su norvegų esporto organizacija „Apeks“ pasiekė „Counter-Strike: Global Offensive“ pasaulio čempionato pusfinalį. Pats žaidėjas per savo karjerą, skaičiuojama, jau uždirbo apie 216 tūkst. eurų.
Aurimas „Bymas“ Pipiras
Kitas „Counter Strike“ esporte pasižymėjęs ir puikiai žinomas lietuvis – Aurimas „Bymas“ Pipiras. Vos 2003 metais gimęs tautietis yra vienas pirmųjų Lietuvos esporto žaidėjų, kurie atstovavo didžiausioms pasaulio komandoms. Kadangi pajamas iš esporto gaudavo sulaukęs vos 15 metų amžiaus, skaičiuojama, kad šis žaidėjas jau yra laimėjęs virš 105 tūkst. eurų. Pastaruoju metu lietuvis atstovavo britų esporto organizaciją „Into The Breach“.
Rokas „EspiranTo“ Milašauskas
Taip pat itin jauno amžiaus, vos 2001 metais gimęs žaidėjas, Rokas „EspiranTo“ Milašauskas karjerą pradėjo būdamas vos 15 metų. Per karjerą jis susižėrė virš 83 tūkst. eurų ir kuriam laikui buvo padaręs pertrauką – kaip savanoris pusantrų metų tarnavo Lietuvos kariuomenėje. 2024 metų pabaigoje paskelbė sugrįžtantis ir žadėjo šįkart nesustoti pusiaukelėje, tad pergalių tarptautinėje scenoje vėl gali būti. Ir toli gražu ne viena.
Nikolaj „Kalinka“ Rysakov
Kiek vyresnis, 1994 metais gimęs, Nikolajus jau yra baigęs savo karjerą, bet buvo puikiai žinomas „Counter Strike“ žaidimo bendruomenėje. Aktyvios karjeros metu Lietuvoje jis žaidė už vieną geriausių šalyje šios esporto disciplinos komandų, o užsienyje pasižymėjo padėdamas Ukrainos organizacijai „HellRaisers“. Per karjerą, skaičiuojama, lietuvis vien iš šio žaidimo uždirbo virš 36 tūkst. eurų. Nikolajus sėkmingai gynė ir Lietuvos garbę – dukart atstovavo šaliai pasaulio čempionate.
Eimantas „pounh“ Lazickas
Taip pat karjerą jau baigęs „Counter Strike“ žaidėjas iš Lietuvos, kuris labiausiai pasižymėjo tuo, kad net keturis kartus iš eilės tapo šios esporto disciplinos čempionu Baltijos šalyse. Kartą šis 1997 metais gimęs žaidimų profesionalas triumfavo ir Vidurio Europos čempionate, yra dalyvavęs ne viename europiniame ir pasauliniame turnyruose.
Išbando ir kelias eSporto šakas
Žygimantas „Nukkye“ Chmieliauskas
Persikvalifikavimas iš vienos esporto šakos į kitą elektroniniame sporte nėra jau toks dažnas reiškinys. 1997 metais gimęs Žygimantas „Nukkye“ Chmieliauskas iš pradžių sėkmingai dalyvavo „Counter Strike“ turnyruose, o vėliau, 2020 metais, persikvalifikavo į pirmojo asmens taktinių herojų šaudyklę „Valorant“. Dar žaisdamas „Counter Strike“ lietuvis yra triumfavęs pasauliniame „DreamHack Open Summer“ turnyre ir pasidalino 50 tūkst. eurų prizą. „Valorant“ žaidime Žygimantas karjerą pradėjo didžiausioje Ispanijos organizacijoje „Team Heretic“, vėliau atstovavo Europoje puikiai žinomai „G2 Esports“ organizacijai. Galiausiai prisijungė prie Ispanijos ekipos „Giants“, kuri po susijungimo su britų sporto organizacija „Excel Esports“ tapo „GIANTX“.
Robertas „Carcass“ Mikuckis
Tuo metu šis 1995 metais gimęs lietuvis į šį sąrašą pateko ne dėl asmeninių pasiekimų, bet dėl posūkio į treniravimą. Buvęs „Counter Strike: Global Offensive“ profesionalas ėmė treniruoti jau minėtą „Valorant“ žaidžiančias komandas. Daugiausiai jis pasiekė su tarptautinės esporto organizacijos „G2“ moterų komanda „G2 Gozen“ – kaip treneris su ja kartą tapo pasaulio čempionu ir net penkiskart – Europos čempionu. Šiemet jis pradėjo treniruoti japonų organizacijos „Reignite Lily“ komandą. Skaičiuojama, kad kaip treneris jis jau uždirbo daugiau nei 100 tūkst. eurų.
Laurynas „Nbs“ Kisielius
Dar vienas „Valorant“ treneris – Laurynas „Nbs“ Kisielius, kuris tuo pačiu yra vienas labiausiai tituluotų esporto atstovų Lietuvoje. Į „Valorant“ trenerio kėdę jis atsisėdo prieš tai pats išbandęs ne vieną esporto šaką kaip žaidėjas. 1990 metais gimęs Lietuvos elektroninio sporto atstovas prieš tai pamėgino žaidėjų išlikimo žanro internetiniame žaidimą „PlayerUnknown’s Battlegrounds“ (PUBG), šio esporto šakos Europos čempionate iškovojo trečią vietą. Taip pat pergales skynė „League of Legends“ žaidime, 2013 metais net dalyvavo šio žaidimo pasaulio čempionate, „League of Legends“ Europos čempionate netgi triumfavo.
Lietuvos eSporto žaidėjai išbando ir mobiliems telefonams pritaikytus žaidimus
Laurynas „Gaxy“ Rudys
Buvęs Lauryno „Nbs“ Kisieliaus kompanionas – 1996 metais gimęs Laurynas „Gaxy“ Rudys. PUBG esporto šakos žaidėjas per karjerą savo kišenes papildė daugiau nei 88 tūkst. eurų, o didžiąją karjeros dalį atstovavo Švedijos gigantui „Ninjas In Pyjamas“. Per karjerą jis PUBG pasaulio čempionatuose dukart iškovojo trečią vietą, o Europos PUBG čempionate trečia vieta džiaugėsi vieną kartą.
Rolandas „Rolkis“ Paliukas
Dar vienas „PUBG“ žaidimo, tik šįkart skirto mobiliesiems telefonams, atstovas – Rolandas „Rolkis“ Paliukas. Jis tapo pirmuoju profesionaliu mobiliųjų žaidimų atletu Lietuvoje ir koncentravosi į žaidimą, kuris daugiausiai susidomėjimo sulaukė tokiose Azijos šalyse kaip Kinija ir Indija. Lietuvis taip pat yra triumfavęs Saudo Arabijos lygoje, tapęs Šiaurės Amerikos ir Didžiosios Britanijos turnyruose.
Žygimantas „RedRush“ Navickas
Lietuvoje iš esporto žaidimų, kuriuos aktyviai propaguoja Lietuvos esporto žaidėjai, yra ir trečiojo asmens veiksmo kompiuterinis žaidimas „Fortnite“. O vienas žinomiausių lietuviškų vardų šioje sporto šakoje pasaulyje – Žygimantas „RedRush“ Navickas. 2003 metais gimęs sportininkas nuo karjeros pradžios 2018 metais laimėjo „Fortnite Champion Series“ turnyrą, o iš žaidimo susišlavė virš 144 tūkst. eurų. Tai vienas daugiausiai per karjerą esporte uždirbusių lietuvių. Tiesa, didžiausias sumas jis susišlavė dar 2019–2021 metais. Jis dar vienas įrodymas, kad esportas Lietuvoje išbandomas daugybėje sporto šakų, o Lietuvos esporto žaidėjai pergales skina įvairiausiose elektroninio sporto šakose.