Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Padelio taisyklės: ką būtina žinoti, kad įvaldytum šią sporto šaką?

zmogus zaidzia padeli

Dar 1962-aisias metais sukurtas padelis arba padelio tenisas – pasaulyje sparčiai populiarėjanti (ypač Ispanijoje) sporto šaka. Pelnyto dėmesio ji pagaliau gauna ir Lietuvoje, nors dar 2013 metais įkurta Lietuvos padelio teniso federacija ir įrengti pirmieji padelio kortai Šarūno Marčiulionio sodyboje Dubingių teniso ir padelio klube.

Dabar klausimus, kuo skiriasi padelis nuo teniso, kokios šio žaidimo taisyklės ir kaip pradėti žaisti padelį, užduoda vis daugiau lietuvių. Šiame straipsnyje pasistengsime atsakyti į šiuos klausimus ir aptarsime, kokios yra padelio taisyklės, kad būtų galima pradėti žaisti šį įdomų žaidimą.

Kas yra padelis?

Padelio žaidimas laikomas labai dinamišku ir įdomiu sportu, kuriame susimaišo teniso (apie kurį svarbiausias naujienas taip pat galima rasti „Statymų gide“) ir skvošo elementai. Padelį galima žaisti vienas prieš vieną arba poromis du prieš du. Vienas padelio žaidimas vidutiniškai trunka apie 90 minučių.

Kuo skiriasi padelis nuo teniso?

Padelio aprašymas ir taisyklės išties nemažai kuo primena tenisą. Tad kuo skiriasi padelis nuo teniso?

Kokios įrangos reikia padeliui?

Turbūt esminis skirtumas tarp padelio ir teniso – įranga. Norint žaisti padelį, visų pirma reikia tam skirtos raketės. Ji yra kieta, be stygų, kietu paviršiumi ir gerokai lengvesnė bei mažesnė nei teniso raketė. Padelio raketės ilgis neviršija 45 cm, kai teniso raketės standartinis ilgis – 68,5 cm, o kai kurie žaidėjai naudoja ilgines raketes 73,7 cm ilgio raketes. Įdomu, kad padelio raketė turi virvelę, kuri neleidžia jai nuslysti nuo rankos.

Lyginant, kuo skiriasi padelis nuo teniso, būtina paminėti kamuoliuką, kuris yra mažesnis ir ne taip stipriai atšoka.

Padelio aikštelė

Aikštelės dydis ir struktūra

Mažesnė – ir padelio aikštelė. Padelis žaidžiamas uždaroje 20×10 metrų dydžio aikštelėje, o teniso kortas – atviras ir didesnis: vienetų aikštelė – 23,77×8,23 metro, dvejetų – 23,77×10,97 metro dydžio.

Sienų reikšmė padelyje

Labai svarbus skirtumas – padelio žaidimas turi būti organizuojamas aikštelėje su sienomis, kurios, priklausomai nuo aikštelės tipo ir vietos, turi būti mažiausiai 3 metrų aukščio. Sienos gali turėti nemažą reikšmę žaidimo strategijai, pavyzdžiui, nuo sienos atšokęs kamuoliukas gali suteikti žaidėjui papildomą galimybę smūgiuoti. Taip pat į sieną smūgiuotas kamuoliukas gali būti sunkiau atmušamas.

Tinklo aukštis ir aikštelės zonos padelyje

Viduryje padelio aikštelės įtempiamas tinklas, kurio aukštis aikštelės viduryje siekia 0,88 metro. Jos kraštuose – 0,92 metro. Kiekviena aikštelės pusė linijomis yra suskirstyta į tris dalis, kurios turi įtakos atliekant padavimus.

Kaip vyksta padelis žaidimas?

Žaidimo apžvalga

Padelio žaidimas savo taisyklėmis panašus į tenisą. Pavyzdžiui, žaidėjas turi atlikti smūgį į varžovo aikštelės pusę, kol kamuoliukas į žemę neatsitrenkė du kartus. Tiesa, padelyje kamuoliukas po atsimušimo į žemę dar gali atsimušti ir nuo sienos.

Smūgiavimas vyksta rakete, kurios skirtumus, lyginant su teniso rakete, aptarėme jau anksčiau. Kiekvienas padelio žaidimas (angl. rally, bet kaip ir tenise, naudojamas geimo terminas) prasideda pirmu padavimu, o kamuoliukas privalo atsidurti kitoje aikštelės pusėje. Žaidėjai keičiasi smūgiais iki pirmos klaidos. Kaip ir tenise, padelis gali būti žaidžiamas komandomis du prieš du.

Ieškant, kuo skiriasi padelis nuo teniso, reikėtų paminėti, kad tenise smūgiai dažnai yra ilgesni ir dažniau atliekami tiesiai į aikštelės vidurį, o padelyje trajektorijos gali būti gerokai įvairesnės ir pasinaudojant sienomis. Geriau suprasti padelio taisykles galima žiūrint šio sporto varžybas. Įdomu, kad galima lažintis ir iš padelio žaidimo varžybų rezultatų – apie geriausias lažybų bendroves galite skaityti „Statymų gide“.

Padavimo taisyklės padelyje

Kas atliks pirmą padavimą, nusprendžiama burtų keliu. Pats padavimas turi būti atliekamas ne iš viršaus, o iš apačios ir žemiau juosmens lygio.

Pirmas padavimas turi būti atliktas žaidėjui esant už galinės aikštelės linijos ir labiau aikštelės šone. Padavimas privalo būti atliktas įstrižai į priešingą aikštelės pusę nei yra padavimą atliekantis žmogus. Kitaip sakant, jei padavimas atliekamas iš dešinės pusės, jis turi patekti į varžovo dešinįjį lauką, o jei iš kairės – į varžovo kairįjį lauką. Jei padavimo metu padaroma klaida, žaidėjas padavimą gali kartoti. Jei nepavyksta ir tuomet, jo varžovas gauna tašką ir galimybę pats atlikti padavimą.

Kaip vyksta geimo metu?

Kiekviena geimas prasideda nuo pirmojo padavimo, į kurį varžovas turi atsakyti. Kamuoliukas atmušamas vienu smūgiu, jį galima atmušti skriejant ore ir dar neatsitrenkus į žemę ar sienas.

Geimo metu žaidėjai ar komandos pradeda keistis smūgiais, kad kamuoliukas atsidurtų varžovų aikštelės pusėje. Smūgiams galima naudoti įvairias technikas – smūgius virš galvos, žemyn, skersinius smūgius, taip pat smūgius pasinaudojant siena. Naudojant skirtingas taktikas, padelio žaidimas gali greitai keistis. Geimą laimi tas žaidėjas arba komanda, kuri sugeba priversti varžovą padaryti klaidą.

Kaip renkami taškai padelyje?

Geimo, seto ir mačo laimėjimas

Taškai padelyje skaičiuojami taip pat kaip ir tenise. Jei laimimas pirmas taškas geime, įskaitoma 15. Jei laimimas dar vienas – turima 30, laimėjus trečią – 40. Po ketvirto laimėto taško, jei turimas dviejų taškų skirtumas, laimimas visas geimas. Jei turima lygiai taškų (40-40), geimas laimimas iš eilės surinkus du taškus.

Tuo metu setas laimimas, kai pirmas žaidėjas (arba komanda) laimi 6 geimus ir turi bent 2 geimų skirtumą. Pavyzdžiui, rezultatas lygus 5-5, reikia laimėti 7-5. Esant lygiam rezultatui 6-6, žaidžiamas vadinamasis tiebreak`as. Mačas paprastai laimimas, kai žaidėjas laimi daugiausiai setų (dažniausiai 2 ar 3, priklausomai nuo varžybų formato).

Pagrindinės padelio taisyklės

Padavimo taisyklės ir klaidos

Jau aptarėme pagrindines padavimo taisykles, iš kur ir kaip turi būti atliktas padavimas, kur privalo stovėti žmogus, dabar privalu aptarti ir klaidas. Klaidingu laikomas toks padavimas, jei kamuoliukas atsitrenkė į tinklą ar nepateko į teisingą aikštelės zoną. Jei žaidėjas atliko padavimą, kai neturėjo jam teisės, tai taip pat gali būti laikoma klaida.

Padelio taisyklės dėl kamuoliuko žaidime ir sienų naudojimo

Kaip jau aptarėme, padelio žaidime kamuoliukas gali atsimušti į sieną. Tiesa, svarbu akcentuoti, kad sienos gali būti naudojamos tik tada, jei kamuoliukas atšoko nuo žemės. Jei žaidėjas atliko smūgį ir kamuoliukas tiesiogiai pataikė į sieną be pirmo atšokimo nuo žemės, tai laikoma klaida.

Padelio žaidimo taisyklės dėl aikštelės ribų ir tinklo

Nors galima naudoti sienas, tačiau padelio aikštelės ribos yra griežtai apibrėžiamos. Už jų išėjus kamuoliukui ar palietus kokią nors aikštelės ribą (šonines ar galines linijas), padelio žaidimas stabdomas ir varžovas gauna tašką. Jei į sieną atsimušęs kamuoliukas nenusileidžia varžovo aikštelės pusėje, tai taip pat laikoma klaida.

Su tinklu viskas dar paprasčiau – jei kamuoliukas liečia tinklą ir neatsiduria varžovo aikštelės pusėje, tai laikoma klaida. Jei žaidėjas liečia tinklą su savo kūnu ar rakete, tai taip pat laikoma klaida. Griežtai draudžiama peržengti tinklą ir trukdyti varžovui žaisti.

Dažniausios klaidos, kurių reikėtų vengti padelyje

Klaidos atliekant padavimą

Viena dažniausių padelio žaidimo klaidų – nesugebėjimas atlikti padavimą iš apačios. Taip pat dažnai nepataikoma į teisingą aikštelės zoną ar atliekant padavimą peržengiama linija. Būna ir tokių atvejų, kai kamuoliukas pataiko į vieną iš oponentų, tinklą, lubas ar išlekia už aikštelės ribų.

Kartais padelyje padavimą tiesiog pavėluojama atlikti per tam skirtą laiko limitą.

Klaidos geimo metu

Panašios klaidos – kamuoliuko atsimušimas į žemę daugiau nei kartą, nepataikymas į aikštelės ribas, tinklo užkliudymas, fiksuojamos ir geimo metu. Taip pat pasitaiko ir kontaktų su tinklu, įžengimų į varžovo aikštelės pusę, ar neleistinų smūgių su kūno dalimis.

Klaidos dėl neteisingo zonų pasirinkimo

Padelyje yra aiškiai išskirtos zonos, kurios svarbios tiek padavimų, tiek geimų metu. Pdavimo metu žaidėjas turi stovėti už galinės linijos, o geimo metu – visada būti savo aikštelės pusėje.

Išvada

Tikimės, kad tapo aiškiau, kokios yra padelio taisyklės. Padelio žaidimas yra išties dinamiškas ir įdomus, itin greitas dėl mažesnės aikštelės ir sienų naudojimo, tačiau norint žaisti efektyviai ir išvengti klaidų, svarbu žinoti ir laikytis taisyklių.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2025-01-10

Geriausios lažybų bendrovės