Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Olimpinis plaukimas Paryžiuje: nepamirštami plaukikų pasirodymai, rekordai ir JAV dominavimas

Olimpiados plaukimas

Šiemet Paryžiaus olimpiniame plaukime buvo visko: intrigos, sportinio pykčio ir daug konkurencijos. Įvairių stilių plaukimo rungtyse geriausi pasaulio atletai varžėsi specialiai Paryžiaus olimpiadai pastatytame Aquatic Centre baseine. Olimpiečių pasirodymus tribūnose vienu metu galėjo stebėti net iki šešių tūkstančių žiūrovų. 

Per daugiau nei savaitę iš viso buvo surengti 36 plaukimo renginiai (35 iš jų Aquatic Centre baseine) ir du dvejas dienas trunkantys 10 km ilgio maratonai rugpjūčio 8 d. ir 9 d. Paryžiaus Senos upėje. Visi 35 olimpiados baseine plaukimai prasidėjo liepos 27 d. ir baigėsi rugpjūčio 4 d., o bendroje olimpiados medalių įskaitoje niekas neprilygo Jungtinėms Amerikos Valstijoms. 

Olimpinis plaukimas: turnyrinė lentelė, geriausi pasirodymai ir rekordai 

Olimpiados plaukimas

Šių metų olimpiada visiems plaukimo fanams ir žiūrovams (gyvai ar prie televizijos ekranų) turėjo suteikti daug gerų prisiminimų. Per daugiau nei savaitę uždaro plaukimo, pajėgiausi planetos plaukikai dešimtyje rungčių gerino ne tik savo asmeninius, bet ir pasaulio bei olimpinius rekordus. Pagrindinė kova dėl medalių vyko tarp JAV, Kinijos ir Australijos plaukikų, tačiau niekas neprilygo JAV sportininkams, kurie į savo sąskaitą susišlavė net 28 skirtingus medalius. Antroje vietoje liko Australija su 18-ka medalių, o treti – olimpiados šeimininkė Prancūzija (7 medaliai). O štai Kinija turėjo tenkintis tik penkta vieta, nors ir iškovojo 12-ą medalių (žemesnė vieta pagal medalių svarbą).

Geriausi pasirodymai ir rekordai

Olimpiados plaukimas

Kalbėdami apie geriausius individualius olimpiados plaukikų pasirodymus, privalome paminėti Švedijos supertalentą Sarah Sjöström. Per penkias dienas sportininkė laimėjo abejus 100 m (52,16 sek.) ir 50 m (23,71 sek.) laisvuoju stiliumi plaukimo finalus, o dar pastarojo pusfinalyje fiksavo įspūdingą 23,66 sek. laiką ir pagerino olimpinį rekordą. Trumpo nuotolio distancijos rungtyse švedė dominuoja nuo 2017-ųjų, jai priklauso olimpinis ir pasaulio rekordai.

Visos olimpiados metu plaukimo rungtyse dominuojanti JAV nacionalinė rinktinė tai dar kartą įrodė ir moterų estafetėje, kur išsiskyrė puikiais rezultatais, JAV užėmė pirmą vietą bendroje šalių rikiuotėje. Moterų komanda iškovojo aukso medalį 4×100 m kombinuotoje estafetėje: po išskirtinio pasirodymo jos pasiekė naują olimpinį rekordą (3:49.63), pagerindamos savo nuolatinių varžovių Australijos pasiektą rekordą Tokijuje (3:51.60). Apačioje pateikiame kiekvienos plaukikės stilių ir eiliškumą:

  1. Regan Smith (Nugara): Ji pradėjo rungtį stipriu pasirodymu nugara stiliumi, užtikrindama tvirtą pradžią komandai.
  2. Lilly King (Krūtine): Antrasis etapas krūtine buvo greitas ir galingas, leidžiantis JAV komandai išlaikyti pranašumą.
  3. Torri Huske (Peteliške): Trečiajame etape peteliške, Huske demonstravo greitį ir stiprumą, toliau didindama komandos persvarą.
  4. Abbey Weitzeil (Laisvuoju stiliumi): Paskutinė plaukikė, plaukdama laisvuoju stiliumi, užbaigė estafetę greitai ir efektyviai, taip užtikrindama JAV pergalę.

Paryžiaus olimpiadoje puikiai pasirodė ir JAV plaukimas Bobby Finke, visus nustebinęs dar 2021 m. vykusioje Tokijo olimpiadoje. Abiejų plaukimų laisvuoju stiliumi finaluose čempiono titulą gynęs sportininkas 800 m plaukime liko antras, o 1500 m distancijoje iškovojo įspūdingą pergalę ir pagerino pasaulio ir olimpinius rekordus (14:30.67). Finalas buvo itin konkurencingas, nes dalyvavo visi trys anksčiau šioje rungtyje medalius laimėję plaukikai. 

Kiti geriausi Finke karjeros pasiekimai:

  • 2020 m. Tokijo olimpinės žaidynės:
    • Aukso medalis 800 m laisvuoju stiliumi. Finke nuo pradžios pasirinko saugesnį plaukimą ir lemiamą spurtą surengė tik likus paskutiniems šimtui (100) metrų iki finišo pabaigos (7:41.87). Tuomet sportininkas pralenkė ilgą laiką varžybose pirmavusį italą Paltrinieri (7:42.11) ir ukrainietį Romanchuk (7:42.33).
    • Aukso medalis 1500 m laisvuoju stiliumi: Finke taip pat laimėjo šią rungtį ir vėl pademonstravo išskirtinę fizinę ištvermę paskutiniuose 100 metrų. Galingi yriai leido finišuoti per 14:39.35 laiką ir aplenkti ukrainietį Romanchuk (14:40.66) ir vokietį Florian Welbrock (14:40:91).

Plaukimo taisyklių apžvalga ir galutinė medalių lentelė

Olimpinėse žaidynėse Paryžiuje visos plaukimo rungtys vyksta 50 m ilgio baseine. Nepriklausomai nuo bendro trasos ilgio ar rungties formato, plaukikai varžėsi individualiuose pasirodymuose ir komandinėse varžybose. 

Žaidynėms artėjant į pabaigą, olimpinį plaukimą “uždarys” grupinės vyrų/moterų sinchronizuoto plaukimo rungtys ir dvi dienas su pertraukomis truksiantis 10 km distancijos maratonas Senos upėje. Žemiau galite sužinoti daugiau apie individualius plaukimus ir komandinį plaukimą:

Individualus plaukimas

Varžybų rūšys:

  1. Laisvuoju stiliumi: Sportininkas gali plaukti bet kokiu stiliumi, tačiau dažniausiai dėl greičio plaukiama kraulio būdu. Bet kuri plaukiko kūno dalis turi paliesti sieną kiekvieno nuotolio pabaigoje ir finiše.
  2. Krūtine: Plaukimo stilius kai sportininkas naudoja simetriškus rankų ir kojų judesius. Plaukikai turi paliesti sieną abiem rankomis vienu metu kiekvieno posūkio ir finišo metu. Galva turi iškilti iš vandens bent kartą per kiekvieną traukimo ciklą. 
  3. Peteliške: Labai intensyvus ir techniškai sudėtingas stilius, kuriam reikia daug jėgos. Abi rankos turi judėti vienu metu ir būti “nešamos” virš vandens, o kojos turi atlikti delfino “spyrį” vienu metu. Abi rankos turi paliesti sieną kaskart kiekvieno posūkio ir finišo metu.
  4. Nugara: Plaukikai turi plaukti ant nugaros, išskyrus posūkius. Posūkio metu plaukikai gali pasukti į priekį, kad atliktų apvertimo posūkį (flip turn), tačiau jie turi grįžti ant nugaros, kai vėl atsistumia nuo sienos. Finišas turi būti atliktas esant ant nugaros.

Distancijos

  • Trumpų distancijų varžybos: 50 m, 100 m
  • Vidutinio nuotolio varžybos: 200 m, 400 m
  • Ilgų distancijų varžybos: 800 m, 1500 m

Komandinis plaukimas

Estafetės:

  • 4×100 m laisvuoju stiliumi: Keturi sportininkai plaukia po 100 m.
  • 4×200 m laisvuoju stiliumi: Keturi sportininkai plaukia po 200 m.
  • 4x100m kombinuotoji estafetė: Kiekvienas iš keturių komandos narių plaukia skirtingu stiliumi (nugara, krūtine, peteliške, laisvuoju stiliumi). Kombinuota estafetė yra labai dinamiška ir įdomi žiūrovams, nes kiekvienas plaukimo stilius turi savo technikos ypatumus, o plaukikai turi greitai ir tiksliai perduoti estafetę vienas kitam. Ši rungtis taip pat reikalauja išskirtinio komandinio darbo ir strategiškai gerai parinktos komandos sudėties, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas.

Bendrosios taisyklės

Startas:

  • Rungtis prasideda plaukikams atliekant nerimo šuolį į baseiną. Taisyklės taikomos plaukime laisvuoju stiliumi, krūtine ir peteliške. 
  • Rungtis prasideda plaukikams esant vandenyje. Taisyklės taikomos plaukime nugara ir mišriojoje estafetėje.
  • Už priešlaikinį startą sportininkas baudžiama įspėjimu. Antras įspėjimas kai kuriuose renginiuose gali reikšti ir diskvalifikaciją. 

Apsisukimai ir finišas:

  • Plaukikai privalo paliesti baseino sieną po kiekvienos įveiktos distancijos. 
  • Priklausomai nuo plaukimo būdų, sportininkai turi naudoti atitinkamą apsisukimo techniką. Naudodamas netinkamą techniką atletas gali būti diskvalifkuotas.

Laiko skaičiavimas:

  • Laiką apskaičiuoja specialūs elektriniai skydeliai. Rankinis laiko nustatymas naudojamas kaip nustatomas kaip atsarginė kopija.
  • Sportininko laikas pradedamas skaičiuoti nuo starto signalo, kol paliečiama sienelė finišo pabaigoje.

Ar galima lažintis už plaukimą?

Liepos 27 d. startavusioje 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių plaukimo programoje buvo surengti net 18 skirtingų finalų, todėl įvairios lažybų bendrovės siūlo didelius koeficientus ir gerą pasiūlą.  Nors olimpinis plaukimas ir artėja į pabaigą, tačiau mūsų vis dar laukia dveji finalai: moterų sinchroninis plaukimas ir dvi dienas truksiantis 10 km vyrų/moterų maratonas Senos upėje. Apačioje apžvelkime Betwinner lažybų svetainėje pateiktus plaukimo rungčių koeficientus:

Olimpiados plaukimas

  • Sinchroninis moterų plaukimas. Pagal rugpjūčio 6 d. koeficientus Betwinner lažybų bendrovėje lažybininkai prognozuoja lengvą Kinijos rinktinės pergalę. Rugpjūčio 6 d. išvakarėse vyksiančioje rungtyje neabejotinas lyderis yra Kinija, už kurią siūlomas tik 1.062 koeficientas ir net 94.16% tikimybė laimėti. Už antroje vietoje esančią JAV komandą siūlomas 9.0 koeficientas, o Japoniją 13.0
  • Vyrų 10 km distancijos maratonas. Pagal rugpjūčio 6 d. koeficientus, rugpjūčio 9 d. vyksiančiame vyrų 10 km maratono plaukimo favoritus nugalėti laikomas vengras K. Rasovszky. Už jį lažybininkai siūlo 2.85 koeficientą ir 35.09% tikimybę. Antroje vietoje esančio M. Antoine-Olivier pergalė įvertinta 4.7 koeficientu ir 21.28% tikimybe, o italo G. Paltrinieri 7.8 ir 12.82% tikimybe. 

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-08-09

Geriausios lažybų bendrovės