Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Olimpiada 2020: Sportas pandemijos akivaizdoje

Tokijo olimpinės žaidynės

Į Japonijos sostinę, Tokiją, vasaros olimpinės žaidynės turėjo grįžti po įspūdingos, net 56 metų pertraukos. Tačiau įvyko taip, kad jos grįžo po 57-erių metų. Tekančios saulės šalis didžiausią pasaulyje sporto festivalį privalėjo atidėti dėl to, kad pasaulį buvo apėmusi COVID-19 pandemija. Tad 2021 metų vasarą į Japoniją suplūdo tūkstančiai atletų, žurnalistų ir delegacijų iš viso pasaulio, siekdami įrodyti savo pranašumus. Nors nemažai įvykių baigėsi taip, kaip prognozuota, netrūko ir staigmenų, kurių nestikėjo net lažybų bendrovės. Lietuvių akys be abejonės krypo į mūsų šalies atletus bei, nori nenori, į vyrų krepšinio turnyrą, kurį, deja, teko stebėti be Lietuvos rinktinės.

Prisiminkime, kas įdomaus įvyko Tokyo 2020 žaidynėse, kokie įdomiausi įvykiai bei didžiausi netikėtumai nutiko.

Krepšinis 2020 Tokijo Olimpinėse žaidynėse

Nuo pat Nepriklausomybės atgavimo, Lietuvos rinktinė atstovavo mūsų šalį visose vasaros olimpinėse žaidynėse. Net keturis kartus pavyko iškovoti medalius. Na, o į 2020 m. žaidynes mūsų vyrai automatiškai nepateko. Kelią reikėjo skintis per papildomus atrankinius turnyrus. Didesnių šansų tikėtis negalėjome, nes turnyras vyko Lietuvoje, o finalinį mačą prieš fenomenalaus L. Dončičiaus vedamą Slovėniją mūsų rinktinė pasitiko sausakimšoje „Žalgirio“ arenoje. 



Deja, trigubas L. Dončičiaus dublis, 10 lietuvių pramestų baudos metimų ir nuviliantys lyderių pasirodymai lėmė, kad Slovėnija šventė pergalę 96-85 ir pirmą kartą per 28 metus paliko Lietuvos rinktinę už Olimpiados borto. Kaip vėliau pasirodys, Slovėnija tikrai nusipelnė dalyvavimo, nes pasirodė mažų mažiausiai solidžiai.

Krepšinio turnyras Tokijo olimpiadoje

Olimpiadoje dalyvavo 12 rinktinių: JAV, Ispanija, Australija, Argentina, Italija, Prancūzija, Čekija, Slovėnija, Vokietija, Nigerija, Iranas ir Japonija (šeimininkai).

Bukmekeriai užsienyje ir Lietuvoje, prieš turnyrą geriausiai vertino šių rinktinių šansus laimėti aukso medalį:

  • JAV – ~1.31-2.05 koef.
  • Australija – ~7.5 – 10.1 koef.
  • Ispanija – ~9.1 – 12.5 koef.

Pirmosios staigmenos mus pasitiko jau grupių etape. A grupės mače, pačią pirmą dieną susitiko favoritai JAV ir solidi Prancūzijos rinktinė. Įspūdingas E. Fournier benefisas bei 28 taškai pranoko ganėtinai blankius amerikiečius ir tragiškas pastarųjų trečiasis kėlinukas nulėmė, kad savo grupėje JAV liko antroje vietoje. Na, o netikėtumą pateikę prancūzai reitinguose šovė į viršų. Bukmekeriai dabar juos vadino antra-trečia geriausia komanda, kartu su Australija. 



JAV nelaimės grupėse pasekmė – jau ketvirtfinalyje teko stoti į akistatą su Ispanija, kurią grupėse taip pat nuskriaudė Slovėnai. Tik šįsyk Balkanų šalies rinktinę vedė nebe tik L. Dončičius, o ir 2023 metais NBA čempionu tapsiantis, tuomet Denver „Nuggets“ labai epizodinį vaidmenį turėjęs Vlatko Čančaras. 

Ketvirtfinalyje prieš amerikiečius ką norėjo darė tuomet karjeros renesansą išgyvenęs Ricky Rubio. Jis sukratė net 38 taškus, tačiau JAV turėjo daugiau ginklų ir rungtynes laimėjo atitoldami antroje pusėje. Pusfinalyje JAV gana lengvai įveikė Australija ir finale susitiko su vienintele juos kol kas įveikusia – Prancūzijos ekipa.

Savo ruožtu prancūzai turėjo labai nesklandų kelią iki finalo. Ketvirtfinalyje 2,5 kėlinio jiems nervus tampė labai gerai žaidę italai, o pusfinalyje įvyko epiška drama, kur 90-89, vos vienu tašku laimėjo prancūzai. Paskutinės atakos metu kamuolį turėjo slovėnai. Tačiau prieš du oponentus atsidūręs lyderis ir tikriausiai paskutinį metimą sau pasilikti norėjęs L. Dončičius kamuolį atidavė taikliarankiui Klemenui Prepeličiui. Šis, likus kelioms sekundėms iki mačo pabaigos, gana dinamiškai prasiveržė ir metė iš po krepšio, būdamas pakankamai laisvas, tačiau neįvertino ilgų prancūzų rankų. Nic Batum’o blokas garantavo prancūzams pergalę.



Vyrų krepšinio turnyro finalas Tokyo 2020

Finale JAV komanda iškovojo ketvirtą aukso medalį iš eilės (2008, 2012, 2016 ir 2020) bei 16-ą iš viso. NBA žvaigždžių Kevino Duranto ir Damiano Lillardo vedama amerikiečių rinktinė i triumfavo 87:82 įveikusi sidabro medalius iškovojusią Prancūziją. 



Moterų krepšinio turnyras Tokijo olimpiadoje

Moterų turnyre auksą taip pat iškovojo JAV. Ji tęsia nuo 1996 m. trunkančią olimpinių pergalių seriją. Amerikietės savo sudėtyje turėjo Brittney Griner, Breanna Stewart, Diana Taurasi, Sue Bird ir kitas WNBA superžvaigždes, tad nė vienų rungtynių nelaimėjo mažesniu nei 7 taškų skirtumu. Finale jos įveikė Japoniją rezultatu 90:75. 

Savo ruožtu japonių sidabro medalis buvo istorinis. Tai buvo geriausias jų šalies finišas ne tik tarp moterų, bet krepšinyje, apskritai. Praėjus keliems metams po olimpiados jos išlieka solidžios ir FIBA reitinge užima 9-ą vietą.

Futbolas Tokyo 2020 olimpiadoje

Skirtingai nei krepšinyje, futbolo pasaulyje olimpiada nėra pats prestižiškiausias turnyras. Visų pirma – dėl taisyklių. Dabar šalis atstovauja U-23 rinktinė, prie kurios gali prisijungti 3 žaidėjai be amžiaus apribojimų. Įdomu tai, kad vyrų turnyre per pastaruosius 30 metų buvo net 6 laimėtojai.

Prieš turnyro startą lažybų bendrovės favoritais įvardino:

  • Ispaniją – 2.9-4.05 koef.
  • Braziliją – 3.65 – 5 koef.
  • Prancūziją – 5.1 – 7 koef.

Įdomu tai, kad finale žaidė dvi didžiausių favoritų rinktinės – Ispanija bei Brazilija.

Geriausi žaidėjai

  • Richarlison (Brazilija): Everton puolėjas pelnė penkis įvarčius, įskaitant hat-tricką grupių etape. Tai brazilas padarė vos per 23 minutes prieš Vokietiją. 
  • Pedri (Ispanija): Jaunasis vidurio saugas, jau buvo tapęs labai svarbiu FC Barcelona žaidėjų, viso turnyro metu demonstravo savo gebėjimus bei smarkiai pasikėlė savo vertę, ypač, Ispanijos sirgalių akyse. 



Geriausias mačas

Ispanija 5:2 Dramblio Kaulo Krantas



Pagal rezultatą gal ir neatrodo, kad mačas buvo toks jau įdomus ir intriguojantis, tačiau patikėkite. Dar 10-ą rungtynių minutę įvarčių sąskaitą atidarė Afrikos komanda, po kampinio nuginklavusi pasimetusį Unai Simoną. 

Žaidimui stabilizavusis, ispanai ėmė daug daugiau kontroliuoti situaciją ir dar pirmame kėlinyje, po Dramblio Kaulo Kranto rinktinės kolapso baudos aikštelėje, Dani Olmo gavo kamuolį sau po kojomis ir įmušė išlyginamąjį įvartį. 

Toks rezultatas užsiliko iki pat pridėtinio laiko, kuriam tik prasidėjus ispanai padarė grubią klaidą perduodami kamuolį ir prarado jį savo aikštės pusėje. Veteranas Max Gradel atliko precizišką smūgį iš gana aštraus kampo ir, atrodė, kad išvedė savo šalį į pusfinalį. O, bet, tačiau…

Praėjus vos dviem minutėms, aukštas puolėjas Rafa Mir rezultatą išlygino. Pratęsime ispanai toliau tęsė spaudimą ir net ne perlaužė, o tiesiog sutraiškė savo priešininkus. Iš 11m atžymos smūgį realizavo Mikel Oyarzabal ir du įvarčius antro pratęsimo pabaigoje pridėjo tas pats Rafa Mir. Mačas parodė, kad futbole tiesiog negalima nuleisti rankų.

Moterų futbolo turnyras

Kanada pirmą kartą savo šalies istorijoje iškovojo olimpinį auksą moterų futbole. Tai Klevų sirupo tėvynės atstovės padarė po dramatiškos baudinių serijos, kurioje įveikė Švediją rezultatu 3:2. 

Mačias dėl bronzos irgi nenuvylė. JAV laimėjo prieš Australiją rezultatu 4:3, tačiau veiksmo čia buvo labai daug. Megan Rapinoe ir Carli Lloyd įmušė po du įvarčius ir užtikrino Jungtinėms Amerikos Valstijoms dar vieną medalį.

Paminėjimo verčiausia turbūt buvo Vivianne Miedema. Nyderlandų ir Londono Arsenal puolėja buvo išskirtinė žaidėja, turnyre įmušusi dešimt įvarčių. Tai – moterų olimpinių žaidynių rekordas.

Lietuva Tokijo olimpinėse žaidynėse 2020 metais

Lietuva į Tokiją išsiuntė net 42 atletus (26 vyrai ir 16 moterų), kurie turėjo varžytis 12-oje sporto šakų. Daugiausiai turėjome lengvaatlečių (11), po to rikiavosi irkluotojai (9) ir plaukikai (6). Vėliavą atidarymo ceremonijoje nešė plaukikas Giedrius Titenis bei dziudo meistrė, tituluočiausia savo šakos atletė Lietuvoje – Sandra Jablonskytė. 

Deja, bet į mūsų šalį grįžo tik vienas medalis – sidabras. Jį iškovojo mūsų šalies super olimpietė – viena sėkmingiausių šalies sportininkių, penkiakovės legenda Laura Asadauskaitė. Ją įveikė tik Jungtinės Karalystės atstovė Kate French, kurios pasirodymas buvo naujas olimpinis rekordas, tad nors bėgime Laura buvo itin greita bei pati pasiekė olimpinį rekordą, iki auksos šiek tiek pritrūko. Pagarbos verta ir Gintarė Venčkauskaitė. Iš 36 atlečių ji liko 7-a bei kartu su Laura gavo aukščiausius balus jojimo rungtyje. 

Be Lauros Asadauskaitės, Lietuvą garsino ir keletas kitų solidžių mūsų sportininkų pasirodymo. Lengvosios atletikos varžybose, disko metikas Andrius Gudžius pateko į vyrų finalą ir užėmė šeštąją vietą, diską numetęs 64,11 m. Liveta Jasiūnaitė moterų ieties metime liko 7-a.

Dviračių treko atletės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė dusyk gerino nacionalinį rekordą ir liko 5-os.

Plaukime Danas Rapšys pateko į vyrų 200 m plaukimo laisvuoju stiliumi finalą, kur galiausiai finišavo aštuntas su rezultatu 1:45,78.

Didžiausi netikėtumai ir siurprizai Tokyo 2020 olimpinėse žaidynėse, kurių nesitikėjo niekas

Kadangi Olimpinėse žaidynėse būna tiek daug veiksmo, galima tikėtis ir ne vieno siurprizo. Laimi ne tik favoritai. Tuo įsitikino ir visi žiūrovai.

Sprinto laimėtojai – ne Jamaika ir ne JAV, o Italija



Tradiciškai sprinto rungtyse intensyviausią kovą mums siūlo dvi šalys – JAV bei Jamaika. Abi jos paruošia greičiausius sprinterius, kurie visada rodo geriausius rezultatus ir tada susitinka pasaulio čempionatuose arba Olimpiadoje. Asafa Powell, Yohan Blake, Usain Bolt iš Jamaikos, Tyson Gay, Noah Lyles, Justin Gatlin bei kiti ypatingi atletai per pastaruosius 15-20 metų mums davė daug kvapą gniaužiančių lenktynių 100, 200 ir 4×100 m rungtyse.

Tačiau 2020 metų Olimpiadoje įvyko tai, ko ekspertai nelabai galėjo numatyti. Gimė nauja sprinto žvaigždė. Italas Lamont Marcell Jacobs laimėjo 100 m sprintą bei padėjo savo šaliai laimėti 4x100m sprinto rungties auksą. Labai stipriame pusfinalyje jis nefinišavo pirmas, bet finale iš 3 takelio startavęs atletas nubėgo distanciją per 9,79 sekundės bei lipo ant aukščiausios pakylos. 

Na, o estafetėse dar vieną pergalę į L.M. Jacboso sąskaitą atnešė paskutinis distanciją bėgęs Filippo Tortu. Jis įspūdingai aplenkė visąlaik pirmavųsį britą paskutiniuose metruose.

Tenisininkės Naomi Osaka nesėkmė

Vargu ar pastaruoju metu tenise buvo toks didelis nuopuolis, kokį patyrė amerikietė Naomi Osaka. Pirmąja rakete pabuvoti spėjusi ir Olimpinių metu ugnį uždegusi tenisininkė turnyro metu buvo antroje reitingo vietoje. Tačiau jai buvo prognozuojamas finalas. 

Mažai kas galėjo numatyti, jog trečiame etape amerikietė pralaimės tuo metu tik intensyviai tenisu besidominčiai bendruomenei žinoma, bet jau tada kylanti žvaigždė – #42 reitinge buvusi čekė Marketa Vondrousova. Vėliau ji laimės sidabrą ir net taps 6-a pasaulio rakete, tad pralaimėjimas dabar jau tiek nebestebina, bet tuo metu tai buvo šokas visai sporto bendruomenei.

Galima sakyti, kad nuo šio turnyro prasidėjo rimtas N. Osaka kritimas žemyn. Atletė atskleidė, jog susiduria su daug psichinės sveikatos problemų, įsitraukė į judėjimus už socialinį teisingumą bei, rodos, sportą paliko antroje vietoje savo gyvenime. Dabar jau mama tapusi sportininkė, po pertraukos bando grįžti į Olimpo viršūnę, bet pasirodymai paskutiniuose turnyruose tikrai neįkvepia.

Golden Slam? Tik ne šįsyk

Tokijo Olimpines žaidynės Djokovič

Novakas Djokovičius gali būti vadinamas geriausiu visų laikų tenisininku. Serbas į Tokiją atvyko puikios formos ir savo taikiklyje turėjo Golden Slam – itin sunkiai įgyvendinamą pasiekimą tarp tenisininkų. Tam reikia laimėti visus 4 pagrindinius Didžiojo kirčio turnyrus ir Olimpinį auksą per kalendorinius metus.

Serbo šansai atrodė geri, nes Rafa Nadalis bei Roger Federeris nusprendė nedalyvauti. Visgi, Djokovičiaus kelionė link Auksinio Slemo baigėsi pusfinalyje, kur jį įveikė vokietis Alexanderis Zverevas (#5 pasaulio raketė). Mače dėl bronzos serbas nebuvo savimi ir pralaimėjo ispanui Pablo Carreno Busta. 

Negana to, pervargęs ir savo mastais pažemintas serbas, besidangstydamas trauma, pavedė savo tautietę Niną Stojanovič ir pasitraukė iš mišrių dvejetų kovos dėl bronzos, atiduodamas medalį į australų rankas. Dabar tai būtų vienintelis Stojanovič medalis tokio lygio turnyre. 

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-07-23

Geriausios lažybų bendrovės