Bokso ištakos pasaulyje
Kaip sprendžiama iš senovinių besiboksuojančių žmonių skulptūrėlių, bokso ištakos atsirado jau daugiau nei prieš 5000 metų. Įdomu, kad sporto šaka, iš kurios kilo boksas – kumštynės, dar 7 amžiuje prieš Kristų buvo įtrauktos į antikinės Graikijos rengtų olimpinių žaidynių programą.
Vėliau, nustojus rengti olimpines žaidynes, bokso atgimimo reikėjo laukti iki pat 17 amžiaus. Tuomet buvo sukurtos bokso taisyklės ir nustatyti draudžiami veiksmai. Vienos šių taisyklių kaip skirstymas į svorio kategorijas ir tai, kad mače teisėjauja ringo teisėjas, išliko iki šių dienų.
1904 metais boksas vėl įtrauktas į olimpinių žaidynių programą. Pirmosios tokios bokso varžybos buvo surengtos Sent Luise (JAV) rengtų olimpinių žaidynių metu. Dar už 21 metų surengtas pirmasis Europos bokso čempionatas, tačiau pasaulio čempiono Lietuvai reikėjo laukti iki pat 1974 metų. Dabar vykdomi ir įvairių amžiaus bei svorių kategorijų turnyrai.
Kaip prasidėjo Lietuvos bokso istorija?
Lietuvoje bokso istorija jau skaičiuoja šimtmetį. Liaudiškų kumštynių, kurios šalyje žinomos nuo seniausių laikų, rungtynės surengtos dar 1919 metais Kaune. Tuo metu bokso pradininku šalyje laikomas Steponas Darius. Jis taip pat iniciavo pirmą Lietuvoje beisbolo čempionatą, dalyvavo pirmosiose Lietuvos futbolo rinktinės rungtynėse bei pirmose krepšinio varžybose šalyje, triumfavo šalies čempionate. Pasižymėjo ir lengvojoje atletikoje – šalies čempionate pelnė sidabrą ieties metime. S. Darius taip pat šalyje surengė pirmas oficialias bokso varžybas, kurios įvyko 1923 m. gruodžio 29 d., ir pats jose teisėjavo. Galiausiai pradėtos rengti ir tarptautinės varžybos, sudalyvauta olimpinėse žaidynėse.
Antrasis pasaulinis karas išblaškė bokso atstovų bendruomenę ir sustabdė šios sporto šakos raidą. Galima sakyti, tuomet boksas Lietuvoje gerokai nukentėjo. Tiesa, dalis sportininkų liko šalyje ir pradėjo treniruoti naująją boksininkų kartą Lietuvoje. 1947 metais ringę debiutavo Algirdas Šocikas, kuris iki šiol laikomas vienu geriausių Lietuvos boksininku. Daugybei lietuvių įstrigo ir jo kovos su okupacinės Sovietų Sąjungos sportininkais, ypač su Nikolajumi Korobliovu – jie kovėsi 7 kartus, o A. Šocikas pasiekė keturias pergales.
Didėjant šio sporto populiarumui, pradėti rengti ir jaunimo, jaunių bei net moksleivių čempionatai, vyko Lietuvos bokso čempionatas. Atkūrus nepriklausomybę, Lietuvos boksininkai priimti į tarptautines organizacijas, pradėta savarankiškai dalyvauti didžiuosiuose bokso turnyruose. Skaičiuojama, kad Lietuvos bokso atstovai net 10 kartų lipo ant pakylos atsiimti Europos čempionato aukso medalių, o dar 5 kartus – ant Olimpinių žaidynių garbės pjedestalo.
Lietuvis pasaulio bokso čempionas
Lietuviai boksininkai yra pasiekę daugybę svarių pergalių tarptautinėje arenoje, ne kartą iškovoję čempionų titulus. Tiesa, pirmosios itin svarios lietuvių pergalės pasiektos ne Europoje, o JAV. Dar 1913 metais pasaulio profesionalų bokso vidutinio svorio čempionu tapo Jurgis Čepulionis. Pasaulio čempionu 1932 metų birželio 21 dieną Niujorke tapo ir boksininkas Juozas Žukauskas, dar žinomas kaip Jackas Sharkey. Lietuvių emigrantų šeimoje gimęs sportininkas čempionu tapo sunkaus svorio kategorijoje.
Buvęs karinio jūsų laivyno atstovas buvo itin tvirtai sudėtas ir gana aukštas, tad greitai rado vietą šiame sporte. O pasaulio čempionu galėjo tapti dar anksčiau, tačiau kova su Wiliamu Harrisonu „Jack“ Dempsey baigėsi prieštaringa amerikiečio pergale ir taip buvo prarasta galimybė kovoti su tuometiniu pasaulio čempionu. Kita kova dėl titulo su legendiniu Vokietijos boksininku Maxu Schmelingu baigėsi J. Žukausko diskvalifikacija dėl pataikymo žemiau juostos. Lemiama tapo revanšinė jų kova, pasibaigusi lietuvio pergale.
Lietuvoje tarpukariu puikiai pasirodė 1927 Baltijos šalių čempionu tapęs Juozas Vinča, 1934 metais Baltijos šalių pussunkio svorio nugalėtoju tapo Helmutas Bertulaitis. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui iškilo jau minėto A. Šociko žvaigždė. Būdamas vos 21 metų amžiaus jis jau kovojo su daugybę patirties turėjusia SSRS bokso legenda N. Koroliovu, o 1953 metais Varšuvoje jau iškovojo pirmą Europos čempiono titulą. Antrą kartą tai padarė 1955 metais Vakarų Berlyne ir dėl elgesio ringe, kai vienintelis pastebėjo, kad jo varžovas nokdaune ir nuo jo atsitraukė, gavo „Ringo džentelmeno“ titulą. Taip pat po šešis kartus tapo Sovietų Sąjungos ir Lietuvos sunkaus svorio čempionu.
Vienu geriausių Lietuvos boksininkų laikomas Danas Pozniakas, kuris šalies čempionu tapo būdamas vos 19 metų. Vėliau šalies čempionu tapo dar triskart, 4 kartus – SSRS čempionu. A. Šociką apdovanojimų skaičiumi jis aplenkė triskart tapdamas Europos čempionu ir kartą – olimpiniu 1968 metais Meksike vykusiose vasaros olimpinėse žaidynėse. Tiesa, pastarųjų varžybų finale dėl rumuno Iono Monea traumos auksą iškovojo be kovos. Lietuvis buvo giriamas aukšto bokso intelekto, smūgių atlikimo tik tuomet, kai tai suteikia daugiausiai naudos.
Daugiau tokio pasiekimo – pergalės olimpinėse žaidynėse – nepavyko pakartoti nei vienam lietuviui. Jonas Čepulis tose pačiose Meksiko olimpinėse žaidynėse sunkiasvorių kategorijoje turėjo tenkintis sidabru. Anksčiau – Melburno olimpinėse žaidynėse 1956 metais Romualdas Murauskas iškovojo bronzos medalį, 1964 m. Tokijo olimpinėse žaidynėse Ričardas Tamulis pasidabino sidabro medaliu. Pastarasis – vienas tituluočiausių boksininkų Lietuvos istorijoje: tris kartus tapo Europos čempionu, 5 kartus – SSRS čempionu, net 6 kartus – Lietuvos čempionu.
Lietuvos boksas atgavus nepriklausomybę
Per visą Lietuvos bokso istoriją šalies boksininkams gerai sekėsi pasaulio čempionatuose. Vitalijus Karpačiauskas 1993 m. Tamperėje (Suomija) vykusiame čempionate iškovojo sidabrą, 1995 m. Berlyne (Vokietija) – bronzą. Tais pačiais metais bronza džiaugėsi ir Vidas Bičiulaitis, kuris net 14 kartų tapo šalies čempionu. Pasaulio čempionato bronzos medalius 2007 m. Čikagoje (JAV) iškovojo Daugirdas Šemiotas, 2011 m. Baku (Azerbaidžanas) – Egidijus Kavaliauskas.
Europos čempionatuose V. Karpačiauskas 1993 m. Bursoje (Turkija) iškovojo aukso medalį, Senojo žemyno čempionu gerokai anksčiau – 1971 m. Madride (Ispanija) – tapo ir Juozas Juocevičius. Dukart jis tapo ir SSRS čempionu. 2015 metais Somokove (Bulgarija) aukso medaliu džiaugėsi Eimantas Stanionis.
Šiame čempionate Ivanas Stapovičius 1998 m. Minske (Baltarusija) yra iškovojęs sidabro medalį, o bronzos medaliais džiaugėsi Darius Jasevičius (2000 m. Tamperėje (Suomija)), Jaroslavas Jakšto ir Rolandas Jasevičius (abu – 2004 m. Pula (Kroatija)) bei net dukart – Evaldas Petrauskas (2015 m. Somokove (Bulgarija) ir 2017 m. Charkive (Ukraina)). Pastarasis boksininkas bronzą yra iškovojęs ir 2012 metų Londono olimpinėse žaidynėse, o 2022 metais tapo pirmuoju profesionalaus bokso čempionu iš Lietuvos – WBA reguliariojo pusvidutinio svorio kategorijos pasaulio čempionu.