Olimpiniai krepšinio ketvirtfinaliai prasideda jau šiandien, o į stipriausiųjų komandų aštuntuką prasibrovė Vokietija, Graikija, Serbija, Australija, Prancūzija, Kanada, Brazilija ir JAV. Pralaimėti ketvirtfinalio etape yra skaudžiausia, nes ekipos ne tik praranda viltį sužaisti dar bent dvejas rungtynes, tačiau ir netenka galimybės iškovoti medalius.
Rugpjūčio 6-ąją dieną išvysime keturis aukščiausio lygmens susitikimus, kurie atsakys į sudėtingiausius šio turnyro klausimus. Deja, sėkmė nusišypsojo ne visiems – į pajėgiausių nacionalinių rinktinių aštuonetą neprasibrovė Ispanija, Japonija, Pietų Sudanas ir Puerto Rikas.
Grupių etapo rezultatai
Olimpiniai krepšinio ketvirtfinaliai jau suformuoti, o šiame turnyre komandos spėjo sužaisti jau aštuoniolika rungtynių. Likimus lemsiančios dvikovos startuoja 12.00 val. Lietuvos laiku.
Liepos 27-oji diena – šeštadienis
- A grupė – Australija 92:80 Ispanija
- B grupė – Vokietija 97:77 Japonija
- B grupė – Prancūzija 78:66 Brazilija
- A grupė – Kanada 86:79 Graikija
Liepos 28-oji diena – sekmadienis
- C grupė – Pietų Sudanas 90:79 Puerto Rikas
- C grupė – JAV 110:84 Serbija
Liepos 30-oji diena – antradienis
- A grupė – Ispanija 84:77 Graikija
- A grupė – Kanada 93:83 Australija
- B grupė – Prancūzija 94:90 Japonija
- B grupė – Vokietija 86:73 Brazilija
Liepos 31-oji diena – trečiadienis
- C grupė – Serbija 107:66 Puerto Rikas
- C grupė – JAV 103:86 Pietų Sudanas
Rugpjūčio 2-oji diena – penktadienis
- B grupė – Brazilija 102:84 Japonija
- A grupė – Graikija 77:71 Australija
- A grupė – Kanada 88:85 Ispanija
- B grupė – Vokietija 85:71 Prancūzija
Rugpjūčio 3-oji diena – šeštadienis
- C grupė – JAV 104:83 Puerto Rikas
- C grupė – Serbija 96:85 Pietų Sudanas
Vokietija – Graikija – 12.00 val.
Tai yra vienintelis ketvirtfinalio mūšis, kuriame susitinka dvi Senojo žemyno ekipos. Šios poros nugalėtojas perrašys savo nacijos istoriją, nes tiek vokiečiams, tiek graikams tai būtų pirmasis olimpinis pusfinalis. B grupėje rungtyniausi Vokietija užėmė pirmąją vietą (3/0), o jų sekantys varžovai sulaukė malonės ir iškovoję vos vieną pergalę A grupėje atrado būdą žygiuoti tolyn (1/2).
Bene kokybiškiausią krepšinį demonstruojanti ekipa į šias Paryžiaus olimpines žaidynes atvyko su tikslu pagaliau iškovoti medalius, tačiau giliai viduje jie jaučia, kad jie turi pakankamai, kad nužygiuotų ir iki aukso. Pasaulio čempionai vokiečiai ketvirtfinalyje žaidė tris kartus – 1984-siais, 1992-siais ir 2021-siais metais.
Graikams bus sunku sustabdyti šią įkaitusią vokišką mašiną, bet vieneriose rungtynėse gali įvykti visko. Gianniui Antetokounmpo ir jo kompanijai bus itin svarbu pataikyti tritaškius, nes mėlynai balti užima paskutinę vietą pagal pataikytų tritaškių procentą (30.3%). Graikijos rinktinės pagrindiniu tikslu turėtų tapti sklandaus alemanų puolimo, kamuolio skirstymo bei greitojo puolimo stabdymas.
Franzo Wagnerio ir Denniso Schroderio į priekį stumiami vokiečiai renka net po 89.3 taško per rungtynes, o baudų pataikymo procentas siekia 88.6. Vassilio Spanoulio kariauna atsilieka daugelyje statistikos kategorijų, o per tris grupių etapo susitikimus graikai vidutiniškai mesdavo po 77.7 taško. Baudų pataikymo sektoriuje rezultatai yra taip pat ganėtinai prasti, nes graikai užima vos dešimtąją vietą (68.8%).
Paskutinį kartą šios dvi ekipos olimpinėse žaidynėse susitiko dar 2008-siais metais ir tą kartą graikai iškovojo triuškinančią pergalę rezultatu 87-64. Šių rungtynių favoritu yra išskiriami vokiečiai, o jų koeficientas siekia 1.36.
Serbija – Australija – 15.30 val.
Serbijos ir Australijos rinktinių mūšis bus išskirtinai karštas. Sustabdyti Nikolą Jokičių bus labai sudėtinga, tačiau fizišką krepšinį galintys atlaikyti australai pabandys paruošti tinkamą žaidimo planą, kuris jiems leistų bent kažkiek pristabdyti geriausią šiuo metu pasaulio krepšininką. A grupėje kengūros liko antros, tačiau pavyko pagriebti tik vieną pergalę (1/2). Serbams teko galynėtis C grupėje, o dvi iškovotos pergalės (2/1) leido užimti antrąją vietą bei pasiųsti namo Pietų Sudaną ir Puerto Riką.
Šių rungtynių likimą nulems geltonųjų ekipos gynybinės užduotys, kurių jie turės begalę. Serbija lyderiauja daugelyje statistinių kategorijų ir su lyg kiekvienomis rungtynėmis demonstruoja vis užtikrintesnį krepšinį. Jie užima antrąją poziciją tiek taškų rinkimo (95.7), tiek atkovotų kamuolių (42.0), tiek išdalintų perdavimų kategorijose (25.7). Visgi nuvertinti australų nereikėtų, nes jie fiksuoja panašius statistikos elementus. Per rungtynes jiems pavyksta atkovoti po 41.3 kamuolio ir išdalinti po 21.7 rezultatyvaus perdavimo.
Akivaizdu, kad šios kovos favoritu yra įvardijama Serbija, tačiau svarbu nepamiršti, kad Australija privalėjo konkuruoti mirtininkų grupėje ir grupių etape į priekį praleido tik pačius kanadiečius. Koeficientas už pasaulio vicečempionų pergalę ketvirtfinalio stadijoje siekia 1.42.
Prancūzija – Kanada – 19.00 val.
Olimpinių žaidynių šeimininkai prancūzai sutinka įspūdingąją NBA žaidėjų pagrindu sudėliotą Kanadą. Praėjusiais metais išvydome, kad „Klevo lapai“ turi ne tik skambias pavardes, tačiau gali žaisti ir akiai patrauklų krepšinį. A grupėje kanadiečiai liko pirmi, iškovojo tris pergales (3/0) ir greičiausiu įmanomu būdu užsitikrino vietą kitame etape.
Jei raudonieji žaidė itin smagiai, tai B kvartete žaidę prancūzai vos išsikapanojo. Jie iškovojo dvi pergales (2/1), tačiau viskas galėjo pakrypti visai kita linkme. Japonija turėjo puikią progą pateikti didžiausią turnyro netikėtumą, bet prancūzai išgyveno ir po pratęsimo triumfavo. Paskutiniajame mūšyje šeimininkai neatrodė panašūs į save, o vieni šio turnyro favoritų Vokietijos krepšininkai parodė, kad šią rinktinę galima bausti įvairiais būdais.
Trečiojo ketvirtfinalio konkurentai žaidžia kardinaliai distinktyvų krepšinį. Jei Prancūzija savo žaidimą konstruoja priekinės linijos dėka, tai Kanada pasitelkia savo stipriąją perimetro grandį. Sunku yra įsivaizduoti, kas stabdys vieną geriausių puolimo žaidėjų pasaulyje Shai Gilgeous-Alexanderį, tačiau identiškų galvosūkių turės ir raudonųjų treneris Jordi Fernandezas.
Rudy Gobertas, Victoras Wembanyama, Guerschonas Yabusele ir Mathiasas Lessortas yra keturios kolosaliai didelės figūros, kurios lipdo šio dvyliktuko struktūras. Jie kartu renka po 38.3 taško, atkovoja po 21.7 kamuolio ir išrašo po 4.7 bloko. Stebina ir tai, kad jie ne tik puikiai atlieka savo pagrindines funkcijas, tačiau ir puikiai skirsto rezultatyvius perdavimus, kurių vidutiniškai atlieka po 6.6.
Kertiniu faktoriumi taps kanadiečių taškų rinkimas po varžovų klaidų – jie generuoja net 22.3 taško ir tai garantuoja jiems pirmąją vietą šioje statistikos kategorijoje. Didžiausiu prancūzų pranašumu taps atkovoti kamuoliai, nes Kanada užima paskutiniąją poziciją ir yra vienintelė nacija šiame olimpiniame turnyre, kuriai vis dar nepavyko atkovoti jubiliejinio šimtojo kamuolio.
Šeimininkų pozicijas sutvirtina ir puikus darbas susikuriant antrąsias progas – per rungtynes vidutiniškai yra pelnoma po keturiolika taškų. Dvikovos favoritu yra įvardijami „Klevo lapai“, tačiau savųjų sirgalių palaikomi prancūzai tikrai ginklų nesudės.
Brazilija – JAV – 22.30 val.
Olimpiniai krepšinio ketvirtfinaliai užsidarys egzotiškųjų brazilų ir didžiųjų šio turnyro favoritų JAV krepšininkų dvikova. Šiose peštynėse išvysime dvi geriausiai iš toli šaudančias ekipas, o Bruno Caboclo vedami žalieji yra šios statistinės kategorijos lyderiai (45.3% > 42.6%). Visgi dviejų taškų vertės metimų situacija yra skirtinga, nes amerikiečiai yra antri (63.5%), o brazilai vos dešimti (44.5%).
Sunku yra įžvelgti strategiją, kuri padėtų Brazilijai sukurti stebuklą ir nukonkuruoti LeBrono Jameso kariauną. Neabejotinu šios poros favoritu yra išskiriami JAV atstovai ir jei kituose susitikimuose galima laukti mažyčio netikėtumo – čia šansų praktiškai nėra. Reikia nepamiršti, kad tai nėra komanda, kuri varžėsi prieš metus vykusiame pasaulio krepšinio čempionate. Jungtinių Amerikos Valstijų kolektyvo koeficientas yra 1.01.