Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Matas Buzelis – NBA naujokų birža, žaidėjo profilis, Čikagos pertvarka bei atgimusios lietuvių viltys

NBA naujokų biržoje Matas Buzelis yra pašaukiamas vienuoliktuoju numeriu

2024-ųjų metų birželio 27-ąją dieną Matas Buzelis prisijungė prie NBA lygos šeimos. Vienuoliktuoju šaukimu šių metų NBA naujokų biržoje pasirinktas krepšinio vunderkindas žais Čikagos „Bulls“ organizacijoje. Ši asmenybė ne tik turi galimybę pakeisti Ilinojaus valstijos komandos, kuriai vadovauja Artūras Karnišovas, veidą, tačiau ir pakoreguoti Lietuvos krepšinio kursą. Įdomu tai, kad 2016-siais metais Domantas Sabonis taip pat buvo pašauktas vienuoliktuoju numeriu.

Ilgą laiką buvo manoma, kad Čikagoje gimęs krepšinio talentas užims pačią pirmąją poziciją, bet vėliau jo akcijos kiek susitraukė. Deja, jam nepavyko pakliūti net ir į didįjį biržos penketą, o tai reiškia, kad Jonas Valančiūnas išlieka aukščiausiai pašauktu lietuviu. 2011-siais metais penktuoju numeriu jį pasirinko Toronto „Raptors“ ekipa, kurioje jis praleido septynis sezonus. Matas Buzelis tapo septynioliktuoju lietuviu, kuris išgirdo savo vardą stipriausios pasaulio krepšinio lygos naujokų biržoje.

Istorinė NBA naujokų birža

Šiųmetė NBA naujokų birža buvo viena iš laukiamiausių, bet ne tik dėl Mato Buzelio dalyvavimo. Pirmuoju numeriu šių metų NBA naujokų biržoje buvo pašauktas prancūzas Zaccharie Risacheras (Atlantos „Hawks“), tačiau po jo sekė dar vienas žaidėjas iš Prancūzijos – Alexandre‘as Sarras (Vašingtono „Wizards“). Pirmajame 2024-ųjų metų dešimtuke pasirodė net trys šios šalies atstovai, o šeštuoju buvo pasirinktas Tidjane‘as Salaunas (Šarlotės „Hornets“).

Šalia mūsų būsimosios žvaigždės atsidūrė serbas Nikola Topičius (Oklahomos Sičio „Thunder“), o aštuonioliktąjį šaukimą gavo šią vasarą iš Barselonos į Miuncheno „Bayern“ klubą persikėlusio Oscaro da Silvos brolis Tristanas Da Silva (Orlando „Magic“). Antrajame naujokų biržos etape Indianos „Pacers“ organizacija pasirinko vieną talentingiausių Europos įžaidėjų Juaną Nunezą (#36).

Visgi žaidėjo kryptis kiek pasikeitė, nes San Antonijaus „Spurs“ nusprendė išmainyti 35-ąjį šių metų šaukimą bei prisivilioti ispanų žaidėją. Jie ne tik pasirinko vienu laipteliu žemiau atsidūrusį Ispanijos jaunuolį, tačiau taip pat pažadėjo, kad Indianos organizacijai sumokės specifinio dydžio pinigų sumą. Primename, kad mainų metu įgyti finansai netampa algų kepurės dalimi.

55-asis šiųmetės biržos pasirinkimas sukėlė bene didžiausią populiarumo bangą. LeBronas Jamesas pagaliau sulauks galimybės sužaisti vienoje komandoje su savo sūnumi Bronny Jamesu. Šį šaukimą galima įvardinti didžiausiu šių metų kuriozu, nes B. Jameso perspektyvos buvo aptarinėjamos daug dažniau nei visų likusių krepšininkų. 55-asis šaukimas nėra nuosprendis, nes identišku numeriu XXI amžiuje buvo pašaukti Patty Millsas (2009), Luisas Scola (2002) bei du krepšininkai iš Lietuvos – Arnoldas Kulboka (2018) ir Robertas Javtokas (2001).

Sportininkų šeima, žaidėjo profilis bei NBA prototipas

Jungtinėse Amerikos Valstijose užaugęs lietuvių krepšininkas Matas Buzelis jau dabar yra įvardijamas mūsų šalies krepšinio ateitimi. Buzelių šeimoje sportas yra neatsiejama gyvenimo dalis, nes tiek jo mama Kristina, tiek tėtis Aidas, tiek abu seneliai buvo krepšininkai. Mato senelis Petras Buzelis daugiau nei dešimtmetį praleido Kauno „Žalgirio“ ekipoje ir sugebėjo tapti jos kapitonu. Vėliau jo šeimos nariai patraukė į Ilinojaus valstijoje esantį Čikagos miesto priemiestį Vilaubruką.

Stebina tai, kad ankstyvoje vaikystėje krepšinis jam net nepatiko, o mėgstamiausia sporto šaka buvo plaukimas. Visgi septintoje klasėje jis nusprendė, kad šis pasirinkimas yra klaidingas, o tada tėtis pasiūlė išbandyti krepšinį ir pradėjo jį vežti į krepšinio treniruotes. Pradžioje būsimasis krepšininkas daug entuziazmo nerodė, o šeimos nariai jį nuolatos ragino tęsti. Pabandė išties neblogai, o rezultatai kalba patys už save.

Matas Buzelis gimė 2004-ųjų metų spalio 13-ąją dieną, o dar šiemet atšvęs savo dvidešimties metų jubiliejų. Naujasis Čikagos „Bulls“ žaidėjas turėjo vilkėti „00“ pažymėtus marškinėlius, tačiau vėliau Ilinojaus valstijos organizacija išplatino pranešimą, kad lietuvio marškinėlių numeris bus „14“. Dviejų metrų ir aštuonių centimetrų ūgio žaidėjas sveria 95 kilogramus bei yra sąlyginai plono sudėjimo.

Visgi tai jam netrukdo puikiai valdyti kamuolį, atlikti atšokimus atgal ar sklandžiai išsimesti metimus. Mato Buzelio metimų procentai dar tikrai nėra stabilūs, o bene didžiausia dalis tolimų metimų skrieja tik iš kampų. Naujasis Čikagos miesto komandos elementas tikrai gali išplėsti aikštę, tačiau teks skirti nemažai laiko tobulinant savo metimo techniką. Vienas iš daugelio šio žaidėjo pliusų yra jo gebėjimas žaisti abiejose aikštės pusėse.

Jis užima nemažą dalį aikštės ploto, turi ypatingai ilgas rankas, puikiai skaito žaidimą, o jo kantrybė ir uoslė nesuteikia jo priešininkams ramybės pojūčio. Susikeitimuose jis gali pakankamai kokybiškai uždengti priešininkų gynėjus bei įžvelgti potencialias perdavimų linijas. Mato Buzelio duomenys yra itin išsiskiriantys, o lietuvis jau dabar yra vadinamas Kevino Duranto, Franzo Wagnerio ar Cheto Holmgreno prototipu.

Didieji mainai bei Čikagos klubo lyderio išvyka

Ilinojaus valstijos ekipa yra iškovojusi šešis NBA čempionų titulus, tačiau tai įvyko dar praėjusiame amžiuje. Žvelgiant tik į šio amžiaus statistiką – Čikagos „Bulls“ komandos pergalių procentas reguliariajame sezone siekia tik 46 procentus, o per dvidešimt penkis sezonus raudonieji iškovojo 923 pergales ir patyrė 1084 pralaimėjimus. Šiais metais situacija pasikeis kardinaliai, nes komanda pradeda restauracijos laikotarpį bei tikisi atlikti nemažai permainų.

DeMaras DeRozanas prisijungė prie Sakramento komandos

Liepos 7-ąją dieną buvo pranešta, kad „Bulls“ palieka vienas komandos lyderių DeMaras DeRozanas. 34-erių žaidėjas keliasi į Sakramento „Kings“, kur suvienys jėgas su šioje Kalifornijos ekipoje žaidžiančiu D. Saboniu. Naujasis karalių būrio atstovas pasirašė trejų metų kontraktą, kurio metu uždirbs 74 mln. JAV dolerių. Įdomu tai, kad šie mainai apjungė tris lygos komandos, o trečiuoju nariu tapo „Spurs“. Už išvykstantį D. DeRozaną „Bulls“ organizacija gavo Chrisą Duartę, du antrojo rato šaukimus bei garantuotą piniginį atlygį.

Bene labiausiai pasisekė San Antonijaus klubui, nes į Teksaso valstiją atvyks buvęs D. Sabonio komandos draugas Harrisonas Barnesas, kuris kartu su savimi atsiveš du neapsaugotus šaukimo keitimus (2031, 2032). Šaukimo keitimo opcija suteikia ekipai galimybę rinktis, kuris iš jų yra naudingesnis, o terminas neapsaugoti reiškia tai, kad klubas turi visas teises į savąjį šaukimą bei gali be jokių apribojimų jį panaudoti atliekant mainus.

Dar viena netektis, atsišviežinimas ir nauja „Bulls“ kryptis

Čikagos komandą taip pat palieka vienas geriausių lygos perimetro gynėjų Alexas Caruso. 2020-ųjų metų NBA čempionas („Lakers“) paskutiniuosius tris sezonus praleido „Bulls“ organizacijoje, o Oklahomos Sičio „Thunder“ tapo naująja šio talentingojo gynybos specialisto stotele. Už lagaminus susikrovusį žaidėją raudonieji gavo 2021-ųjų metų NBA naujokų biržos šeštąjį šaukimą Joshą Giddey.

Joshas Giddey veržiasi krepšio link ir įveikia Alexą Caruso

Itin nukritusios tiek žaidimo minutės, tiek renkama statistika privedė prie to, kad australas nesutiko kilti nuo suolo bei dar sezono metu paprašė būti iškeistas. Čikaga yra išties puiki vieta ieškant tikrojo savęs, o galimybė žaisti kartu su lietuviu turėtų atrakinti jam rankas. Oklahomos Sičio „Thunder“ buvo viena iš solidžiausių šio sezono ekipų ir nėra nieko keista, kad komanda nori jau artėjančiame sezone pakovoti dėl NBA čempionų taurės.

Per savo ganėtinai trumpą karjerą J. Giddey spėjo surinkti net 11 trigubų dublių, o tai parodo, kad šis krepšininkas aikštelėje gali daryti viską. Šias metais lengva nebus, tačiau jei komanda atras būdą prasibrauti į stipriausiųjų komandų dešimtuką – tai jau būtų fantastiškas pasiekimas. Artėjančiame sezone Matas Buzelis taps tik antruoju Lietuvos krepšininku, kuriam pavyko praverti Čikagos „Bulls“ organizacijos duris. Pirmasis tokį pasiekimą užfiksavęs lietuvis yra Darius Songaila, kuris šioje komandoje žaidė 2005-06 metų sezone.

Kitokia trajektorija bei nepasiteisinęs projektas

Matas Buzelis atlieka dėjimą į krepšį

Atrasti kelią į aukščiausią įmanomą lygį galima įvairiais būdais. Matas Buzelis yra puikus to pavyzdys, nes pasirinko ne koledžą, o šansą sužaisti 2020-siais metais įkurtoje NBA G lygos „Ignite“ tobulėjimo komandoje. Šis projektas ruošė būsimus šios sporto šakos profesionalus stipriausios pasaulyje krepšinio lygos naujokų biržai. Deja, kovo 21-ąją dieną buvo paskelbta, kad po ketverių metų „Ignite“ konceptas yra stabdomas.

„Ignite“ komandos rezultatai buvo siaubingi, tačiau ne vienas šioje komandoje žaidęs talentas atrado vietą NBA lygoje. Net keturiose iš eilės NBA naujokų biržose bent vienas šio projekto atstovas buvo pašauktas didžiajame dešimtuke:

  • Jalenas Greenas – 2021 – #2
  • Jonathanas Kuminga – 2021 – #7
  • Dysonas Danielsas – 2022 – #8
  • Scootas Hendersonas – 2023 – #3
  • Ronas Hollandas – 2024 – #5

Vienas iš šio projekto privalumų buvo ne tik kokybiškas individualių įgūdžių tobulinimas ar nuotolinio mokymosi galimybė Arizonos valstijos universitete, tačiau ir neturėjimas bendrų sąlyčio taškų su NBA lygos komandomis bei visapusiška „Ignite“ darinio nepriklausomybė.

Visgi tenka pripažinti, kad „Ignite“ idėja vilčių nepateisino bei buvo nukrypusi nuo pirminės vizijos. Nepaisant susidariusių neigiamų elementų – vienuoliktuoju numeriu pašaukto lietuvio sprendimą tapti šio projekto dalimi galima pavadinti išties drąsiu. Matas Buzelis atsisakė galimybės žaisti koledže bei šanso būti stebimam nacionalinės televizijos transliacijų metu.

Kaip keisis Lietuvos rinktinės veidas ateityje?

Pastarąjį dešimtmetį stringanti Lietuvos rinktinė ateityje sulauks didžiulio pastiprinimo. 2022-ųjų metų liepos 21-ąją dieną buvo oficialiai paskelbta, kad nacionalinių turnyrų metu Matas Buzelis vilkės Lietuvos krepšinio komandos marškinėlius. Krepšinio vunderkindo įgūdžių paketas, fiziniai duomenys bei didžiulis pasitikėjimas savo jėgomis turėtų stipriai pakelti mūsų rinktinės akcijas. Nėra abejonių, kad pradžioje bus sunku, nes panašių problemų rinktinėje turi ir D. Sabonis.

Pirmieji jo metai Čikagoje atskleis pakankamai duomenų, kurie padės suprasti tinkamiausias šio žaidėjo eksploatavimo galimybes. Lietuvos ateitis nėra pačiose blogiausiose rankose, nes D. Saboniui dar tik 28-eri, o tokios jaunosios žvaigždutės kaip Rokas Jokubaitis (23), Deividas Sirvydis (24), Ąžuolas Tubelis (22), Augustas Marčiulionis (22), Kasparas Jakučionis (18) ir Motiejus Krivas (19) tikrai prisidės prie Lietuvos rinktinės sėkmės ateityje.

Ne toks jau ir blogas tas skaičius vienuolika

NBA naujokų biržos šaukimas yra tik skaičius, kuris nelemia praktiškai nieko. XXI amžiuje buvo begalė vienuoliktuoju numeriu pašauktų šios sporto šakos profesionalų, kurie atrado būdą pademonstruoti savo tikrąjį potencialą.

  • 2018-ieji metai – Shai Gilgeous-Alexanderis
  • 2017-ieji metai – Malikas Monkas
  • 2016-ieji metai – Domantas Sabonis
  • 2015-ieji metai – Mylesas Turneris
  • 2011-ieji metai – Klay‘us Thompsonas
  • 2006-ieji metai – J.J. Redickas
Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-07-22

Geriausios lažybų bendrovės