Praėjusių metų birželio 29-ąją dieną buvo pristatytas naujasis Eurolygos formatas, o tai ne tik sužadino sirgalių apetitą, bet ir leido išvysti Europos žemyne vykstančias įkrintamųjų dvikovas. Eurolygos įkrintamosios varžybos pasiteisino su kaupu, o papildomas kažką lemiančių rungtynių skaičius sutraukė dar didesnę publikos dalį.
Įvesti pokyčiai atsispindėjo ir Eurolygos populiarumo rodikliuose, nes lyginant su praėjusiu sezonu, sekėjų skaičius visuose socialiniuose tinkluose išaugo net 18 procentų. Didžiausias srautas naujų Eurolygos krepšinio turnyro fanų rinkosi socialiniame tinkle „TikTok“, kuriame sekėjų suma šoktelėjo net 64 procentais.
Sezono eiga, lyderis ir dešimtukas
Šis sezonas buvo kaip niekada ilgas, nes sirgaliai turėjo galimybę išvysti ne tik reguliarųjį sezoną, bet ir įkrintamųjų bei atkrintamųjų varžybų stadijas. Komandos sužaidė net 327 rungtynes, tačiau sudėtingą kelią finalo ketverto link pavyko įveikti vos keturioms ekipoms. Eurolygos rezultatai bei situacija nuolat keitėsi, o prognozuoti sezono eigą buvo išties sudėtinga. Europos krepšinio fiesta prasidėjo praėjusių metų spalio 5-ąją dieną, kai pirmąsias šio sezono rungtynes sužaidė Belgrado „Crvena Zvezda“ ir Vilerbano ASVEL.
Kauno „Žalgiriui“ taip ir nepavyko atrasti stabilaus žaidimo, kuris leistų kiek stipriau pasikandžioti dėl vietos stipriausiųjų dešimtuke. Viso sezono metu dominavę Madrido krepšininkai užėmė pirmąją vietą, kurią užsitikrino ganėtinai greitai. „Real“ klubo pergalių ir pralaimėjimų balansas po 34 Eurolygos turų buvo 27/7. Maksimalų susikaupimą jie nusinešė ir į atkrintamąsias, kuriose vargti neteko, nes baskai buvo įveikti sausu rezultatu 3-0. Kadangi nuo šio sezono buvo integruotos įkrintamosios varžybos, tai turnyrinė situacija bei skaičiavimai įgavo dar kitą reikšmę. Pirmąsias dešimt vietų ir galimybę pratęsti savo sezoną užsitikrino šios organizacijos:
- Madrido „Real“
- Atėnų „Panathinaikos“
- Monako „AS Monaco“
- Barselonos „Barcelona“
- Pirėjo „Olympiacos“
- Stambulo „Fenerbahçe“
- Tel Avivo „Maccabi“
- Vitorijos „Baskonia“
- Stambulo „Anadolu Efes“
- Bolonijos „Virtus“
Įkrintamosiose varžybose triumfavo Tel Avivo „Maccabi“ ir Vitorijos „Baskonia“ klubai, o tai leido pagriebti paskutiniuosius du bilietus į sekantį Eurolygos etapą.
Įspūdingiausios rungtynės
Šis sezonas buvo bene labiausiai rekordus daužantis per visą Eurolygos gyvavimo istoriją. Žemiau pateikiame keletą šio sezono fenomenalių rungtynių, kurios pasižymėjo tiek individualiais, tiek komandiniais pasirodymais.
Keturi papildomi
Šių metų sausio 5-oji diena išliks vienu iš įsimintiniausių momentų Eurolygos istorijoje, nes tai kas vyko Madrido „WiZink Center“ buvo neįtikėtina. „Real“ kolektyvas susitiko su Stambulo „Anadolu Efes“ ir šią kovą laimėjo dabartiniai Eurolygos karaliai, tačiau ne pergalė buvo šių rungtynių unikaliausias elementas.
Šios varžybos vyko net 3 valandas, komandos sužaidė net keturis pratęsimus, o ant parketo praleido net 60 minučių. Galutinis rezultatas buvo 130-126, o Džananas Musa pagerino net penkias asmenines statistikos kategorijas. Žaidėjas iš Bosnijos ir Hercegovinos pelnė 40 taškų, surinko 45 naudingumo balus, išdalino 8 rezultatyvius pardavimus, pataikė 13 dvitaškių ir sužaidė net 45 minutes.
Visi penkiasdešimt
Nors keturi pratęsimai skamba fantastiškai, tačiau Nigelas Hayesas-Davisas yra žmogus, kuris sukūrė ne ką mažiau stebuklingą pasirodymą. 2024-ųjų metų kovo 29-sios dienos rungtynėse prieš Berlyno ALBA jis pelnė net 50 taškų ir tapo pirmuoju krepšininku Eurolygos istorijoje, kuriam pavyko pasiekti šią atžymą.
Jau pirmajame kėlinyje buvo galima suprasti, kad šios rungtynės bus rekordinės, nes N. Hayesas-Davisas vien per pirmąjį kėlinį įmetė net 18 taškų bei pagerino visų laikų Stambulo klubo rekordą. Joks kitas Turkijos ekipos krepšininkas nepelnė 18 taškų per vieną dešimties minučių atkarpą. Po dviejų kėlinių jo kraitis išaugo iki 21 taško, o emocijos buvo šiek tiek atslūgusios.
Antroji susitikimo dalis buvo dar įspūdingesnė nei pirmoji, nes trečiajame kėlinyje pavyko surinkti net 15 taškų. Prieš pat ketvirtąjį kėlinį jis buvo sugeneravęs 36 taškus ir nors rungtynių nugalėtojo klausimas buvo jau seniai išspręstas, publika reikalavo, kad N. Hayesas-Davisas grįžtų ant parketo. Taip ir įvyko, o 14 amerikiečio taškų lemiamame kėlinyje leido pasiekti dar nematytą pasiekimą.
Dėkoju Monakui už dėmesį
2023-ųjų metų gruodžio 20-sios dienos rungtynėse tarp vietos „AS Monaco“ ir Atėnų „Panathinaikos“ buvo įskraidintas paskutinių sekundžių metimas iš trijų taškų zonos, o planą įgyvendino vienas patikimiausių lemiamų dūrių meistrų – Marius Grigonis. Komanda laimėjo 91-90 ir nors tai tik viena papildoma pergalė, tačiau ji buvo kertinė.
Žvelgiant iš dabarties perspektyvų, šis pagrobtas taškas leido užimti antrąją vietą turnyrinėje reguliariojo sezono lentelėje bei aplenkti tą patį „AS Monaco“ klubą. Po 34 turų abi komandos turėjo po 23 pergales ir 11 pralaimėjimų, tačiau antri liko būtent Graikijos atstovai. Tai tik įrodo, kad kiekviena pergalė ir kiekvienas atliktas metimas gali turėti nemažai įtakos.
Skaičiai nemeluoja
Atėjo laikas pasižiūrėti ir į statistinę Eurolygos reguliariojo sezono pusę. Šio sezono metu kilo ne tik populiarumo rodikliai, tačiau pastebėjome ir keletą įdomių tendencijų. Kiekvienas Eurolygos turas buvo unikalus tiek savo rezultatyvumu, tiek įtempta kova iki paskutinių sekundžių. Taigi pažvelkime į porą įdomių statistinių rodiklių.
Taškų skirtumas reguliariajame sezone
Išnagrinėjus visas Eurolygos reguliariojo sezono rungtynes galime skelbti, kad kiekviename ture vykusiose devyniose rungtynėse, kuriose pergalę iškovodavo viena iš ekipų, taškų skirtumas tarp visų to turo laimėjusių ir pralaimėjusių komandų dažnai išlaikydavo specifinį kryptingumą.
Mažiausias taškų skirtumas tarp pralaimėjusių ir laimėjusių ekipų buvo užfiksuotas dvyliktajame ture, kai šis rodiklis siekė vos 3.89. Didžiausia praraja tarp ekipų buvo dvidešimt pirmajame ture, kai taškų skirtumas tarp pralaimėjusių ir laimėjusių ekipų viršijo net 15 taškų – 15.89. Apytikslis taškų skirtumas tarp pralaimėtojų ir laimėtojų viso Eurolygos reguliariojo sezono metu siekia 10.51.
Taškų skirtumas įkrintamosiose bei atkrintamosiose varžybose
Sulaukus lemiamų sezono kovų, taškų skirtumo rodikliai pastebimai susitraukė. Taškų skirtumo vidurkis įkrintamosiose varžybose siekė 14.33, o tai parodo, kad pirmasis istorijoje Eurolygos įkrintamųjų turnyras milžiniška intriga nepasižymėjo. Situacija buvo kiek kitokia atkrintamosiose varžybose, nes taškų skirtumo rodiklis tarp pralaimėjusios ir laimėjusios ekipos buvo 8.18.
Daugiausiai intrigos šių metų Eurolygos atkrintamosiose išvydome Stambulo ir Monako miestus atstovaujančių ekipų serijoje. Šioje serijoje taškų skirtumas buvo 4.80, o pačios blankiausios serijos vardą užsitikrino baskai ir karaliai iš Madrido. Visų trijų rungtynių taškų vidurkis buvo 10.33, o bendras įkrintamųjų bei atkrintamųjų varžybų taškų vidurkis yra 8.86.
Daugiausiai uždirbantys
Finansai yra vienas iš svarbiausių elementų kiekvienoje sporto šakoje, tačiau kaip atrodo daugiausiai uždirbančių Eurolygos krepšininkų penketukas?
5. Dariusas Thompsonas
Oficialiu „Anadolu Efes“ komandos žaidėju Dariusas Thompsonas tapo praėjusių metų liepos 7-ąją dieną. 2022/23 metų Eurolygos rezultatyvių perdavimų mašina išmainė baskų kraštą į Turkijos megapolį, buvusį Konstantinopolį, Stambulą.
Finansinė ataskaita:
- Mėnesinis atlyginimas – ~ 213 768 tūkst. eurų
- Metinis atlyginimas – ~ 2 mln. ir 137tūkst. eurų
4. Nikola Mirotičius
- Mirotičius prie Milano „EA7 Emporio Armani“ organizacijos prisijungė praėjusių metų rugpjūčio 3-ąją dieną. Jis yra vienas turtingiausių Europos krepšininkų, o jei pridėtume ir potencialų 20 milijonų eurų priedą iš Barselonos, tai jis tikrai kiltų į šio sąrašo viršūnę.
Finansinė ataskaita:
- Mėnesinis atlyginimas – ~ 232 368 tūkst. eurų
- Metinis atlyginimas – ~ 2 mln. ir 323tūkst. eurų
3. Kevinas Punteris
Kevinas Punteris prie Belgrado „Partizan“ organizacijos prisijungė 2021-ųjų metų liepos 2-ąją dieną. Eurolygos Kevinas Durantas yra aukščiausios prabos įrankis siekiant sėkmės, o dėl naujos sutarties oficialiai susitarė 2023-ųjų metų birželio 29-ąją dieną.
Finansinė ataskaita:
- Mėnesinis atlyginimas – ~ 241 549 tūkst. eurų
- Metinis atlyginimas – ~ 2 mln. ir 415tūkst. eurų
2. Kostas Sloukas
Kostas Sloukas, vienas geriausių visų laikų Europos įžaidėjų, vasarą priėmė netikėtą sprendimą ir prisijungė prie Atėnų „Panathinaikos“. Perėjimas įvyko 2023-ųjų metų liepos 8-ąją dieną, o išėjo jis ne iš bet kur, o iš Pirėjo „Olympiacos“ ekipos, kurią atstovavo nuo 2008-ųjų iki 2015-ųjų bei nuo 2020-ųjų iki 2023-ųjų. Toks „PAO“ ėjimas pakėlė Graikijos organizacijos akcijas ir suteikė galimybę tapti šio sezono nugalėtojais.
Finansinė ataskaita:
- Mėnesinis atlyginimas – ~ 259 971 tūkst. eurų
- Metinis atlyginimas – ~ 2 mln. ir 599tūkst. eurų
1. Shane‘as Larkinas
Shane‘as Larkinas prie Stambulo „Anadolu Efes“ ekipos prisijungė 2018-ųjų metų liepos 26-ąją dieną. S. Larkino kontraktas yra vertingiausias Europoje, o tai tapo realybe, kai iš Barselonos išvyko N. Mirotičius, o buvęs S. Larkino komandos draugas Vasilije Micičius persikėlė į išsvajotąją NBA lygą.
Finansinė ataskaita:
- Mėnesinis atlyginimas – ~ 371 248 tūkst. eurų
- Metinis atlyginimas – ~ 3 ir 712tūkst. eurų
Simboliniai penketai
Gegužės 13-ąją dieną paaiškėjo šių metų Eurolygos simboliniai penketai. Eurolygos simbolinio penketo balsavimo struktūrą sudaro šie elementai:
- Sirgalių balsai – 25%
- Žiniasklaidos balsai – 25%
- Vyriausiųjų trenerių balsai – 25%
- Komandų kapitonų balsai – 25%
Pirmajame ir antrajame penketuose atsidūrė šios Europos krepšinio žvaigždės:
Pirmasis simbolinis penketas:
- Facundo Campazzo – Madrido „Real“
- Mike‘as Jamesas – Monako „AS Monaco“
- Kendrickas Nunnas – Atėnų „Panathinaikos“
- Nigelas Hayesas-Davisas – Stambulo „Fenerbahçe“
- Mathiasas Lessortas – Atėnų „Panathinaikos“
Antrasis simbolinis penketas:
- Kostas Sloukas – Atėnų „Panathinaikos“
- Wade‘as Baldwinas – Tel Avivo „Maccabi“
- Lorenzo Brownas – Tel Avivo „Maccabi“
- Mario Hezonja – Madrido „Real“
- Walteris Tavaresas – Madrido „Real“
Individualūs Eurolygos apdovanojimai: metų treneris, pastebimiausias jaunasis žaidėjas, tvirčiausias gynėjas bei geriausiai sutepta taškų mašina bus išnagrinėti kituose „Statymų gido“ straipsniuose.
Finalo ketvertas
Šių metų Eurolygos finalo ketvertą organizuoja Vokietijos sostinė Berlynas. Komandos varžysis gegužės 24-26 dienomis, o visos ketverios rungtynės vyks „Uber“ arenoje. Eurolygos finalo ketverto pusfinaliai atrodo štai taip:
- Atėnų „Panathinaikos“ prieš Stambulo „Fenerbahçe“
- Madrido „Real“ prieš Pirėjo „Olympiacos“
Finalo ketverto statymų pasiūlą, favoritus bei statistikos niuansus aptarsime lemiamos Eurolygos savaitės metu.