Birželio 21-ąją dieną bus praėjus lygiai savaitė nuo tos akimirkos, kai startavo ilgai lauktas „EURO 2024“ turnyras. Antrasis čempionato penktadienis atsakys į labai daug klausimų ir galbūt sužinosime pirmuosius atkrintamųjų etapo dalyvius. Trijų rungtynių maratoną pradės Slovakija ir Ukraina (16:00), o kiek vėliau estafetę perims Lenkijos ir Austrijos futbolininkai (19:00). Visgi penktadienio programą užbaigs ilgai lauktas D grupės desertas – Prancūzijos bei Nyderlandų mūšis (22:00).
Bene labiausiai šiame čempionate nustebino grupėje E žaidžiantis kvartetas. Pirmosiose rungtynėse rumunai 3-0 sunešiojo ukrainiečius, o slovakai 1-0 sudorojo šios grupės favoritę Belgiją. Prognozuoti tolimesnį šių komandų kursą yra sudėtinga, nes jau pirmieji susitikimai parodė, kad statymų niuansai nepasitvirtino, o išreikšti favoritai nepateisino jiems keliamų reikalavimų.
Ukrainiečių nuopuolis bei sunkumai
Pirmąsias ukrainiečių rungtynes šiame „EURO 2024“ čempionate galima pavadinti tikru košmaru. Rumunijai pavyko ne tik laimėti, bet ir tai įgyvendinti įspūdingu stiliumi. Ukraina buvo pervažiuota rumunišku volu ir pralaimėjo net trijų įvarčių skirtumu (3:0). Pirmąją vietą grupėje užimantys rumunai tikrai nėra patys konkurencingiausi, o ir pergalė prieš Ukrainą buvo tik antroji per pastarąsias septyniolika Europos čempionato dvikovų.
Didžiausia geltonųjų problema yra ganėtinai žemas amžiaus vidurkis, patirties stoka ir negebėjimas laimėti grupės etape. Tarasas Stepanenka (34) buvo vienintelis žaidėjas startinėje sudėtyje, kuris yra įkopęs į ketvirtąją dešimtį. Šis faktorius gali smarkiai įtakoti tolimesnę komandos kryptį, tačiau iškyla ir dar vienas neigiamas niuansas. Per pastaruosius dešimt susitikimų grupių etape buvo iškovotos tik dvi pergalės bei patirti net aštuoni pralaimėjimai.
Pažvelgus į Ukrainos tvarkaraštį galima pastebėti, kad su lyg kiekvienomis rungtynėmis situacija tik sunkės. Rungtynės prieš Slovakiją bus kertinės ir tikrai pareikalaus dar daugiau koncentracijos, idėjų puolime bei tinkamai pasirinkto plano išeinant iš slovakų presingo. Nors pirmosios rungtynės nesusiklostė ir buvo patirtas skaudus pralaimėjimas, Andrejus Jarmolenko tapo naujuoju šios komandos rekordininku. Jis jau ketvirtą kartą dalyvauja Europos futbolo čempionate ir yra pirmasis ukrainietis, kuriam pavyksta tai pasiekti.
Kamuolio kontrolė prieš mirtiną presingą
Ukrainos komandos kamuolio kontrolės procentas siekia 66 procentus ir tai yra antras geriausias rodiklis visame turnyre. Antrajame grupės susitikime galima tikėtis kažko panašaus, bet kadangi slovakai itin mėgsta presinguoti savo varžovą jų pačių teritorijoje – tai gali išmušti ukrainiečius iš vėžių. Pergalingose rungtynėse prieš Belgiją buvo pademonstruotas aukščiausio lygio taktinis pasiruošimas, o priešininkų zonoje kartais išvysdavome net septynis ar aštuonis Slovakijos žaidėjus.
Toks intensyvumas spaudžiant ir dusinant savo varžovą turėtų atsispindėti atliktų pražangų skiltyje, tačiau jie užima tik vienuoliktąją vietą ir prasižengė tik dešimt kartų. Viena iš Slovakijos komandos stiprybių yra gebėjimas žaisti fizišką futbolą, tačiau išvengti didesnių nemalonumų.
Abi komandos yra sąlyginai drausmingos, o užsidirbo tik po vieną geltoną kortelę. Visgi ši statistika didelės reikšmės neturi, nes slovakai įveikė belgus, kurie turėjo ne tik kamuolio kontrolės pranašumą (61% prieš 39%), bet ir kūrė didesnį kiekį pavojingų atakų, kurių metu reikėjo išlaikyti šaltus nervus bei visapusišką susikaupimą.
Favoritas bei „senyvas amžius“
Šių rungtynių favoritu yra laikomi ukrainiečiai, tačiau prognozuoti reikėtų atsargiai. Nors Slovakija neturi aukščiausio lygio puolėjų – saugų ir gynėjų linija bei vartininko pozicija yra absoliučiai patikimos. Pastaraisiais metais Slovakija nugalėjo tiek Lenkijos nacionalinę rinktinę (2-1), tiek jau minėtąją Belgijos vienuolikę (1-0).
Jei Ukrainos rinktinė turi gana jauną sudėtį, tai slovakų situacija yra kardinaliai skirtinga. Pirmosiose grupės rungtynėse žaidė net trys žaidėjai, kuriems yra daugiau nei 35 metai: vartininkas Martinas Dubravka (35), dešiniojo krašto gynėjas Peteris Pekarikas (37) ir vidurio saugas Jurajus Kucka (37). Tai yra pirmas kartas nuo 2008-ųjų metų, kai buvo panaudoti net trys žaidėjai, kuriems yra daugiau nei 35 metai. Paskutiniai tokie buvo prancūzai, o tuo metu aikštelėje žaidė Gregory Coupet, Lillianas Thuramas ir Claude‘as Makelele.
Rungtynių koeficientas ir motyvacija
Koeficientas už Ukrainos pergalę siekia 2.10, o už Slovakijos 3.66. Svarbu suprasti, kad ukrainiečiai bus ne vieninteliai ištroškę sėkmės. Jų varžovas sieks ne tik užsitikrinti vietą kitame etape, tačiau ir pirmą kartą istorijoje laimėti dvi rungtynes vieno čempionato metu. Primename, kad Diuseldorfo mieste įvyksiantis susirėmimas nebūtinai turi baigtis pergalingai, nes Slovakijai užtenka ir lygiųjų.
Krizėje esanti Ukraina tokios prabangos sau leisti negalės ir į rungtynes privalės atvykti su „mirk arba gyvenk“ mentalitetu. Kitu atveju „EURO 2024“ turnyras jiems būtų baigtas, o karo žlugdoma tauta prarastų galimybę palaikyti savo numylėtinius tolimesnėse šio Europos futbolo čempionato stadijose. Pabaigai siūlome pažvelgti į Ukrainos ir Slovakijos rinktinių teritorinę kontrolę futbolo aikštelėje.
Galima pastebėti, kad pirmųjų rungtynių metu ukrainiečiai dominavo beveik visose aikštelės dalyse, o jų kontrolės procentas siekia 80%. Kadangi Slovakija su kamuoliu žaidė kiek mažiau ir prisilietimų prie kamuolio skaičius specifinėse aikštelės vietose nebuvo toks aukštas – šiuo atveju jų procentas yra mažesnis ir siekia tik 43.3%.
Jei kažką panašaus išvysime ir artėjančiose penktadienio rungtynėse, Ukraina turi puikius šansus ne tik kontroliuoti rungtynių tempą, tačiau pagaliau pradėti mušti įvarčius bei iškovoti pirmuosius taškus.