Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

„EURO 2024“ ketvirtfinaliai – titanų mūšiai, kova dėl ketvirtosios taurės, dvikovų analizė, favoritai bei koeficientai

Ispanijos rinktinė švenčia pergalę „EURO 2024“ turnyre

Liepos 2-ąją dieną finišavo „EURO 2024“ turnyro aštuntfinalio etapas, tačiau jau šį penktadienį prasideda ilgai laukti ketvirtfinaliai. Pirmajame atkrintamųjų etape buvo sužaistos aštuonios rungtynės, o keturių dienų maratoną užbaigė austrų ir turkų mūšis. Komandoms lieka vos trys žingsniai iki išsvajotosios taurės, tačiau su lyg kiekvienu etapu situacija vis sunkės.

Tris kartus Europos futbolo čempionato karaliais tapę Vokietijos futbolininkai sieks iškovoti taip ilgai lauktą trofėjų bei tapti vienvaldžiais prizininkų lyderiais. Tiek vokiečiai, tiek ispanai savo taupyklėje turi tris čempionų titulus ir tik viena iš šių komandų išsaugos viltį laimėti istorinę ketvirtąją taurę. Vokiečiai čempionais tapo 1972-siais, 1980-siais bei 1996-siais metais, o „La Roja“ titulu džiaugėsi 1964-siais, 2008-siais bei 2012-siais metais. Šiame „EURO 2024“ turnyre liko vos septyni susitikimai.

Ketvirtfinalio rungtynių laikai

Po aštuntfinalio etapo sužinojome stipriausiųjų komandų aštuntuką, kuris vis dar išsaugo viltis pakovoti dėl stipriausios Europos futbolo nacijos vardo. Liepos 5-ąją dieną pirmieji į kovą stos šeimininkai vokiečiai, o dvi dienas vyksiantį ketvirtfinalio etapą užbaigs Nyderlandų ir Turkijos nacionalinių rinktinių peštynės. Ketvirtfinalio etape išvysime panašaus kalibro ekipas, taigi intrigos tikrai netrūks.

  • Liepos 5-oji diena – penktadienis – 19:00 val. – Ispanija – Vokietija
  • Liepos 5-oji diena – penktadienis – 22:00 val. – Portugalija – Prancūzija
  • Liepos 6-oji diena – šeštadienis – 19:00 val. – Anglija – Šveicarija
  • Liepos 6-oji diena – šeštadienis – 22:00 val. – Nyderlandai – Turkija

Pretendentų apžvalga, tendencijos bei rekordai

„EURO 2024“ ketvirtfinaliai startuoja jau šį penktadienį, o prieš tai apžvelkime į šį turnyro etapą pakliuvusias ekipas.

Ispanija (FIFA-8) – Vokietija (FIFA-16)

Dvi tituluočiausios šio turnyro ekipos susitinka jau ketvirtfinalio etape, tačiau tik viena iš jų tęs savo žygį ketvirtojo titulo link. Paskutinį kartą šios komandos susitiko dar 2022-ųjų metų pasaulio futbolo čempionate, tačiau grupės etapo rungtynėse nugalėtojas nepaaiškėjo (1-1). Vokiečiai yra viena iš stabiliausių komandų didžiųjų turnyrų ketvirtfinaliuose, o kampanijos pratęsimo procentas siekia 78,9%.

Atgimimą šiame turnyre išgyvenantys ispanai žygiuoja stabiliai ir užtikrintai, o laimėjo visus keturis žaistus susitikimus. Šeimininkams vokiečiams tai bus didžiulis testas ir tikras nervų išbandymas, nes alemanų lūkesčiai yra tik patys aukščiausi. Įdomu tai, kad per visą Europos futbolo čempionatų istoriją šeimininkai dar nė karto nesuklupo ketvirtfinalio etape. Paskutinieji keturi turnyro šeimininkai aštuonių geriausių komandų stadiją peržengė be papildomų problemų.

  • 1996-ieji metai – Anglija 0-0 (4-2) Ispanija
  • 2000-ieji metai – Nyderlandai 6-1 Jugoslavija
  • 2004-ieji metai – Portugalija 2-2 (6-5) Anglija
  • 2016-ieji metai – Prancūzija 5-2 Islandija

Grupių etape vokiečiai įveikė Škotiją (5-1), Vengriją (2-0) bei taikiai išsiskyrė su Šveicarija (1-1). Aštuntfinalyje lengva nebuvo, tačiau danus nugalėti pavyko (2-0). Ispanų kelias ketvirtfinalio link buvo kiek lengvesnis, nes grupėje buvo įveikti senstelėję kroatai (3-0), tragiškai šiame čempionate atrodę italai (1-0) ir kiek nustebinę albanai (1-0). Pirmajame atkrintamųjų etape teko susiremti su Sakartvelo futbolininkais, kuriems pavyko įmušti pirmąjį dvikovos įvartį, tačiau ispanų meistriškumo testas buvo pernelyg aukštas (4-1).

Tai bus jau ketvirtas komandų susirėmimas Europos futbolo čempionatų istorijoje. Ispanai laimėjo du susitikimus iš trijų, o paskutinis titanų mūšis įvyko dar 2008-siais metais, kai finalinėse rungtynėse ispanams pavyko iškovoti pergalę (1-0) bei tapti naujausiais Europos karaliais. Daugelyje statistinių rodiklių komandos yra viena šalia kitos, taigi šio susitikimo nugalėtoją lems adatos skylutės dydžio niuansai. Nors šių rungtynių favoritė yra Ispanija, tačiau nė vienam futbolo sirgaliui neapsiverstų liežuvis pasakyti, kad vokiečiai yra kažkuo prastesni.

  • Ispanija – 2.71
  • Lygiosios – 3.14
  • Vokietija – 2.75

Portugalija (FIFA-6) – Prancūzija (FIFA-2)

Portugalijos ir Prancūzijos skerdynės papuoš šio turnyro ketvirtfinalį, tačiau kokybiško futbolo nedemonstruoja nei vieni, nei kiti. Pastarosios dvi portugalų rungtynės buvo ganėtinai blankios, o pelnyti įvarčio taip ir nepavyko. Jei raudoniesiems nepavyktų pelnyti įvarčio ir prieš Prancūziją – tai būtų pirmas kartas Portugalijos futbolo istorijoje, kai komanda neįmuša įvarčio trijose rungtynėse iš eilės.

Jei Cristiano Ronaldo komanda susidūrė su problemomis tik paskutinėse dvejose dvikovose, tai „Les Bleus“ stringa viso čempionato metu. Stebina tai, kad per ketverias sužaistas rungtynes Prancūzija neįmušė nė vieno įvarčio iš žaidimo. Du įvarčius įsimušė jų varžovai, o trečias įvartis buvo pelnytas tik nuo vienuolikos metrų atžymos. Nors abiejų komandų puolimas yra stagnacijos režime – titulus laimi ne puolimas, o gynyba.

Solidžiausia gynyba bei istorinis ketvirtfinalis

Prancūzai demonstruoja geriausią gynybą visame čempionate, o įvarčio nepraleido net trijose čempionato varžybose. Ar pavyks sustabdyti vis dar portugalų žvaigžde įvardijamą C. Ronaldo pasakyti yra sunku, tačiau jei antrose rungtynėse iš eilės jis atliks aštuonis smūgius ir bent keturi iš jų skries į vartų plotą – prancūzų svarstyklės gali pakrypti ne jų naudai.

Grupių etape komandos demonstravo skirtingo lygio futbolą, tačiau didžiausias skirtumas yra toks, kad portugalai užėmė pirmąją vietą, o „Les Bleus“ liko tik antroje pozicijoje. Raudonieji įveikė Čekiją (2-1) ir Turkiją (3-0), tačiau turėjo pripažinti fantastiškai kovojusių Sakartvelo futbolo meistrų pranašumą (0-2). Aštuntfinalio varžovu tapo tris iš eilės lygiąsias grupės varžybose sukaupusi Slovėnija. „EURO 2024“ čempionatas buvo pakibęs ant plauko, tačiau po baudinių serijos pavyko palaužti slovėnų pasipriešinimą.

Prancūzų žygis D grupėje buvo ganėtinai slogus. Pirmajame susitikime jie įveikė Austriją (1-0), o vienintelį rungtynių įvartį įmušė austrai – tik ne į tuos vartus. Likusios dvi grupės kovos baigėsi lygiosiomis, o Nyderlandai (0-0) ir Lenkija (1-1) atrado metodą, kaip patampyti gaidžiui už uodegos. Paskutinį kartą prancūzų ir portugalų keliai susipynė dar 2021-siais metais organizuotame Europos futbolo čempionate. Tada tai buvo paskutinės grupių etapo rungtynės, o dvi Europos milžinės išsiskyrė taikiai (2-2).

Tai bus penktas šių nacionalinių rinktinių susirėmimas Europos futbolo čempionatų istorijoje. Prancūzai laimėjo pirmuosius du susitikimus bei abu kartus tapo čempionais (1984/3-2, 2000/2-1). Visgi Prancūzijos futbolininkai privalo būti atsargūs, nes paskutinės keturios ekipos, kurios užbaigdavo mėlynųjų žygį didžiuosiuose turnyrų ketvirtfinaliuose – laimėdavo ir visą čempionatą.

  • 1938-ųjų metų pasaulio futbolo čempionatas – Italija
  • 2004-ųjų metų Europos futbolo čempionatas – Graikija
  • 2012-ųjų metų Europos futbolo čempionatas – Ispanija
  • 2014-ųjų metų pasaulio futbolo čempionatas – Vokietija

Šių rungtynių favoritu yra išskiriami prancūzai, tačiau portugalai alsuoja mėlyniesiems į nugarą.

  • Portugalija – 3.33
  • Lygiosios – 3.00
  • Prancūzija – 2.40

Anglija (FIFA-5) – Šveicarija (FIFA-19)

Tik devynioliktą poziciją FIFA reitinge užimanti Šveicarijos nacionalinė futbolo rinktinė demonstruoja vis solidesnį futbolą, o anglų kailį išgelbėjęs Jude‘as Bellinghamas pratęsė baltųjų kelionę šiame turnyre. Anglija tikrai nedemonstruoja čempioniško žaidimo, bet ar kada nors anglai žaidė gražiai? Lyderio pozicija baudos smūgių (66) bei išprovokuotų pražangų kategorijose (60) tik įrodo, kad penktąjį reitingą turinčios ekipos kamuolio judėjimas yra puikus ir funkcionuoja be keblumų.

Anglų kelias ketvirtfinalio link buvo itin klampus. Pirmajame susitikime jie parklupdė Serbijos vienuolikę (1-0), o paskutiniai du grupės susitikimai su danais (1-1) ir slovėnais (0-0) baigėsi taikiai. Aštuntfinalyje jie išgyveno tikrą dramą, o tik 95-ąją minutę pelnytas išlyginamasis įvartis leido perkelti rungtynes į pratesimą bei šiaip ne taip įveikti kietai kovojusius slovakus (2-1).

Nepaisant sunkumų, sekančios rungtynės gali tapti istorinėmis, nes baltųjų treneris Garethas Southgate‘as gali tapti trečiuoju žmogumi per visą Anglijos futbolo istoriją, kuriam pavyko pasiekti 100 rungtynių šiame poste atžymą. Pirmi du tokie treneriai buvo Walteris Winterbottomas (1958) ir Alfas Ramsey (1972).

Visgi šeštadienį gali kristi ir dar vienas istorinis rekordas, tačiau šį kartą jis būtų ne asmeninio pobūdžio, o komandinis. Anglija gali tapti šeštąja Europos rinktine, kuri pasiekia 50 pergalių didžiuosiuose futbolo turnyruose ribą (Vokietija, Italija, Prancūzija, Ispanija, Nyderlandai). Šiuo metu ši nacija yra sužaidusi 116 rungtynių ir laimėjo 49 kartus. „Trys liūtai“ dar kartą žengs į aikštę turėdami rungtynių favorito statusą, tačiau reikia suprasti, kad anglai dar nė karto šiame čempionate nežaidė prieš tokio lygio komandą.

Puikiai funkcionuojantis šveicariškas laikrodis

Šveicarai turi puikų šansą perrašyti savo tautos istoriją, o tam jie turi visus reikalingus įrankius. Raudonųjų stabilumas, kantrybė ir gebėjimas prisitaikyti prie savojo varžovo yra išskirtiniai šios ekipos bruožai. Jiems trūko labai nedaug, kad būtų iškovota pirmoji vieta A grupėje, tačiau birželio 23-sios vakarą Niclas Fullkrugas turėjo savų užmojų. Šveicarijos komandą šis testas tik sustiprino bei sąlyginai paruošė sekančiam etapui, kuriame išvydome tikrąjį Murato Yakino auklėtinių dominavimą.

Jie pervažiavo ir nepaliko jokių vilčių praėjusio turnyro čempionams italams (2-0), ir užsitikrino vietą tarp aštuonių stipriausių Europos komandų. Didžiausias šios komandos privalumas yra saugų grandies patirtis. Granitas Xhaka ir Remo Freuleris pradėjo net 50 rungtynių startinėje sudėtyje, o Declanas Rice‘as ir Kobbie Mainoo kartu yra sužaidę vos 338 minutes. Šveicariškas ryšis centro aikštėje gali tapti kertiniu šių rungtynių momentu bei sumaišyti baltųjų kortas lemiamoje turnyro stadijoje.

Fenomenalų klubinį sezoną sužaidęs G. Xhaka yra vienas iš labiausiai dominuojančių saugų šiame „EURO 2024“ turnyre. Jis atliko net 33 gynybos linijas perveriančius perdavimus ir nekyla jokių abejonių, kad šveicarų komandas variklis generuos puikias progas saviems žaidėjams ir šį kartą. Šveicarai pradėjo šį čempionatą pergale prieš Vengriją (3-1), tačiau vėliau jie pasekė anglų pėdomis, nes paskutiniai du grupės mūšiai prieš Škotiją (1-1) ir Vokietiją (1-1) baigėsi lygiosiomis.

Tai bus trečias kartas, kai Anglija ir Šveicarija susitinka Europos futbolo čempionate. Visgi paskutinį kartą šios komandos santykius aiškinosi dar 2004-siais metais, o prieš du dešimtmečius vykusiose rungtynėse anglai iškovojo sausą pergalę (3-0). Šių rungtynių favoritu yra išskiriami Jude‘o Bellinghamo už ausų ištraukti anglai, tačiau mini stebuklo tikimybė yra išskirtinai didelė.

  • Anglija – 2.28
  • Lygiosios – 3.00
  • Šveicarija – 3.60

Nyderlandai (FIFA-7) – Turkija (FIFA-42)

Paskutiniame ketvirtfinalyje susigrums ganėtinai FIFA reitinge atitrūkusios ekipos. Nyderlandai kartu su Turkija įmušė po septynis įvarčius šiame „EURO 2024“ čempionate ir dalinasi trečiąją poziciją. Didžiausiu kuriozu galima įvardinti tai, kad abi komandos atliko identišką kiekį perdavimų (1911), tačiau olandai yra kiek tikslesni, nes atliko 25 perdavimais daugiau (88.3% > 86.5%).

Paskutiniojo ketvirtfinalio dalyviai fiksuoja ne tik panašius kamuolio skirstymo rodiklius, tačiau ir pražangų kiekius. Abi vienuolikės prasižengė lygiai 40 kartų bei išprovokavo 41 varžovų pražangą. Verta pabrėžti, kad problemų su kortelėmis turintys turkai yra agresyviausia „EURO 2024“ turnyro komanda, nes sugeneravo net 18 geltonų kortelių.

Nyderlandai ir Turkija šį čempionatą pradėjo pergalingai, tačiau žaidimas neatrodė užtikrintas. Oranžiniai ketvirtfinalio link įveikė Lenkiją (2-1), sužaidė lygiosiomis su prancūzais (0-0), pralaimėjo austrams (2-3), o geriausias šio turnyro rungtynes sužaidė tik aštuntfinalyje, kai įveikė Rumunijos atstovus (3-0). Ronaldo Koemano vadovaujama komanda galėjo dar kartą susitikti su austrais, tačiau juos sustabdė būsimi olandų ketvirtfinalio varžovai.

Paskutinėje šio turnyro grupėje turkams pavyko išsikovoti šešis taškus ir laimėti dvi rungtynes iš trijų. Jie patiesė tiek Sakartvelą (3-1), tiek Čekiją (2-1), o vienintelis pralaimėjimas buvo patirtas antrajame ture, kai buvo nusileista portugalams (0-3). Aštuntfinalyje turkai įmušė greičiausią atkrintamųjų įvartį Europos futbolo čempionatų istorijoje, o tam prireikė vos 57 sekundžių. Jo autoriumi tapo gynėjas Merihas Demiralis, kuris dvikovoje prieš Austriją sugebėjo pelnyti dublį.

Tai bus pirmas komandų susitikimas Europos čempionate, o paskutinį kartą šios nacionalinės rinktinės buvo susitikusios atrankoje į pasaulio futbolo čempionatą. 2021-ųjų metų mūšyje olandai iškovojo gniuždančią pergalę bei laimėjo rezultatu 6-1. Šio susitikimo favoritai yra Nyderlandai, tačiau svarbu atsižvelgti, kad pirmąją vietą savojoje grupėje užėmusiems austrams taip pat buvo prognozuojama vieta ketvirtfinalyje, tačiau jie jau susikrovė lagaminus, o Turkija vis dar išlieka kovoje.

  • Nyderlandai – 1.63
  • Lygiosios – 4.20
  • Turkija – 5.00

„EURO 2024“ turnyro favoritas

Su lyg kiekvienomis rungtynėmis Anglijos futbolininkų akcijos vis labiau krenta, o pagrindinio favorito etiketę perėmė Ispanija. Prancūzai iš ketvirtosios vietos pakilo į trečiąją, o jiems šią poziciją užleido čempionato šeimininkai vokiečiai. Didžiausią nuosmukį išgyveno Portugalija, taigi jau greitai startuosiantis ketvirtfinalis atsakys į esminį klausimą – ar prognozės apskritai kažką lemia.

Valstybė

Šansai prieš turnyrą

Šansai šiuo metu

Skirtumas (+/-)

Ispanija

9.6%

19.48%

+9,88%

Anglija

19.9%

18.98%

-0,92%

Prancūzija

19.1%

18.18%

-0,92%

Vokietija

12.4%

17.15%

+4,75%

Nyderlandai

5.1%

9.98%

+4,88%

Portugalija

9.2%

7.64%

-1,56%

Šveicarija

1.2%

5.10%

+3,9%

Turkija

1.6%

3.49%

+1,89%

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-07-05

Geriausios lažybų bendrovės