Bekelės lenktynės – kas tai?
Galima sutikti, kad bekele vykstančios lenktynės – viena populiariausių autosporto rūšių. Jose varžomasi specialiai varžyboms paruoštomis transporto priemonėmis. Kartais – automobiliais ir motociklais, kitąkart – bagiais ir net sunkvežimiais.
Tai nėra kokia nors itin nauja autosporto rūšis. Vos tik XIX a. pabaigoje pradėjus kurti benzinu varomus automobilius, žmonėms kilo mintis jais varžytis dėl greičiausio, manevringiausio ar meistriškiausio titulų. Vėliau, atsirandant įvairesniems automobilių modeliams ir didėjant televizijos populiarumui, pradėti organizuoti įvairūs automobilių sporto renginiai ir čempionatai. Pavyzdžiui, drago, vieno gamintojo, specialių automobilių kaip „Formulės 1“ varžybos. Galiausiai lenktynės persikėlė iš specialiai įrengtų trasų į bekelę, kai lenktyniaujama ant neasfaltuotų paviršių. Tai gali būti smėlingas dirvožemis ar net dykumos, purvas ir žvyras, upių vagos, sniegas ir kitoks natūralus reljefas.
Dažniausiai bekelės lenktynėse varžomasi stengiantis kuo greičiau įveikti atstumą nuo vieno taško iki kito. Kad netrukdytų vieni kitiems, dažniausiai bekelės lenktynių dalyviai startuoja ne kartu, o vienas po kito ir tuomet varžosi pagal trasos įveikimo laiką. Dėl savo specifikos tokio tipo lenktynės didžiulio populiarumo sulaukė ne tik Europoje, bet ir JAV bei Naujojoje Zelandijoje.
Populiariausios bekelės lenktynės pasaulyje
Turbūt populiariausios pasaulyje bekelės lenktynės – Dakaro ralis. Jis pirmąkart įvyko dar 1979 metais, kai prancūzų verslininkas ir motociklininkas Thierry Sabine`as suorganizavo nuo Prancūzijos sostinės Paryžiaus iki Senegalo sostinės Dakaro besidriekusias lenktynes. Sportiniais automobiliais ir motociklais reikėjo įveikti ne tik tūkstančius kilometrų, bet ir didžiausią pasaulio dykumą Sacharą.
Šios bekelės lenktynės iškart sulaukė nemažo lenktynininkų profesionalų ir mėgėjų susidomėjimo ir pradėtos rengti kasmet. Vėliau tapo ir sudėtingesnėmis – varžybos organizuotos įvairiais karavanų takais, purvynais ir kitais sunkiais įveikiamais keliais. Kartais per dieną reikėdavo sukarti ir iki 900 kilometrų. Vėliau trasos keitėsi – 1992 metais lenktynės prasidėjo Afrikos žemyno šiaurėje ir nusidriekė į pietus, dar po trejų metų starto linija buvo jau ne Paryžiuje, o Ispanijos mieste Granadoje.
Reikia paminėti, kad Dakaro ralis yra itin pavojingos varžybos, nes nuo jų organizavimo pradžios iki 2021 metų žuvo net 76 žmonės. Dėl negalėjimo užtikrinti saugumo ir terorizmo grėsmės Mauritanijoje atšaukus 2008 metų varžybas, ralis buvo perkeltas į Pietų Ameriką. Šiuo metu nuo 2020 metų rengiamos Saudo Arabijoje.
Populiarumo tiek tarp žiūrovų, tiek tarp dalyvių šios bekelės lenktynės susilaukia ne tik dėl sudėtingų lenktynių sąlygų, bet ir daugybės automobilių kategorijų. Dakaro ralyje dalyvaujama ne tik su lengvaisiais automobiliais, bet ir motociklais, bagiais bei sunkvežimiais.
Lietuvoje populiarumo šios bekelės lenktynės susilaukia ir dėl sėkmingų tautiečių startų. Pirmasis lietuvis šiose lenktynėse startavo dar 1996 metais. Tuomet motociklininkas Romualdas Beresnevičius startavo Ispanijoje, tačiau dėl motociklo rėmo lūžio greitai pasitraukė iš varžybų. Po dar vieno nesėkmingo mėginimo jam ir šturmanui Arūnui Lekavičiui 2000 metais galiausiai pavyko tapti pirmais lietuviais, kurie baigė šias sudėtingas lenktynes. 2003 metais startavo ir pirma lietuvė – šturmanė Milda Čijunskaitė.
Ilgainiui varžybose dalyvaujančių lietuvių skaičius vis didėjo, buvo pasiektos ir pirmos ryškesnės pergalės. 2020 m. lenktynininkas Vaidotas Žala pirmasis iš lietuvių laimėjo Dakaro ralio etapą, motociklininkas Arūnas Gelažninkas bendroje įskaitoje liko 21-as, bet triumfavo vienišių klasėje „Original by Motul“. Joje lenktyniauja techninio aptarnavimo komandos neturintys motociklininkai. Tokį pasiekimą A. Gelažninkas pakartojo ir kitąmet. Verta paminėti ir motobagiais lenktyniaujantį Roką Baciušką, kuris 2022 metais T4 lengvųjų motobagių įskaitoje liko trečias, 2023-aisiais – antras, o šiemet iškovojo bronzos medalį jau T3 „Challenger“ bagių įskaitoje. Vienas žinomiausių Lietuvos šiose bekelės lenktynėse – Benediktas Vanagas, kuris šiemet pasiekė rekordinę 8 vietą automobilių klasėje.
Tokios dykumose vykstančios bekelės lenktynės populiarios ir JAV, kur pradėtos rengti dar XX amžiaus pradžioje. Pirmos varžybos surengtos Kalifornijoje ir pavadintos „Baja California“. Dabar populiariausiomis šiame regione vykstančiomis varžybomis laikomos nuo 1967 metų dykumomis organizuojamos „Baja 1000“ lenktynės. Šių varžybų maršrutas driekiasi maždaug 1,4 tūkst. kilometrų per JAV ir Meksikos teritorijas.
Bekelės lenktynės populiarumo turi visame pasaulyje. Jos rengiamos net tolimojoje Naujojoje Zelandijoje, kurioje organizuojami vietiniai čempionatai. Bekelės lenktynės kartais susijusios ne su greičiu, bet ir ištverme – Rusijoje buvo surengtos ilgiausios pasaulyje automobilių bekelės lenktynės, kurių maršrutas driekėsi apie 10 tūkst. kilometrų. Tuo metu Rumunijoje rengiamos motociklininkų techninio pasiruošimo reikalaujančios „Red Bull Romaniacs“ varžybos, kai reikia įveikti itin stačias įkalnes.
Bekelės lenktynės Lietuvoje
Populiarumo bekelės lenktynės sulaukia ir Lietuvoje. Organizuojami Lietuvos bekelės čempionatai, pavyzdžiui, Lietuvos 4×4 pravažumo čempionatas, atskiri autosporto renginiai kaip „PaBRadė“ ir „Bekelės Enduro 4×4 Offroad“, orientacinės bekelės varžybos, vyksta net radijo bangomis valdomų bekelės modelių varžybos.
Vienos ilgiausiai Lietuvoje rengiamų bekelės lenktynių – „Perimetro“ varžybos. Pernai surengtos jau 13 kartą jos pelnytai vadinamos lietuviškuoju Dakaru tiek dėl ilgio – per 60 valandų reikia įveikti daugiau nei 2 tūkst. kilometrų ilgio trasą. Taip pat dalyvauja ne tik automobilių variuotojai ir jų šturmanai, bet ir motociklininkai bei motobagių vairuotojai.
Įdomu, kad bekelės lenktynės Lietuvoje nėra tik šiltojo metų sezono atributas – lenktyniaujama ir žiemą. Verta išskirti renginį „Major Challenge Winter Cup“ renginį, kuriame rungiasi ir keturračių vairuotojai.
Lietuvoje siūlomos net ir paslaugos išmėginti vairuoti bekelei pritaikytą automobilį ar būti šturmanais, diktuoti kelią pagal „Kelio knygą“.