Aukščiausi žaidėjai krepšinyje
Nieko keisto, kad būtent krepšinyje sutinkami aukščiausi žaidėjai pasaulyje – žiūrovams patinka galingi dėjimai į krepšį, ūgis reikalingas ir ginantis bei dalijant blokus varžovams. Lietuvoje puikiai žinomi tokie krepšininkai kaip Arvydas Sabonis ir Žydrūnas Ilgauskas, kurių ūgis siekia 2,21 metro. Tačiau ir tokie fiziniai duomenys šalia kitų krepšininkų gali būti laikomas gana nedideliais.
Tiesa, ūgis nebūtinai reiškia, kad būsi geras krepšininkas. Ir atvirkščiai – nebūtinai turi būti itin aukštas, kad pasiektum gerų rezultatų krepšinio aikštelėje. Net vieni garsiausių po krepšiais pasistumdyti mėgę NBA krepšininkų nebuvo itin aukšti – Wilto Chamberlaino ūgis siekė 2,16 metro, Kareemo Abdul-Jabbaro – 2,18 metro. Tas pats Nikola Jokičius yra 2,11 m ūgio, o Joelio Embiido ir Giannio Antetokounmpo ūgis siekia 2,11 metro.
Beveik pustrečio metro libanietis
Aukščiausiu kada nors gyvenusiu krepšininku laikomas net 2,45 metro ūgio Libijos gyventojas Suleimanas Ali Nashnushas. Jis 1962 metais net atstovavo gimtosios šalies rinktinei, tačiau išsamesnės statistikos tiesiog nėra, neišliko ir filmuotos medžiagos. Aišku viena, 1943-1991 metais gyvenęs Suleimanas tikrai kažkada rankose laikė krepšinio kamuolį.
Gigantas iš Ukrainos – Aleksandras Sizonenka
Kai apie prieš tai minėto krepšininko pasiekimus ir sugebėjimus krepšinio aikštelėje duomenų beveik nėra, 2,41 metro ūgio ukrainietis Aleksandras Sizonenka (1959-2012) krepšinį išties žaidė profesionaliai: atstovavo SSRS aukščiausiose lygoje žaidusioms Leningrado „Spartak“ (1976-1978) ir Kuibyševo „Strojitel“ (1979-1986) komandoms. Įdomu, kad jo ūgis didėjo ir po karjeros pabaigos, kol galiausiai pasiekė net 2,5 metro.
SSRS čempionate – galingi dėjimai į krepšį
Dar vienas SSRS krepšinio čempionate rungtyniavęs itin aukštas krepšininkas – čečėnas Uvaisas Achtajevas (1930-1978). Jo ūgis, įvairiais skaičiavimais, galėjo siekti net 2,36 metro. Jis paminėjimo šiame sąraše vertas ne tik dėl savo išskirtinių fizinių duomenų, bet ir todėl, kad atstovaudamas Almatos „Burevestnik“ komandai (Kazachstanas) vienas pirmųjų SSRS čempionate dėdavo į krepšį.
Sunas Ming Mingas – įrodymas, kad ir Kinijoje yra ir itin aukštų žmonių
1983 metais gimęs ir 2,36 metro ūgį pasiekęs Sunas Ming Mingas įvardijamas kaip aukščiausias profesionalus Kinijos sportininkas. Jo krepšininko truko nuo 2006 iki 2014 metų, jam teko rungtyniauti ir JAV, tačiau stipriausios pasaulyje lygos NBA durų jis taip niekada ir nepravėrė. Jam labiausiai trukdė jo lėtumas. Išvykęs iš JAV krepšininkas vėliau žaidė Meksikoje ir Japonijoje, o karjerą baigė gimtojoje Kinijoje.
Įdomu, kad jo žmonos ūgis taip pat įspūdingas – 1,87 metro. Jie į Gineso rekordų knygą yra patekę kaip aukščiausia pasaulyje pora. Taip pat krepšininkas gali būti matytas ir kino gerbėjams, pavyzdžiui, jis filmavosi nemažo populiarumo visame pasaulyje sulaukusiame filme „Piko valanda 3“.
Sėkmingiausias kinas NBA
Kai vienam kinui nepasisekė pakliūti į NBA, kitam jo tautiečiui – 1980 metais gimusiam Yao Mingui puikiai pavyko pritapti šioje lygoje. 2,29 metro ūgio krepšininkas net 8 kartus dalyvavo NBA visų žvaigždžių rungtynėse, o Hiustono „Rockets“ jam net paskyrė 11 numeriu pažymėtus marškinėlius. Šioje komandoje jis žaidė 2002-2011 metais ir per rungtynes sėkmingiausiame sezone vidutiniškai pelnydavo po 25 taškus, blokuodavo vid. po 2 metimus ir atkovodavo po 10,8 kamuolio. Išties įspūdingi skaičiai tokio ūgio žmogui.
Aukščiausi NBA krepšininkai
Visgi Y. Mingui pritrūko vos kelių centimetrų iki aukščiausio kada nors šioje krepšinio lygoje žaidusio krepšininko titulo. Tokį neoficialų apdovanojimą dalijasi du krepšininkai. Vienas jų – 2,31 metro ūgio 1971 metais gimęs rumunas Gheorghe`as Murešanas. 1993-2000 m. jis rungtyniavo Vašingtono „Bullets“ ir Naujojo Džersio „Nets“ komandose bei sužaidė virš 300 rungtynių.
Tokio paties ūgio – NBA 1985–1997 metais žaidęs sudanietis Manute Bolas (1962-2010). Per karjerą jis atstovavo tokiems krepšinio klubams kaip „Bullets“, „Golden State Warriors“, Filadelfijos „76ers“ ir Majamio „Heat“. Jo sąskaitoje – daugiau nei 600 rungtynių, per kurias jis vidutiniškai pelnydavo po 2,6 taško.
Aukščiausias iki šiol karjerą tęsiantis ir NBA kažkada rungtyniavęs žaidėjas – 1995 metas gimęs senegalietis Tacko Fallas. Jo ūgis – 2,29 m. Jis NBA atstovavo Bostono „Celtics“ (2019-2021 m. m.) ir Klivlando „Cavaliers“ (2021-2022 m. m.) klubams. Šiuo metu jis rungtyniauja Puerto Riko krepšinio lygoje dalyvaujančioje „The Piratas de Quebradillas“ komandoje. Įdomu, kad šis senegalietis anksčiau buvo siejamas ir su Vilniaus „Wolves“ klubu.
Šie žaidėjai niekada nebūtų tapęs aukščiausiais NBA žaidėjais, jei į aikštelę būtų išbėgęs 1954 metais gimęs Yasutaka Otayama. Įvairiais šaltiniais, japono ūgis galėjo siekti net 2,34 metro. Tiesa, nors 1981 metais pašauktas NBA naujokų biržoje „Golden State Warriors“ klubo, tačiau galiausiai kontrakto jis taip ir nepasirašė.
Aukščiausi NBA krepšininkai šiandien
Aukščiausio šių laikų NBA krepšininko titulą dalinasi du žaidėjai. 1988 metais gimęs serbas Bobanas Marjanovičius yra net 2,24 metro ūgio ir atstovauja „Rockets“ ekipai. Tai pačiai, kuri puikių pasiekimų pasiekė su Y. Mingu. Įdomu, kad serbas 2011 metais žaidė ir Lietuvoje – buvo išnuomotas Kauno „Žalgiriui“. Tokio pat, 2,24 metrų ūgio yra ir į NBA šiame sezone persikėlęs San Antonijaus „Spurs“ atstovaujantis 20-metis prancūzas Victoras Wembanyama.
Verta paminėti, kad pagal ūgį NBA lygoje šiuo metu išsiskiria ir Bostono „Celtics“ atstovaujantis latvis Kristapas Porzingis. 1995 metais gimusio latvio ūgis siekia 2,18 metro.
Aukščiausi pasaulyje rankininkai
Ūgis praverčia ir kitose sporto šakose, pavyzdžiui, tinklinyje ir tenise. Vienas į krepšinį panašus sportas – rankinis, kuriame žaidę sportininkai kartais migruoja į krepšinį ir atvirkščiai. Tad kokie aukščiausi sportininkai yra šioje sporto šakoje.
Egipto bokštas Hamadas Fathy
Aukščiausiu pasaulyje rankininku galima laikyti 1991 metais gimusį egiptietį Hamadą Fathy. Tiesa, ir čia neišvengsime krepšinio. Įvairiais šaltiniais, Hamado ūgis galėjo siekti ir 2,3 metro, tačiau šį savo pranašumą jis visgi dažniau išnaudodavo krepšinio aikštelėje. Įdomu, kad jis jėgas mėgino ir tinklinyje, tačiau jam nepavyko patekti į Egipto reprezentacinę komandą.
Ukrainiečių milžinas Valerijus Savko
Ukrainiečio Valerijaus Savko (1967-2012) ūgis, įvairiais duomenimis, galėjo siekti net 2,24 metro. Įdomu, kad Sovietų Sąjungos čempionate kelis metus net galiojo taisyklė, kad jei komanda savo sudėtyje neturi žaidėjo, aukštesnio nei 2 metrai rankininko, jai tekdavo 15 minučių žaisti mažumoje. Ukrainietis rungtyniavo Maskvos CSKA klube, buvo kviečiamas ir į vyrų rinktinę, o atsivėrus sienoms Vokietijoje pradėjo legionieriaus karjerą bei šioje šalyje liko gyventi.
Vartus saugojęs aukštaūgis vokietis
2,16 m ūgio Dieteris Bartke (1954-2002) vietos šiame sąraše nusipelno ne tik dėl savo ūgio, bet ir pozicijos – jis buvo vartininku. Paprastai aukštaūgiai žaidėjai nebūna itin vikrūs bei lankstūs, tačiau Dieteris buvo tikra išimtis. Jis puikiai atrodė aikštelėje, patikimai saugojo vartus ir buvo vienas mėgstamiausių vartininkų visoje šalyje, netgi žaidė šalies rinktinėje.
Aukštaūgė Latvijos rankinio pažiba
1990 metais gimęs ir 2,15 m ūgio Dainis Krištopanas tituluojamas aukščiausių šių laikų rankinio atletų. Jis galėjo siekti karjeros ir futbole ar krepšinyje, tačiau galiausiai atsidūrė būtent rankinio sporto šakoje ir neapsigavo – būdamas vos 19-os jis jau atstovavo Čempionų lygoje nuolat žaidusiam klubui, o 2020-2023 metais žaidė Paryžiaus PSG klube. Dabar gina Vokietijos klubo „Melsungen“ spalvas.
Aukščiausi žaidėjai futbole
Kai kalbame apie aukštaūgius sporte, tikrai nėra ko prasiplėsti apie futbolą. Čia aukštaūgių žaidėjų nėra daug, o dažniausiai jie – vartininkai.
Aukščiausiu vartininku laikomas danas Simonas Kristianas Blochas Jørgensenas. 1992 gimusio žaidėjo ūgis siekia 2,1 metro. Paminėjimo vertas ir vos keliais centimetrais žemesnis olandas Kristofas van Houtas (gim. 1987 m.). Tiesa, šie vartininkai nežaidė itin aukštame lygyje.
Iš garsesnių vardų reikėtų paminėti 1987 metais gimusį vartininką Costelą Pantilimoną. Šis 2,03 m ūgio rumunas su „Manchester City“ netgi iškovojo Anglijos „Premier“ lygos čempiono titulą, o savo šaliai atstovavo 27 kartus.
Iš geriausiai žinomų futbolo gerbėjams vardų būtina paminėti 1981 metais gimusį 2,01 metro ūgio puolėją Peterį Crouchą.
Jis atstovavo tokiems klubams kaip Birmingemo „Aston Villa“, „Liverpool“, „Portsmouth“, Londono „Tottenham Hotspur“ ir „Stoke City“ klubams. Sužaidė 42 rungtynes vilkėdamas Anglijos rinktinės marškinėlius. Žaidėjas iškovojo FA taurę ir buvo vos per žingsnį nuo triumfo UEFA Čempionų lygoje.