Įdomu tai, kad Lietuvoje po krepšinio, antroje vietoje, pagal susidomėjimą tarp žmonių yra ne kas kitas, o Dakaro ralis. Kiekvienų metų pradžioje mūsų lenktyninkų ir komandų pasirodymai prie naujienų portalų svetainių bei televizijos ekranuose rodomų sporto žinių prikausto dešimtis, jei ne šimtus tūkstančių fanų. Šiame straipsnyje apžvelgsime Dakaro ralio istoriją, struktūrą, lažybų galimybes statymams ir kitą įdomią informaciją. Ypatingą dėmesį skirsime pilotams ir komandoms iš Lietuvos. Apžvelkime, ko tikėtis, kai bolidai bei lenktyninkai išskrenda į Saudo Arabiją bei nuo ko viskas prasidėjo.
Dakaro ralio istorija
https://www.youtube.com/watch?v=jw-p00-QZvU
Iš pradžių vadintas Paryžiaus-Dakaro raliu, jis startuodavo Paryžiuje, Prancūzijoje, o baigėsi Dakare, Senegale. Šios varginančios lenktynės reikalavo iš kiekvieno bolido ir komandos įveikti tūkstančius kilometrų, daugiausiai judant per didžiausią pasaulyje – Sacharos dykumą.
Per kelis dešimtmečius šis ralis tapo kone labiausiai prestižinėmis ištvermės ralio lenktynėmis pasaulyje. Tačiau 2009 m., dėl prastėjančios politinės ir karinės situacijos kai kuriose Afrikos valstybėse, Dakaras persikėlė. Tais metais lenktynės pirmą kartą vyko Pietų Amerikoje, kur buvo organizuojamos iki 2019 m. Visgi, buo 2020 m. naujaisiais Dakaro ralio namais tapo Saudo Arabija, kurios reljefas ir gamta kiek labiau primena originaliasias lenktynes Paryžius-Dakaras.
Dakaro ralio trasa
Vienas iš įdomiausių dalykų Dakaro ralyje – trasa ir kiekvienos komandos navigacija. Jau dabar internete galima rasti bendrinę informaciją apie trasą oficialiame Dakaro ralio interneto puslapyje.
Dakaro ralyje net ir lenktynininkai nežino, kur reikės važiuoti. Taip yra todėl, kad organizatoriai paruošia trasą, bet ją laiko paslaptimi. Kiekvieną lenktynių dieną, prieš pajudant į naują etapą, organizatoriai duoda kelio knygą, kuria vadovaujantis šturmanas naviguoja savo pilotą.
Pilotus ir fanus Dakaro ralyje išvysime važiuojančius per dykumų ruožus su aukštai iškilusiomis kopomis, akmeningais ruožais, o kartais net ir purvinais keliais. Dabartinė Saudo Arabijos trasa kelia unikalių iššūkių.
Ralis suskirstytas į etapus. Iš jų kiekvienas turi savo kliūčių asorti. Tuose etapuose išbandomas ne tik greitis, bet ir komandų ištvermė, techninis bolidų patvarumas bei navigacijos įgūdžiai.
Dakaro ralis – veiksmas bei dalyviai
Dakaro ralis susideda iš įvairių etapų, įskaitant specialiuosius etapus, kurių greičio ruožai lemia bendrąją įskaitą. Šiuose etapuose yra visko – greitų sprintų ir techninio važiavimo klastingomis vietovėmis.
Dakare dalyvauja transporto priemonės. Jos skirstomos į penkias pagrindines klases: motociklai, keturračiai, lengvieji automobiliai, sunkvežimiai ir motobagiai (SSV). Kiekvienai klasei taikomos labai skirtingos, specifiškos taisyklės ir reikalavimai, užtikrinantys vienodas konkurencijos sąlygas. Tai yra vadinamoji homologacija, kad laimėtų sumaniausius techninius sprendimus įgyvendinanti komanda, o ne tiesiog giliausios piniginės.
Iš šios lentelės galite matyti kategorijas, kurių technika lenktyniauja ralyje.
Svarbiausia – saugumas, todėl ralio metu vyksta griežti patikrinimai, o dalyvius lydi palaikymo komandos. Tam, kad galėtų dalyvauti Dakaro ralyje, vairuotojai ir komandos turi atitikti tam tikrus tinkamumo kriterijus. Tarp jų – ankstesnė patirtis panašiose varžybose (ralyje) ir gebėjimas susidoroti su ekstremaliomis sąlygomis. Atrankos procese kruopščiai tikrinami dalyvių įgūdžiai ir pasirengimas, o taip pat ir komandos galimybės.
Paraiškos paprastai pradedamos teikti likus keliems mėnesiams iki ralio pradžios, todėl komandos turi pakankamai laiko pasiruošti savo transporto priemones ir logistiką. Beveik visi dalyviai iki Dakaro ralio varžosi mažesnėse bekelės lenktynių varžybose. Tarp dalyvių dažnai būna ir patyrusių ralio vairuotojų, ir ambicingų nuotykių ieškotojų, ir net įžymybių, siekiančių priimti Dakaro iššūkį.
Ar brangu dalyvauti Dakare?
Vienareikšmiškai – taip. Kaip savo video dienoraščiuose ir vlog‘uose atskleidė Benediktas Vanagas arba ką kalba kiti lenktyninkai – dalyvauti Dakaro ralyje be rimtų finansų neįmanoma. Tai bus nemažas finansinis įsipareigojimas. Priklausomai nuo kategorijos, vien registracija kainuos ~25,000 EUR. Toliau reikia bolido, technikos remontui, atsarginių dalių, skrydžio bilietų, maisto bei reikmenų komandai, logistikos sprendimų ir daugybės kitų dalykų. Galutinės išlaidos gali svyruoti nuo keliasdešimt tūkstančių mažiausioms komandoms ir lenktyninkams su motociklais iki kelių šimtų tūkstančių dolerių rimtiems ekipažams. Na, o grandų biudžetas visiems metams (kiek ir trunka pasiruošimas) gali siekti ~3 milijonus eurų ar net daugiau.
Rėmėjai atlieka labai svarbų vaidmenį kompensuojant šias išlaidas.
Lietuvos ekipažai Dakaro ralyje
Trys, ko gero garsiausi Dakaro ralio asai iš Lietuvos šiuo metu yra – Benediktas Vanagas, Vaidotas Žala ir Rokas Baciuška. Ateinančiais, 2025 m., ko gero Dakaro ralyje išvysime juos visus.
Benediktas Vanagas
https://www.youtube.com/watch?v=McujtB58i6I
Vaidotas Žala
https://www.youtube.com/watch?v=h51Bl_ndcN4
Rokas Baciuška
https://www.youtube.com/watch?v=xyPfoVYdPXE
Lažybos Dakaro ralyje
Lažybos ir Dakaras gali eiti koja kojon. Statymai už Dakaro ralį – tai įdomus būdas dalyvauti šiame automobilių sporto renginyje bei jausti maksimalų azartą. Lenktynėse galite atlikti kelių rūšių statymus:
- Galutinis laimėtojas. Statykite už tai, kas laimės bendrą ralio įskaitą.
- Etapo nugalėtojas. Statykite už tai, kas laimės tam tikrą etapą.
- Specialūs statymai. Statykite už konkrečius rezultatus, pavyzdžiui, už greičiausią lenktynininką klasėje arba, kas nefinišuos, kas ką aplenks.
Kaip rasti geriausius statymus? Visada analizuokite ankstesnius vairuotojų rezultatus ir patirtį. Saugiau statyti už patyrusius vairuotojus, kurie jau turi gerų finišų. Tačiau B. Vanago fanai, dėl jo agresyvesnio važiavimo stiliaus, dažnai ir lieka nusivylę, nes šis neretai pabaigia greičio ruožą ar lenktynes anksčiau laiko dėl pernelyg didelio greičio ir incidentų. Kiti gi – galbūt važiuoja saugiau ir dėl to nepralenkia prognozių, tačiau finišuoja ruožuose ir lenktynėse.
Įvertinkite transporto priemonių patvarumą ir patikimumą. Vienos komandos turi prastesnę reputaciją nei kitos, kai kalbame apie gedimus.
Be to, galbūt matėte, kad kažkuri komanda į Dakarą išvyko su nauju šturmanu, turi mažesnį finansavimą arba lenktynininkas buvo įsivėlęs į skandalą. Tai, ko gero turės neigiamos įtakos pasirodymui.
Sekite oficialius Dakaro ralio atnaujinimus ir informaciją jų portale bei žiniose. Galiausiai – patikrinkite ekspertų prognozes ir lažybų patarimus iš patikimų sporto lažybų svetainių.