E-sporto pasaulyje netrūksta nei intrigų, nei įdomių istorijų, nei kvapą gniaužiančių mačų. Kone kiekvieną savaitę galima rasti daugybę renginių, vykstančių Europoje, Šiaurės ar Pietų Amerikoje bei kitose pasaulio vietose, kur varžosi pusiau profesionalūs ir profesionalūs Counter Strike 2 žaidėjai. Fanams, kurių dauguma ir patys mėgsta apsikeisti dūminėmis granatomis ir automatų salvėmis Dust 2, Mirage, Inferno ar kituose žemėlapiuose, žaisdami CS savo laisvu laiku, įdomu ne tik stebėti, kaip varžosi geriausi iš geriausių, bet ir lažintis, bandyti spėti mačų baigtis, kitus įvykius. Tad šios dienos tema – CS2 statymai.
Turinys
- Istorija: Kaip Counter Strike žaidimai atsirado E-sporto ir lažybų pasaulyje?
- Svarbiausia info: Žemėlapiai, žaidėjai, komandos – viskas, ką reikia žinoti apie dabartinę sporto pasaulio situaciją.
- Statymai: Kokią pasiūlą galite rasti lažybų bendrovėse?
- Rezultatai: Kas laimėjo paskutiniuosius CS2 turnyrus?
- Artimiausios lažybos ir didžiausios intrigos 2024 metais.
- Premijų ir bonusų apžvalga tiems, kuriems įdomūs CS2 statymai.
Apie Counter Strike – istorija E-Sporto pasaulyje
Counter-Strike‘ą žaidę, ko gero yra beveik visi iš mūsų. Jeigu vyresni žaidėjai puikiai atsimena legendinį CS 1.6, tai vėliau buvo ir Source, ir daugumos puikiai pažįstamas Global Offensive (CS:GO), kuris pakylėjo CS žaidimų seriją iš labai populiarios, į visišką elitą.
Dar 1999 m. Minh Le ir Jess Cliffe sukūrė Half-Life modifikaciją, pavadinimu Counter Strike. Vos per kelis mėnesius jis tapo itin daug parsisiunčiamu žaidimu, o per kiek daugiau nei dešimtmetį virto vienu iš competitive e. sporto pasaulio lyderių. Skirtingai nei dauguma kitų šaudyklių, C‘sas reikalauja ne tik sėkmės. Čia žaidėjų rezultatus lemia ir įgūdžiai, ir žinios, ir įdirbis, ir taktinis mąstymas bei gebėjimas prisitaikyti prie nepatogių situacijų. Geriausi CS2 žaidėjai turi įspūdingą reakcijos greitį, tiksliai žino savo veiksmus, gali atkartoti sudėtingiausias sekas dešimtis kartų iš eilės bei moka dirbti komandoje, kad pasiektų uždavinius ir įveiktų oponentus ar išnaudotų jų silpnybes. Tai – ne tiesiog bėk ir šauk žaidimas, o tikrų tikriausia taktinė bei įgūdžių kova, kaip futbolo ar krepšinio aikštelėje.
Žaidimo kelionė į e-sporto pasaulį prasidėjo 2000-ųjų pradžioje, kai jis tapo labai svarbia varžybinių žaidimų turnyrų, tokių kaip Cyberathlete Professional League (CPL), dalimi. Kartu su srautinio transliavimo atsiradimu išpopuliarėjo ir e-sportas, o būtent tuo metu naujas ir karštas žaidimas buvo CS:GO. Jis turėjo milžinišką vaidmenį formuojant e. sporto pasaulį į tokį, koks jis yra dabar.
Dabar CS2 žaidžiamas pagal kūrėjų Valve remiamą didžiųjų čempionatų sistema (angl. Major Championships system arba tiesiog Majors), kuri žaidėjams žada didelius prizus (dažnai , o žiūrovams – galimybę pamatyti geriausius iš geriausių.
Pagrindiniai turnyrai dabar stebimi itin gausiai. Kaip rodo ESCharts statistika ESL Pro League 18 sezono mačai iš viso buvo stebėti 28 mln. valandų ir vidutiniškai sulaukė 114,7 tūkst. žiūrovų. Palyginimui, vidutiniškai, Eurolygos krepšinio rungtynės sulaukia apie 85-95 tūkst. žiūrovų per TV. Populiariausias mačas buvo didysis finalas tarp NA‘VI ir MOUZ – jas stebėjo 567,5 tūkst. žiūrovų piko metu.
Counter Strike E-sportas – maps, žaidėjai, komandos
Jeigu kalbame apie CS2 e. sporto pasaulį, pirmiausia verta susipažinti su trimis žaidimo aspektais: žemėlapiais, žaidėjais ir komandomis.
Žemėlapiai
Pats žaidimo veiksmas vyksta tam tikruose žemėlapiuose (angl. maps). Kas tam tikrą laiką keičiasi vadinamasis aktyvių žemėlapių sąrašas (Active Duty Map Pool). Būtent nuo jo priklauso, kokiose vietose vyks veiksmas. Žaidžiant komandoms, jos pakaitomis renkasi žemėlapius ir, kadangi labai skiriasi jų išdėstymai bei ypatumai, ten gali parodyti savo pranašumą.
Dabar Active Duty žemėlapių sąraše yra:
- Mirage
- Inferno
- Overpass
- Nuke
- Vertigo
- Ancient
- Anubis
Mirage ir Inferno yra daugumos favoritai bei išsiskiria labai subalansuota, dažnai net nenuspėjama mačų eiga, todėl yra mėgstamiausi tiek tarp žaidėjų, tiek tarp fanų.
Žaidėjai
Nors kiekvieną dieną šimtai tūkstančių žaidėjų įsijungia CS2 žaidimą savo kompiuteriuose, tik keli šimtai iš jų gali save vadinti tikrai elitiniais. Kiekvienais metais, pagrindinė Counter Strike naujienų agentūra HLTV sudaro TOP 20 Counter-Strike žaidėjų sąrašą. Praėjusiais, 2023 metais šio sąrašo TOP 10 arba, paprasčiau tiesiog 10-ies geriausių Counter Strike 2 žaidėjų sąrašas atrodė taip:
- Mathieu Herbaut „ZywOo“, Prancūzija – Team Vitality (Prancūzija)
- Nikola Kovač „NiKo“, Bosnija ir Hercegovina – G2 Esports (Vokietija)
- Robin Kool „ropz“, Estija – FaZe (JAV)
- Ilya Osipov „m0NESY“, Rusija* – G2 Esports (Vokietija)
- Lotan Giladi „Spinx“, Izraelis – Team Vitality (Prancūzija)
- Alvaro Garcia „SunPayus“, Ispanija – Team Falcons (Saudo Arabija/Danija)
- Oleksandr Kostyliev „s1mple“, Ukraina – Na‘Vi (Ukraina)
- Dmitry Sokolov „sh1ro“, Rusija* – Team Spirit (Rusija/Serbija)
- Martin Lund „Stavn“, Danija – Astralis (Danija)
- Helvijs Saukants „Broky“, Latvija – FaZe (JAV)
*patiksliname, kad Rusijos atstovams bei komandoms nuo 2023-03-22 nebedraudžiama dalyvauti tarptautiniuose, ESL ir BLAST organizuojamuose Counter-Strike 2 major tipo renginiuose
Paminėjimo vertas ir lietuvis Justina Lekavičius „jL“, kuris visai neseniai prisijungė prie vienos iš stipriausių komandų – Natus Vincere arba Na‘Vi iš Ukrainos. Su šia komanda vaikinas laimėjo PGL CS2 Major Copenhagen 2024 turnyrą ir buvo tikras lyderis, turėjęs geriausią reitingą ir ypatingai puikiai žaidęs už CT pusę bei išlaikęs puikią formą visų mačų metu.
Komandos
Nors yra šimtai skirtingų komandų, tik kelios gali vadintis tikrai elitinėmis. Jos turi didžiausius biudžetus, geriausius lošėjus bei puikų rėmėjų tinklą, tad pritraukia aukščiausio lygio talentą, suteikia jam geriausią įrangą ir dėl to gauna geriausius rezultatus. TOP komandos šiuo metu: FaZe Clan, Natus Vincere, Team Vitality, G2 Esports ir Astralis.
FaZe Clan – tikra jėga e-sporto pasaulyje, ne tik prie Counter-Strike, bet ir daugelyje kitų žaidimų. Tai yra viena ilgiau veikiančių komandų, kuri nuolat konkuruoja dėl aukščiausių pozicijų ir turi didelį žinomumą.
Natus Vincere (Na‘Vi) – Natus Vincere, paprastai vadinama Na’Vi, yra Ukrainos esporto organizacija, kuri jau daugelį metų kone dominuoja CS pasaulyje. Oleksandr „s1mple” Kostyliev, ilgametis Na‘Vi žaidėjas dažnai laikomas bene geriausių visų laikų CS:GO žaidėjų. Na, o dabar čia žaidžia ir lietuvis, kuris padėjo laimėti PGL Major turnyrą ir laimėti 0,5 mln. USD.
Team Vitality – Prancūzijos komanda, viena iš sparčiausiai kylančių komandų. Dėka puikių žaidėjų kaip ZywOo ir Spinx, ilgą laiką vidutinioke buvusi ekipa per 2023 metus laimėjo net 5 S lygio turnyrus ir susižėrė bent 1,700,000 USD prizinių pinigų. Jų komandoje yra patyrusių lyderių ir jaunų talentų.
G2 Esports – visada labai pavojinga komanda, kuri nors ir nelaimi tiek daug, tačiau visada labai solidžiai pasirodo svarbiausiuose turnyruose. Jie turi tikrai gerų žaidėjų savo sąraše.
Astralis – nors dabar Astralis ir yra atsinaujinimo etape, jie turi tikrai gerų žaidėjų, kurie turėtų pakylėti prieš porą metų lyderiais buvusią danų ekipą į seniau užkariautas Counter Strike e-sporto padanges.
CS:GO ir CS2 statymai
CS2 statymai – populiari ir aktuali tema tarp lažybų žinovų ir pačio e-sporto mėgėjų. Tačiau už kokius įvykius dažniausiai lažinasi žmonės? Apžvelkime.
- Mačo nugalėtojas. Tai vienareikšmiškai paprasčiausias statymas, kai prognozuojamas varžybų nugalėtojas. Šis statymas populiarus dėl savo paprastumo ir yra gera pradžia naujiems lažybų dalyviams. Galima rinktis pergalę su pratęsimu arba be jos.
- Žemėlapio nugalėtojas. CS:GO mačai žaidžiami skirtinguose žemėlapiuose, todėl besilažinantys gali atlikti statymus dėl kiekvieno konkretaus rungtynių žemėlapio nugalėtojo. Tam reikia šiek tiek žinoti, kaip komandos žaidžia skirtinguose žemėlapiuose, o tai lažyboms suteikia papildomo intensyvumo, o varžyboms – nenuspėjamumo.
- Iš viso raundų. Lažybas už bendrą arba konkretaus žemėlapio raundų skaičių taip pat galima atlikti. Pasirinkus šio tipo statymus nereikia spėti nugalėtojo, bet reikia įvertinti bendrą rungtynių konkurencingumą ir trukmę. Tad, jeigu žinote, kad komandos apylygės arba viena turi didelį pranašumą, raundų over/under tikrai bus dėmesio vertu statymu.
- Raundų handicap (+/-) arba pranašumo statymas. Tokio tipo lažybose vienai komandai suteikiamas virtualus pranašumas arba trūkumas. Galite statyti, kad, pavyzdžiui, Na‘Vi laimės bent 5.5 taško arba, kad Astralis nepralaimės daugiau nei 3.5 raundo ir taip toliau.
- Prop statymai. Taip vadinami statymai už konkrečius mačo įvykius, pavyzdžiui, kuri komanda laimės pirmąjį žemėlapį, kas padarys pirmą nužudymą arba ar bus pratęsimas. Čia gali būti labai konkretūs pasiūlymai ir gana neblogi koeficientai, tačiau norint bent turėti šansą, reikia labai didelio įžvalgumo.
Daugiau statymų pasiūlymų būtent Counter Strike 2 žaidimui galite rasti čia.
Pastarųjų CS2 turnyrų rezultatai
Major turnyrų pasaulyje 2024 m. yra perversmo metai, nes būtent šįmet prasideda Counter Strike 2 era. Dar 2023 triukšmingai pasibaigė su „BLAST.tv Paris Major 2023“. Tai buvo paskutinis Major tipo turnyras, kuriame komandos žaidė CS:GO. Statymai ir dėmesys po šio turnyro visiškai nukrypo į naująją žaidimo versiją, kuri jau buvo žaidžiama ir PGL CS2 Copenhagen.
BLAST.tv Paris Major 2023
- Nugalėtojas: Vitality
- Antroji vieta: GamerLegion
- Prizų fondas: 1 250 000 JAV dolerių
Prieš Kopenhagos Major turnyrą Paryžiuje įvyko „BLAST.tv Paris Major” turnyras, kuriame profesionalaus Counter-Strike benrduomenė tarė sudie Counter-Strike Global Offensive žaidimui. Didžiajame finale daug intrigos nebuvo, kur 2 reitingo vietą po savotiško grupių etapo turėjusi Vitality 2:0 įveikė galbūt kiek netikėtai bei po daugybės sunkių kovų čia patekusią GamerLegion. Nugalėtojams atiteko net 500,000 USD prizas.
PGL Major Copenhagen 2024
- Nugalėtojas: Na‘Vi
- Antroji vieta: FaZe Clan
- Prizų fondas: 1 250 000 JAV dolerių
Šis renginys plačiai nuskambėjo ir retai apie e-sportą rašančioje lietuviškoje spaudoje mat jo finale pirmuoju laiminčios komandos smuiku griežė lietuvis Justinas Lekavičius „jL“, kuris ir gavo turnyro MVP – naudingiausio žaidėjo apdovanojimą. Na‘Vi kelias į finalą nebuvo pernelyg sunkus, tačiau jų oponentai – FaZe Clan turėjo labai paprakaituoti kovoje ketvirtfinalyje. Pats finalas nebuvo pernelyg intriguojantis mat tik pirmame žemėlapyje – Ancient, buvo daug kovos ir Na‘Vi jį laimėjo 13:9. Kitame raunde Mirage žemėlapyje 13:2 oponentus triuškino JAV komanda FaZe Clan, o trečiame su kaupu atsigriebė jL ir b1t vedama Ukrainos e-sporto komanda.
Artimiausios lažybos CS2 pasaulyje
Kadangi aukščiausio lygio CS2 statymai nepasitaiko nuolat, o didžiausių turnyrų gali tekti palūkėti, reikia žinoti svarbiausių renginių datas. Apžvelkime tuos, kurie dar laukia 2024 metais.
- ESL Pro League Season 19 – 04.23-05.12 d. Maltoje vyksianti ESL Pro lygos kulminacija turi 750 000 JAV dolerių prizinį fondą iš kurių 170 000 USD, kartu su tiesioginiu kelialapiu į IEM Cologne atiteks laimėtojams. ESL Pro League varžosi stipriausios viso pasaulio komandos.
- BLAST Premier Spring Final 2024 – 06.12-16 d. Londone vyksiantis turnyras tikrai turi didžiulę reikšmę, kadangi geriausi dalyviai kovos dėl 425 000 USD prizinio fondo ir tiesioginio kelialapio į BLAST Premier pasaulio finalą, vyksiantį 2024 metų pabaigoje. Tiesa, jis dar tik organizuojamas, tad daug informacijos nėra.
- IEM Cologne 2024 – 08.10-18 d. Kelne, Vokietijoje, vyksiantis kasmetinis turnyras yra vienas laukiamiausių įvykių Counter Strike pasaulyje. IEM renginys įtraukia geriausius žaidėjus net 1 000 000 JAV dolerių priziniu fondu, o laimėtojai gali vadintis geriausiais iš geriausių.
- Perfect World Shanghai Major 2024 – šis Major‘as užbaigs kalendorinius metus didžiuliu renginiu Šanchajuje (Kinija) gruodžio 1-15 dienomis. Geriausiems dalyviams numatytas 1 250 000 JAV dolerių prizinis fondas. Neabejojama, kad tai bus reikšmingas renginys, atsižvelgiant į jo mastą ir ant kortos pastatytus prizus.
Premijos ir bonusai statantiems už CS2
Jeigu domina CS2 statymai, pasižiūrėkite ar užsienio kazino bendrovės nesiūlo premijų. Naujokų bonusai gali smarkiai padidinti jūsų galimybes laimėti didesnes sumas arba atlikti statymus be rizikos. Svarbu skaityti sąlygas bei atsižvelgti į peržaidimo limitus, maksimalias sumas ir kitus reikalavimus.
Nemokamiems statymams gali būti taikomas ir minimalus koeficientas arba pasiūlomi konkretūs įvykiai, kuriems nemokami pinigai gali būti naudojami, tačiau jei pasiseks – galimybė išlošti tikrai yra.
Sezoninės ir konkrečiam turnyrui būdingos premijos taip pat gali atsirasti per pagrindinius CS2 renginius bei turnyrus, kai yra didelė pasiūla, didelis susidomėjimas bei patys geriausi koeficientai. Tada galite rasti statymų be rizikos ir ne tik.