Eurovizija yra populiariausias kasmetinis dainų konkursas Europoje. Tiek Lietuvoje, tiek ir kitose Europos šalyse šis konkursas pritraukia daugybės žmonių dėmesį. Į Euroviziją įsitraukia ne tik muzikos fanai, bet ir lošėjai – tai unikali galimybė stebint pramoginį renginį tuo pačiu ir užsidirbti. Skirtingos lažybų bendrovės Eurovizijai paruošia gana nemažą statymų pasiūlą, kas leidžia kiekvienam pasirinkti tinkamiausius variantus.
Nuo 2011 m. Lietuva Eurovizijoje tik tris kartus nepateko į finalą, kas irgi prisideda prie šio dainų konkurso populiarumo mūsų šalyje. Per šiuos metus du pasirodymai pateko į dešimtuką – 2016 m. Donny Montell su daina „I‘ve Been Waiting for This Night“ ir 2021 m. „The Roop“ – „Discoteque“. Monika Linkytė 2023 m. užėmė solidžią 11-ą vietą. Dėl tokių pasirodymų, kiekvienais metais statymas, ar Lietuva pateks į TOP 10 susilaukia tikrai nemažai dėmesio.
Eurovizijos statymų pasiūla
Eurovizijos statymai yra skirstomi į kelias pagrindines kategorijas. Pirmiausia, lažybų pasiūla sudaroma pusfinaliams, o tada finalui. Pusfinaliuose daugiausiai dėmesio skiriama į tai, kuri šalis pateks į finalą ir kas laimės pusfinalį. Tuo tarpu finalo dieną lažybų pasiūla būna ypač didelė.
Pusfinalių statymai
Pusfinalių Eurovizijos lažybų pasiūla galima apibendrinti dvejais, jau minėtais, statymais – kuri šali laimės pusfinalį ir kas pateks į finalą. Atkreipti dėmesį galima į tai, kad didelio skirtumo, kas laimi pusfinalį, nėra – šalis už tai nieko papildomai negauna. Kas laimi pusfinalį paskelbiama ne tiesioginėje transliacijoje, o jau jai pasibaigus. Tuomet yra paviešinami visi balsai – tiesioginėje transliacijos atskleidžiamos tik tos šalys, kurios patenka į finalą.
Atliekant statymus pusfinalyje, reikia nepamiršti, kad balsuoja tik tam tikros šalys. Pavyzdžiui, 2024 m. Eurovizijos pirmajame pusfinalyje balsuoti galės tik šiame pusfinalyje dalyvaujančios šalys kartu su Vokietija, Švedija ir Jungtine Karalyste. Antrajame pusfinalyje balsuos tik šiame pusfinalyje dalyvaujančios šalys kartu su Prancūzija, Italija ir Ispanija.
Čia galite matyti pagrindinę 2024 m. pirmojo Eurovizijos pusfinalio statymų pasiūlą. Iš viso yra trys pasirinkimai:
• Kas laimės pusfinalį
• Kas pateks į finalą
• Kas nepateks į finalą
Atkreipti dėmesį galima į tai, jog statymai pasiekiami ne tik už tai, kuris šalis pateks į finalą, bet ir kuri nepateks. Pavyzdžiui, šiais metais Australija ir Portugalija yra ant tos ribos, kur šansai labai panašūs, ar pavyks patekti į finalą ar ne. Kad Portugalija pateks į finalą arba kad nepateks duodamas toks pats koeficientas – 1,83.
Eurovizijos finalo lažybų pasiūla
Jeigu pusfinalyje visas dėmesys krinta į kelis pasirinkimus, tai finale statymų galimybės kur kas didesnės. Iš karto pabrėžti galima tai, jog kiekvienoje bendrovėje pasiūla yra vis kitokia, todėl norint rasti didžiausią pasirinkimą, rekomenduojame patikrinti kuo daugiau skirtingų lažybų bendrovių. Kadangi tai pramoginis renginys, jam yra sukuriama unikali pasiūla – tai nėra standartiška tam tikros sporto šakos rungtynių pasiūla.
Nors daug diskusijų kelia, kas laimės Euroviziją, šis statymas nebūtinai yra pats populiariausias. Taip, žiūrovai dažnai išbando sėkmę spėdami nugalėtoją, tačiau ne ką mažiau dėmesio susilaukia tokie statymai kaip:
• Kas pateks į TOP 3
• Kas pateks į TOP 10
• Kuri šalis užims aukštesnę vietą
Statymai, kas laimės Euroviziją ir kas pateks į TOP 3, įprastai turi didžiausius koeficientus. Tuo pačiu tai yra sudėtingiausi statymai, turintys daugiausiai rizikos. Nors yra buvę metų, kai dar prieš Euroviziją yra išskiriamas ryškus favoritas, tikrai ne ką rečiau bent jau kelios šalys turi labai panašias laimėjimo galimybes.
Atliekant statymus Eurovizijos finale, reikia nepamiršti susipažinti su balsavimo sistema ir pasitikrinti, ar nėra kažkokių pakitimų. Geras taisyklių išmanymas, gali padėti priimti sėkmingą sprendimą. Pavyzdžiui, 2023 metais Euroviziją laimėjo Švediją, nors pagal žiūrovų balsus pirmą vietą užėmė Suomija. Dėl to, kilo diskusija, kad reikia sumažinti komisijos balsų vertę. Šiuo metu komisijos balsai lemia 49,40% galutinio rezultato, tačiau buvo siekiama sumažinti iki 40% ar net 30%. Vis tik, kol kas jokie pokyčiai neįvyko.
Patekimas į TOP5 ir TOP10
Jeigu Eurovizijoje yra keli ryškūs favoritai, tuomet kur kas daugiau veiksmo atsiranda statymuose dėl patekimo į TOP 10 ir TOP 5. Čia kiekvienais metais galima rasti daug staigmenų ir tai yra tie statymai, kurie leidžia lošėjams labiausiai pasireikšti. Tikrai nemažai statymų būna atliekama daug nesidomint, tiesiog paklausius dainą ir kad būtų įdomiau žiūrėti. Eurovizija nėra jokia išimtis – statymai dėl įdomumo dažnai atliekami ir kitose sporto šakose.
Tiems, kurie nori stebėdami Euroviziją ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir pasipelnyti, tenka įdėti daug darbo. Tikrai ne kartą yra nuskambėjusi mintis, kad Eurovizija tai politinis renginys. Yra buvę pavyzdžių, kai tam tikri politiniai įvykiai, galimai, prisideda ir prie rezultatų Eurovizijoje. Dėl to, analizuojant šalių pasirodymus, reikia atkreipti dėmesį ir į tokius dalykus kaip – kaimyninių šalių balsavimas, visuomeninis palaikymas iš kitų šalių ir t.t.
Pažymėti galima ir tai, kad Lietuva įprastai gauna daug balų iš tų šalių, kuriose yra nemažai emigrantų. Jungtinė Karalystė, Airija, Norvegija – tai vienos iš tų šalių, kurios ir taip daug balų skiria Lietuvai. Vertinant mūsų šalies pasirodymą, reikia ieškoti kitų šalių, iš kurių būtų galima susilaukti tų papildomų balsų. Reakcijų stebėjimas internete ir komentarai gali būti vienas iš būdų, kaip galima sužinoti, ar pasirodymas Eurovizijos scenoje susilauks palaikymo iš tam tikros šalies.
Gerai susipažinus su skirtingomis šalimis ir jų galimybėmis, galima atlikti statymą, kuriame lyginami dviejų šalių pasirodymai. Pavyzdžiui, kuri užims aukštesnę vietą – Estija ar Latvija:
Geriausi Eurovizijos koeficientai
Eurovizijos lažybos ir koeficientai yra neatsiejama dalis. Kadangi šio dainų konkurso metu dėl ribotos pasiūlos statymų nėra atliekama ypač daug, rekomenduojame skirti laiko ir susirasti geriausius koeficientus.
Norint statyti už Eurovizijos nugalėtoją, koeficientas nulems, kiek laimėjimo atveju pavyktų užsidirbti. Šiuo metu mažiausias koeficientas suteikiamas Šveicarijai, tačiau ir šis skirtingose bendrovėse yra skirtingas. Pavyzdžiui, statant 100€ už tai, kad Šveicarija laimės Euroviziją, laimėjimo skirtumas gali būti iki 50€.
7bet lažybų bendrovė už Šveicariją suteikia 3,00 koeficientą. Betwinner jis siekia 2,80, o Vulkan Bet bendrovėje – 3,35.
Jeigu žiūrėtume tik į lietuviškas bendroves, Twinsbet Šveicarijai duoda 2,87 koeficientą, Betsafe irgi 2,87. Jau minėtoje 7bet bendrovėje koeficientas šiuo metu didžiausias – 3,00.