Statymų Gidas rekomenduoja:
Milijonai žmonių kiekvieną savaitę įsijungia televizorius ir stebi geriausių komandų ar sportininkų varžybas. Iš jų žmonės tikisi aukščiausio lygio konkurencijos, atsidavimo sportui bei nuoširdžios aistros žaidimui ar kovai.
Tačiau fanai mato tik tai, kas būna prieš akis. Deja, neįmanoma pateikti į rūbinę ar įlysti į kiekvieno žaidėjo, teisėjo, trenerio ar komandos vadovo galvą bei asmeninę situaciją. Yra buvęs ne vienas atvejis, kai viršų ima ne sportiniai principai, bet godumas.
Vienose match fixingo aferose dalyvavo žaidėjai, kitose – teisėjai, trečiose – formavosi nusikalstami karteliai ar įsivėlė aukščiausio lygio organizacijų vadovai bei net mafija. Susipažinkite su TOP 5 gėdingiausiais sutartų rungtynių atvejais.
Jontay Porteris – visam gyvenimui užtrenktos durys į NBA
Turbūt karščiausias lažybų skandalas pastaruoju metu – Jontay Porterio situacija.
Jontay Porteris yra 2023 m. NBA čempiono – Denverio „Nuggets“ žaidėjo MPJ arba Michael Porter Jr., brolis. Nors šeimoje talento krepšinyje netrūksta, jaunesnysis iš dviejų Porterių, gerokai prisidirbo.
Situacija buvo tokia rimta, kad pats NBA komisaras Adamas Silveris išplatino pranešimą į viešąją erdvę, kuriame paskelbė, jog išmeta Jontay Porterį iš NBA. Komisaras parinko draudimą visam gyvenimui. Tokios bausmės skelbiamos tik grubiausiai lygos taisykles pažeidusiems žmonėms. Tiesa ta, kad šis krepšininkas niekada nebegalės užsivilkti NBA komandos marškinėlių.
Kaip priežastį, nuo 2014 m. lygos komisaro postą užimantis A. Silveris įvardino tai, jog žaidėjas padarė didžiąją nuodėmę (angl. cardinal sin).
Skamba žiauriai, tad daug kas ėmė klausinėti – ką tokio padarė epizodinį vaidmenį turėjęs, per karjerą tik 37 oficialias rungtynes stipriausioje pasaulio lygoje sužaidęs krepšininkas? Už ką bausti taip smarkiai. Tam reikia šiek tiek konteksto.
Lažybų verslo iškilimas JAV
Sporto pasaulis anapus Atlanto išgyvena labai didelius pokyčius. Tik prieš porą metų, visos valstybės mastu JAV legalizuotos sporto lažybos. Iki tol legaliai atlikti statymus buvo galima tik Nevadoje, tad kitose valstijose lažybas tarpusavyje organizuodavo draugai, o komerciniu būdu – mafijos ar pogrindinio pasaulio prižiūrimi bukmekeriai. Didžioji dalis verslo vyko už įstatymo.
Sporto lygos, tarp kurių ir NBA, matė finansiškai naudingą partnerystės modelį tarp lažybų verslo ir sporto organizacijų Europoje, ypač futbole. Dabar ir krepšinis Jungtinėse Valstijose aktyviai pradėjo bendradarbiavimą su šiais verslais. Per oficialias transliacijas galima išvysti įvairių lažybų reklamų. Taip pat veikia ir NFL, NHL, MLB – visos didžiausios JAV sporto lygos.
Statymų Gidas rekomenduoja:
GGbet lažybų bendrovę labiausiai verta rinktis dėl aukštų koeficientų ir nuolat atnaujinamos įvykių pasiūlos. Svetainės išdėstymas itin paprastas, todėl statymus lengva rasti. Be to, bendrovė nuolat siūlo įvairias premijas ir akcijas, todėl išbandykite jau dabar.
Tačiau pasirašydami kontraktus su komandomis, NBA ar bet kurios kitos lygos žaidėjai įsipareigoja niekada nestatyti už jokias NBA, juo labiau savo pačių komandos rungtynes. Tai būtų kontrakto pažeidimas bei net nusikaltimas.
Na, o mažai kam iki šio sezono vidurio Lietuvoje girdėtas Jontay Porteris būtent ir buvo sučiuptas bandydamas pasipelnyti iš statymų už savo rungtynes.
Skandalo užuomazga – keistas elgesys po taiklaus tolimo metimo
Yla iš maišo ėmė lįsti po vienų rungtynių kovo mėnesį. Socialinių tinklų X (buv. Twitter) ir TikTok vartotojai, po „Raptors“ rungtynių prieš „Thunder“ ėmė dalintis vienu epizodu.
- Jontay Porteris gauna perdavimą ant tritaškio linijos, tiesiai prieš krepšį;
- Jis drąsiai meta metimą iš toli;
- Jį pataiko nuo lentos ir sumažina komandos atsilikimą;
- Kameros priartina žaidėjo veidą po taiklaus metimo, bet jis atrodo labai sumišęs ir net nusivylęs. Kaip žino krepšinį žaidę ar varžybas žiūrintys žmonės – tritaškis metimas nuo lentos gali būti laikomas netikėta, bet malonia staigmena.
X vartotojai iš karto atkreipė dėmesį, kad su šiuo metimu Jontay Porteris permetė savo overį bei pasidarė savo išvadas. Lyga pastebėjo informaciją, iš karto pradėjo tyrimą, suspendavo žaidėją ir per 3 savaites paskelbė nuosprendį, kad „Raptors“ aukštaūgis pažeidė kontrakto sąlygas.
Statė pats, patarė kitiems ir dalinosi konfidencialia informacija
NBA lygos tyrimas nustatė tris pagrindinius „Raptors“ aukštaūgio J. Porterio pažeidimus:
- Žaidėjas statė už rungtynes, kuriose pats žaidė. NBA nustatė, kad jis naudojosi svetima internetine lažybų sąskaita. Per ją amerikietis atliko bent 13 statymų, kurių bendra suma 54 094 USD. Į šiuos statymus nebuvo įtrauktos rungtynės, kuriose Porteris žaidė, nors buvo statoma už „Raptors“ – komandą, kurios nariu buvo kaltinamasis.
- Prieš kovo 20 d. vykųsį mačą J. Porteris lažybų tarpininkui suteikė informacijos apie savo sveikatos būklę. Tai galėjo padėti lažybų tarpininkui atlikti statymus ir uždirbti pinigų.
- Jontay Porteris tyčia prasčiau žaidė, kad padėtų lažybų tarpininkui laimėti statymą.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad krepšininko paskyroje buvo atlikti statymai, kurių dydis svyravo nuo vos 15 iki 22 000 USD. Iš šių statymų, jaunesnysis Porterių brolis laimėjo 21 965 USD. Ar buvo verta? Ko gero, kad ne, nes vien pagal su „Raptors“ sudarytą dvišalį kontraktą, žaidėjas turėjo gauti apie 559 tūkst. USD. Na, o jei pasirodymai geri, uždirbama ir iš reklamų, galima derėtis dėl geresnio kontrakto…
Ateitis laisvėje – miglota
NBA čempiono broliui dėl pagundos užsivėrė durys į geriausią pasaulio lygą iki pat gyvenimo galo.
Negana to, Jontay Porteriui iškelta baudžiamoji byla Kanadoje. Jei bus pripažintas kaltu, krepšininkas gali pakliūti į belangę net 20-iai metų. Tiesa, Kanados teisės ekspertai sako, kad realiausia, jei atletas visgi patektų už grotų, sėdėti maždaug 4 metus arba net gauti bausmę lygtinai.
Calciopoli – italų meilė nešvariems žaidimams
Pastaruoju metu futbolo aistruoliams teko girdėti apie italo, „Newcastle United“ saugo Sandro Tonali bėdas. Perspektyvus, už 70 milijonų eurų iš „AC Milan“ Anglijos klubo nupirktas 24-erių žaidėjas buvo dukart suspenduotas beveik metams už tai, kad pažeidė su lažybomis susijusias taisykles.
Tačiau tai tik ledkalnio viršūnė. Pasirodo, italų meilė sutartoms futbolo rungtynėms bei lažyboms – socialinis ir kultūrinis fenomenas.
Calciopoli – pavadinimas, sukrėtęs sporto pasaulį
„Juventus“ klubą žino visi. Nors tokiu pat pavadinimu krepšinį žaidžianti komanda yra Utenoje, mes kalbame apie Italijos šiaurės miesto Turino futbolo flagmaną.
Senoji dama – vienas tituluočiausių Italijos bei visos Europos futbolo klubų. Per istoriją jį atstovavo tokie legendos kaip Zinedinas Zidanas, Cristiano Ronaldo, Alessandro del Piero, Andrea Pirlo, GIanluigi Buffon, Michel Platini bei dešimtys kitų.
Tačiau 2006 metų gegužę, viešąją erdvę Italijoje ir Europoje sukrėtė informacija iš teisėsaugos. Pasirodo, „Juventus“ buvo centrinė figūra didžiulėje, beveik visą Serie A lygą įtraukusioje sutartų rungtynių schemoje. Jei ne visiškas atsitiktinumas – konspiracija galėjo tęstis dar ilgiau. Skandalo mastas buvo milžiniškas ir medija jam net suteikė skambų vardą – Calciopoli.
Svarbiausia – įtraukti kuo daugiau klubų bei teisėjų
Skandalo esmė – labai draugiški ryšiai tarp kai kurių Italijos klubų vadovybių bei teisėjų federacijos. Pasirodo, klubai bent jau 2004-05 ir 2005-06 m. sezonuose (ko gero ir anksčiau, tik to niekas neįrodė) susitardavo su teisėjų federacija, kad rungtynėms būtų paskirti jiems palankesni teisėjai. Tada lengviau prognozuoti mačo baigtį ir tikėtis gero rezultato.
Oficialus tyrimas atskleidė, kad aktyviausiai į skandalą įsitraukę buvo: „Juventus“, „AC Milan“, „Fiorentina“ ir „Lazio“ klubai. Jie nubausti stipriausiai.
„Brescia“, „Cagliari“, „Chievo Verona“, „Inter Milan“, „Palermo“, „Udinese“ ir „Vicenza“ klubai skandale irgi figūravo, bet bausmių išvengė dėl senaties. Komandos, kurios į šį uždarą vakarėlį pakviestos nebuvo, kreipėsi į teismą dėl žalos kompensavimo, tačiau jų prašymai patenkinti nebuvo.
Pagrindinis schemos organizatorius „Juventus“ vėliau irgi kreipėsi į teismą dėl žalos kompensavimo ir bausmių panaikinimo, tačiau nesėkmingai.
Schema išaiškėjo visiškai nesusijusio tyrimo metu
Italų carabinieri (policininkai) klausėsi privačių „Juventus“ komandos vadovų ir Serie A lygos atstovų telefono pokalbių. Tačiau tai darė ne dėl sutartų mačų, o dėl įtarimų vartojant dopingą.
Visgi, pasiklausymų metu buvo atskleista gerokai didesnė problema. Tyrėjai gavo informaciją, kad Luciano Moggi – Senosios damos GM, turėjo labai didelius įtakos svertus organizuojant tai, kokie teisėjai bus skiriami jo komandos rungtynėms. Panašias galias, pasirodo, turėjo ir „AC Milan“, „Lazio“ bei „Fiorentina“ klubų vadovybės.
Negana to, kad pasirinkdavo teisėjus, klubai dar susidėliodavo sau patogesnius tvarkaraščius, tiesiog susitardami nukelti rungtynes į priimtinesnes datas. Nors nenustatyta, kad teisėjai būtų tiesiogiai ėmę kyšius iš klubų, manoma, kad jie vykdė nurodymus bijodami dėl savo karjeros, atsižvelgiant į Calciopoli skandale dalyvavusių asmenų turimą galią.
Bausmės dalyviams
„AC Milan“, „Fiorentina“, „Lazio“ ir „Reggina“ klubai atsipirko švelnesnėmis bausmėmis. Įdomu tai, kad pačiame skandalo įkarštyje, iš karto po to, kai „Juventus“ buvo išmestas į Serie B, už match fixing irgi baustas „AC Milan“ klubas laimėjo 2006-07 m. UEFA Čempionų lygą, nors po originalaus teisėjo verdikto net neturėjo ten dalyvauti.
Nors tuoj sulauksime dienos, kai bus praėję net du dešimtmečiai po šio skandalo, Calciopoli dėmė ant Italijos futbolo munduro velkasi iki šių dienų.
Tim Donaghy – NBA teisėjas italų mafijos kišenėje
Kas iš mūsų nesame galvoję, kad krepšinio rungtynių teisėjas visiškai neišmano, ką daro? Komentaruose Facebook, Instagram ar kituose soc. tinkluose po įvairių rungtynių galima rasti daug kritikos teisėjams. Jie vadinami šališkais, nesuprantančiais krepšinio ar net nupirktais.
Tačiau ar kada pagalvotumėte, kad geriausios krepšinio lygos – NBA teisėjas galėtų būti mafijos kišenėje?
Prasilošęs ir skolose mafijai skęstantis teisėjas
Kaip ir minėjome prie Jontay Porterio istorijos, dar visai neseniai, sporto lažybos JAV buvo pogrindyje. Didelę dalį verslo kontroliavo organizuoto nusikalstamumo grupuotės. Pagrindiniai veikėjai – italų mafija.
Tie, kas žiūrėjo kultinį serialą „Sopranai“ ar yra matę nors vieną dokumentinį siužetą žino, kad mafijai būtent dėl nesėkmingų lažybų prasiskolindavo daug žmonių. Tačiau jei skolininkas neturi pinigų, nusikaltėliai juo pasinaudodavo tam, kad žmogų išmelžtų bei gautų kuo didesnę naudą.
Tokia auka tapo ir Tim Donaghy – ilgametis NBA lygos teisėjas, dirbęs ir NBA finaluose, ir visų žvaigždžių, ir karščiausiose reguliariojo sezono rungtynėse. Pasirodo, jis nuolat statydavo už NBA ir už amerikietiško futbolo bei beisbolo rungtynes.
Kažkuriuo metu situacija ėmė ristis blogyn, jis prasiskolino, tad susitarė su nusikaltėliais sukurti schemą. Tim Donaghy turėjo naudotis savo, kaip NBA teisėjo padėtimi, kad padėtų mafijozams atlikti sėkmingus statymus dėl taškų skirtumo (angl. point spread).
Tęsėsi eilę sezonų
FTB tyrimas atskleidė, kad su mafija kartu dirbęs Tim Donaghy, 2005-06 ir 2006-07 m. NBA sezonuose statė už rungtynes, kuriose pats dirbo. Negana to, vėlesniame interviu arbitras atskleidė, kad jis pasinaudodavo ir informacija apie rungtynes, kuriose dirbdavo teisėjai, turintys prastus santykius su kažkurios komandos žvaigždėmis.
Teisėjas slapstė savo pėdsakus, statymai būdavo atliekami iš ofšorinių sąskaitų, nuotoliniu būdu. Schemoje dalyvavo ne tik pats teisėjas, bet ir jo geriausias draugas, daug italų-amerikiečių kilmės nusikaltėlių.
Solidus antras atlygis
Po ilgų tyrimų paaiškėjo, kad mafija teisėją T. Donaghy buvo kone įdarbinusi. Gėdingo skandalo figūra, buvęs arbitras FTB tyrėjams atskleidė, kad už kiekvieną sėkmingą statymą, paremtą jo perduodamais patarimais, jis gaudavo fiksuotą 2 000 JAV dolerių atlygį.
Tačiau savo vertę nusikaltėliams teisėjas greitai įrodė bei pasikėlė. Vos po keleto 2006-2007 m. sezono rungtynių Donaghy atlyginimas buvo padidintas iki 5 000 JAV dolerių už teisingą pasirinkimą. Toks priedas – solidus, įvertinant, kad teisėjas tuomet uždirbdavo apie 400,000 USD per metus.
Tikrai geresnės sąlygos nei tas, kurias rinkosi Jontay Porteris, tiesa?
Teisėjas kalėjime
Arbitras pasidavė policijos pajėgoms be kovos, bet tik po labai ilgo tyrimo išgirdo teismo nuosprendį ir sėdo į kalėjimą 15-ai mėnesių. NBA atstovai labai nenoriai kalbėjo apie šią situaciją ir ją stengėsi visomis išgalėmis nustumti į paraštes. Pačiam T. Donaghy buvo sunku ir dėl to, kad skandalo metu jį paliko žmona.
Ypatingai nemaloni ši situacija yra ir Sacramento „Kings“ fanams.
Kodėl? Ogi dėl to, kad tas pats T. Donaghy skyrė daug abejotinų švilpukų labai liūdnai pagarsėjusiose 2002 metų Vakarų konferencijos finalų 6-ose rungtynėse tarp „Kings“ ir „Lakers“. Ten šeimininkai Lakers per ketvirtą kėlinį metė net 27 baudų metimus!
Dabar arbitras noriai dalinasi savo istorija, yra parašęs memuarų knygą – Personal Foul: A First-Person Account of the Scandal That Rocked the NBA.
Nuolatiniai lažybų skandalai A Lygoje
Trumpa paieška Google ar pokalbis su futbolo žurnalistais Lietuvoje jums atskleistų nemalonią tiesą. Lietuvos klubinis futbolas irgi kenčia nuo sutartų rungtynių. Štai, dar 2022-10-09 dieną, vos prieš dvejus metus, portalas LRT.lt išviešino publikaciją, kad Vilniaus „Žalgirio“ ir „Jonavos“ rungtynės buvo galimai sutartos.
Prieš rungtynes lažybų bendrovės pastebėjo itin didelius koeficientų pokyčius, kurie rodė, jog labai dideli pinigų srautai buvo statomi už rezultatyvias rungtynes. Mačą Vilniaus klubas laimėjo 4:0, tačiau jo startas buvo atidėtas 20 minučių, per kurias net pats LFF prezidentas domėjosi situacija.
Išmesti du klubai
Dar vienas skandalas A lygą purtė ir 2019-ais, kai LFF atliko savo tyrimą bei išnagrinėjo net 17 įtartinų rungtynių.
Po tyrimo suorganizavę specialią spaudos konferenciją, Lietuvos futbolo federacijos vadai paskelbė, kad federacija šalina tuometinius autsaiderius – Klaipėdos „Atlantą“ ir „Palangą“ iš pirmenybių. Taip nuspręsta dėl manipuliacijų rezultatais.
Tyrimas taip pat nustatė, kad statymai buvo atliekami mažai prižiūrimose Azijos kontorose. Nubausti buvo ir futbolininkai, dalyvavę schemoje. Tarp jų yra ir ne kartą už tokius nusikaltimus baustų asmenų. Abu diskvalifikuoti klubai iširo ir bankrutavo 2020 metais.
„Reikia avarijos“ – Renault inicijuotas Crashgate F1 lenktynėse Singapūre
Formulė 1 niekada negarsėjo kaip sportas, kuriame komandos gerai sutaria tarpusavyje. Kaip tik – priešingai. Netflix realybės dokumentika „Drive to Survive“ daugumai naujų žiūrovų atskleidė, kiek daug organizacijos neriasi iš kailio, kad tik prikištų pagalių į konkurentų ratus.
Tačiau ką daryti, jei neina susitarti su kitais, o komandos rezultatai buksuoja? Nesąžiningą, bet efektyvų sprendimą sumąstė legendinio Flavio Briatore vadovaujama Renault F1 komanda.
Nauja trasa – naujos galimybės
Formulės 1 trasa Singapūre dabar jau yra ikona bei nebeatsiejama kalendoriaus dalis. Tačiau į Singapūrą greičiausi pasaulio bolidai ir pilotai 2008 metais atvyko lenktyniauti po kelių dešimtmečių pertraukos.
Marina Bay trasa kėlė didžiulius iššūkius. Lenktynių metu ore vyrauja karštis ir drėgmė, o trasos išdėstymas – lėtas ir techniškas su posūkiais. Viena klaida reikštų smūgį į sieną bei lenktynių pabaigą.
Nuviliančiam Renault – puiki proga reabilituotis
To sezono Renault komandos istorija – labai unikali. Į komandą po sezono pertraukos perėjo dukart su ja pasaulio čempionu tapęs ispanas Fernando Alonso. Jis į Renault gretas grįžo po to, kai visišku fiasko pavirto perėjimas į McLaren-Mercedes.
Tačiau vos prieš porą metų čempionų titulus skynusi Prancūzijos gamintojo komanda buvo visiškas savo pačios šešėlis. Iki Singapūro GP jie užėmė tik 5 vietą konstruktorių įskaitoje, o Fernando Alonso ar Nelsono Piquet Jr. nebuvo tarp TOP 5 pilotų įskaitoje.
Nauja trasa Singapūre galėjo suteikti progą reabilituotis, bet jau po pirmos treniruotės buvo akivaizdu, kad tą savaitgalį Renault geriausiu atveju bus stiprus vidutiniokas. Formulės komandai augo ir spaudimas iš pačio Renault koncerno vadovybės dėl finansavimo ir darbo vietų. Labai reikėjo stebuklo.
Tačiau Flavio Briatore stebuklais netikėjo, tad nusprendė su vyr. inžinieriumi P. Symondsu jį susikūrė patys. Po kvalifikacijos visa Renault ekipa jau turėjo planą, kaip būtų sukurtos idealios sąlygos Fernando Alonso pergalei.
Aukščiausio lygio konspiracija
Kvalifikacija praėjo kaip ir visi tikėjosi arba net blogiau. Renault žvaigždė Fernando Alonso liko 15-as. Na, o Singapūro trasoje progų lenkimui beveik nėra, tad įmanoma nebent pasirinkti geresnį laiką sustoti, tikėtis avarijų arba grubių oponentų klaidų, kad kiltumei aukščiau galutinėje įskaitoje.
Tačiau „Renault“ strategija numatė būdą maksimalizuoti naudą. Jų planas – elementarus, bet šėtoniškas.
Flavio Briatore pažadėjo daugkartinio pasaulio čempiono Nelsono Piquet sūnui – Nelsonui Piquet Jr. vietą komandoje ir kitam sezonui, jei tik šis padarytų avariją ir į trasą iškviestų saugos automobilį tokiu metu, kuris būtų palankus Fernando Alonso. Veiksmą organizavo ne tik F. Briatore, bet ir jau minėtas vyriausias inžinierius Pat Symonds.
Viskas pagal planą
Lenktynės prasidėjo gana įprastai. Tačiau Fernando Alonso atliko labai ankstyvą sustojimą, imituodamas vadinamą undercut manevrą.
Po avarijos į Marina Bay trasą išvažiavo saugos automobilis. Tai – labai svarbus „Renault“ strategijos elementas. Alonso, kuris prieš kelias akimirkas buvo išvažiavęs į boksus, staiga atsidūrė pirmoje vietoje, nes kiti vairuotojai buvo priversti sukti į boksus dėl atsargumo ir keitėsi padangas.
Pasinaudojęs apvaizda, Alonso išlaikė pirmą vietą ir laimėjo lenktynes su gerokai lėtesniu bolidu.
Pergalė atrodė stebuklinga, tačiau tiesa išaiškėjo po poros mėnesių.
Viską atskleisti nusprendė juodą darbą nudirbęs antrasis Renault pilotas – N. Piquet Jaunesnysis. Komandos vadovai netęsėjo savo žodžio ir brazilą pilotą atleido. Sportininkas atkeršijo pačiu žiauriausiu būdu bei įskūndė plano autorius.
FIA World Motor Sport Council visam gyvenimui uždraudė F. Briatore grįžti į FIA organizuojamas lenktynes, o P. Symonds gavo 5 metų diskvalifikaciją. Visgi, 2024 m. gegužę Briatore vėl grįžo į Formulę-1, vėl į Renault komandą, kuri dabar vadinasi Alpine. Jis ten dirba konsultantu.