Gimnastika yra viena iš nedaugelio vasaros olimpinių žaidynių sporto šakų, kuri buvo įtraukta į visas iki šiol vykusias olimpiadas. Nuo pirmųjų olimpinių žaidynių 1896 m. gimnastika yra šių žaidynių dalis. Laikui bėgant keitėsi disciplinos ir rungtys, tačiau pati sporto šaka išliko. Dabar į gimnastiką įeina trys disciplinos – sportinė gimnastika, meninė gimnastika ir tramplino gimnastika. 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse turėsime vieną atstovą iš Lietuvos – Robert Tvorogal. Lietuvis varžysis sportinėje gimnastikoje.
Tai sporto šaka, kuri pritraukia gana didelį susidomėjimą. Prie to daug prisideda ir sportininkų asmenybės. Verta pažymėti, kad pirmose olimpinėse žaidynėse gimnastas ir imtynininkas Carl Schuhmann buvo sėkmingiausias žaidynių dalyvis – iškovojo net keturis aukso medalius. Į gimnastikos istoriją 1976 m. pateko rumunė Nadia Comaneci, kuri laimėjo aukso medalį ir dvejose iš keturių rungčių surinko maksimalų įmanomą taškų kiekį.
1992 m. Vitaly Scherbo iškovojo net penkis individualius aukso medalius. 2016 m. visam pasauliui prisistatė amerikietė Simone Biles, kuri iškovojo keturis aukso medalius ir vieną bronzos. Galima tik pasikartoti, kad tai įdomi, įtraukianti ir kvapą gniaužianti sporto šaka. Kiekvienoje olimpinėse žaidynėse netrūksta įspūdingų pasirodymų, todėl galima tikėtis, kad ir šiemet išvysime kažką įsimintino. Jeigu domina ne tik gimnastika, bet ir kitos sporto šakos bei artėjantys lietuvių pasirodymai, visą svarbiausią informaciją galima rasti šiame tekste – Paryžiaus olimpinės žaidynės 2024: ko laukti ir ką stebėti.
Sportinė gimnastika – dalyvauja Robert Tvorogal
Robert Tvorogal olimpinėse žaidynėse nebus naujokas. Lietuvis olimpiadoje debiutavo 2016 m. Rio de Žaneire, tuomet sportinėje gimnastikoje varžėsi dvejose rungtyse – atraminis šuolis, kur užėmė 15-ą vietą ir daugiakovėje, kur liko 42-oje vietoje. Tokijo olimpinėse žaidynėse daugiakovės rungtyje buvo užimta 46-oji vieta.
29-erių sportininkas neslepia ambicijų Paryžiuje pasiekti savo geriausią rezultatą karjeroje. Šių metų balandžio mėnesį Katare vykusiose pasaulio sportinės gimnastikos taurės etape Robertas pratimų ant skersinio finale iškovojo bronzos medalį bei surengė vieną geriausių karjeros pasirodymų. Potencialo prieš artėjančias žaidynes tikrai yra, todėl bus labai įdomu stebėti, kaip seksis lietuviui.
Medalių iš Robert Tvorogal tikėtis sunku – paskutinėse dvejose žaidynėse nuo jų buvo labai toli. Tačiau, laukti geriausio pasirodymo karjeroje tikrai galima. Lietuvis olimpinėse žaidynėse pasirodys jau liepos 27 d.:
Etapas | Data | Laikas |
Daugiakovės ir pasirodymų ant atskirų prietaisų atranka | Liepos 27 d. | 11:00 val.15:30 val.
20:00 val. |
Daugiakovės finalas | Liepos 31 d. | 17:30 val. |
Prietaisų finalai (laisvieji) | Rugpjūčio 3 d. | 15:30 val. |
Prietaisų finalai (ant arklio) | Rugpjūčio 3 d. | 17:10 val. |
Nors R. Tvorogal tarp favoritų nėra, galima pasižvalgyti, ką bukmekeriai sportinės gimnastikos rungtyse išskiria pagrindinius kandidatus į medalius. Rungtyje ant žiedų pagal liepos 18 d. suteikiamus koeficientus, Megapari lažybų bendrovė gana ryškiu favoritu laiko Wei Sun – 1,72 koeficientas už aukso medalį. Antroje vietoje Eleftherios Petrounias @2,60, trečioje – Asher Hong – 4,50 koeficientas. Daugiau apie šią statymų svetainę, jos siūlomus statymus ir koeficientus galite sužinoti mūsų sudarytoje Megapari apžvalgoje.
Pasirodymai ant žiedų yra tik viena iš šešių vyrų rungčių. Kol kas bendrovės statymų kitoms rungtims nėra paruošusios, bet galima tikėtis, kad prieš pat olimpiados pradžią pasirinkimas bus didesnis. Iš viso sportinėje gimnastikoje vyrai varžysis šiose rungtyse:
- Daugiakovė
- Laisvieji pratimai
- Arklys su rankenom
- Žiedai
- Atraminiai šuoliai
- Lygiagretės
- Skersinis
Tuo tarpu moterys varžysis šiose rungtyse:
- Daugiakovė
- Laisvieji pratimai
- Atraminiai šuoliai
- Lygiagretės
- Buomas
Meninė gimnastika – favoritai ir statymai
Meninė gimnastika yra visai kito pobūdžio disciplina nei sportinė, tačiau dėmesio susilaukia tikrai ne ką mažiau. Ši meninės gimnastikos disciplina turi dvi rungtis – moterų individuali daugiakovė ir moterų komandinė daugiakovė. Tokijo olimpinėse žaidynėse grupinėje daugiakovė triumfavo Bulgarija, kuriai atstovavo Simona Dyankova, Stefani Kiryakova, Madlen Radukanova, Laura Traets ir Erika Zafirova. Individualioje rungtyje auksą iškovojo Izraelio atstovė Linoy Ashram.
Pagal liepos 18 d. Betwinner lažybų bendrovės siūlomus koeficientus, 36,40% šansai, kad aukso medalis atiteks vokietei Darja Varfolomeev. 17-metė praėjusiais metais užėmė pirmą vietą pasaulio čempionate, o 2022 m. liko antra. Pagrindinė jos konkurentė – Daria Atamanov. 18-metė prieš dvejus metus tapo Europos čempione, o ta pati Betwinner lažybų bendrovė už aukso medalį duoda 3,50 koeficientą. Pagal šansus iškovoti aukso medalį, trečioje vietoje su 20% tikimybe yra Sofia Raffaeli iš Italijos. Ji 2022 m. pasaulio čempionate komandinėje rungtyje laimėjo auksą.
Žvelgiant į komandinę rungtį, net 50% tikimybė, kad aukso medaliai ir vėl atiteks Bulgarijai. Pagrindinės konkurentės yra iš Izraelio – joms duodamas 2,75 koeficientas arba kitaip – 36,40%. Jeigu nežinote, kaip turimą koeficientą pakeisti į procentus ir sužinoti, kiek šansų yra duodama tam tikrai įvykio baigčiai, tai padaryti galite su lažybų skaičiuokle.
Tramplino gimnastika
Tramplino gimnastikoje po vieną rungtį turi vyrai ir moterys. Čia nėra komandinių rungčių, visi varžosi individualiai. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse šios rungties laimėtojai paaiškės per vieną dieną:
- Rugpjūčio 2 d. 13:00 val. moterų atranka, 14:50 val. moterų finalas
- Rugpjūčio 2 d. 19:00 val. vyrų atranka, 20:50 val. vyrų finalas
Vyrų rungtyje yra išskiriami trys pagrindiniai favoritai, kuriems duodami beveik identiški koeficientai. Pagal jau minėtą Betwinner lažybų bendrovę, liepos 18 d. yra išskiriami pagrindiniai kandidatai į aukso medalį – Wang Zisai @2,20, Yan Langyu @2,20 ir Ivan Litvinovich @2,50.
Moterų rungtyje intrigos numatoma kur kas daugiau. Čia mažiausias koeficientas suteikiamas Zhu Xueying – net 3,25, kas yra 30,8% šansai iškovoti aukso medalį. Antroje vietoje su tokiu pačiu koeficientu yra Hu Yincheng, trečioje jau su 4,50 koeficientu Bryony Page. Prognozuojama, kad šios trys sportininkės išsidalins medalius, tačiau nustebinti gali ir Hikaru Mori – 7,50 koeficientas bei Anzhela Bladtceva @8,50.
Kviečiame sekti mūsų naujienų skiltį ir su kitomis olimpinių žaidynių sporto šakomis susipažinti iš arčiau. Taip pat paruošėme straipsnius, kokius šansus lietuviai turi baidarių rungtyse bei irklavime, kur lietuvių pajėgos bus ypač gausios.