Tour de France yra kasmetinės dviračių lenktynės, kurios susilaukia susidomėjimo visame pasaulyje. Tuo pačiu tai yra prestižiškiausios lenktynės, kurios kartu su „Giro d‘Italia“ ir „Vuelta a Espana“ yra įtraukiamos į „Grand Tour“. Čempionų titulą 2024 metais ginti atvyko danas Jonas Vingegaard, o antras praėjusiais metais liko slovėnas Tadej Pogačar, kuris išskiriamas pagrindiniu šių metų favoritu.
Pirmą kartą Tour de France suorganizuotos 1903 metais ir nevyko tik dvejas atkarpas, per I ir II pasaulinius karus. Lenktynės yra „UCI World Tour“ dalis, o tai reiškia, kad Tour de France pagrinde lenktyniauja „UCI WorldTeams“ komandos. Įprastai lenktynės vyksta liepos mėnesį, o 2024 m. bus pirmas kartas, kai lenktynės nevyks arba nefinišuos Paryžiuje. To priežastis – pasiruošimas vasaros olimpinėms žaidynėms.
Tour de France 2024 tvarkaraštis ir trasa
Tour de France 2024 lenktynės prasideda birželio 29 d. Pirmi trys etapai vyks Italijoje, o liepos 2 d. iš Italijos lenktynininkai pasieks Prancūziją. Įvykus pirmiems dvejiems turams, juos laimėjo prancūzai. Pirmajame triumfavo Romain Bardet, o antrajame Kevin Vauquelin. Bendroje klasifikacijoje pirmauja favoritu laikomas slovėnas Tadej Pogačar.
Liepos 8 d. sportininkai turės pertrauką – kita laisva diena tik liepos 15 d. Iš viso lenktynių trasą sudaro 3 498 km ir 21 turas. Lenktynės pirmą kartą nuo 1989 metų pasibaigs individualiomis lenktynėmis laikui. Jos liepos 21 d. vyks iš Nicos į Monaką – 33,7 km.
Tour de France rezultatai
Pirmąsias Tour de France lenktynes laimėjo prancūzas Maurice Garin. Tuo tarpu keturi lenktynininkai yra laimėję daugiausiai po penkis kartus – prancūzai Jacques Anquetil ir Bernard Hinault, belgas Eddy Merckx, ispanas Miguel Indurain. Net 7 kartus ir iš eilės Tour de France buvo laimėjęs Lance Amstrong, tačiau vėliau dėl pripažinto dopingo vartojimo visi titulai buvo atimti.
Prancūzui Sylvain Chavanel priklauso Tour de France rekordas, kaip daugiausiai kartų dalyvavęs lenktynėse. Iš viso lenktyniavo 18 kartų – 2001 – 2018 metais. Jam už nugaros yra trys lenktynininkai, kurie dalyvavo po 17 kartų – australas Stuart O‘Grady, vokietis Jens Voigt, amerikietis George Hincapie.
Nuo 2015 metų Tour de France laimėjo vos penki lenktynininkai. 2015-17 metais laimėjo britas Chris Froome, 2018 m. triumfavo kitas britas Geraint Thomas. 2019 metais laimėjo kolumbietis Egan Bernal, 2020-21 m. slovėnas Tadej Pogačar, o paskutiniais dvejais metais pergale džiaugėsi danas Jonas Vingegaard.
Favoritai – kas laimės šių metų lenktynes?
Tour de France 2024 lenktynėse yra išskiriami du pagrindiniai favoritai – Tadej Pogačar ir dabartinis čempionas Jonas Vingegaard. Slovėno šansai vertinami geriausiai – jam lažybų bendrovės suteikiama mažiausią koeficientą, kuris prieš lenktynes siekė iki 1,80, o joms prasidėjus pradėjo stipriai kristi – vos pirmo etapo pradžioje duodamas jau 1,53 koeficientas.
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl J. Vingegaard šansai apginti čempionų titulą yra kur kas mažesni nei T. Pogačar – trumpas pasiruošimas. Danas šį sezoną buvo patyręs traumą ir ilgą laiką nelenktyniavo, todėl į Tour de France atvyko beveik be pasiruošimo. Tai neabejotinai sumažino jo šansus, o tuo pačiu stipriai padidino pagrindinio varžovo slovėno galimybes.
J. Vingegaard nėra laimėjęs nei „Giro d‘Italia“, nei „Vuelta a Espana“. 27-erių danas laimėjęs du kartus iš eilės laimėjęs Tour de France. Tuo tarpu T. Pogačar prieš tai laimėjęs Tour de France, šiais metais triumfavo ir Italijoje vykusiose lenktynėse. Jam betrūksta pergalės „Vuelta a Espana“, kad būtų laimėjęs visas trejas pagrindines lenktynes.
Tik Tour de France pergalės trūksta kitam slovėnui Primož Roglič. 34-erių lenktynininkas net tris kartus iš eilės 2019-21 m. laimėjo „Espana a Vuelta“, praėjusiais metais triumfavo ir „Giro d‘Italia“. Nors jis pagal Tour de France šansus išskiriamas trečioje vietoje, aplenkti tiek J. Vingegaard, tiek T. Pogačar bus labai sunku.
Kartu prie P. Roglič yra išskiriamas belgas Remco Evenepoel. Galima sakyti, kad tai yra pagrindinis ketvertas, į kurį šiose lenktynėse yra kreipiamas pagrindinis dėmesys. 24-erių belgas pasižymėjo 2022 metais, kai laimėjo „Vuelta a Espana“ lenktynes.
Jeigu pažvelgtume į šių ketverių lenktyninių 2024 m. sezono rezultatus, T. Pogačar yra akivaizdus lyderis:
• Tadej Pogačar – 3 vieta „Milan – San Remo“, 1 vieta – „Strade Bianche“, „Volta a Catalunya“, „Liege-Bastogne-Liege“, „Giro d‘Italia“;
• Jonas Vingegaard – 1 vieta – „Tirreno-Adriatico“;
• Primož Roglič – 1 vieta – „Criterium du Dauphine“;
• Remco Evenepoel – 2 vieta „Paris – Nice“.
Tour de France 2024 statymai ir koeficientai
Tour de France statymus galima skirstyti į dvi skirtingas kategorijas – ilgalaikiai (skirti visų lenktynių galutiniam rezultatui) ir trumpalaikiai (skirti tik artėjančiam turui). Ilgalaikių statymų pasirinkimas yra gana nemažas ir statyti galima ne tik už tai, kas laimės lenktynes, bet ir kas pateks į greičiausiųjų trejetuką, taip pat, kas pasirodys geriau tarpusavyje (H2H).
Dažniausiai tokiose lenktynėse, labiau patyrę lošėjai atlieka kur kas daugiau statymų už H2H nei už laimėtoją. Šiais metais be statymo už T. Pogačar daugiau niekur nėra vertės – jis yra akivaizdus favoritas. J. Vingegaard, kuris po traumos nėra geriausioje formoje, nesudarys tokios konkurencijos kaip praėjusiais metais. Tuo tarpu H2H statymai leidžia atkreipti daugiau dėmesio ir į kitus lenktynininkus bei nesikoncentruoti tik į favoritus.
Žvelgiant į trumpalaikius statymus, kuriuose koncentracija tik į artėjantį etapą, čia daugiausiai dėmesio skiriama nugalėtojo statymui. Pavyzdžiui, čia galima matyti trečio etapo pasiūlą:
Tačiau, tai tikrai nėra vieninteliai pasirinkimai. Yra H2H statymai, kurių pasiūla apima visus pagrindinius lenktynininkus. Priklausomai nuo pasirinktos lažybų bendrovės, galima rasti tikrai nemažą pasiūlą, kas šios sporto šakos mėgėjams suteikia galimybę pasinaudoti savo įžvalgomis bei susirasti pačius vertingiausius statymus.
Ir trečia dalis statymų, kuriuos galima išskirti yra susijusi su galutine užimta vieta. Šiuo atveju pavyzdys pateikiamas iš trečiojo turo. Statyti galima ne tik už tai, kuris lenktynininkas laimės, bet ir kurią vietą užims. Pavyzdžiui, nuo ketvirtos iki devintos, dešimtą arba žemiau ir t.t. Didelis pliusas, kad nereikia statyti, kurioje tiksliai vietoje finišuos lenktynininkas. Kai statymas apima bent kelias vietas, iš karto galima rasti kur kas daugiau vertės.
Atliekant šiuos bei kitus Tour de France statymus, kaip ir kiekvienoje kitoje sporto šakoje, nereikia žvalgytis tik į lenktynininkų pavardes. Atkreipkite dėmesį, kaip paskutiniu metu jiems sekėsi, kokia yra jų dabartinė forma, galbūt, kažkas Tour de France važiuoja po traumos. Reikia pasidomėti ir skirtingų etapų specifikomis. Vieni etapai būna kalnuose, kituose vyksta sprinto lenktynės ir t.t. Akivaizdu, kad kiekvienas lenktynininkas turi savo stipriųjų ir silpnųjų pusių, todėl į visa tai reikia atkreipti dėmesį, kad būtų galima rasti statymuose vertės.