Pačiame Paryžiaus paralimpiados įkarštyje Lietuvos sirgalius pasiekė nemaloni žinia. Nors medalio ir nelaimėjo, tačiau kaip pranešė visi naujienų portalai, šaulė Raimeda Bučinskytė po rungties dar buvo ir diskvalifikuota.
Tokia informacija šiek tiek šokiravo ne tik sirgalius Lietuvoje, bet ir pačią sportininkę bei mūsų šalies delegaciją. Pasižiūrėkime, kas nutiko, susipažinkime su pačia R. Bučinskyte bei detaliau susipažinkime su tuo, kaip šaudymas vyksta paralimpinėse žaidynėse.
Raimedos Bučinskytės diskvalifikacija | Šaudymas pistoletu 10 m
Tie, kas stebi sporto naujienas, galėjo žinoti, kad šeštadienį, 2024-08-31 d. Raimeda Bučinskytė dalyvavo olimpinių žaidynių 10 m šaudymo pistoletu rungties atrankoje.
Rungtyje Europos vicečempione buvusi lietuvė surinko 536 taškus, dėl ko liko 15-oje vietoje. Tai neleido patekti į kitą etapą. Tačiau ši žinia – ne blogiausias dalykas, ką šaulė išgirdo tą dieną.
Rungčiai pasibaigus organizatoriai pranešė, kad Raimeda yra diskvalifikuojama. Priežastis – gaidukas nusispaudžia per lengvai. Priežastis – techninė ir galėtų būti suprantama, jeigu šautuvų organizatoriai bei teisėjai netikrintų prieš kvalifikacijos startą. Prieš dieną atliktoje patikroje pistoletas visu 100 % atitiko kriterijus, o tai apskritai pirmas kartas, kada mūsų šaulė diskvalifikuota dėl tokios priežasties.
Kaip sakė pati sportininkė, dėl didelės drėgmės jautrūs mechanizmai šiek tiek juda ir, kad tai nebuvo tikslingas siekis apgauti sistemą. Pasak šaulės – tai „ne toks lygis, kad šitaip elgtis ir tikėtis sėkmės.“.
Įdomu tai, kad dėl tos pačios problemos diskvalifikuota ir kita sportininkė – iranietė N. Shahi Samakhoun. Pati R. Bučinskytė neliko patenkinta savo pasirodymu. Anot dusyk Lietuvos metų sportininkės – senoko šautuvo prieš žaidynes keisti nauju ji nesiryžo ir tai galėjo pakišti koją.
Anot vienos iš garsiausių paralimpiečių – stresas paralimpinėse taip pat yra daug didesnis nei kitose varžybose. Moters žodžiais – ji per daug save apkrovė.
Galų gale Raimeda Bučinskytė įžvelgė ir pozityvo. Paralimpietė pabrėžė, kad nėra didelio liūdesio. Jis būtų daug didesnis, jeigu rezultate švietę skaičiai žadėtų patekimą į finalą.
Apie Raimedą Bučinskytę – biografija
Į 2024 metų paralimpiadą R. Bučinskytė vyko kaip debiutantė žaidynėse, tačiau tikrai jau savo statusą įrodžiusi sportininkė. Dar iki išvykimo moteris jau buvo dukart tapusi Lietuvos metų sportininke. Po nelaimingo atsitikimo, kai buvo keleivė ant motociklo, R. Bučinskytė liko prikaustyta prie neįgaliojo vėžimėlio. Ilgas fizinės ir dar ilgesnis psichologinės reabilitacijos laikotarpis padėjo būsimai olimpietei vėl atrasti gyvenimo džiaugsmus bei tikslus.
Šaudymas jos gyvenime atsirado gana netikėtai, kai šaudyti pakvietė viena pažįstamų kompanija. Dabar viskas apsivertė kardinaliai ir, kaip viename interviu sakė daugkartinė Lietuvos čempionė – apie šaudymą ji mąsto ir ryte, ir vakare.
Visa R. Bučinskytės istorija nuo pat pradžios iki 2024 metų žaidynių tikrai įkvepia. Kaip sako sportininkė, jos disciplina skirta perfekcionistams, nes taikinys stovi už 10 m, o tikslas – 1 cm dydžio.
Dėka savo sėkmės, ryžto ir atsidavimo, Raimeda ne kartą dalyvavo kariuomenės pratybose, o džiaugsmą gyventi bei išmėginti naujus dalykus vainika o net ir šuolis parašiutu. Kaip sako ji pati – negatyvą skleidžia tie, kurie patys su juo nekovoja, o tiems, kam gyvenimas meta sunkius iššūkius, mažai kas belieka. Reikia džiaugtis tuo, kas yra aplinkui ir kokias galimybes turi.
Apie technines taisykles paralimpiniame šaudyme su pistoletu iš 10 m
Paralimpinėse žaidynėse moterų 10 m šaudymo iš pneumatinio pistoleto varžybos priskiriamos SH1 kategorijai. Joje paprastai dalyvauja sportininkai, turintys vienos arba abiejų kojų negalią ir galintys patys išlaikyti pistoleto svorį.
Šioje rungtyje tikrinamas sportininkės tikslumas ir preciziškumas bei stabilumas, nes moterys iš 10 m atstumo šaudo į labai nedidelį taikinį. Kiekvieną taikinį sudaro koncentriniai apskritimai. Už vidinį apskritimą (centrą) skiriama daugiausiai taškų. Tikslas – gauti kuo daugiau taškų.
Techniniai reglamentai čia keliami tiek pačioms sportininkėms, tiek šautuvams, kuriuos jos naudoja. Štai, ką prieš varžybas turi atitikti R. Bučinskytės ginklai bei jos pačios atributika:
Techniniai nuostatai
- Įranga. Varžybų dalyviai naudoja pneumatinius pistoletus, atitinkančius Tarptautinės šaudymo sporto federacijos (ISSF) nustatytus specialius standartus. Pistoletai turi būti .177 kalibro (4,5 mm) ir naudoti suspaustą orą arba CO2. Siekiant užtikrinti sąžiningas varžybas, galioja griežti nurodymai dėl didžiausio pistoletų svorio, gaiduko ir taikiklio mechanizmų.
- Šaudymo padėtis. SH1 kategorijos sportininkai gali šaudyti stovėdami arba sėdėdami, priklausomai nuo jų klasifikacijos. Tiems, kurie dėl savo negalios negali stovėti, leidžiama naudotis kėde arba taburete, atitinkančia varžybų nuostatus.
- Rungtys ir laikas. Varžybas sudaro kvalifikacija, po kurios vyksta finalas. Per kvalifikacinį turą kiekvienas šaulys per nustatytą laiką (paprastai 75 minutes) iššauna nustatytą skaičių šūvių (paprastai 60). Daugiausia taškų surinkę kvalifikacinio etapo sportininkai patenka į finalą, kuriame rezultatai vėl skaičiuojami nuo 0. Sportininkės šaudo papildomus šūvius atkrintamųjų varžybų formatu, kol išaiškinamos nugalėtojos.
- Taškai. Rezultatų vertinimas yra labai tikslus, o kiekvieno šūvio tikslią vietą matuoja elektroninės sistemos. Už kiekvieną šūvį galima surinkti ne daugiau kaip 10,9 taško, o bendras rezultatas lemia galutinę vietą. Tokia tiksli vertinimo sistema užtikrina, kad net menkiausias skirtumas turės įtakos varžybų rezultatams.
Šaudymas su pistoletu iš 10 m – sparčiausiai išpopuliarėjusi rungtis?
Šiose Paryžiaus olimpinėse žaidynėse šaudymas iš pistoleto sulaukė tikrai daug dėmesio. Kodėl taip įvyko, jeigu ši rungtis nėra nauja, o susidomėjimas iki tol būdavo ganėtinai nišinis?
Ogi dėl dviejų labai charizmatiškų atletų, kurie laimėjo medalius bei sužavėjo šaudymo ir neutralius gerbėjus.
Pirmoji – sidabro medalį laimėjusi ir vadinamą main character energiją skleidusi Pietų Korėjos šaulė Kim Ye-ji. Main Character Energy – interneto fenomenas, kai žmogus prieš kameras arba kasdieniame elgiasi taip, lyg būtų pagrindinis filmo herojus. Žvilgsniai turi būti dramatiški, išvaizda – atkreipianti dėmesį, eisena ir kūno kalba – labai savimi pasitikinti.
Socialiniuose tinkluose Instagram, X (buv. Twitter), Instagram ir Facebook bei žiniasklaidos portaluose K. Ye-ji nuotraukos ir vaizdo įrašai rinko milijonus peržiūrų. Žmonės žavėjosi korėjietės charizma bei užtikrintumu.
Na, o kitas fanus papirkęs sportininkas – turkas Yusuf Dikec. Vyrų 10 m šaudymo pneumatiniu pistoletu disciplinoje paprastos išvaizdos vyrukas be jokios papildomos įrangos, tarsi atėjęs Palangoje, Basanavičiaus gatvėje į tirą pašaudyti, nuskynė sidabrą. Labiausiai žmones žavėjo tai, kaip atrodė kontrastas tarp jo ir auksą laimėjusio Serbijos sportininko.
Kol serbas naudojo apsaugines ausines, specialius šaudymo akinius su skirtingomis linzėmis ir panašius priedus, jo varžovas turkas tiesiog įsikišo ranką į kišenę ir šovė tiesiai į sidabrą. Kaip po varžybų apie šį skirtumą su oponentu pasisakė pats Y. Dikeč: „Man viso to nereikia. Aš gimęs šaudyti.“. Pastaroji citata internetą visiškai „susprogdino“.
Jeigu korėjietė tapo tikrai didele sensacija, tai turkas virto turbūt didžiausiu fenomenu visose žaidynėse. Keli momentai pavertė jį vienu garsiausių Turkijos žmonių internete, o tarp kitų olimpinių atletų sukūrė naują madą, vadinamąją šaulio pozą, kurią po pergalių rodė visi, kas tik netingėjo. Taip darė: A. Duplantis (šuoliai su kartimis, vyrai), R. Stona (disko metimas), Nina Kennedy (šuoliai su kartimis, moterys) bei daugelis kitų atletų.
Štai A. Duplantis po pasaulio rekordo.
Tą patį daro ir M. Aleknos rekordą pagerinęs ir auksą iškovojęs jamaikietis Roje Stona.
Tad galima sakyti, kad šaudymas iš pistoleto išgyvena savo aukso amžių. Dėka šių dviejų personažų iš skirtingų pasaulio kraštų visi geriau žino apie šią discipliną bei galbūt padaugės vaikų Lietuvoje, kurie norės atstovauti savo šalį žaidynėse, kaip kad mūsiškė Raimeda Bučinskytė.