Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Olimpinis krepšinio turnyras – didysis trejetas, 132 sekundės, simboliniai penketai, galutinė rikiuotė bei faktai

Lebron James ir Steph Curry triumfuoja po pergales

Olimpinis krepšinio turnyras startavo liepos 27-ąją dieną, o pirmąsias rungtynes sužaidė Australijos ir Ispanijos nacionalinės rinktinės. Didelė konkurencija, aukščiausio lygmens susitikimai ir susibūrusios skambiausios šios sporto šakos asmenybės sudarė sąlygas įvardinti šį turnyrą kaip bene solidžiausią ir įdomiausią per visą istoriją. Dvylika pasaulio ekipų ne tik turėjo galimybę pademonstruoti savąją žaidimo kultūrą, tačiau ir pakovoti dėl medalių.

Dėl apdovanojimų varžėsi JAV, Prancūzija, Serbija, Vokietija, Kanada, Australija, Brazilija, Graikija, Pietų Sudanas, Ispanija, Japonija ir Puerto Rikas. Šis krepšinio ciklas susilaukė didžiulio susidomėjimo ir aukšti lankomumo rodikliai leido užfiksuoti naują olimpinį rekordą. 1996-siais metais Atlantoje vykusiose žaidynėse apsilankė 1 mln. ir 68 tūkst. krepšinio sirgalių, o šiais metais 1 mln. ir 78 tūkst.

Olimpinis finalas ir Stepheno Curry siautulys

Olimpinis krepšinio turnyras baigėsi amerikiečių triumfu, tačiau viskas galėjo susiklostyti visai kitaip. Serbija turėjo unikalią progą sustabdyti pagrindinius turnyro favoritus, tačiau pusfinalyje teko pripažinti iššovusio S. Curry pranašumą, kuris įmetė net 36 taškus (9/14 tritaškiai). Snaiperio liepsnos ryškiai degė ir didžiajame finale, kuriame beveik pavyko pakartoti pusfinalio scenarijų. 

Jis sukaupė 24 taškus ir visus juos sugeneravo vien tik mesdamas tolimas bombas (8/12 tritaškiai). Labiausiai stebina tai, kad geriausias visų laikų metikas pradiniame turnyro etape tokių pasirodymų neturėjo. Jis iškilo kaip feniksas iš pelenų, o paskutiniai du mūšiai tik įtvirtino jo statusą. Apačioje pateikiame S. Curry statistikos rodiklius ir taiklių tolimų metimų pasiskirstymą. 

Grupių etapas

  • Serbija – 11 taškų – 3/7 tritaškiai
  • Pietų Sudanas – 3 taškai – 0/6 tritaškiai
  • Puerto Rikas – 8 taškai – 2/6 tritaškiai

Ketvirtfinalis

  • Brazilija – 7 taškai – 0/1 tritaškiai

Pusfinalis

  • Serbija – 36 taškai – 9/14 tritaškiai

Finalas

  • Prancūzija – 24 taškai – 8/12 tritaškiai

Stepheno Curry metimu staistika

Fantastiška finalo rungtynių pabaiga bei S. Curry iniciatyva leido amerikiečiams iškovoti dar vieną auksinį apdovanojimą. Kautynės baigėsi rezultatu 98:87 (20:15, 29:26, 23:25, 26:21), o prancūzams teko tenkintis dar vienu sidabro komplektu. Po trijų kėlinių JAV persvara siekė vos šešis taškus ir žaidynių šeimininkai nuolat kvėpavo lyderiams į nugarą. 

Ketvirtajame kėlinyje pavyko priartėti iki trijų taškų, o Victoras Wembanyama, Guerschonas Yabusele ir Evanas Fournier atidavė visas jėgas, kad pavyktų sukurti stebuklą. Visgi pasiekti išsvajotojo aukso nepavyko, o Prancūzijos viltis palaidojo keturi tikslūs S. Curry šūviai. Finalo baigtį nulėmė 132 sekundės ir lyg to būtų maža – „Golden State Warriors“ ekipos žvaigždė pasiuntė prancūzus išsimiegoti.  

Stephenas Curry rodo savo firmini miegojimo judesi

Nepavyko pusfinalyje – pavyko mažajame finale

Po skaudžiai pralaimėto pusfinalio Serbija nepalūžo ir bronziniame mūšyje įveikė dabartinius pasaulio čempionus vokiečius. Rungtynės baigėsi rezultatu 93:83 (30:21, 16:17, 26:25, 21:20), tačiau akivaizdu, kad ši bronzinė rinktinė privalėjo žaisti bent jau didžiajame finale. Nikola Jokičius ir jo bendražygiai turėjo progą žengti į finalą ir užfiksuoti masiškiausią laimėjimą šios šalies krepšinio istorijoje. Visgi išlaikyti persvaros nepavyko, o pro rakto skylutę išlindę amerikiečiai pasiekė penktą iš eilės auksu dvelkiančią stadiją.  

Šios pergalės ir šių medalių komplekto Serbija nusipelnė labiau, nes jie ne tik panaikino 24 taškų atsilikimą ketvirtfinalyje, bet ir turėjo net 17 taškų persvarą pusfinalio dvikovoje prieš būsimus šių olimpinių žaidynių čempionus. Šis dvyliktukas turės dar ne vieną progą iškovoti aukščiausios prabos apdovanojimus, nes ekipos branduolys yra suformuotas, o ir pagalbos tikrai netrūksta. Ši bronza yra puiki dovana pagrindiniam komandos vedliui Svetislavui Pešičiui – rugpjūčio 28-ąją dieną strategas švęs 75 metų jubiliejų. 

Jei trečiosios vietos laimėtojų ateitis atrodo įkvepiančiai, tai vokiečiai turės atsakyti sau į daug klausimų. Po šio turnyro iš vyriausiojo trenerio pareigų pasitraukė Gordonas Herbertas, kuris artėjančiame sezone treniruos Miuncheno „Bayern“ ekipą. Tai yra didžiulis smūgis, tačiau suradus tinkamą įpėdinį ir suformavus konkurencingą kolektyvą bus tikrai galima svajoti apie medalius didžiuosiuose čempionatuose. Abi mažojo finalo dalyvės yra sąlyginai jaunos, taigi tikėtina, kad ateityje išvysime dar ne vieną šių pavyzdingai Europą atstovaujančių rinktinų susirėmimą. 

Turnyro MVP ir simboliniai penketai

Didžioji dalis sirgalių tikėjo, kad N. Jokičius taps naudingiausiu šio turnyro žaidėju, tačiau juo tapo dar vieną olimpinį auksą iškovojęs LeBronas Jamesas. Veterano vaidmuo šioje rinktinėje buvo kertinis, o jis rinko po 14.2 taško, atkovodavo po 6.8 kamuolio ir išdalindavo po 8.5 rezultatyvaus perdavimo. Šios sporto šakos karalius prasibrovė ir į geriausių žaidėjų penketuką, kuriame savo pavardę taip pat išgirdo ir jo komandos draugas S. Curry.

  • LeBronas Jamesas
  • Stephenas Curry
  • Victoras Wembanyama
  • Nikola Jokičius 
  • Dennisas Schroderis

Antrajame penketuke žvaigždžių tikrai netrūksta, tačiau vienintelis skirtumus lyginant su pirmuoju penketu yra toks, kad į šį garbingą sąrašą pateko vienas kanadietis ir vienas graikas.  

  • Shai Gilgeous-Alexanderis
  • Bogdanas Bogdanovičius
  • Franzas Wagneris
  • Giannis Antetokounmpo
  • Guerschonas Yabusele

Galutinė komandų rikiuotė ir bendros išvados

Atspėti nugalėtoją gal ir nebuvo sunku, tačiau turėjo kilti nemažai keblumų atliekant galutinę komandų rikiuotės prognozę. Vieniems šis turnyras buvo tik formalumas, kitiems galimybė laimėti medalius, o dar kitiems paskutinis šansas nuveikti kažką ypatingo. Jungtinės Amerikos Valstijos bei Prancūzija neabejotinai pasiekė prieš žaidynes išsikeltus tikslus. Serbija galbūt ir buvo arti finalo, tačiau turi džiaugtis, kad pavyko ne tik atsirevanšuoti už praėjusių metų pralaimėjimą, bet ir užsikabinti bronzos medalius. 

Vokietijos krepšininkai tikrai buvo atvykę su tikslu pasiimti dar vieną medalį, tačiau įsibėgėjęs traukinys pusfinalyje netikėtai sustojo. Kanada, Australija ir Graikija puoselėjo nemažas viltis, bet aplinkybės nesusiklostė ir galimybių nužygiuoti medalių link neatsirado. Reikia pripažinti, kad australai yra vieninteliai, kurie tikrai turi teisę graužtis dėl pralaimėjimo ketvirtfinalyje. Lemiamoje čempionato fazėje įvykti gali visko, tačiau geriausias vaistas nuo skausmingų pralaimėjimų yra grįžimas prie darbo.

Brazilijos patekimas į ketvirtfinalį jau yra puikus rezultatas, o Puerto Riko čia net neturėjo būti. Pietų Sudanas, Ispanija ir Japonija demonstravo aukšto lygio krepšinį ir svarstyklės galėjo pakrypti į bet kurią pusę, tačiau prasibrauti į tolimesnį etapą nepavyko. Galutinis dvylikos komandų išsidėstymas yra ganėtinai logiškas, bet šiame sąraše trūksta tik vieno elemento – mūsų šalies krepšininkų. 

  1. JAV
  2. Prancūzija
  3. Serbija
  4. Vokietija
  5. Kanada
  6. Australija
  7. Brazilija
  8. Graikija
  9. Pietų Sudanas
  10. Ispanija
  11. Japonija
  12. Puerto Rikas

Olimpiniai faktai

Olimpinis krepšinio turnyras jau baigėsi, o žaidynių metraščiai pasipildė ne tik naujais pasiekimais, tačiau ir pakartotais antirekordais. 

  • Jungtinės Amerikos Valstijos iškovojo penktą iš eilės olimpinį auksą.
  • Finale amerikiečiai sušveitė net 18 tritaškių, o tiek nebuvo įmetusi jokia kita rinktinė.
  • Joks žaidėjas nėra įmetęs aštuonių tolimų metimų finalo rungtynėse – S. Curry tai sugebėjo įgyvendinti ir tapo pirmuoju.
  • Lemiamose rungtynėse prancūzų baudų pataikymo procentas siekė vos 59%, o tai yra pirmas toks atvejis nuo 1996-ųjų metų.
  • V. Wembanyama ir G. Yabusele tapo pirmaisiais žaidėjais nuo 2012-ųjų metų, kuriems finalo rungtynėse pavyko surinkti bent po 20 taškų. Paskutinieji tai padarę yra Pau Gasolis ir Juanas Carlosas Navarro.
  • Kevinas Durantas yra pirmasis krepšininkas, kuriam pavyko iškovoti keturis olimpinius aukso medalius.
  • 2006-siais metais nepriklausomybę paskelbusi Serbija savo sąskaitoje turi du olimpinius medalius. 2016-siasis metais pavyko iškovoti sidabrą, o dabar bronzą.
  • Serbija net penkis kartus šiose olimpinėse žaidynėse buvo perkopusi bent 90 taškų ribą. 2004-siais ir 2016-siais metais tokio rezultatyvumo rungtynių buvo vos dvi. 
  • N. Jokičius tapo tik trečiuoju krepšininku, kuriam vieno turnyro metu pavyko surinkti bent penkis dvigubus dublius. Pirmieji tai padarę yra Arvydas Sabonis (6) ir Jose Ortizas (5).
Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-08-14

Geriausios lažybų bendrovės