Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Olimpiada 2024 – Penkiakovė: Kaip vyksta varžybos ir mūsų sportininkių šansai

Lietuvos penkiakovininkes sypsosi

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė – viena iš geriausių nepriklausomos Lietuvos sportininkių, laimėjusi auksą 2012m. ir sidabrą 2020 metų olimpinėse žaidynėse. Sukaupusi įspūdingą patirtį ji važiuoja su aiškiu tikslu – pildyti medalių lentyną. Na, o klaipėdietė Gintarė Venčkauskaitė – pastaruoju metu įspūdingą formą rodanti atletė, kuri 2023 metais Krokuvoje, kartu su ta pačia Laura Asadauskaite ir Ieva Serapinaite laimėjo sidabrą Europos žaidynėse kaip komanda. Šios sportininkės – vienos kiečiausių moterų ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, tad joms keliami tikrai aukšti tikslai. Pasižiūrėkime į jų šansus bei pačių varžybų specifiką.

Apie penkiakovės rungtį – taisyklės, formatas



Visų pirma reikėtų išsiaiškinti, kas yra penkiakovė. Tai – viena iš disciplinų olimpiadoje, kur tikrinami atleto įgūdžiai keliose sporto šakose. Čia gali dalyvauti tik labai universalūs sportininkai, kurie gerai daro skirtingus dalykus. Iš kai kurių perspektyvų net galima teigti, jog jie yra patys tikriausi atletai ar atletės, nes susitvarko su pačiais įvairiausiais iššūkiais.

Šiose, 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse moterų šiuolaikinės penkiakovės varžybas sudarys penkios disciplinos: fechtavimasis, plaukimas, jojimas ir kombinuota bėgimo bei šaudymo rungtis. Per penkiakovę išbandomi beveik visi įmanomi sportininkių įgūdžiai, iš jų reikalaujantys tiek universalumo, tiek ištvermės. Rungtys vyksta dvi dienas. Pirmą dieną įprastai fechtuojamasi, o kitą vyksta visos kitos varžybos. Laimi daugiausiai taškų surinkusi atletė.

Šiuolaikinės penkiakovės rungtys bei formatas

Fechtavimasis

  • Reitingo etapas. Kiekviena sportininkė po vieną minutę ratu kovoja su visomis kitomis dalyvėmis. Už pergalę skiriami taškai, o 70 % pergalių (25 pergalės) duoda 250 taškų. Kiekviena papildoma pergalė arba pralaimėjimas keičia rezultatą šešiais taškais. Praėjusiose žaidynėse čia geriausiai pasirodė vokietė Annika Schleu, gavusi 274 taškus (29+0)
  • Bonus etapas. Kitą dieną vykstančioje rungtyje dalyvės varžosi eliminavimo formatu, pagal rezultatus reitingo etape. Kovos yra trumpesnės, 45 s trukmės, o už kiekvieną pergalę skiriamas papildomas taškas.

Plaukimas

Sportininkės varžosi 200 m laisvuoju stiliumi rungtyje, suskirstytos į plaukimus pagal savo pasaulinį reitingą. Už 2 min. 30 sek. plaukimo laiką gaunama 250 taškų, o už kiekvieną trečdalį sekundės greičiau ar lėčiau rezultatas koreguojamas vienu tašku. 

Jojimas

Penkiakovininkės sėda ir jodinėja nepažįstamu žirgu, paskirtu likus 20 minučių iki varžybų. Joms reikia įveikti trasą su 12 kliūčių. Baudos skiriamos už nuvertimus, arklio atsisakymus daryti veiksmą, kritimą ir laiko limito viršijimą. Už trasos įveikimą be klaidų per nustatytą laiką skiriama 300 taškų. Būtent šioje rungtyje praėjusiose olimpinėse žibėjo mūsų sportininkės. Tiek Laura Asadauskaitė, tiek Gintarė Venčkauskaitė surinko taškų maksimumą.

Kombinuota rungtis (laser run)

Ši rungtis yra paskutinė bei sujungia dvi disciplinas – bėgimą ir šaudymą. 

Sportininkai startuoja šachmatų principu pagal taškus ankstesnės rungtyse. Moterys bėga 3200 m. Per distanciją yra keturios šaudymo stotelės. Čia reikia stoti bei pataikyti į penkis taikinius lazeriniu pistoletu. 

Po kiekvieno sėkmingo šūvio moterys gali tęsti šaudymą, o jei nepavyksta pataikyti į visus taikinius, laukiama 50 sekundžių ir tada galima šaudymą tęsti toliau. Varžybas laimi pirmoji finišavusi dalyvė. Praėjusiose žaidynėse šioje rungtyje vėlgi fenomenaliai pasirodė L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė. Būtent tai jei leido gerokai pakilti reitinge ir vos 2 taškais iškovoti sidabro medalį. Labai smagu, kad antra pagal greitį čia buvo kita lietuvė – Gintarė Venčkauskaitė. 

Didžiausi pavojai bei rizikos penkiakovėje

Kiekviena sportininkė turi savo stiprybes ir silpnybes. Štai, pavyzdžiui, lietuvės yra labai geros bėgikės bei jojikės, tačiau ne taip greitai plaukia bei gana vidutiniškai fechtuojasi. Tačiau čia svarbu nebijoti savo silpnybių, o maksimaliai išnaudoti stiprybes. Nedarant brangių klaidų, net ir su nelabai sėkmingais pasirodymais kai kuriose rungtyse galima kabintis medalius. 

Didžiausia rizika ir „brangiausios“ klaidos

  1. Fechtavimas. Daug pralaimėjimų reitingo etape gali turėti didelę įtaką bendram taškų skaičiui, nes už kiekvieną pralaimėjimą iš bendro rezultato atimami taškai.
  2. Jojimas. Už klaidas jojimo rungtyje, pavyzdžiui, kritimus ar atsisakymus, skiriamos baudos, kurios gali smarkiai sumažinti sportininko rezultatą. Pavyzdžiui, 2021 m. olimpiadoje, vokietė Annika Schleu nesurinko nė taško jojime ir, nors fechtavimesi pasiekė olimpinį rekordą, bendroje įskaitoje liko vos 31-a.
  3. Bėgimas su šaudymu. Šaudymo dalyje praleisti taikiniai gali užlaikyti sportininką, o atsižvelgiant į tai, kad startas vyksta atidėjimo principu, tai gali būti skirtumas tarp pergalės ir pralaimėjimo.

Favoritės bei jų šansai

Laura Asadauskaite su Lietuvos veliava

Tikrai ne visos lažybų bendrovės turi moterų penkiakovės koeficientus ir šansus savo kataloge. Kaip atskaitos tašką bendrai rungties apžvalgai ir prognozavimui pasirinkome SkyBet – tik UK rinkai prieinamo bukmekerio pasiūlą. Tai – 07.26 d. duomenys.

Sportininkė Koeficientas
Seung-Min Seong (P. Korėja) 6.00
Blanka Guzi (Vengrija), Elena Micheli (Italija) ir Kate French (Jungtinė Karalystė) 8.00
Kerenza Bryson (Jungtinė Karalystė) 8.50
Gintarė Venčkauskaitė (Lietuva) 21.00
Laura Asadauskaitė (Lietuva) 29.00

 

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-07-26

Geriausios lažybų bendrovės