Dviračių sporto atstovai Lietuvą olimpiadose atstovauja daug ir gana dažnai. Šį kartą dviračių sporto atstovų su kelialapiais buvo 3. Tai: Rasa Leleivytė (plento lenktynės), Vasilijus Lendel (keirinas bei sprintas individualiose treko rungtyse) bei Olivija Baleišyte (omniumas). Pasižiūrėkime į tai, kokie mūsų dalyvių šansai bei kaip apskritai vyksta dviračių varžybos.
Lietuvos atstovai – prognozės
Pasižiūrėkime, ką apie mūsų atletus kalba bukmekeriai bei rinkos ekspertai. Koeficientai tikslūs 07.22 d. ir yra iš vieno didžiausių internetinių lažybų portalų – MegaPari pasiūlos.
Rasa Leleivytė (Plento lenktynės)
Laisvai itališkai kalbanti vilnietė yra tikra dviračių sporto veteranė. Nors Olimpiadoje turėjo debiutuoti dar 2012 metais, tačiau tada įkliuvo į dopingo (EPO) skandalą bei gavo 2 metų trukmės diskvalifikaciją bei 5,040 EUR dydžio baudą. Visgi, sportininkė grįžo į varžybas ir 2021 metais net tapo Lietuvos metų dviratininke.
Praeitose olimpinėse žaidynėse lietuvė pasirodė pakankamai solidžiai bei finišavo 35-oje vietoje, nuo lyderės atsilikusi maždaug 7 minutes.
Lažybų bendrovė MegaPari prognozuoja, kad Leleivytė nepatenka tarp favoričių ir jos koeficientas – vienas aukščiausių 100.00. Kitose bendrovėse koeficientai už ją – dar aukštesni. Jos tikimybė laimėti aukso medalį, pagal mūsų lažybų skaičiuoklę – 0.11-1.00 %.
Ryškia plento lenktynių favorite laikoma 28-erių čekų kilmės belgė, Lotte Kopecky. Ji yra 2023 metų UCI Elite Women’s World Road Race čempionė bei viena stipriausių pastarųjų metų dviratinininkių. Bendrovė MegaPari už ją siūlo 2.75 koeficientą. Jai duodamas 36,36 % šansas.
Vasilijus Lendel (Keirinas ir sprintas)
Tais pačiais metais kaip ir Rasa Leleivytė geriausiu Lietuvos dviratininku pripažintas Vasilijus Lendel yra tikras šio sporto veteranas. Jis ne tik nacionalinis čempionas, bet ir daugkartinis rekordininkas. Geriausi vyro pasiekimai – bronza Europos jaunimo čempionate vyrų sprinte (2017 m. ir 2020 m.) bei pergalė pasaulio taurės etape 2017 metais. Olimpiečio forma prieš didžiausias varžybas yra tikrai nebloga. Prancūzijoje vykusiose UCI II kategorijos treko varžybose V. Lendel liko 5-as ir nusileido tik paskutiniu metu sporte dominuojantiems pasaulio rekordininkams, daugkartiniams Europos čempionams.
Lažybų bendrovė MegaPari Vasilijaus Lendel koeficiento už pergalę nepateikia, tačiau galbūt skaičia atsiras artimiausiu metu. Sprinto rungtyje kol kas favoritas yra ryškus – olandas Harrie Lavreysen. Jam MegaPari duoda 1.70 koeficientą arba net 58,82 % tikimybę parvežti auksą. Tai tikrai nenuostabu, įvertinus, kad 2024 metais vykusiuose Europos čempionatuose olandas nušlavė visus medalius ir iš visų rungčių parsivežė auksą.
https://www.youtube.com/watch?v=2GBzAKvcGGw
Olivija Baleišytė (Omniumas)
Talentinga ir tikrai dar jauno amžiaus dviratininkė yra nacionalinė čempionė, daugkartinė tokio titulo turėtoja, važiuojanti už prestižinę Astanos komandą plento lenktynėse. Būtent universalumas yra Olivijos Baleišytės stiprybė, kadangi Tokijo olimpiadoje debiutavusi lietuvė važiuoja ir omniumo, ir plento lenktynėse. Praeitose olimpinėse žaidynėse ji užėmė solidžią 17-ą vietą, o 2021 metų Europos treko čempionate, omniumo varžybose liko 5-a.
Pati sportininkė neslėpė ryžto bei užsidegimo įrodyti save. Portalui LRT dviratininkė sakė, kad jaučiasi gerokai labiau subrendusi, kaip atletė, lyginant su pasirodymu prieš trejus metus. Panevėžietė savimi pasitiki ne veltui. Treneris – legendinę Simoną Krupeckaitę taip pat treniravęs Dmitrijus Leopoldas.
Šioje rungtyje favoritė yra belgė Lotte Kopecky. Viena iš Jungtinės Karalystės bukmekerių SkyBet siūlo 11/8 arba 2.38 koeficientą bei 42,11 % tikimybę, jog ji laimės. Kadangi ji favoritė ir plento lenktynėse, belgei L. Kopecky tai gali būti itin sėkminga olimpiada.
Plento lenktynės – veiksmas, taisyklės, laimėtojai
https://www.youtube.com/watch?v=C88_y_PkN2g
Vyrų lenktynių ilgis – 273 km su 13 sudėtingų įkalnių, įskaitant paskutinę į Butte Montmartre. Tai 1 km ilgio įkalnė, kurios vidutinis statumas yra 6,5 %.
Mums aktualesnių moterų lenktynių, kur varžysis R. Leleivytė ilgis – 158 km su 9 įkalnėmis. Abi lenktynės baigiasi dramatišku sprinto finišu ant Pont d’Iéna, prie Eifelio bokšto. Varginančiose bei kiekvieno lašo ištvermės pareikalaujančiose lenktynėse išbandoma ištvermė, strategija ir meistriškumas kovojant su įkalnėmis. Mums, kaip žiūrovams bei galbūt ir atletams dar smagu tai, jog viskas vyksta šalia garsių Paryžiaus objektų.
Keirinas bei sprintas – veiksmas, taisyklės, laimėtojai
https://www.youtube.com/watch?v=iB_YJm8aW-g
Keirino lenktynėse startuojama iš paskos motociklo, kuris palaipsniui didina greitį, o po to atsitraukia, todėl dviratininkai paskutiniuose ratuose turi sprintuoti, kad kovotų dėl pergalės.
Sprintas prasideda 200 metrų flying tipo startu (ne iš vietos, o greityje), kuris lemia tolesnę atletų vietą. Po to vyksta 1-prieš-1 tipo atkrintamosios varžybos.
Abiejose varžybose būdingi intensyvūs sprintai ir daugybė taktikos gudrybių. Ankstesnėse olimpinėse žaidynėse šiose rungtyse dominavo tokie pajėgūs sportininkai kaip Jason‘as Kenny ir Kristina Vogel.
Omniumas – veiksmas, taisyklės, laimėtojai
https://www.youtube.com/watch?v=_rcPMO6xrsE
Šią rungtį sudaro keturios lenktynės: „Scratch Race”, „Tempo Race”, „Elimination Race” ir „Points Race”.
Visose lenktynėse dalyviai renka taškus, o nugalėtojais tampa dviratininkai, surinkę daugiausia taškų. Šios varžybos reikalauja universalumo, nes sportininkai turi būti ir ištvermingi, ir geri sprinteriai, ir taktiškai sumanūs.