Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Buriavimas 2024 olimpiadoje: Nugalėtojai ir apžvalga

Buriavimo valtys vandens telkinyje

Nors didžioji dalis žaidynių vyko Paryžiuje, kai kurioms rungtims pasirinktos kitos lokacijos. Štai, pavyzdžiui, banglenčių sporto atstovai rinkosi Tahiti salyne, praktiškai kitame pasaulio gale nei Paryžius. Ne taip toli, bet vis tiek kitoje vietoje matėme ir buriavimo varžybas. Jų baze tapo Marselio marina Prancūzijos pietuose, Rivjeroje. Dėl medalių varžėsi 330 sportininkų, 10-yje disciplinų. Tarp jų buvo du Lietuvos sportininkai – Viktorija Senkutė bei Rytis Jasiūnas. Nors medalių mūsiškiai nelaimėjo, galbūt įdomu sužinoti, kam visgi sekėsi geriausiai? 

Bendra medalių įskaita

Du vyrai ant buriavimo valties

Buriavimo sporto medalius 2024 metų Olimpiadoje laimėjo net 19-os valstybių atstovai, tačiau laimėtojai – tik iš 7 valstybių. Geriausiai pasirodė trys šalys, visos jos – Europoje ir įdomu tai, kad viena iš tų trijų šalių net neturi tiesioginio priėjimo prie jūros, tad buriuoti beveik visi mokos užsienyje…

Bendros buriavimo medalių įskaitos lyderiai

Vieta Valstybė Aukso medalių skaičius Sidabro medalių skaičius Bronzos medalių skaičius
1 Nyderlandai 2 0 2
T-2 Austrija 2 0 0
T-2 Italija 2 0 0

Nyderlandai net dvigubai lenkia artimiausią konkurentą pagal bendrą medalių skaičių, nors aukso iškovojo tiek pat, kiek Austrija bei Italija. 

Vyrų buriavimo rungtys bei laimėtojai 2024 olimpiadoje

IQFoil

Buriuotojas triumfuoja pos pergales

Pradėkime nuo IQFoil – disciplinos, kurioje varžėsi ir mūsų sportininkas Rytis Jasiūnas. Kiek anksčiau už kitus olimpiečius išvyko į Prancūziją bei pradėjo ruoštis rimčiausioms varžyboms savo gyvenime. Lažybų bendrovė MegaPari jo šansus laimėti auksą vertino maždaug 50.00 koeficientu, tad R. Jasiūną buvo galima vadinti underdog‘u

Pati „iQFoil“ yra burlenčių sporto šaka, kurioje sportininkai lenktyniauja su lentomis, turinčiomis hidroplokštes. Pastarosios leidžia burlentei tarsi „skristi‘ virš vandens. Tai greitos ir dinamiškos lenktynės, kurioje buriuotojai varžosi ir slalome ir maratone, bandydami suderinti greitį su taktišku jėgų paskirstymu bei vėjo valdymu.

Mūsų sportininkas geriausią formą įgavo tik antroje varžybų dalyje, tad pritrūko stabilumo, o galutinėje įskaitoje R. Jasiūnas finišavo 17 iš 24. Bukmekeriai MegaPari tikėjosi, kad didžiausias rungties favoritas – vokietis Sebastian Kordel. Visgi, nors laimėjo kelias lenktynes, kaip ir lietuvis, vokietis favoritas formą įgyjo per vėlai ir bendroje įskaitoje liko vos 12-oje vietoje. 

Net ir labai gerai vertintas italas Nicolo Renna nepateko į finalą bei liko 6-as, iškrito ketvirtfinalyje. Varžybas laimėjo tik IQFoil sporto bendruomenėje gerai žinomas Izraelio sportininkas Tom Reuveny. Lažybų bendrovės nesitikėjo, kad jis aplenks du ryškius favoritus – Nyderlandų atstovą Luuc Van Opzeeland, kuris gavo bronzą ir stiprų Australijos sportininką Grae Morris. Visgi, praėjus net 4 metams po paskutinės didelės pergalės svarbiame turnyre (Vyrų U21 auksas 2020 m.), T. Reuveny finišavo antras po pagrindinių lenktynių serijos bei pasiliko geriausius finišus medal series lenktynėms bei laimėjo. Tai – vienintelis Izraelio auksas šiose žaidynėse. 

Vieta Atletas Koeficientas
1 Tom Reuveny (Izraelis) 10.00
2 Grae Morris (Australija) 7.00
3 Luuc van Opzeeland (Nyderlandai) 5.00

Formula Kite

Zmogus plaukia ant lentos

„Formula Kite“ yra jėgos aitvarų sporto disciplina, kurioje sportininkai naudoja didelius aitvarus, kad dideliu greičiu sklęstų virš vandens. Varžybos vyksta į buriavimo panašiose trasose. Čia lenktynininkai plaukioja aplink plūdurus, demonstruodami savo greitį, vikrumą ir jėgos aitvaro kontrolę.

Paryžiaus 2024 žaidynėse, tai buvo vienas iš kelių renginių, kurie labai nenusisekė. Rinktinė, 20-ies geriausių pasaulio kaituotojų publika susirinko rugpjūčio 4-9 dienomis varžytis dėl medalių. Iš viso buvo numatytos 16-a pagrindinės įskaitos lenktynių, tačiau iš jų įvyko tik 7-ios. Paprasčiausiai – vėjas buvo per silpnas, tad prastai startavę atletai net negavo progos revanšuotis ir į pusfinalius pateko tie atletai, kurie tuo metu užėmė 1-10-as vietas.

Pusfinalyje taip pat turėjome 2 lenktynes vietoje 6 (A pusfinalis) arba vos 1 (B pusfinalis), tad į finalą pateko tie sportininkai, kurie turėjo geriausią rezultatą būtent tuo metu. Apmaudu, bet tokia buriavimo sportų realybė…

Aukso medalį pasiėmė austras Valentin Bontus, nes jo oponentai prisirinko baudų. Sidabrą laimėjo slovėnas Toni Vodišek, o bronzą – Singapūro formula kite sporto pažiba, vos 17-os metų Maximilian Maeder – favoritu laikytas, europietiškų šaknų turintis sportininkas. Štai, kaip atrodė medalininkų koeficientai už pergalę dar prieš prasidedant varžyboms. 

Vieta Atletas Koeficientas
1 Valentin Bontus (Austrija) 11.00
2 Toni Vondišek (Slovėnija) 10.00
3 Maximilian Maeder (Singapūras) 1.48

Laser Radial


https://www.youtube.com/watch?v=uN_34TMRZsA

Laser rungtis irgi šiek tiek nukentėjo dėl pernelyg silpnų vėjų, tačiau čia nuostoliai buvo mažesni nei Formula Kite. „Laser“ – buriavimo vadinama ILCA valtimi, klasė, populiari dėl to, kad reikalauja labai gero kelių įgūdžių derinimo. Buriuotojai varžosi identiškose, homologuotose valtyse, pasikliaudami savo įgūdžiais, strategija ir ištverme, kad įveiktų trasą greičiau nei varžovai.

Laser rungtyje atšauktos buvo 2 lenktynės (9 ir 10), o medalių lenktynės (MR) – atidėtos vieną dieną.

Keletas atletų dar galėjo stumdytis dėl paskutinių vietų į Medal Race, tačiau favoritas buvo aiškus beveik nuo pirmų dienų. Auksą laimėjo visų žaidynių metu stabiliausiai buriavęs bei aukso medalį išsaugoti siekęs australas Matthew Wearn. Sidabrą ant kaklo kabinosi Kipro sportininkas Pavlos Kontides, o bronzą – kiek netikėtai – Stefano Perschiera (Peru). Jį labai vijosi vengras Jonatan Vadnai, tačiau pritrūko kelių taškų. 

Štai kaip atrodo bendra medalininkų lentelė bei kokius šansus jiems prognozavo bendrovė MegaPari. 

Vieta Atletas Koeficientas
1 Matthew Wearn (Australija) 3.00
2 Pavlos Kontides (Kipras) 12.00
3 Stefano Peschiera (Peru) 30.00

49er



Tai – greitų lenktynių komandomis, kur plaukiama dviviete valtimi, klasė. Šie laivai turi didelio ploto bures, yra greiti, o lenktynės – dinamiškos. Komanda (iš dviejų žmonių) dirba kartu, kad dideliu greičiu įveiktų trasas su staigiais posūkiais, todėl buriuotojai turi visada plaukti „ant ribos“ bei maksimaliai spausti save.

Lenktynėse dėl medalių netrūko intrigos. Silpniau startavę ispanai Diego Botin bei Florian Trittel, geriausią formą įgavo maždaug viduryje, o štai labai neblogai startavę Naujosios Zelandijos buriuotojai Isaac McHardie bei William McKenzie duetas antroje dalyje labai išsikvėpė. Dėl to prie jų labai priartėjo jokių stebuklų nesukūrę, tačiau stabilius rezultatus rodę amerikiečiai Ian Barrows bei Hans Henken. Netoli medalių liko ir Airijos bei Lenkijos komandos.

Vieta Atletai Koeficientas
1 Diego Botin, Florian Trittel (Ispanija) 3.50
2 Isaac McHardie, William McKenzie (Naujoji Zelandija)
3 Ian Barrows, Hans Henken (JAV)

Moterų buriavimo rungčių laimėtojos bei rezultatai

IQFoil



Moterų IQFoil buriavimo rungtyje įvyko šiokia tokia sensacija, kurios turbūt nesitikėjo nei pačios sportininkės, nei favoritai, nei lažybų bendrovės. Po pirmųjų 14-os lenktynių turėjome ryškią favoritę bei lyderę – Emma Wilson (Didžioji Britanija). Nors prieš žaidynes, tuo metu antroje vietoje buvusi Izraelio buriuotoja Sharon Kantor turėjo geriausią koeficientą pagal bukmekerius, ji atsiliko net 31-u tašku. Tačiau kaip žinome, viskas sprendžiasi medalių lenktynėse.

Ketvirtfinalio etape be mūsų minėtų favoričių ilsėjosi ir italė Marta Maggetti, na, o pusfinalyje Italijos atstovė su Sharon Kantor turėjo lipti ant lentų, kol Emma Wilson ilsėjosi. Kaip smagu, kad tiek sportininkėms, tiek fanams pavyko pamatyti būtent trijų geriausių sporto atstovių tiesioginę akistatą finale. Jame įvyko tai, ko ir galima tikėtis su šiuo formatu – favoritei koją pakišo būtent tai, kad čia buvo viskas arba nieko tipo lenktynės. Emma Wilson jau pralaimėjo tokio tipo akistatą prieš Sharon Kantor per pasaulio čempionatą, nors turėjo didžiulę persvarą, o čia vėl nutiko tas pats. 

Nors buvo garantuotas medalis, tokio lygio sportininkei, kaip E. Wilson tai yra mažas pasiekimas. Portalui BBC ji sakė, kad organizatoriams reikėtų pergalvoti formatą, nes jos nuomone „Nėra gerai pastatyti sportininkes į tokią padėtį.“. Buriuotoja net išdėstė, kad galbūt tai jos paskutinis pasirodymas šiame sporte, mat, tiesiog per sunku psichologiškai atsigauti. Jos nuomone oponentės turėjo pranašumą, kadangi lenktyniavo pusfinalyje toje pačioje trasoje, tad buvo labai nuliūdusi, bet pasveikino kiek netikėtai auksą laimėjusią Marta Maggetti. Sharon Kantor (Izraelis), atiteko sidabras.

Vieta Buriuotoja Koeficientas
1 Marta Magetti (Italija) 7.50
2 Sharon Kantor (Izraelis) 3.50
3 Emma Wilson (Didžioji Britanija) 4.25

Formula Kite



Kaip ir vyrų, taip ir moterų Formula Kite rungtis labai nukentėjo dėl orų. Gal ir gerai poilsiauti prie Žydrosios pakrantės, Prancūzijos pietuose, kai nėra vėjo. Tačiau buriuotojoms tai yra tolygu košmarui ir iš suplanuotų 16-os lenktynių prieš pusfinalį ir finalą įvyko tik 6.

Pusfinaliuose A ir B matėme tik po vienas lenktynes iš šešių numatytų, o finale – 2 iš 6. Labai suspaustame formate triumfavo viena stipriausių buriuotojų – britė Eleanor Aldridge. Nors po preliminarių lenktynių nusileido prancūzei Lauriane Nolot, būtent finale pavyko ją įveikti bei užsitikrinti aukso medalį. Bronzą gavo Nyderlandų sportininkė Annelous Lammerts. Prieš varžybas MegaPari matė tokius medalininkų šansus laimėti rungtį:

Vieta Buriuotoja Koeficientas
1 Eleanor Aldridge (Didžioji Britanija) 4.50
2 Lauriane Nolot (Prancūzija) 1.85
3 Annelous Lammerts (Nyderlandai) 5.10

Laser Radial

Olandė buriuoja valtyje

Šiose varžybose neįvyko tik 10-os lenktynės, o medalių lenktynės buvo perkeltos viena diena vėliau, tad nuostoliai nebuvo tokie dideli, kaip Formula Kite srityje. Čia varžėsi ir mūsiškė sportininkė – Viktorija Andrulytė. Sportininkė jau maždaug viduryje varžybų vienam iš Lietuvos naujienų portalų atskleidė, kad nepasiekė savo tikslų, bet stengėsi toliau. Bendroje įskaitoje ji liko 31-a iš 43-ių buriuotojų.

Na, o pačiose varžybose nebuvo didelės intrigos dėl to, kas laimės auksą. Veteranė ir jau 3 olimpinius medalius šioje disciplinoje turėjusi bei 2016 metų Laser Radial rungties čempionė, olandė Marit Bouwmeester jau prieš medalių lenktynes žinojo, kad laimi auksą ir papildo savo medalių kraitį iki 4. Tai padarė šią sportininkę tituluočiausia visų laikų moterimi buriuotoja olimpinių žaidynių istorijoje. 

Panašiai pasisekė ir danei Anne-Marie Rindom. Ji irgi užsitikrino sidabrą dar prieš medalių lenktynes, tad beliko tik sutvarkyti formalumus. Danei tai buvo trečias olimpinis medalis iš eilės. 

Vieta Buriuotoja Koeficientas
1 Marit Bouwmeester (Nyderlandai) 4.50
2 Anne-Marie Rindom (Danija) 3.50
3 Line Flem Host (Norvegija) 12.00

49erFX

Čia intrigos kovoje dėl medalių buvo tikrai daug. Visos trys medalių pozicijos galutinėje įskaitoje išsidėstė tik per 5 taškų skirtumą, tad riba tarp aukso ir bronzos buvo labai plona. Labiausiai nepasisekė prancūzų duetui – Sarah Steyaert bei Charline Picon. Prieš medalių lenktynes jos vienu įskaitiniu tašku pirmavo, tačiau MR – finaliniame etape surinko net 12 taškų, tad bendroje įskaitoje liko su 79 ir tenkinosi bronza.

Labai stipriai finišavo Švedijos buriuotojos Vilma Bobeck ir Rebecca Netzler. Jos medalių lenktynėse surinko mažiausiai, 2 taškus ir iš 3-ios pozicijos pakilo į antrą. Deja, auksą laimėjusios olandės Odile van Aanholt bei Annette Duetz atplaukė per gerai (surinko 6 taškus) bei išlaikė 2 taškų persvarą, kad pelnytų auksą. Stebėjusiems transliacijas paskutinės lenktynės tikrai turėjo užgniaužti kvapą.  

Vieta Atletai Koeficientas
1 Odile van Aanholt, Annette Duetz (Nyderlandai) 1.85
2 Vilma Bobeck, Rebecca Netzler (Švedija) 5.25
3 Sarah Steyaert, Charline Picon (Prancūzija)

Mišrių buriavimo rungčių laimėtojai

470

Tai – pirmas kartas, kada žaidynėse ši rungtis vyko mišriomis komandomis (vyras ir moteris). Iš praėjusiose žaidynėse medalius laimėjusių šalių ant podiumo grįžo tik Švedija. Praėjusiose žaidynėse sidabrą vyrų komandoje laimėjęs Anton Dahlberg šįkart gavo bronzinės prabos medalį. 

Vos neprisižaidė laimėtojai iš Austrijos. Lara Vadlau bei Lukas Mahr prieš medalių lenktynes turėjo labai solidžią, 11-os taškų persvarą, tačiau per MR gavo net 14 taškų ir nedaug trūko, kad Japonijos duetas Keiju Okada bei Miho Yoshioka iš jų nukniauktų aukso medalį. Visgi, Tekančios saulės šalies komanda liko antra.

Vieta Buriuotojai Koeficientas
1 Lara Vadlau, Lukas Mahr (Austrija) 15.00
2 Keiju Okada, Miho Yoshioka (Japonija)
3 Anton Dahlberg, Lovisa Karlsson (Švedija) 

Nacra 17

Nors medalių lenktynėse intriguojančios kovos dėl aukso nepamatėme, dar iki jų jau buvo aišku, kad ant aukščiausios pakylos lips Italijos komanda, intrigos netrūko. Labai apmaudžią klaidą padarė prieš MR trečioje vietoje buvę britai John Gimson bei Anna Burnett. Teisėjų verdiktu, jie kirto starto liniją prieš signalą todėl gavo maksimalią baudą 22 taškus ir liko 4-i bendroje įskaitoje. Dėl Emmos Wilson ir dueto Nacra 17, britų buriavimo bendruomenė žaidynes Paryžiuje tikrai atsimins su dideliu kartėliu. 

Na, o likusias dvi medalių pozicijas iškovojo stabiliai visą laiką plaukę, tik medalių lenktynėse prastokai pasirodę duetai – Argentinos komanda, kuri laimėjo sidabrą bei labai laimingi buvę Naujosios Zelandijos buriuotojai. 

Vieta Buriuotojai Koeficientas
1 Ruggero Tita, Caterina Banti (Italija)
2 Mateo Majdalani, Eugenia Bosco (Argentina)
3 Micah Wilkinson, Erica Dawson (Naujoji Zelandija) 
Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-08-21

Geriausios lažybų bendrovės