Nors po fiasko Puerto Rike Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė ir turės antrą kartą iš eilės praleisti Olimpiadą tik kaip žiūrovai, 2024 metų turnyras Paryžiuje žada būti įdomus. Nors bukmekeriai ar fanai galėtų tikėtis lengvos JAV pergalės, pasiruošimo rungtynės tikrai parodė, kad amerikiečiai – labai pažeidžiami. Ispanija, Kanada, Prancūzija, Serbija, Vokietija – komandos, kurios tikrai gali „parodyti dantis“. Apžvelgsime tai, ką lažybų bendrovės laiko favoritais bei kokių rezultatų fanai gali tikėtis, kai į rankas oranžinį kamuolį paims geriausi planetos žaidėjai.
Olimpinis krepšinio turnyras – prognozės iš lažybų bendrovių
Vienas iš didžiausių internetinių lažybų portalų Vulkan Bet siūlo koeficientus tiek už pirmąsias grupės rungtynes, tiek už pergalę grupėse bei visame turnyre.
Pagal 07.24 d. duomenis, likus vos kelioms dienoms iki turnyro starto, Vulkan Bet turnyro favoritai yra:
- JAV – 1.17 koef. (85,47 %)
- Kanada – 9.00 koef. (11,11 %)
- Prancūzija – 14.00 koef. (7,14 %)
- Serbija – 15.00 koef. (6,67 %)
- Graikija – 30.00 koef. (3,33 %)
- Vokietija – 35.00 koef. (2,86 %)
- Australija – 40.00 koef. (2,50 %)
- Ispanija – 70.00 koef. (1,43 %)
Mūsų komandos vertinimu – Graikijos ir Australijos šansai vertinami per gerai, palyginus su tuo, kaip žemai yra Ispanija. Be to, Vokietija – pasaulio čempionė, o prieš du metus vykusiame Europos čempionate, po galingo trečio kėlinio jie nukovė Graikiją ketvirtfinalyje ir Giannį išsiuntė „namo“. Būtinai atlikite savo pačių vertinimus bei analizę prieš rasdami geriausią vertę.
A grupė
Prognozuojama rikiuotė:
- Kanada
- Ispanija
- Graikija
- Australija
Tai yra tikrai stipriausia turnyro grupė. Visos keturios komandos yra elitinės. Pagal reitingą žemiausioje vietoje (#14) yra Graikija, tačiau mes visi žinome, kad kai komandoje turi Giannį Antetokounmpo, tu visiems varžovams esi pavojingas. Kanados per daug pristatinėti nereikia. Į NBA MVP titulą pretendavęs Shai Gilgeous-Alexander – dar viena superžvaigždė. Ispaniją nurašyti būtų tiesiog kvaila (jie per daug kartų įrodė, kad turi viską, jog laimėtų) ir Australija, šįsyk silpnesnė, bet tikrai aukščiausio kalibro komanda.
Trumpai apie A grupę
Svarbiausiuose turnyruose reikia ne tik talento, bet ir žinoti, kaip būti nepatogiu varžovu savo oponentams. Kai vienų rungtynių kaina tokia didelė, pernelyg dažnai laimi disciplinuotos ir daugiau „X“ faktorių pasiūlančios rinktinės. Australija neatrodo kaip ta komanda, kuriai nors vienas iš šių oponentų būtų „parankus“. Na, o Ispanija turi visą įmanomą patirtį pasaulyje, tad jie ir Kanada turėtų būti geriausios grupės komandos.
Kanada
Pagal „pavardes“ Kanada turbūt būtų antra rinktinė po JAV. Shai Gilgeous-Alexander yra vienas iš geriausių krepšininkų visoje NBA, o Jamal Murray, Dilon Brooks bei RJ Barrett – ryškios figūros savo klubuose. Tokie žaidėjai kaip Kelly Olynyk ir Lu Dort puikiai atlieka savo funkcijas. Pasaulio čempionate, mače dėl bronzos jie, nors ir silpnesnę, tačiau vis tiek žvaigždėmis „prisotintą“ JAV rinktinę guldė ant menčių.
Jordi Fernandez‘o komanda, aišku, labai priklausoma nuo perimetro krepšininkų, tačiau pasiruošime įveikė Prancūziją bei pralaimėjo JAV. Nors tai, kad jie galėtų turnyrinėje lentelėje užleisti ispanus į priekį, mažai kuo nustebintų, vadinamojo starpower ši komanda turi tiek, kad būtų galima padalinti kitoms rinktinėms ir vis tiek būti grupės favoritu daugelio akyse.
Ispanija
Rodos, kad legendinę Marko Tveno citatą reikės pakoreguoti. Gyvenime garantuota ne tik mirtis ir mokesčiai. Garantuota ir faktas, jog ispanai krepšinio turnyre, kažkokiu būdu eis toli. Prisiminkime ir 2022 metų Europos čempionatą. Aštuntfinalyje Lietuva buvo favoritė, bet gavosi, kad ispanai laimėjo ne tik mačą, bet ir visą turnyrą.
Atrankos turnyre jie taip pat įveikė stiprius Bahamus, kad patektų į Olimpiadą. Na, o Willy Hernangomezo vedama komanda vienintelėse draugiškose, naudodama maždaug 70-80 % savo greičio, vis tiek įveikė pakankamai gerbtiną Argentinos rinktinę. Sudėtyje pavardės – neblogos (nors ne wow), bet Ispanija puikiai žaidžia didžiuosiuose turnyruose.
Graikija
Praėjusiame, 2023 metų FIBA pasaulio čempionate graikai buvo be savo žvaigždės, G. Antetokounmpo. Dabar jie jį turi ir, kaip matėme iš rungtynių pasiruošimo bei atrankos cikle, gali arba dominuoti, arba atrodyti visiškai beviltiškai. Svarbiausiame mače atrankos turnyre jie tiesiog sugėdino Slovėniją, neduodami L. Dončičiui nė menkiausios vilties, o finale įveikė Kroatiją.
Pagal atrankinį turnyrą atrodė, kad Graikija – tamsusis arkliukas. Tačiau tada Vasilio Spanoulio vedami graikai tiesiog nesustabdė puikiai komandiškai žaidusių serbų bei tragiškai pralaimėjo kovą dėl atšokusių kamuolių. Tai, ko gero, labiausiai atskleidė šios rinktinės ydas. Tai – fiziški ir individualiai stiprūs 3&D krepšininkai perimetre, Giannis bei daug krepšininkų su labai aiškiomis silpnybėmis. Jeigu mače bus sunku „įsivažiuoti“ patiems, graikai tiesiog neatlaikys aukštesnio kalibro rinktinių spaudimo.
Australija
Duoti „Boomeriams“ paskutinę vietą šioje grupėje – arba labai įžvalgu, arba labai kvaila. Kaip yra iš tiesų, pažiūrėsime po grupių etapo, tačiau bent keletas dalykų verčia sunerimti. Australai darė be galo daug klaidų pasiruošimo etape ir tik dėl labiau klydusių prancūzų aplaidumo išsinešė pergalę prieš juos. Buvo įtikinama pergalė prieš Puerto Riką, bet ten pastarieji nesugebėjo sužaisti savo rungtynių. Geriausias mačas, turbūt buvo prieš Serbiją (bet jie irgi prastai atakavo) ir JAV. Ten, nors australai ir pralaimėjo, mačas buvo be galo įtemptas.
Net 8 NBA žaidėjus turinti rinktinė dabar yra viena iš stipriausių pasaulyje („ant popieriaus“), bet su gana panašia sudėtimi prieš metus liko 10-i FIBA pasaulio čempionate. Kažkuris favoritas turi kristi, o australams, tokie varžovai kaip Ispanija ir Kanada – labai nepalankūs. Su Graikija jie gali ir triumfuoti, tačiau statyti prieš Giannį mes nesiryžtame.
B grupė
Prognozuojama rikiuotė:
- Vokietija
- Prancūzija
- Brazilija
- Japonija
Trumpai apie B grupę
Čia yra grupė su gana aiškia hierarchija. Tai – Prancūzija su Vokietija (derbis nuo pat viduramžių) – aukščiausios klasės rinktinės su čempioniško kalibro talentu. Tada yra kylanti Brazilija, kuri, galbūt neturi to, ko reikia laimėti olimpines žaidynes, bet gali kažkam „įkąsti“. Na ir turime Japoniją. Nors ji – ne silpna rinktinė, oponentai – gerokai aukštesnio lygio.
Vokietija
Pasaulio čempionai nusipelno pagarbos. Vokiečius visi nurašė ir jų organizuotame 2022 Europos čempionate, ir praėjusių metų FIBA pasaulio čempionate Japonijoje. Tenka pripažinti, kad Franz Wagner – elitinio lygio žaidėjas, Dennis Schroder – Vokietijos krepšinio legenda, o tokie žaidėjai kaip Mo Wagner, Daniel Theis bei Andreas Obst, savo klubuose nors ir nestebina, rinktinėje įjungia aukštesnę pavarą.
Jiems svarbiausia bus įveikti prancūzus, tačiau tą padaryti ši komanda tikrai gali, ką padarė labai klampiose ir sau nebūdingai sunkiose draugiškose rungtynėse. Jos ir rungtynės prieš JAV parodė, kad vokiečiai gali prisitaikyti ir yra stiprūs visaip. Pakankamai patyrusi rinktinė norės įrodyti save ir šiame turnyre.
Prancūzija
Šeimininkai labai įsižeidė, kai NBA superžvaigždė Joel Embiid nusprendė vilktis ne Prancūzijos, o JAV rinktinės marškinėlius. Visgi nei ūgio, nei sprogstamosios jėgos prancūzams, bent ant popieriaus, netrūksta. Kaip ten bebūtų, Wemby su kompanija prieš olimpiadą buvo vadinami antra geriausia rinktine (pagal sudėtis), bet draugiškose rungtynėse pasimatė dvi ryškios Les Blues problemos.
Pirmoji – dauguma žaidėjų yra geri tik 1v1 situacijose, kai yra su kamuoliu, o su antruoju penketu gali labai trūkti kūrimo bei komandinio krepšinio. Be to, nors ir stengiasi žaisti komandiškai, draugiškose varžybose darė po daugiau nei 20 klaidų per rungtynes. Trumpai tariant – jeigu susiims – eis toli. Jeigu ne – kris labai anksti.
Brazilija
Nors krito prieš Kamerūną, tačiau įspūdingai sužaidę su Latvija, brazilai atvyksta į olimpines žaidynes, kaip viena iš tų komandų, iš kurių niekas daug nesitiki, bet kurios nereikėtų nurašyti. Tai – galima sakyti, tokia pat rinktinė, kaip muilinių lenktynių bolidas. Tikrai nereikėtų galvoti, kad tai – prasti, antrarūšiai krepšininkai. Tačiau, Yago dos Santosas – solidus įžaidėjas Eurolygoje, Raulis Neto net neturi klubo, Bruno Caboclo – unikalių duomenų Eurolygos starto penketo krepšininkas. Na ir aišku, 41 metų amžiaus Marcelinho Huertas…
Kaip iš bet ko sulipdyta rinktinė, rodos, kažkaip vis tiek važiuoja ir pagreitį gali pagauti…
Japonija
Be Rui Hachimura ir Yuta Watanabe, net ir kitas pavardes pažinti nebus lengva. Yuki Kawamura visi prisimins kaip tą atominį mažylį iš pasaulio čempionato, tačiau realus Japonijos rinktinės pajėgumas yra labai ribotas. Draugiškos rungtynės prieš Serbiją ir Vokietiją tą tikrai parodė. Tekančios saulės šalies rinktinė pralaimėjo 20+ taškų skirtumais. Stebuklo tikėtis galima, bet tai – naivu…
C grupė
Prognozuojama rikiuotė:
- JAV
- Serbija
- Pietų Sudanas
- Puerto Rikas
Trumpai apie C grupę
Užtenka tik pasižiūrėti į komandų pavadinimus ir jau aišku, kas yra favoritai, o kam teks bandyti į kitą etapą išeiti kaip viena iš geriausių trečiųjų vietų. Pietų Sudanas – smagi rinktinė, tačiau jiems grupė tikrai nėra labai palanki. Na, o štai Puerto Rikui turbūt kiekvienas lietuvis yra šališkas ir linki kuo liūdnesnių olimpinių… Bet net ir be tokių vertinimų, ši komanda yra vienareikšmiškai silpniausia grupėje.
JAV
JAV surinko, galima sakyti, šių laikų Svajonių komandą. Lebron James, Kevin Durant, Jayson Tatum, Joel Embiid, Stephen Curry, Anthony Edwards ir kiti. Visi jie – superžvaigždės, milijonus uždirbantys ir vaikams svajones tapti krepšininkais kuriantys žaidėjai.
Tačiau įdomu tai, kad pasiruošimo etape, nors ir be KD, JAV turėjo apsčiai problemų. Visų pirma – Joel Embiid. Jis atrodo be vietos ir visiškai nepasiruošęs keistis dėl FIBA krepšinio. Antra – tie žaidėjai, kurie turėtų būti X faktoriais, atrodė gana blankiai. Trečia – treneris Steve Kerr, rodos, visai nesitaikydavo prie oponentų schemų, bet, kada kuriai nors JAV komandai tokie dalykai rūpėjo…
Visgi, pasiruošimo cikle JAV nepralaimėjo. Už tai daugiausiai galima dėkoti Karaliui James‘ui. Kaip rašė krepšinio fanai Twitter tinkle – nors visi amerikiečiai žvaigždės, kai svyla padai ir lieka minutė žaisti, aiškiai matosi kokia yra hierarchija rinktinėje. Panašu, kad, jeigu sužais bent arti savo galimybių ribos, amerikiečiai įveiks visus. Ar taip bus? Pažiūrėsime.
Serbija
Serbai pasiruošimo rungtynėse buvo be vieno iš savo pagrindinių ginklų – Bogdano Bogdanovičiaus. Tai jiems atsiliepė ir buvo patirti du pralaimėjimai. Beviltiškas prieš JAV ir kiek nemalonus prieš Australiją. Tačiau serbai „turi parako“. Pakanka turėti Nikolą Jokičių ant parketo, kad galėtum pakeisti rungtynių eigą. Pačios Serbijos sirgaliai internete plūdosi, kad rinktinėje per daug laisvės puolime gauna to neverti žaidėjai, o gynyboje taip pat trūksta atsidavimo. Na, kaip žinome iš asmeninės patirties, serbai moka nustebinti ir gali gerai žaisti svarbiose rungtynėse.
Nors talentu amerikiečiams ir nusileidžia, kovoti dėl medalių jie tikrai gali.
Pietų Sudanas
Tiems, kas stebėjo draugiškas rungtynes prieš olimpiadą, viena maloniausių staigmenų turėjo tapti Pietų Sudano rungtynės prieš JAV. Ten, pirmus du kėlinius Pietų Sudanas atrodė kaip visais aspektais geresnė rinktinė. Nors trečiajame JAV įjungė maksimalią pavarą, likus 20 s, Sudanas persvėrė rezultatą savo naudai. Jei ne Lebrono epizodas, kai visą naštą lyderis „pasiėmė ant savęs“, sudaniečiai būtų laimėję rungtynes.
Jos labai daug ką pasakė apie šią komandą. Tai – kovingi, atletiški, fiziškai ir greitai žaisti mėgstantys krepšininkai su neblogais CV. Wenyen Gabriel žais Tel Avivo „Maccabi“, Marial Shayok‘as ilgai žaidė „Fenerbahce“ gretose, Carlik Jones‘as neseniai sudarė sutartį su „Partizan“, o JT Thor turi kontraktą su „Hornets“. Kaip sakė vienas iš komandos žaidėjų, jiems ši galimybė reiškia be galo daug. Už juos sunku nesirgti, tik, ko gero Serbija ir JAV – tos rinktinės, kurių bus per sunku atsikąsti didžiausios reikšmės rungtynėse. Puerto Rikas tuo tarpu – kita tema.
Puerto Rikas
Vieną blogiausių mačų savo mačų sužaidusi Lietuva ir vieną geriausių savo mačų atrankoje sužaidęs Puerto Rikas patys nulėmė savo likimus. Nors salos rinktinė yra vienareikšmiškai silpniausia C grupės komanda „ant popieriaus“, mačas prieš Lietuvą parodė, ką ši komanda gali pasiūlyti savo oponentams. Jei krenta tritaškiai ir galima išmušti oponentus iš ritmo žaidžiant chaotiškai, tada atsiskleis tikrasis jų potencialas.
Tačiau JAV tokiomis taktikomis neįbauginsi, o Serbija turi bent du žaidėjus, kuriems galima duoti kamuolį ir palikti tikintis, jog jie išnaudos 1v1 situacijas bei pelnys taškus. Na, o atidarymo mače su Pietų Sudanu turbūt ir paaiškės, kuri komanda liks trečioje vietoje.