Lonzo Ballas ir šiuo metu rašoma jo gyvenimo istorija priverčia susimąstyti, ar kada nors mes jį dar išvysime žaidžiantį. Prieš daugiau nei dvejus metus, 2022-ųjų metų sausio 14-ąją dieną krepšininkas patyrė kelio traumą ir nuo to momento ant parketo nepasirodė. Kas galėjo pagalvoti, kad rungtynės prieš „Golden State Warriors“ ekipą taps galbūt jo paskutinėmis karjeroje.
Be aukščiausios prabos krepšinio jis praleido lygiai 933 dienas, tačiau optimizmo žaidėjas nestokoja. L. Ballas ne kartą viešai pasisakė, kad jis sieks užfiksuoti vieną iš įspūdingiausių sugrįžimų sporto istorijoje bei jo pavardę mes dar tikrai minėsime. Visgi įgyvendinti savo svajonę ir išlikti bent dalinai panašiu į savo praėjusią versiją bus nežmoniškai sudėtinga.
Pirminis gydymo etapas
2022-ųjų metų sausio 20-ąją dieną, po trijų postrauminių reguliariojo sezono rungtynių paaiškėjo, kad L. Ballui dalinai įplyšo kairiojo kelio meniskas. Šiai problemai spręsti buvo pasirinkta artroskopinė meniskektomija. Meniskektomija yra chirurginė intervencija, kurios metu yra šalinama dalis arba visas meniskas. Esminis operacijos tikslas yra iškirpti įplyšusią audinio dalį.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad kuo daugiau audinio yra pašalinama, tuo mažesnės tampa menisko apimtys bei jis praranda savo biomechanines savybes. Sausio 28-ąją dieną jam buvo atlikta pirmoji operacija, tačiau tai buvo tik nesibaigiančios sagos pradžia. Medikai tuomet prognozavo, kad aikštelėje jis galės pasirodyti po apytiksliai 6-8 savaičių. Deja, bet balandžio 6-ąją dieną buvo išplatintas pranešimas, kad Lonzo Ballas sezono neužbaigs, o planus sujaukė reabilitacijos metu pajusti skausmai.
Anot sporto medicinos atstovų, atsiradusio skausmo priežastimi tapo padidintas fizinis krūvis. 2022-ųjų metų rudenį jis dar kartą buvo priverstas gultis ant operacinės stalo, o šį kartą jam buvo atliktas artroskopinis apvalymas. Šios chirurginės procedūros metu iš sąnarių yra pašalinami palaidi kaulo ir kremzlės gabaliukai, o tai ne tik palengvina artrito simptomus, tačiau ir sumažina skausmą bei pagerina judėjimą. Los Andžele suplanuota operacija buvo įvykdyta rugsėjo 28-ąją dieną.
Nesėkmingos intervencijos ir transplantacija
Po antrosios kelio procedūros rezultatai nebuvo tokie, kokių buvo tikėtasi. Praėjus daugiau nei metams po patirtos traumos, 2023-ųjų kovo 20-ąją dieną jam buvo atlikta tiek kremzlės, tiek menisko transplantacija. Persodinimo esmė yra sveiko audinio, organo ar jų sistemos perkėlimas į lokalizuotą tašką, kuriame egzistuoja pažeidimas.
Jei meniskas padeda suformuoti didesnį paviršiaus plotą ir tinkamai paskirstyti apkrovą, tai kremzlė dengia kaulinio pobūdžio paviršius bei užtikrina sklandų sąnario kaulų susijungimą. Jos ydingumą rodo ne tik pasimačiusios kaulo struktūros, tačiau ir skausmas bei sumažėjęs kelio funkcionalumas. L. Ballo situacija implikuoja, kad pradiniame etape medikai visgi nebuvo atradę tikrosios skausmą sukeliančios priežasties.
Po kelių meniskektomijų meniskas itin susitraukė ir paprasčiausiai sumažėjo jo paviršiaus plotas, kuris anksčiau suteikdavo galimybę kontroliuoti šlaunikaulio ir blauzdikaulio trintį. Žvelgiant iš fizikos perspektyvos, didelis ir suapvalėjęs šlaunies kaulas rėmėsi ant suretėjusio menisko, kuris jau nebegalėjo tinkamai paskirstyti svorio ir kontaktinio spaudimo. Visi šie niuansai privedė prie prasidėjusių kremzlės dilimo procesų ir būtinos transplantacijos.
Paskutinysis NBA sezonas ir jo ateitis
Iki lemtingos traumos fantastiškai atrodęs krepšininkas fiksavo aukščiausius taiklumo procentus savo profesionalioje karjeroje. L. Ballo tritaškių pataikymas siekė net 42 proc., o NBA lygoje jis buvo vienintelis atletas, kuriam ne tik pavykdavo įmesti bent 40 proc. tolimų metimų, bet ir atkovoti po penkis kamuolius bei išdalinti po penkis rezultatyvius perdavimus.
Komandiniai ekipos rezultatai taip pat buvo itin solidūs, nes raudonieji tuomet buvo sukaupę net 27 pergales ir patyrę tik 13 pralaimėjimų. Primename, kad per savo karjerą Lonzo Ballas rungtyniavo trijose komandose: Los Andželo „Lakers“, Naujojo Orleano „Pelicans“ ir dabartinėje Mato Buzelio ekipoje – Čikagos „Bulls“.
Tikimybė, kad atletas sugrįš yra aikštę yra ganėtinai žema, bet svarbiausia šiuo metu yra ne krepšinis. Per pastaruosius keletą metų jis nuolat jausdavo diskomfortą bei negalėdavo pilnavertiškai gyventi. Pagrindiniu krepšininko tikslu turėtų tapti gebėjimas atlikti kasdienines funkcijas, o ne sugrįžti į profesionalų krepšinį. Optimizmo neįpučia ir faktas, kad NBA istorijoje nebuvo nė vieno krepšininko, kuris būtų sugrįžęs po kremzlės transplantacijos.