Paryžiaus olimpiadoje startavo 502 irkluotojai, o varžybos vyko The Vaires-sur-Marne Nautical nacionaliniame stadione. Dar neseniai olimpinėje programoje įsitvirtinęs irklavimo sportas netruko įnešti aistrų, bet ir aršios kovos dėl medalių bendroje šalių dalyvių įskaitoje.
Geriausi atletai turėjo įveikti 2000 metrų nuotolio distanciją ir varžėsi 14-oje skirtingų irklavimo rungčių (atitinkamai 12 daugiaviečių ir 2 vienvietės kategorijos), kurios buvo suskirstytos į aštuonis etapus: keturis atrankinius ir keturis finalinius. Oficialiai irklavimo varžybos prasidėjo liepos 27 d. ir tęsėsi aštuonias dienas iki rugpjūčio 3 d., kai finalinę dieną vainikavo kovos dėl medalių. Per šį trumpą laikotarpį irkluotojai tarpusavyje iš viso išsidalijo 42 skirtingus medalius.
Įspūdingi atletų pasiekimai ir D. Britanijos triumfas
Šeštadienį maloniai nustebino ir pirmąjį bronzos medalį Lietuvai iškovojo mūsų irkluotoja Viktorija Senkutė: ji tapo pirmąja istorijoje Lietuvos irkluotoja, užkopusia ant vienviečių (angl. single sculls) valčių olimpinės prizininkų pakylos. Sportininkė 2000 m estafetėje galingai finišavo likus paskutiniems 500 metrų ir sugebėjo aplenkti trečioje vietoje ilgai pirmavusią australę Tara Rigney. Debiutinėje olimpiadoje mūsų irkluotoja distanciją įveikė per 7:20,85, o mūsiškę aplenkė tik aukso medalį laimėjusi Olandijos atstovė Karolien Florijn (7:17,28) ir Naujosios Zelandijos irkluotoja bei turnyro lyderė Emma Twigg (7:19,14, antra vieta).
Dar vieną užtikrintą pasirodymą surengė daugkartinis pasaulio irklavimo čempionas ir rekordininkas vokietis Oliveris Zeidleris vienvietėje 2000 m estafetėje. Sportininkas atstumą įveikė per 6:37.57 ir pagerino savo paties dar pusfinalyje pasiektą rekordinį 6:35,77 laiką, kuris garantavo auksą. Vokietijai šis aukso medalis yra pirmasis nuo 1992-ųjų ir apskritai pirmasis medalis laimėtas irklavime nuo 2000-ųjų. Sidabrą iškovojo baltarusis Yauheni Zalaty su 6:42,96 rezultatu, o bronzą laimėjo olandas Simonas Von Dorpas (6:44,72)
Rugpjūčio 3 d. vyrų aštuonviečių irklavimo rungtyje Didžioji Britanija meistriškai aplenkė savo oponentus ir atgavo vyrų aštuonviečių varžybų olimpinį titulą. Po bronzos Tokijo 2020 olimpinėse žaidynėse, dviejų pasaulio čempionatų nugalėtoja Didžioji Britanija vėl atgavo auksą fiksuodama geriausią rezultatą 5:22,88. Tai trečiasis šalies aukso medalis Paryžiaus olimpiados irklavimo varžybose. Sidabrą iškovojo Olandijos irkluotojai (5:23,92), o bronza kiek netikėtai atiteko Jungtinių Amerikos Valstijų sportininkams (5:25.28).
Iš viso 2024 m. Paryžiaus olimpinio irklavimo rungtynėse apdovanojimus pelnė devynios šalys, tarp kurių ir Lietuva. Daugiausia medalių (po 8) atiteko Olandijos ir Didžiosios Britanijos irkluotojams, o trečioje vietoje su penkiais (5) medaliais liko Rumunija. Tiesa bendroje įskaitoje pirmoje vietoje liko Olandija, nes galutinėje suvestinėje iškovojo daugiausia, net keturis (4) aukso medalius. Žemiau pateikiame irklavimo šalis lyderes pagal iškovotus medalius:
Olimpinis irklavimas: sporto subtilybės, bendra apžvalga ir etapai
Šiuolaikinis irklavimas yra gerai organizuotas sportas ir jame aiškiai apibrėžiamos bendrosios taisyklės. Visame pasaulyje vyksta tarptautiniai turnyrai (tokie kaip Henley Royal Regatta, Pasaulio irklavimo čempionatai) ir įvairūs atrankiniai turai. 2024 m. Paryžiaus vasaros olimpinės irklavimo varžybos vyko už 20 kilometrų į rytus nuo Paryžiaus, puikiai įrengtame aukščiausio lygio vandens sporto renginiams pritaikytame The Vaires-sur-Marne Nautical paviljone.
Kvalifikacija į olimpiadą
Norint dalyvauti olimpinėse žaidynėse, sportininkai turi kvalifikuotis per pasaulio čempionatus arba kitus kvalifikacinius renginius. Įprastai dalyvaujančių įgulos narių skaičius yra ribojamas, todėl Tarptautinė irklavimo federacija nuolatos organizuoja ir rengia įvairius antrankinius etapus.
Tokie renginiai dar kitaip vadinami „kontinentinėmis kvalifikacijos regatomis“ ir metus prieš žaidynes vyksta per keturis atrankos etapus, skirtinguose regionuose – Azijoje, Afrikoje, Lotynų Amerikoje ir Finaliniame etape (jame dalyvauja visi sportininkai iš likusio pasaulio). Kiekvienais metais FISA pateikia informaciją apie tai, kiek įgulų kvalifikuojasi kiekvienose regatose.
Pasaulio čempionatuose aukščiausią vietą užėmusios valtys automatiškai užsitikrina vietą savo šaliai. Jei kvalifikacinėse regatose laimėjusi įgula patenka į olimpiadą, įgulos nariai dalyvauja olimpinėse žaidynėse ir privalo lenktyniauti toje pačioje rungtyje. Šiemet Paryžiaus olimpiadoje irklavimo rungtys vyko pagal tradicinį taisyklių formatą ir dviejose pagrindinėse disciplinose:
Double scull (irklavimas dviese) – tai irklavimo rungtis, kurioje vienas, du arba keturi irkluotojai. Sportininkai sėdi vienas šalia kito ir kiekvienas turi po du irklus (po vieną kiekvienoje rankoje). Ši rungtis reikalauja aukšto lygio koordinacijos tarp irkluotojų, nes pastarieji turi sinchronizuotai irkluoti, kad valtis judėtų tiesiai ir greitai. Ypatybės:
- Dalyviai: 1, 2 arba 4 irkluotojai
- Irklai: Kiekvienas irkluotojas turi po du irklus.
- Technika: Reikia sinchronizuoto irklavimo, kad būtų išlaikytas greitis ir kryptis.
Sweep Rowing (Irklavimas vienu irklu) – tai irklavimo rūšis, kurioje kiekvienas irkluotojas turi po vieną irklą. Šiame tipe irklavimo rungtyse gali dalyvauti įvairus skaičius irkluotojų: dvivietės, keturvietės arba aštuonvietės valtys. Ypatybės:
- Dalyviai: Gali būti 2, 4 arba 8 irkluotojai
- Irklai: Kiekvienas irkluotojas turi po vieną irklą.
- Technika: Viena ranka valdo vieną irklą, todėl reikia stabilios koordinacijos ir jėgos.
Pagrindiniai etapai
Liepos 27 d. prasidėję atrankiniai irklavimo turai vyko keturias dienas iki liepos 30 d., o kasdien buvo galima stebėti nuo šešių iki dešimties skirtingų varžybų. Sportininkai varžėsi dėl galutinio patekimo į finalą, o finaliniai varžybų etapai taip pat truko keturias dienas nuo liepos 31 d. iki rugpjūčio 3 d. Jų metu žaidėjai tarpusavyje pasidalijo keturiolika (14) medalių komplektų. Visos olimpiados metu vyko šie etapai:
- Heats – atrankiniai varžybos, kai sportininkai (dažniausiai du arba trys) patenka į kitą etapą.
- Repechage (perplaukimas) – antro šanso varžybos, kai heats etape pralaimėję sportininkai kovoja dėl patekimo į kitą etapą.
- Pusfinalis – nugalėję sportininkai patenka į finalą.
- Finalas – nugalėję sportininkai kovoja dėl medalių.
Paryžiaus olimpiados irklavimo varžybose dalyvavo įvairių kategorijų sportininkai, įskaitant vyrų ir moterų vienviečių, dviviečių, keturviečių ir aštuonviečių įgulas. Kiekviena rungtis reikalavo ypatingų įgūdžių ir strategijų, disciplinos ir puikaus fizinio pasiruošimo. Aštuonias dienas iš eilės žiūrovai galėjo mėgautis įspūdingomis ir konkurencingomis lenktynėmis, kuriose sportininkai varžėsi apačioje nurodytose rungtyse:
- Single Sculls (1x): Vienvietės valtys, kuriose irkluotojas dirba vienas.
- Double Sculls (2x): Dviejų žmonių valtys, kuriose abu irkluotojai dirba su dviem irklais.
- Pair (2-): Dviejų žmonių valtys, kuriose abu irkluotojai dirba su vienu irklu kiekvienas.
- Four (4-): Keturių žmonių valtys, kuriose nėra vairininko.
- Eight (8+): Aštuonių žmonių valtys, kuriose dirba aštuoni irkluotojai ir vienas vairininkas.
- Lightweight Double Sculls (2x): Dviejų žmonių valtys, kuriose abu irkluotojai dirba su dviem irklais ir turi būti pagal tam tikrus svorio apribojimus.
- Lightweight Four (4-): Keturių žmonių valtys su svorio apribojimais
Ar galima lažintis už olimpinį irklavimą?
Kaip ir kitose olimpinėse sporto šakose, įvairios lažybų bendrovės siūlė lažintis ir už irklavimo rungtis. Daugiausia dėmesio susilaukė ne tik individualūs, bet ir komandiniai pasirodymai. Apačioje apžvelkime TOP 3 lažybininkų favoritų pasirinkimus, lažybų koeficientus ir tikimybes:
Vyrų aštuonetų varžybų finalas. Lažybininkai neabejotinu favoritu čia laikė D. Britaniją, toliau Olandijos ir Australijos komandas. Už D. Britaniją pergalę buvo siūlomas 2.15 koeficientas ir 46.51% tikimybė, o Olandijos šansai įvertinti 4.00 koeficientu ir vos 25% tikimybe. Už Australijos pergalę lažybininkai siūlė 6.00 koeficientą ir tik 16.16% tikimybę. Finale užtikrintai triumfavo D. Britanija, antra liko Olandija, o trečiąją vietą užėmė Rumunija.
Vyrų vienviečio plaukimo rungties finalas. Čia lažybininkai išskyrė du pagrindinius favoritus: daugkartinį pasaulio čempioną vokietį Oliverį Zeidlerį (2.20 koeficientas ir 45.45% tikimybė) ir olandą Simoną Van Dorpą (2.75 koeficientas ir 36.36% tikimybė). Tiesa, kaip ir buvo tikėtasi, vokietis triumfavo galingai ir pelnė aukso medalį, už savęs palikdamas minėtajį Simoną Van Dorpą (3-a vieta) ir Yauheni Zalati (2-a vieta).