Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Gabrielė Čepavičiūtė | Paralimpinė plaukimo viltis: šansai bei ypatumai

Gabrielė Cepavičiutė baseine

Nors paralimpinėse žaidynėse Lietuvos delegacija nėra itin didelė, mūsų atletai bei atletės tikrai verti dėmesio. Viena iš moterų, kuri garsina Lietuvos sportą – jaunoji Gabrielė Čepavičiūtė, kuri sėkmingai dalyvauja plaukimo varžybose ir varžosi 100 m S6 plaukimo nugara bei 200 m kompleksinio plaukimo rungtyse.

Artėja svarbiausi plaukimai, todėl susipažinkime su pačia Gabriele Čepavičiūte, jos rungties ypatumais bei svarbiausių varžybų laikais.

Gabrielės Čepavičiūtės kelias olimpiadoje

Gabrielė Cepavičiūtė prieš plaukimą

Apie Gabrielę Čepavičiūtę naujienų portalų skaitytojai galėjo sužinoti jau prieš kelis metus, kai jaunoji plaukikė puoselėjo olimpines viltis. Na, o plaukimo bei paralimpinio sporto bendruomenei ši mergina dar anksčiau galėjo patekti į akiratį.

Jau birželį paralimpinę delegaciją papildžiusi mergina puikiai neša trispalvę ant savo pečių ir tęsia puikias moterų plaukikių tradicijas olimpiniuose baseinuose. Tiesa, žaidynėse G. Čepavičiūtė varžosi Lietuvai kiek mažiau pažįstamoje disciplinoje – plaukiant nugara bei kompleksiniu stiliumi.  Ji gavo vardinį kvietimą varžytis S6 negalios klasės varžybose.

Vos 18-os metų amžiaus G. Čepavičiūtė buvo pirmoji Lietuvos paralimpietė, startavusi žaidynėse. Viskas prasidėjo nuo SM6 plaukimo kompleksiniu būdu.

200 m SM6 kompleksiniu būdu

  • Pirmame atrankos plaukime lietuvė distanciją įveikė per 3:51.60 bei liko 5-a (paskutinė savo plaukime).
  • Nors liko 10-a bendroje įskaitoje, vėliau buvo diskvalifikuotos dvi plaukikės ir mūsiškė pakilo į 8-ą vietą bei pakliuvo į finalą.
  • Jame Gabrielė Čepavičiūtė plaukė gerokai greičiau nei atrankoje bei distanciją įveikė per 3:47.60, tačiau tai teatnešė tik 8-ą vietą. Kadangi tai nėra stipriausia mūsų plaukikės rungtis, ji nuo 7-os vietos atsiliko tikrai nemažai, tačiau pateko tarp 8-ių geriausių planetos plaukikių 200 m rungtyje kompleksiniame plaukime, SM6 klasėje. Tai – įspūdingas pasiekimas.

100 m plaukimas nugara S6

Jau greitai, rugsėjo 7 dieną, 10:59 prasideda moterų 100 m plaukimo nugara S6 klasėje, rungtis. Čia plauks ir Gabrielė Čepavičiūtė. Jai numatyta vieta antrajame plaukime (Heat 2). Lietuvė startuos iš 7 takelio. Kaip galime vertinti paralimpietės šansus prasibrauti į finalą?

Kadangi ten patenka tik 8-ios geriausios plaukikės, šansai nėra dideli. Lietuvės laikas, su kuriuo ji gavo kvietimą – 1:36.18 min. Pagal savo rezultatus, ji yra greitesnė tik už 1 plaukikę iš visų 12-os. Greičiausių merginų laikas – 1 minutė 19-22 sekundžių, tad reikėtų pasidžiaugti vien tuo, kad turime dalyvę šiose žaidynėse. 

Apie Gabrielę Čepavičiūtę

Kauno plaukimo mokykloje tobulėjanti Gabrielė Čepavičiūtė nuo pat pirmų savo treniruočių išsiskyrė atkaklumu bei ryžtu. Kaip portalui LRT, interviu dar 2022 metų liepą atskleidė sportininkė, per metus vandenyje ji įveikia per 1000 km – tiek pat, kiek elitiniai sportininkai. 

Įgimtą negalią turinti sportininkė buvo pirmoji, su kuria teko dirbti jos trenerei Rasai Mažutaitienei. Tačiau nepaisant didelių iššūkių tiek jaunajai sportininkei, tiek pirmą kartą tokį iššūkį turinčiai trenerei, jau būdama 14-15-os įvykdė paralimpinį normatyvą bei tik dėl kvotų ribojimo nepateko į praėjusias, Tokijo žaidynes.

Kauno Jėzuitų gimnazijoje puikiai besimokanti plaukikė nuolat dalyvauja aukščiausio lygio varžybose Europoje ir už jos ribų. Tik labai ilgo, nuoseklaus darbo dėka ir su maksimaliai atsidavusios trenerės pagalba sunkiai vaikštančiai merginai, kuri į treniruotes atvyksta neįgaliojo vėžimėlyje, pavyko ne tik išmokti plaukti, bet ir pasiekti olimpinės atletės lygį. 

Po beveik 2 metų, jau kalbėdama apie tai, kad pateko į žaidynes Paryžiuje, G. Čepavičiūtė neslėpė, kad dėl džiaugsmo buvo sunku užmigti. 

S6 para plaukimo klasė

Paraolimpiečiai vandenyje prieš plaukimą

Paralimpinis plaukimas S6 klasėje – tai klasifikacija, skirta sportininkams, turintiems vidutinio sunkumo fizinių sutrikimų, kurie turi įtakos koordinacijai ar galūnių naudojimui. 

Į šią klasę priskiriami plaukikai gali būti itin mažo ūgio, netekę galūnių arba turėti koordinacijos problemų dėl cerebrinio paralyžiaus. 

Šie sutrikimai gali turėti įtakos jų gebėjimui išlaikyti kūno padėtį ir plaukti tiesia linija, todėl dažnai kyla sunkumų dėl judėjimo ir pusiausvyros vandenyje. 

Klasėje plaukiama laisvuoju stiliumi, nugara ir peteliške. Šiai klasei priskiriami sportininkai paprastai visiškai naudojasi rankomis, tačiau turi didelių apatinės liemens dalies ir kojų funkcijų apribojimų arba sutrikimų dėl asimetrijos. 

Turėkite omenyje, kad paralimpiadose yra ir kitų klasių, kurių kiekvienoje varžosi panašias negalias turintys atletai ir atletės.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-09-06

Geriausios lažybų bendrovės