Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

UEFA Tautų lygos turnyras – jo favoritai ir lietuvių šansai

UEFA tautų lygos trofėjus

Jau šią savaitę prasideda ketvirtasis UEFA Tautų lygos turnyro ciklas – prieš tai turnyras surengtas 2018-2019, 2020-2021 ir 2022-2023 metais. Kaip ir kiekviename cikle, taip ir šiemet UEFA Tautų lygos turnyre dalyvauja ir Lietuvos nacionalinė vyrų futbolo rinktinė.

Deja, pasigirti didelėmis pergalėmis čia negalime, tačiau šįkart varžovai – išties įveikiami. Įdomios kovos laukia ir kituose divizionuose bei kovoje dėl nugalėtojų taurės, ypač kai kol kas čempionų titulo apginti dar nepavyko nei vienai komandai.

UEFA Tautų lygos turnyro formatas

UEFA Tautų lygos turnyro idėja pirmąkart nuskambėjo dar 2013 metais, kai buvo užsiminta apie norus sukurti dar vieną turnyrą, kuriame galėtų dalyvauti UEFA narės. Tai turėjo būti dar vienas turnyras šalia FIFA Pasaulio čempionato ir UEFA Europos čempionato. 

Vėliau tokias kalbas patvirtino ir UEFA generalinis sekretorius Gianni Infantino. Anot jo, vienas turnyro privalumų – sumažinti beprasmių draugiškų rungtynių skaičių ir suteikti daugiau galimybių mažesnėms asociacijoms rasti panašaus lygio varžovų varžyboms.  Pagal pradinį sumanymą visos UEFA narės, remiantis jų pajėgumu, turėjo būti suskirstytos į keturis divizionus. Kiekviename jų – 4 grupės po 3 ar 4 rinktines. 

Tautų lygos rinktinės ir krepšeliai

Aukščiausiame A divizione rungtyniaujančios nacionalinės ekipos, kaip sumanyta, turėjo varžytis ir dėl 71 cm aukščio bei 7,5 kg svorio turnyro nugalėtojų titulo. Savo grupėse nugalėjusios rinktinės turėjo varžytis pusfinalyje, o priklausomai nuo jų baigties – finale arba rungtynėse dėl trečios vietos. 

Įdomu, kad UEFA Tautų lygos turnyras taip pat tapo ir papildoma galimybe patekti į Europos futbolo čempionatą kiekvieno diviziono komandoms. Visgi, sumažėjus komandų skaičiui D divizione, geriausios jame rungtyniaujančios komandos dėl vietos šiame turnyre turės rungtis su C diviziono komandomis. Geriausios dvi UEFA Tautų lygos turnyro komandos, kurios nepateko į čempionatą kvalifikacijos etapo metu, turėjo papildomą progą žengti ir į pasaulio futbolo čempionatą.  

Šių metų sezone rungsis 54 rinktinės – A, B ir C divizionuose rungtyniaus po 16 komandų, D divizione – 6. Įnešta ir naujovių – A diviziono grupių nugalėtojai ir antras vietas užėmusios komandos rungtyniaus iš namų ir išvykos rungtynių susidedančiuose ketvirtfinaliuose, kurių nugalėtojai pateks į finalo ketvertą. Turnyro finalinis turnyras numatytas kitų metų birželio 4-8 dienomis, finalas – birželio 8 dieną, sekmadienį.

Aimericas Laportas bučiuoją tautų lygos trofėjų

Ketvirtą vietą A ir B divizionų grupėse užėmusios komandos automatiškai iškris atitinkamai į B ir C divizionus. Dvi žemiausias paskutines vietas C divizione užėmusios komandos iškris į D divizioną. Keturi B ir C divizionų grupių nugalėtojai, kaip ir du D divizionų grupių nugalėtojai, automatiškai bus perkelti atitinkamai į A, B ir C divizionus.

Trečias vietas užėmusios A diviziono komandos ir B lygos vicečempionai, trečias vietas užėmusios B lygos komandos ir C lygos vicečempionai namuose ir išvykoje žais pereinamąsias rungtynes. Jų baigtis lems, ar komandos išsilaikys savo divizionuose. 

UEFA Tautų lygos turnyro istorija ir nugalėtojai

Pirmasis 2019 metais turnyro finalinis etapas surengtas Portugalijoje. Viename pusfinalyje Porto mieste susitikimo šeimininkų portugalų ir šveicarų nacionalinės ekipos. Dėl dviejų vėlyvų hatricką pelniusio Cristiano Ronaldo įvarčių 88 ir 90 minutėmis, į finalą žengė turnyro šeimininkai. Galutinis rungtynių rezultatas – 3:1.

Kitame pusfinalyje Gimarainso mieste tarp Nyderlandų ir Anglijos komandų pagrindinis rungtynių laikas baigėsi lygiosiomis 1:1. Pratęsimo metu geriau sekėsi olandams – jie įmušė vieną įvartį, kitą įvartį į savuosius vartus atsivežė patys anglai, o rungtynių švieslentė po finalinio teisėjo švilpuko rodė rezultatą 3:1.

Rungtynėse dėl trečiosios vietos Gimarainso mieste sėkmė lydėjo jau anglus. Rungtynių laikas baigėsi nulinėmis lygiosiomis, tad komandos stojo mušti baudinių. Tiksliau smūgiavo būtent svečiai iš Ūkanotojo Albiono – 6-5.

Tuo metu po finalo Porto mieste pirmąkart istorijoje UEFA Tautų lygos trofėjumi džiaugėsi portugalai – po Goncalo Guedeso įvarčio 60 minutę jie rungtynių nepaleido, iš viso atliko net 19 smūgių ir šventė pelnytą pergalę.

Asmeninius trofėjus taip pat susižėrė portugalai – geriausiu žaidėju tapo Bernardo Silva, o geriausiu įvarčiu pripažintas C. Ronaldo smūgis.

Triumfuojanti Portugalijos rinktinė

2021 metais vykusiame UEFA Tautų lygos turnyro finalinio etapo pusfinaliuose nebuvo titulą gynusios Portugalijos nacionaliėns komandos, kuri savo grupėje į priekį praleido prancūzus. Pirmame pusfinalyje šeimininkė Italija San Siro stadione Milane rezultatu 1:2 nusileido Ispanijai. Kitame pusfinalyje Turine po vėlyvo Theo Hernandezo įvarčio prancūzai rezultatu 3:2 įveikė belgus. 

Kovoje dėl trečiosios vietos Turine stipresnė buvo Italijos reprezentacinė komanda – rezultatu 2:1 įveikė Belgiją. Milane surengtame turnyro finale po įtemptos dvikovos pirmuoju savo UEFA Tautų lygos turnyro trofėjumi džiaugėsi prancūzai, kurie rezultatu 2:1 įveikė ispanus. 

Nepaisant pelnyto prancūzų triumfo, geriausiu žaidėju pripažintas ispanas Sergio Busquetsas. Geriausio įvarčio apdovanojimas visgi atiteko prancūzui Karimui Benzema.

Triumfuojanti Prancūzijos rinktinė

2023 metų turnyro finalinis etapas surengtas Nyderlanduose ir vėl prasidėjo be titulą gynusios rinktinės – prancūzai savo grupėje liko tik treti į priekį praleidę kroatus ir danus. 

Pirmasis pusfinalis buvo surengtas Roterdame. Jį, kaip ir prieš metus, nesėkmingai pradėjo finalinio etapo šeimininkai – Nyderlandų futbolo rinktinė po 6 teisėjo pridėtą minutę pelnyto Noa Lango įvarčio užsikabino už pratęsimo, tačiau po jo turėjo pripažinti kroatų persvarą rezultatu 4:2. Kitas pusfinalis, kuris šįkart buvo surengtas Enschede mieste, vėl baigėsi italų ašaromis – šįkart jie vėl neperlipo ispanų barjero, dvikova vėl baigėsi rezultatu 2:1. Savotiškas déjà vu. 

Italijos reprezentacinei futbolo komandai savotiški prisiminimai grįžo ir po dvikovos dėl trečiosios vietos. Mačas surengtas Enschede mieste, o italai rezultatu 3:2 įveikė olandus ir antrus metus iš eilės turėjo tenkintis bronza. Tuo metu Roterdame surengtame finale prireikė baudinių serijos, po kurios nugalėtojų taure pagaliau džiaugėsi ispanai – baudinių seriją jie laimėjo 5-4, kiekvienai komandai prireikė 6 smūgių. 

Pelnytai geriausiu žaidėju pripažintas ispanas Rodri, o geriausio įvarčio apdovanojimas įteiktas kroatui Bruno Petkovičiui.

Triumfuojanti Ispanijos rinktinė

Kaip UEFA Tautų lygos turnyre sekasi Lietuvai?

Lietuva itin gerais rezultatais UEFA Tautų lygos turnyre pasigirti negali. 2018 metais prasidėjusiame turnyro cikle lietuviai kovojo C divizione ir rungėsi vienoje grupėje su trimis Balkanų atstovais – Serbijos, Rumunijos ir Juodkalnijos nacionalinėmis komandomis. Edgaro Jankausko komanda per šešias rungtynes pergalių neiškovojo, įmušė triskart, praleido net 16 kartų ir su nuliu taškų kovas baigė turnyrinės lentelės dugne. Visgi žaisti pereinamųjų varžybų dėl išsilaikymo C divizione tuomet neteko.

2020 metais prasidėjęs UEFA Tautų lygos turnyro ciklas buvo pažymėtas skaudžiu mūsų šalies nacionalinės komandos pralaimėjimu namie Kazachstanui rezultatu 0:2, tačiau vėliau rinktinė įsivažiavo: išvykoje 2:1 nugalėtas Kazachstanas, 1:0 patiesta Albanija, namuose su ja sužaista ir nulinėmis lygiosiomis, namie 2:2 išsiskirta su Baltarusija. Tačiau pralaimėjimas šiems kaimynams Minske rezultatu 0:2 užkirto kelią į B divizioną. Iš viso surinkti 8 taškai, įmušti 5 ir praleisti 7 įvarčiai. 

Lietuvos rinktinė prieš Kazacstaną

Nors optimizmo buvo įpūsta nemažai, tačiau 2022 metais prasidėjęs UEFA Tautų lygos turnyro ciklas greitai grąžino į realybę. Pralaimėjimai namie 0:2 Liuksemburgui ir net 0:6 Turkijai, išvykose pratęsta nesėkmių serija 0:2 prieš tą pačią Turkiją, 1:2 prieš Farerų salų rinktinę ir 0:1 prieš Liuksemburgą už galvų griebtis vertė net ištikimiausius bei prie itin prastų laikų pripratusius sirgalius. Kiek geresnių emocijų įpūtė namuose pasiektos lygiosios 1:1 su Farerų salomis. Apibendrinant – vos vienas taškas, 2 pelnyti įvarčiai ir net 14 praleistų. Visa laimė, kad pereinamosios varžybos su Gibraltaru baigėsi mūsų naudai – tiek išvykoje, tiek namuose nugalėta rezultatu 1:0.

2024-25 metų turnyro tvarkaraštis

Pirmos kiekvienos rinktinės rungtynės turnyre vyks šių metų rugsėjo 5–7 dienomis, antros – rugsėjo 8–10 d., trečios – spalio 10–12 d., ketvirtos – spalio 13–15 d., penktos – lapkričio 14–16 d., šeštos –  lapkričio 17–19 d. Lapkritį įvyks ir apkrintamųjų varžybų burtai. Pačios atkrintamosios vyks kovo 20–25 d., tuo pačiu metu – ir A diviziono ketvirtfinaliai, kurių nugalėtojai, kaip minėta, birželio 4-8 dienomis susirungs finaliniame turnyre.

Šiemet Lietuvos futbolo rinktinė (FIFA-135) kovas pradės C diviziono antroje grupėje kartu su Rumunija (FIFA-45), Kosovu (FIFA-106) ir Kipru (FIFA-127). 

Jau žinoma, kad Lietuvos futbolo rinktinė UEFA Tautų lygos batalijas pradės dvikova namuose rugsėjo 6, penktadienį, su Kipru. Kaip teigia lažybų bendrovės „7Bet“ ekspertai, dvikovos favoritais laikomi būtent mūsiškiai – jų šansai nugalėti vertinami su 2.3 koef., kai Kipro atstovų – su 3.2 koef.

Vėliau seks rugsėjo 9 d. rungtynės išvykoje su Rumunija, dėl kurių „7Bet“ ekspertai yra kur kas labiau pesimistiški. Galimybės nugalėti vertinamos net su 10 siekiančiu koef., kai Rumunijos rinktinės šansai – net 1.28 koef. Nieko keisto, nes Rumunija – labai nepalankus varžovas lietuviams: per paskutines 13 rungtynių Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė laimėjo vos kartą, o 12 kartų turėjo pripažinti varžovų pranašumą.

Lietuva prieš Rumuniją

Vėliau Lietuvos rinktinė į namus sugrįš spalį – 12 dieną rungsis su Kosovu, 15 d. – su Rumunija. Ciklą rinktinė užbaigs dvikovomis svečiuose su Kipru (lapkričio 15) ir Kosovu (lapkričio 18 d.). 

Kitos grupės

Kitose UEFA Tautų lygos turnyro grupėse susidurs likusios 53 UEFA narės. Vien pažvelgus į tai, kas kokiose grupėse rungtyniauja, tampa akivaizdu, kad intriguojančių dvikovų netruks. 

A divizionas

A1 grupė: Kroatija, Portugalija, Lenkija, Škotija;

A2 grupė: Italija, Belgija, Prancūzija, Izraelis;

A3 grupė: Nyderlandai, Vengrija, Vokietija, Bosnija ir Hercegovina;

A4 grupė: Ispanija, Danija, Šveicarija, Serbija.

Žvelgiant į favoritus triumfuoti šiame UEFA Tautų lygos turnyro cikle, geriausiai „7Bet“ ekspertų vertinami Prancūzijos rinktinės šansai (koef. 4). Kiek prasčiau – Ispanijos (koef. 6,8), Vokietijos (koef. 7) ir Portugalijos (koef. 8) šansai. Labiausiai netikima, kad turnyre gali triumfuoti Bosnijos ir Hercegovinos (koef. 50), Škotijos (koef. 50) ir Izraelio (koef. 100) futbolininkai.

Prancūzijos futbolo rinktinė

B divizionas

B1 grupė: Čekija, Ukraina, Albanija, Gruzija;

B2 grupė: Anglija, Suomija, Airijos Respublika, Graikija;

B3 grupė: Austrija, Norvegija, Slovėnija, Kazachstanas;

B4 grupė: Velsas, Islandija, Juodkalnija, Turkija.

Pirmoje grupėje favoritais „7Bet“ sporto ekspertai laiko Čekijos futbolininkus (tikimybė nugalėti grupėje siekia koef. 2,5), tačiau jiems ant kulnų tikrai lips solidžiai atrodanti Ukrainos nacionalinė ekipa (koef. 2,75). Intrigos galime laukti ir trečioje grupėje, kurioje susigrums austrai (koef. 2,09) ir norvegai (koef. 2,6). 

Antroje grupėje akivaizdžiais favoritais laikomi Anglijos futbolininkai (koef. 1,08), o ketvirtoje – turkai (koef. 2,1).

C divizionas

C1 grupė: Švedija, Azerbaidžanas, Slovakija, Estija

C2 grupė: Rumunija, Kosovas, Kipras, Lietuva;

C3 grupė: Liuksemburgas, Bulgarija, Šiaurės Airija, Baltarusija;

C4 grupė: Armėnija, Farerų salos, Šiaurės Makedonija, Latvija.

D divizionas

D1 grupė: Gibraltaras, San Marinas, Lichtenšteinas;

D2 grupė: Moldova, Malta, Andora.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-09-04

Geriausios lažybų bendrovės