Sekmadienį įvyksiančios „EURO 2024“ turnyro rungtynės tarp Vokietijos ir Šveicarijos atsakys į begalę vis dar neatsakytų klausimų. Vokiečiai jau yra užsitikrinę bilietą į kitą varžybų etapą, bet rungtynės prieš šveicarus yra itin svarbios. Jei šveicarams pavyktų iškovoti pergalę ir pasiekti septynių taškų atžymą – jie aplenktų pirmoje vietoje įsitaisiusius čempionato šeimininkus ir perimtų lyderystę A grupėje.
Vokietijos ir Ispanijos rinktinės yra iškovojusios po tris titulus ir yra tituluočiausios šio turnyro komandos. Vakarų Vokietija šiame čempionate triumfavo 1972-siais, 1980-siais bei 1996-siais metais. Paskutinysis titulas buvo itin reikšmingas, nes jis buvo iškovotas nesuskaldytos, o jau suvienytos Vokietijos. Ispanija prestižinę taurę kėlė 1964-siais, 2008-siais bei 2012-siais metais.
Be problemų žygiuojantys šeimininkai
Vokietijos nacionalinė rinktinė žygiuoja be jokių keblumų ir demonstruoja itin kokybišką futbolą. Alemanai yra rezultatyviausia šio turnyro ekipa, o per dvejas rungtynes įmušė net 7 įvarčius. Tokį aukštą rezultatyvumą galima paaiškinti, kad pirmieji du vokiečių varžovai buvo škotai ir vengrai. Visgi, nevertėtų pamiršti, kad abi komandos turi pakankamai stabilią gynybą ir yra iš tų, kurios puikiai laikosi žaidimo plano.
Per pirmuosius du susitikimus vokiečiai pademonstravo aukščiausio lygio puolimą ir pirmauja pagal smūgių kiekį (39), atakų skaičių (153), rezultatyvius perdavimus (5) bei keltus kampinius (16). Verta pabrėžti, kad Vokietija ne tik puikiai puola, bet ir tiksliai skirsto kamuolį. Po dviejų sužaistų rungtynių jie pirmauja tiek pagal tikslius perdavimus (1332), tiek pagal jų procentą (94%). Praėjusiame Europos čempionate vokiečiams kalnų nuversti nepavyko, o aštuntfinalyje anglai padarė viską, kad vieni turnyro favorito susikrautų lagaminus anksčiau (0-2).
Šveicarijos tikslai bei nepalankus varžovas
Šveicarijos žygis šiame čempionate prasidėjo puikiai, o pirmajame susitikime 3:1 buvo įveikta Vengrija. Antrajame grupės mūšyje situacija pasikeitė kardinaliai, nes įveikti škotų, kurie reabilitavosi po tragiškai sužaistų pirmųjų čempionato rungtynių prieš vokiečius (1:5), nepavyko. Raudonieji praleido pirmieji ir pirmą kartą šiame turnyre privalėjo vytis. Rungtynės baigėsi lygiosioms 1:1, o prarasti taškai gali brangiai kainuoti, nes jau sekančiame susitikime jiems teks kautis su „EURO 2024“ turnyro šeimininkais.
Vokietijos futbolininkai tikrai nėra palankus varžovas, nes per visą istoriją šios dvi ekipos susitiko 52 kartus ir vokiečiai laimėjo net 35 dvikovas (67.3%). Vokietijai užtenka tik lygiųjų ir pirmoji vieta A grupėje bus garantuota. Visgi įvykiai pakryptų kiek kita linkme, jei šveicarų futbolininkams pavyktų atrasti raktą į sėkmę ir įveikti griausminguosius vokiečius. Trys taškai jiems leistų tapti naujaisiais šios grupės lyderiais. Tai yra geriausias įmanomas scenarijus, tačiau egzistuoja dar du būdai, kurie leistų užsitikrinti vietą bent jau aštuntfinalio etape:
• Jie privalo nepralaimėti vokiečiams;
• Vengrija privalo sustabdyti įkaitusią Škotiją.
Kriterijai ir raudonųjų stiprybės
Situacija susikomplikuotų tik tuo atveju, jei šveicarai pralaimėtų, o Škotija iškovotų pergalę prieš vengrus. Škotai pasivytų antroje vietoje įsitaisiusią komandą, o abi nacionalinės rinktinės turėtų po keturis taškus. „EURO 2024“ ekipų likimą nulemtų turnyro organizatorių atliekama procedūra, o nustatyti aukštesnę besivaržančių komandų poziciją padėtų šie kriterijai:
• Bendras įvarčių santykis;
• Bendras įmuštų įvarčių skaičius;
• Drausmės taškai;
• Išsikovota pozicija Europos čempionato atrankos turnyre.
Šveicarai išlieka padėties šeimininkais ir yra pakankamai pajėgūs, kad iškovotų bent jau vieną tašką bei prasibrautų į kitą šio Europos futbolo čempionato etapą. Vokietija (16) bei Šveicarija (14) yra daugiausia kampinių keliančios ekipos, o tai gali tapti svarbiu faktoriumi, nes tiek vieni, tiek kiti turi puikiai baudos aikštelėje kovojančius futbolininkus.
Įdomu tai, kad šveicarai ganėtinai dažnai pažeidžia nuošalės linijos taisyklę – tai padarė net septynis kartus. Viena iš Šveicarijos stiprybių yra puikus išsivalymas savo baudos aikštelėje, o tai suteikia vilties, kad pristabdyti vokiškąją mašiną yra realu.
Rungtynių koeficientas bei kontrolės zonos
Šių rungtynių favoritais yra įvardijami vokiečiai, o jų koeficientas siekia 1.72. Šveicarams šis statusas bus nė motais ir jie pasistengs iškovoti bent tašką, kuris jiems garantuotų antrąją vietą bei tiesioginį kelialapį į „EURO 2024“ turnyro aštuntfinalį. Raudonųjų komandos koeficientas siekia 4.50, bet kadangi lygiosios yra palankus rezultatas abiem rinktinėms – lygiųjų statymas (4.00) turėtų būti bene populiariausia opcija.
Vokietija yra daugiausia perdavimų atliekanti ekipa, o dominuoja daugelyje aikštės vietų. Alemanų kontrolės procentas siekia 76,6% ir yra vienas aukščiausių visame čempionate.
Šveicarų rodiklis siekia vos 50%, o ir prisilietimų prie kamuolio rodmenys skirtingose aikštelės vietose nėra ženkliai didesni nei jų varžovų.
Akivaizdu, kad vokiečiai turės kamuolio kontrolės persvarą bei atliks daugiau perdavimų, tačiau tai nebūtinai taps kertiniu šių rungtynių aspektu. Vokiečiai dar nė karto nebuvo besivejančių vaidmenyje, taigi šeimininkai privalo būti pasiruošę įvairiems scenarijams. Šveicarų vyriausiasis treneris Muratas Yakinas tikrai gali pasiūlyti nestandartinių sprendimų, kuriuos mes tikrai tikimės išvysti.