Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Paryžiaus paralimpiada: startuoja Lietuvos dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis. Kviečiame susipažinti su sportininko istorija ir dziudo sporto disciplina

Osvaldas Bareikis su Lietuvos apranga

Jau rugsėjo 6 d. Paryžiuje vykstančiame paralimpiniame turnyre savo pasirodymą pradės ir Lietuvos dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis. Prieš tai vykusi Paryžiaus olimpiada susilaukė milžiniško dėmesio visame pasaulyje, o profesionalūs atletai žiūrovams padovanojo ne vieną įspūdingą pasirodymą. Daugiau nei dvi savaites trukęs sporto renginys prie televizjos ekranų prikaustė milijonūs žiūrovų ir sutraukė tūkstančius geriausių sporto atletų. Nors laukiamiausias vasaros renginys pasibaigė, aistruoliai vis dar gali mėgautis įvairiomis sporto disciplinomis, nes rugpjūčio 28 d. Paryžiuje prasidėjo paralimpinis turnyras. Ši, jau 17-oji vasaros paralimpiada tęsis iki rugsėjo 8 d. ir čia savo jėgas išbandys įvairias sveikatos negalias turintys atletai.

Osvaldas Bareikis yra vienas iš devynių mūsų šaliai atstovaujančių paralimpiečių ir dziudo imtynėse varžysis J2 klasėje (svorio kategorija iki 73 kg). Sportininkas savo kovą atrankoje oficialiai pradės penktadienį, 11:00 Lietuvos laiku, o sėkmingai įveikus atrankinį etapą, mūsų tautietis finale pasirodytų tą pačią dieną 17:00. Šioje svorio kategorijoje varžysis 12 imtynininkų, o Osvaldui tai jau trečiosios paralimpinės žaidynės iš eilės. Imtynininkai savo kovas pradės rugsėjo 5 d. The Champ de Mars arenoje, o visi pasirodymai tęsis iki rugsėjo 7 d. Paryžiaus vasaros  paralimpiadoje varžysis 148 atletai, turintys regėjimo negalios sutrikimą (silpnaregystę arba visišką aklumą), o bendrai dziudo imtynininkams iš viso bus išdalinta 16 medalių komplektų.

Osvaldo kelias į dziudo sporto aukštumas ir svarbiausi karjeros pasiekimai

Iš Ukmergės kilęs ir šiuo metu Vilniuje su šeima gyvenantis 30-ųjų metų sportininkas mokėsi aklųjų ir silpnaregių mokykloje Vilniuje ir nuo jauno amžiaus, būdamas vos 10 metų, pradėjo aktyviai sportuoti įvairiose sporto disciplinose. Nuo vaikystės sportininkas mėgo iššūkius ir aktyvų gyvenimo būdą, todėl išbandė šias sporto šakas: lengvąją atletiką, golbolą (aklųjų riedulį), plaukimą ir šachmatus. Sportininkas galiausiai nusprendė skirti visą laiką ir jėgas dziudo imtynėse, paskatintas savo klasės draugo studijų laikais. 

Profesionalioje imtynininko karjeros reziumė netrūksta reikšmingų pasirodymų tarptautinėje arenoje ir skambių pergalių aukščiausio lygio varžybose. Sportininkas dziudo pasaulyje savo pamatus pradėjo kloti kai 2013 m. Seule tapo IBSA pasaulio jaunių čempionu, o savo pirmoje debiutinėje paralimpiadoje 2016 m. Rio de Žaneiro žaidynėse užėmė 5-ą vietą (tuomet svorio kategorijos iki 66 kg). 2018 m. pasaulio taurės etape Kazachstane lietuvis iškovojo sidabro medalį (jau svorio kategorijos iki 73 kg), o vėliau 2018 m. pasaulio čempionate Portugalijoje užėmė 7-ą vietą toje pačioje svorio kategorijos iki 73 kg. 

Už savo puikius pasirodymus Oskaras gavo vardinį kvietimą (vadinamąją žaliąją kortą) į 2021 m. vasarą Tokijuje vykusias paralimpines žaidynes, kur pelnė vieną svarbiausių pergalių savo karjeroje – Lietuvai iškovojo bronzos medalį. 2022 m. Italijoje, Kaljari mieste vykusiame Europos čempionate sportininkas taip pat laimėjo dar vieną bronzos medalį, o 2023 m. Olandijoje, Roterdamo mieste, tenkinosi 5-a vieta. Sportininkas patikino, jog šiai akimirkai yra visiškai sveikas ir maksimaliai pasiruošęs Paryžiaus paralimpiadai bei atiduos visas jėgas kovoje dėl aukščiausių įvertinimų. Taip pat norime priminti, jog Lietuvos atletas pasauliniame IBSA reitinge šiuo metu užima garbingą 4-ą vietą.

Osvaldas Bareikis su brnozos medaliu po Paralimpinių žaidynių

Dziudo paralimpiadoje ir svarbiausios bendrosios taisyklės

Pirmą kartą dziudo disciplina paralimpiadoje buvo pristatyta 1988 m. Seulo olimpinėse žaidynėse. Skirtingai nei vyrų sporte, moterų dziudo rungtys paralimpiados sporto šakų sąraše debiutavo pakankamai vėlai, tik 2004 m. Graikijoje, Atėnuose. Per visą paralimpinę dziudo sporto istoriją daugiausia, net 30 medalių (iš jų net 12 aukso), yra iškovojusi Japonija: ši šalis ne veltui vadinama dziudo sporto šakos pradininke. Šiai dienai regėjimo negalią turintys atletai varžosi skirtingose svorio kategorijoje (moterys iki 48 kg, 57 kg, 70 kg ir virš 70 kg, o vyrai iki 60 kg, 73 kg ir virš 73 kg, 90 kg ir virš 90 kg) ir dviejose pagrindinėse klasėse:

  • J1 klasė. Šios klasės sportininkai gali turėti įvairaus laipsnio regėjimo sutrikimus arba būti visiškai akli. Raudona spalva ant atletų aprangos parodo, kad jiems gali prireikti pagalbos prieš rungtynes arba jų metu. 
  • J2 klasė. Šios klasės yra sportininkai yra silpnaregiai (mato, tačiau regėjimas prastas).

Du Judo kovotojai duoda pagarbą vienas kitam prieš kovą

Pirmiausia paminėsime, jog jėga dziudo kovos technikoje nėra svarbiausias elementas. Didžiausias dėmesys kreipiamas į kovotojo mąstymą, nes svarbiausia yra apgauti priešininką tinkamu momentu: tuomet, kai jis bando prieš kitą kovotoją panaudoti jėgą. Dėl to neretai juokaujama, jog dziudo varžybos yra apgavikų sportas. Dziudo sporte paralimpiečiai naudojasi šiais esminiais žmogaus instinktais, kurie padeda tinkamai numatyti ir įvertinti varžovo veiksmus: tai suėmimas, kvėpavimas bei oponento kūno judėjimas. Šie veiksmai mačo metu (mačas gali trukti 4-5 minutes) sportininkams leidžia savo varžovą permesti, priremti prie tatamio ir atlikti surakinimo” veiksmus.  

Kiekviena kova prasideda nuo tiesioginio kontakto, kuomet abu sportininkai sustoja tatamio viduryje (dziudo imtynių kilimas, skirtingai nuo 6×6 iki 10×10 metrų dydžio) ir griebia už varžovo uniformos, kitaip dar vadinamos Judogi”. Greičiausias būdas laimėti kovą – pelnyti vieną maksimalų tašką, atliekant vadinamąjį ippon” manevrą. Sportininkams reikia numesti varžovą ant nugaros ir laikyti prispaudus nugarą ant tatamio 20 sekundžių arba priversti pasiduoti atliekant rankos laužimo ar smaugimo veiksmą. 

Jei nei vienam iš kovotojų nepavyksta atlikti ippon manevro, kovą laimi sportininkas, pelnęs aukščiausią taškų įvertinimą waza-ari” manevru (už kurį skiriama pusė taško). Jei kova baigiasi lygiosiomis, imtynininkai pereina į vadinamąjį Golden Score” etapą. Šioje stadijoje kovą laimi tas imtynininkas, kuris pirmasis pelno taškus, atlikdamas pilną arba nepilną varžovo permetimą. Imtynininkai paprastai vilki mėlynos arba baltos spalvų kimono – švarką ir kelnes, o ant juosmens užrišamas diržas. 

Ar galima lažintis už paralimpines dziudo varžybas?

Pirmiausia turime pastebėti, jog paralimpiadoje dziudo sporto disciplina susilaukė ne tokio milžiniško dėmesio kaip prieš tai vykusioje Paryžiaus olimpiadoje. Ir nors bendras ažiotažas lažybų pasaulyje nebuvo toks didelis, įvairūs pasaulio lažybininkai vistiek siūlė lažintis ir pateikė geriausius koeficientus už turnyro favoritus. Apačioje kviečiame susipažinti su pajėgiausiais planetos dziudo imtynininkais, kurie varžosi Paryžiaus vasaros paralimpiadoje.

Paimkime keletą pavyzdžių iš vyrų J1 klasės, 90+ kg svorio kategorijoje. Čia favoritu laikomas brazilas SILVA de ARAUJO Wiliams, pasaulyje šiuo metu esantis pirmoje reitingo vietoje. Už jo pergalę lažybininkai siūlė 1.5 koeficientą ir 62.5% tikimybę laimėti. Už 3-oje vietoje pasaulio reitinge esantį Irano atstovą Ilhamą Zakiyev lažybininkai siūlė 2.1 koeficientą ir 47.62% tikimybę laimėti.  Už 4-ą vietą pasaulio reitinge užimantį Turkijos atstovą Onurą Tastaną 2.3 koeficientą ir 43.48% tikimybę. 

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-09-04

Geriausios lažybų bendrovės