Dviračiu daugelis mėgsta keliauti. Kiti su juo vyksta į darbą ar naudoja kaip transporto priemonę. Kai kuriose šalyse, kaip kad Danijoje ar Nyderlanduose, dviratis yra kone nacionalinis pradas, neatsiejamas nuo gyvenimo mieste. Netrūksta ir dviračių sporto entuziastų. Visus juos kasmet sudomina įvairios dviračių lenktynės, vykstančios Europoje ar kitose pasaulio vietose. Apžvelkime šių lenktynių istoriją, svarbiausius įvykius sporto kalendoriuje bei susipažinkime su lažybų pasiūla.
Dviračių lenktynių istorija
Dviračių sporto ištakos siekia XIX a. pradžią, metą, kada ir buvo išrastas pats dviratis. Nuopelnas priskiriamas vokiečių baronui Karlui Draisui, kuris 1817 m. sukūrė dviratę transporto priemonę be pedalų bei pavadino ją savo vardu – Draisine. Išradėjo konstrukcija buvo sparčiai tobulinama ir Vokietijos žemėse, ir už jos ribų, o ~1860 m. buvo pridėti pedalai ir sukurti pirmieji tikri dviračiai.
Taip jau sutapo, kad XIXa. antroji pusė buvo transporto pramonės perversmas. Traukiniai, automobiliai, oro balionai, netgi lėktuvai bei, be abejonės, dviračiai tapo vis populiaresni. Ypač automobilius ir dviračius žmonės suskubo panaudoti ne tik judėjimui į darbą ir atgal, tačiau ir sportui, lenktynėms.
Pradžioje netrūkdavo nelaimingų atsitikimų, tačiau būtent avantiūristų pionierių dėka gimė tokios lenktynės kaip Tour de France ar Giro d‘Italia, prasidėjusios prieš daugiau nei šimtmetį ir besitęsiančios iki šiol.
Svarbiausi įvykiai dviračių sporto pasaulyje
Vienas svarbiausių įvykių dviračių sporto metraščiuose – 1903 metais prasidėjusios Tour de France lenktynės. Žurnalisto Géo Lefèvre’o sumanytas renginys greitai tapo prestižiškiausiomis plento dviračių lenktynėmis pasaulyje. Jos reikalavo ne tik noro laimėti, bet ir geros technikos, fizinio pasiruošimo.
Sporto populiarumas augo sparčiai ir greitai Europoje įsitvirtino vadinamieji Grand Tours arba trys pagrindinės, svarbiausios dviračių lenktynės pasaulyje:
- Tour de France
- Giro d’Italia (startavo 1909 m.);
- Vuelta a España (startavo 1935 m.).
Kodėl būtent šios lenktynės yra svarbiausios ar prestižiškiausios? Visų pirma – dėl istorijos. Jos vyksta kasmet, jau eilę dešimtmečių.
Antra – fizinis iššūkis. Kiekvienos Grand Tour lenktynės trunka tris savaites ir priverčia atletus minti per įvairias vietoves, įskaitant stačias įkalnes, pasiekti įspūdingus greičius lygumų sprintuose ir važiuoti laikui. Šiose lenktynėse dalyvauja geriausios komandos, geriausi atletai, susierenka daugiausiai fanų.
Be šių įvykių, dviračių sporto gerbėjų širdyse ypatingą vietą užima vienadienės klasikinės lenktynės, tokios kaip Paryžius-Rubė ir Milanas-San Remas.
Įdomu tai, kad Milanas-San Remas yra ilgiausios profesionalios vienos dienos lenktynės. Visas trasos ilgis – 298 km, arba panašiai, kaip nuo Vilniaus iki Klaipėdos. Paskutinis, 2024 metų laimėtojas, belgas Jasperas Filipsenas sumušė rekordą ir lenktynes įveikė per 6 valandas ir 14 minučių. Jo vidutinis greitis buvo didesnis nei 46 km/h.
Dėmė dviračių sporte – dopingas
Kadangi dviračių lenktynės yra ne tik be galo prestižiniai įvykiai, bet ir be galo fiziškai sudėtinga sporto šaka, tarp atletų egzistuoja didelė problema – dopingas.
Sporto reputaciją smarkiai suteršė dopingo ir rezultatus gerinančių preparatų (PED) vartojimas. Didelio atgarsio sulaukę skandalai, iš kurių tikrai garsiausias buvo amerikietis Lance’as Armstrongas ir jo problemos 1998 metais, užmetė dėmę ant sporto reputacijos. Tos dėmės, deja, nepavyksta nusikratyti jau ilgai. Sekantiems naujienas, per pastarąjį dešimtmetį turėjo užkliūti bent kelios naujienos kai čempionai ar elitinio lygio atletai įkliūva vartoję dopingą.
Visgi bent jau pastaruosius 2-3 metus labai patobulėjo testavimo technologijos ir sportininkai nebepraslysta, tad galima daug labiau tikėti naujausių įvykių sąžiningumu.
Dviračių sporto ir lenktynių lažybos
Statymai už dviračių sportą yra populiarūs, nes sirgaliai nori kiekvienam įvykiui suteikti daugiau azarto, įdomumo. Norint atlikti laiminčius bei sėkmingesnius statymus, labai svarbu suprasti ne tik pačio sporto taisykles, bet ir statymų ypatumus, skirtumus.
Labiausiai paplitusios statymų už dviračių lenktynes rūšys yra:
-
- Lenktynių nugalėtojas (viso įvykio);
- Etapo nugalėtojas;
- Head-to-Head statymai.
Statymas už tiesioginį nugalėtoją atliekamas už dviratininką(-ę), kuris, kaip tikimasi, laimės visas lenktynes arba konkrečią klasifikaciją (pvz., bendrąją klasifikaciją, taškų klasifikaciją).
Etapo nugalėtojo statymai suskirstyti į atskirus etapus. Čia taip pat yra daugiau nenuspėjamumo, kadangi net ir vienas netikėtas orų pasikeitimas, avarija ar nenumatytas akcentas gali įnešti chaoso. Dėl to už šiuos įvykius būna siūlomi neblogi koeficientai. Lažybose Head-to-head vienas prieš kitą stoja du dviratininkai. Jums reikia rinktis, kuris lenktynėse ar etape finišuos aukščiau.
Faktoriai, į kuriuos reikia atsižvelgti prieš atliekant statymą:
- Dabartinė dviratininko(-ės) forma;
- Situacija komandoje;
- Trasos profilis ir ypatumai;
- Oro sąlygos.
Pavyzdžiui, tikėtina, kad kalnų etapo nelaimės geriausi sprinteriai ir panašiai. Svarbu ir tai, kad pastaruoju metu išpopuliarėjo ir lažybos gyvai. Vienas Tour de France ar Giro d‘Italia etapas trunka kelias valandas. Dėl to lažybų dalyviai gali atlikti statymus lenktynių metu, o tai gali būti ypač įdomu, nes keičiasi strategijos ir sąlygos.
Primename, kad lažintis reikėtų atsakingai.