Jeigu vertinsime tik rezultatą, tai B-Girl Nicka padarė vieną geriausių rezultatų Lietuvos sporto istorijoje. Kartu su Mykolu Alekna ji vienintelė parveža į Lietuvą sidabro medalį. Tačiau pats turnyras lietuviams, kurie jį žiūrėjo gyvai, galėjo palikti šiokį tokį kartėlį, nes Dominika Banevič tikrai buvo verta aukso. Tačiau koks buvo jaunos vilnietės kelias iki olimpinio elito bei medalio? Pasižiūrėkime bei prisiminkime.
Visų pirma – breikas (Kas laimi, kaip vertinama, nuo ko priklauso rezultatas?)
Breikas yra šokis bei visiška naujovė olimpiadose. Kriterijai, pagal kuriuos laimimi turnyrai ar varžybos – visiškai kitokie nei, pavyzdžiui, lengvojoje atletikoje. Ten viskas paprasta. Paimkime disko metimą. Toliausiai įrankį nusviedęs sportininkas laimi auksą. Tačiau su šokiu daug kas pasidaro subjektyvu, kadangi techniką dar įmanoma vertinti pagal standartus, tai muzikalumas, kūrybiškumas ir visas „flow“ (šokio tėkmė) – paliekama kiekvieno teisėjo subjektyviai pasaulėžiūrai.
„Breaking“ debiutavo 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse, o milijonai visame pasaulyje galėjo pamatyti kaip geriausi šokėjai vaikinai ir merginos gali judėti. Visi vaikinai (B-Boys) ir merginos (B-Girls) varžėsi kovose vienas prieš vieną, kur jų pasirodymai buvo vertinami pagal įvairius kriterijus. Iš pradžių buvo grupės su individualiomis dvikovomis, o vėliau – atkrintamosios su eliminavimu.
Turnyro kulminacija buvo finalas, kuriame geriausi breiko šokėjai kovojo 1v1, dėl aukso. Breiko dvikovoje svarbu laimėti daugiau raundų nei oponentas. Paprastai kalbant – teisėjų vertinimu reikia pavaryti kiečiau nei varžovas. Raundo metu abu šokėjai pasirodo vienas po kito. Pirmasis startuoja, o antrasis turi atsakyti. Kiekvieną raundą vertino teisėjų komisija. Grupių etape rezultatą matome iš karto po raundo, o atkrintamosiose – po visos dvikovos rezultatai atskleidžiami didinant įtampą. Pirmuosiuose etapuose yra du raundai bei gali būti lygiosios, o atkrintamosiose yra trys raundai bei lygiųjų būti negali.
Teisėjai šokėjus vertino pagal penkis pagrindinius kriterijus:
- Technika. Tai apima judesių tikslumą, atlikimo preciziką, atletiškumą, kūno kontrolę ir bendrą dinamiką.
- „Žodynas“. Taip vadinama šokėįos(-o) judesių įvairovė ir jų sudėtingumas, įskaitant top ir down rock bei vadinamuosius sustingimus (freeze).
- Atlikimas. Judesių „švarumas“ ir tikslumas, taip pat jų atlikimo eiga. Galima sakyti, jog tai yra tas pats, kaip „išpildymas“.
- Muzikalumas. Kadangi muziką DJ parenka pats, šokėjas gali ją girdėti pirmą kartą arba ne. Teisėjams labai svarbu kaip gerai šokėjo judesiai atitiko DJ paleistos muzikos ritmą ir tempą.
- Originalumas. Šokėjo stiliaus unikalumas ir kūrybiškumas bei tai, kaip jis „užburia“ žiūrovus ar teisėjus. Į tai įeina ir kontaktas su oponentu, ar šokėjas nepasimeta, nėra paveikiamas spaudimo, atsako oponentui į provokacijas (taunt).
Pagal šiuos kriterijus, moterų varžybose nugalėjo Japonijos B-Girl Ami, finale įveikusi Nicka. Ši, 25-erių amžiaus japonė buvo viena iš favoričių bei buvo tarp 3 didžiausių favoričių laimėti. Jos stiprybė – flow bei muzikalumas.
Na, o vyrų varžybose auksą laimėjo Kanados B-Boy Phil Wizard, pademonstravęs unikalų stilių ir techninį meistriškumą. Dėl to breiko rezultatai labai priklauso ne tik nuo šokėjų, bet ir nuo teisėjų.
B-Girls breikas 2024 olimpiadoje – Dominika Banevič ir jos kelias iki medalio
Kaip rodo lažybų skaičiuoklė, Dominika Banevič buvo didžiausia favoritė tarp lažybų bendrovių mūsų šalyje. Štai, viena iš didžiausių bendrovių prognozavo maždaug 23-24 % tikimybę jai laimėti auksą. Visgi, jai buvo numatomas ir didelis Kinijos atletės „671” bei japonės „Ami“ iššūkis. Jau ir savo grupėje Lietuvos olimpinė viltis susidūrė su dviem labai stipriomis B-Girls. Tai buvo vietinių fanų palaikoma jaunoji Sya Dembele (Syssy) ir Logan Edra iš JAV (Logistx).
Prieš Syssy lietuvė varžėsi pirmoje dvikovoje ir parodė gerokai solidesnį judesių arsenalą. Tačiau publika, savaime suprantama, palaikė vietinę sportininkę ir B-Girl Nicka turėjo tenkintis lygiosiomis 1:1. Stiprioje grupėje, kur dar yra ir Logistx, toks rezultatas įtampos tikrai nenuima. Pergalė prieš Australijos sporto sensaciją (apie ją dar kiek vėliau) Raygun 2:0 leido kaip ir užsitikrinti vietą kitame etape, bet susitikimas su Logistix pastarajai buvo proga kabintis į kelialapį tolyn mat su „Syssy“ amerikietės rezultatai – beveik apylygiai.
Dar ne kartą pamatysime, kad stiprios, bet underdog statusą prieš D. Banevič turinčios šokėjos mūsiškę bandė provokuoti. Pirmoji lietuvės nervus su įvairiais taunts testavo būtent „Logistx“. Kad ir kokios buvo jos pastangos, be galo smagu matyti, kad tik 17-os metų sportininkė iš sostinės absoliučiai neprarado savitvardos ir parodė geriausią įmanomą olimpinę ramybę. Amerikietė nelaimėjo nė vieno raundo ir lietuvaitė dėjo vieną žingsnį arčiau medalių.
Ketvirtfinalyje teko neblogas testas – Ying Zi. Tai – Kinijos šokėja su nemaža patirtimi. Vėlyvai šokti, tik 19-os metų pradėjusi kinietė tikrai gerai pasirodė grupėje, bet akistatoje su Nicka nebuvo favorite. Tas akivaizdžiai matėsi, nes lietuvė laimėjo teisėjų balsus 26-1, parodžiusi gerokai gausesnį judesių arsenalą, įspūdingesnę kūrybą bei neprilygstamą techniką.
Pusfinalyje – viena iš trijų didžiųjų turnyro favoričių – dar viena kinietė – 671. Ši B-Girl yra buvusi Azijos čempione, laimėjo sidabrą pasaulio čempionate. Jau pačioje pradžioje pamatėme, kad ši sportininkė nenusiteikusi nusileisti, nors turnyre Nickos pasirodymai atrodė labiau įtikinami. Lietuvė ruošėsi pradėti pirmoji, tačiau įvyko vadinamoji raundo „vagystė“, kai oponentas staigiai neria į ringo centrą bei pats pradeda šokti. Nickai teko susitaikyti su šiokia tokia provokacija ir netikėtumu. Nors Kinijos šokėja ištraukė tikrai įspūdingų apsisukimų iš savo „bag“, bet lietuvaitė ir vėl pasirodė techniškesnė, kūrybiškesnė bei tikslesnė. Laimėti pavyko ir vėl pakankamai įtikinamai – 2:1 (18:9). Pusfinalis įkvėpė be galo daug optimizmo, nes 671 buvo viena iš stipriausių varžovių, o finale laukė žymiai mažesnis uraganas, galima sakyti totali 671 priešingybė – melodinga, muzikali ir švelnesnė japonė „Ami“.
Finale susitiko tikrai labai skirtingai breiką šokančios merginos. Galima sakyti, jog Dominika buvo labiau kaip „ugnis“, o Ami – „vanduo“. Gal kiek liūdna, kad judesių arsenalas pas D. Banevič buvo gausesnis, tačiau teisėjų komisija (kurioje buvo ir vienos finalistės tautiečių, bet ne lietuvių) nusprendė, kad Lietuvos sportininkė tąkart buvo silpnesnė. Pralaimėta labai nedideliu skirtumu 16:11, bet sidabras būnant 17-os – mažų mažiausiai įspūdingas pasiekimas.
Olimpinis memų aukso medalis – B-Girl Raygun
Breiką per televiziją stebėję žmonės pamatė ne tik Dominikos Banevič sidabrą, bet ir visą internetą sukausčiusią sensaciją – Australijos ir Okeanijos žemyno breiko čempionę Rachel Gunn (Raygun). Kartu su lietuve vienoje grupėje šokusi 36-erių dalyvė buvo antra vyriausia žaidynėse, tačiau įdomu tai, kad breikas tik jos hobis, kadangi pagrindinė jos veikla – mokytojavimas.
Kodėl gi visi kreipė dėmesį į moterį iš tolimos Australijos, likusią paskutinėje vietoje savo grupėje, kai šalia buvo tiek daug įspūdingo kalibro B-Girls? Ogi dėl labai… Įdomaus Raygun stiliaus. Ji viską darė lėčiau už savo oponentes, tačiau mokytoja greičio stoką bandė kompensuoti improvizuotais bei unikaliais judesiais. Jie primena modernaus šokio elementus ir tikrai jautėsi, kad Raygun derina breiką ir modern dance, tačiau daugeliui tai kėlė ne susižavėjimą, o juoką.
Aišku, pašaipų unikaliai šokanti mokytoja nenusipelnė, tačiau tenka pripažinti, kad kai kurie judesiai tikrai buvo mažų mažiausiai keistoki…