Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

JAV prezidento rinkimai – situacija, kaip vyksta rinkimai, svarbiausios datos, sąrašas bei faktai

JAV prezidento rinkimai

2024-ųjų metų Jungtinių Valstijų prezidento rinkimai bus jubiliejiniai – 60-ieji. Rinkėjai ketverių metų kadencijai rinks tiek prezidentą, tiek viceprezidentą. Šiuo metu pareigas eina Demokratų partijos atstovas Joe Bidenas. Jo didžiausias varžovas šiuose rinkimuose bus Donaldas Trumpas, Respublikonų partijos narys, kuris pretenduoja tapti tik antruoju istorijoje, kuriam pavyko laimėti JAV prezidento rinkimus du kartus, tačiau ne iš eilės. Pirmasis toks politikas buvo Groveris Clevelandas, kuris ėjo 22-ojo ir 24-ojo JAV prezidento pareigas.

Paskutiniai Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimai vyko 2020-ųjų lapkričio 3-ąją dieną. Prieš ketverius metus didžiule persvara laimėjęs J. Bidenas buvo apkaltintas, kad rinkimai buvo suklastoti, o D. Trumpas ilgą laiką negalėjo susitaikyti su patirta nesėkme bei atimta galimybe antrą kartą iš eilės tapti svarbiausiu žmogumi Jungtinėse Valstijose.

JAV prezidento rinkimai – esama situacija

2024-ųjų metų Amerikos prezidento rinkimai vyks dvejomis dienomis vėliau nei prieš ketverius metus – lapkričio 5-ąją dieną, antradienį. Šių rinkimų nugalėtojas bus inauguruotas 2025-ųjų metų sausio 20-ąją dieną. Šių metų kovo 5-ąją dieną įvyko pirmalaikiai rinkimai, kurie dar kitaip žinomi kaip superantradienio rinkimai. J. Bidenas ir D. Trumpas pasiekė užtikrintas pergales bei įrodė kad yra pagrindiniai pretendentai siekti šio posto. Šis faktas simbolizuoja tai, kad turėsime progą išvysti 2020-ųjų metų JAV prezidento rinkimų pakartojimą.

JAV prezidento rinkimai – kaip vyksta rinkimai?

Rinkimuose gali balsuoti 18 metų sulaukę piliečiai. Kiekviena JAV valstija turi specifinį delegatų balsų skaičių, kurį nulemia gyventojų skaičius. Kadangi jų yra 538 – nugalėtoju paskelbiamas tas pretendentas, kuris surinko 270 arba daugiau. JAV prezidento rinkimuose gali dalyvauti:

 • Kiekvienas amerikietis, kuris gimė Jungtinėse Amerikos Valstijose;
 • Kiekvienas, kuris yra sulaukęs bent 35 metų;
 • Kiekvienas, kuris šalyje gyveno paskutiniuosius 14 metų (ne trumpiau);

JAV egzistuoja „laimėtojui atitenka viskas“ taisyklė. Tai reiškia, kad daugiausia balsų toje valstijoje sugeneravęs kandidatas gauna visus valstijos balsus. Ši taisyklė negalioja tik dvejose valstijose – Nebraskoje ir Meine. Tam tikros šalies teritorijos yra jau iš anksto pasirinkusios savo favoritus, tačiau rinkimai kulminaciją pasiekia tik tada, kai dėmesio centre atsiduria tos valstijos, kuriose gali laimėti abi pusės. JAV šios valstijos dar yra vadinamos lemiančiomis.

Nors didžioji dalis amerikiečių kreipia dėmesį tik į prezidento rinkimus, tačiau negalima pamiršti, kad JAV piliečiai rinks ir naujojo Kongreso narius. Dažnu atveju būsimasis prezidentas paaiškėja tik rinkimų naktį, bet 2020-siais metais viskas vyko kiek kitaip. Prezidento rinkimų balsai buvo skaičiuojami dar keletą dienų. Naujojo JAV prezidento priesaikos ceremonija vyksta sausį.

JAV prezidento rinkimai – svarbiausios rinkimų datos

Šioje straipsnio skiltyje pateikiame svarbiausias rinkimų datas:

Svarbiausios rinkimų datos – kovo 12

Trijose valstijose vyks balsavimas: Džordžijoje, Misisipėje bei Vašingtone. Kovo 12-ąją dieną įvyks ir Respublikonų partijos suvažiavimas, kuris yra suplanuotas Havajuose.

Svarbiausios rinkimų datos – kovo 19

Kanzase, Arizonoje, Ohajuje, Floridoje ir Ilinojuje įvyks pirminiai rinkimai. Ohajo bei Arizonos rinkėjai taip pat turės galimybę balsuoti ir Senato rinkimuose.

Svarbiausios rinkimų datos – balandžio 2

Įvyks pirminiai rinkimai Viskonsino valstijoje. Balsavimai bus organizuojami ir valstijose, kurios vis dar neapsisprendė.

Svarbiausios rinkimų datos – liepos 15-18

Liepos viduryje vyks Respublikonų partijos suvažiavimas, o lokacija yra Viskonsino valstija, Milvokis. Respublikonų delegacijos nariai ir šios partijos pareigūnai nominuos daugiausia balsų pirminiuose rinkimuose surinkusį kandidatą.

Svarbiausios rinkimų datos – rugpjūčio 19-22

Ilinojaus valstijoje esančiame Čikagos mieste įvyks Demokratų partijos suvažiavimas. Demokratų delegatai ir šios partijos atstovai nominuos Joe Bideną ir Kamalą Harris antrajai kadencijai Baltuosiuose rūmuose.

Svarbiausios rinkimų datos – rugsėjo 16

Šią dieną yra suplanuoti pirmieji JAV prezidento rinkimų kandidatų debatai. Jie vyks San Markose, Teksaso valstijoje.

Svarbiausios rinkimų datos – rugsėjo 25

Įvyks į viceprezidento postą kandidatuojančių asmenų debatai. Debatų vieta – Istonas, Pensilvanija.

Svarbiausios rinkimų datos – spalio 1

Pirmąją spalio dieną yra suplanuoti antrieji JAV prezidento rinkimų debatai. Jie vyks Pitersberge, Virdžinijos valstijoje.

Svarbiausios rinkimų datos – spalio 9

Jutos valstijoje esančiame Solt Leik Sičio mieste vyks paskutinieji JAV prezidento rinkimų debatai.

Svarbiausios rinkimų datos – lapkričio 5

Lapkričio 5-ąją dieną išvysime lemiamas šių rinkimų balsavimo batalijas, kai balsuos visos penkiasdešimt JAV valstijų bei Kolumbijos apygarda.

JAV prezidento rinkimai – JAV prezidentų sąrašas

JAV prezidento rinkimai yra viena iš labiausiai aptarinėjamų temų ne tik pačiose Jungtinėse Valstijose, tačiau ir kituose pasaulio kampeliuose. Dėl šios priežasties prisiminkime vienas iš iškiliausių asmenybių JAV istorijoje, kurios turėjo garbę užimti labiausiai saugomo žmogaus pasaulyje vietą.

 1. George‘as Washingtonas
 2. Johnas Adamsas
 3. Thomas Jeffersonas
 4. Jamesas Madisonas
 5. Jamesas Monroe
 6. Johnas Quincy Adamsas
 7. Andrew Jacksonas
 8. Martinas Van Burenas
 9. Williamas Henry‘is Harrisonas
 10. Johnas Tyleris
 11. Jamesas K. Polkas
 12. Zachary Tayloras
 13. Millardas Fillmore‘as
 14. Franklinas Pierce‘as
 15. Jamesas Buchananas
 16. Abrahamas Lincolnas
 17. Andrew Johnsonas
 18. Ulyssesas S. Grantas
 19. Rutherfordas B. Hayesas
 20. Jamesas Garfieldas
 21. Chesteris A. Arthuras
 22. Groveris Clevelandas
 23. Benjaminas Harrisonas
 24. Groveris Clevelandas
 25. Williamas McKinley‘is
 26. Theodore‘as Rooseveltas
 27. Williamas Howardas Taftas
 28. Woodrow Wilsonas
 29. Warrenas G. Hardingas
 30. Calvinas Coolidge‘as
 31. Herbertas Hooveris
 32. Franklinas D. Rooseveltas
 33. Harry‘is S. Trumanas
 34. Dwightas D. Eisenhoweris
 35. Johnas F. Kennedy‘is
 36. Lyndonas B. Johnsonas
 37. Richardas M. Nixonas
 38. Geraldas R. Fordas
 39. Jamesas Carteris
 40. Ronaldas Reaganas
 41. George‘as H. W. Bushas
 42. Williamas „Billas“ J. Clintonas
 43. George‘as W. Bushas
 44. Barackas Obama
 45. Donaldas J. Trumpas 
 46. Joe Bidenas

JAV prezidento rinkimai – faktai

Pažvelkime į pačius netikėčiausius faktus apie JAV prezidentus:

 • Zachary Tayloras niekada nebalsavo prezidento rinkimuose, tačiau jo politinis aktyvumas pasireiškė tik tada, kai jo pačio pavardė atsidūrė ant balsavimo biuletenio;
 • 193.4 cm – toks buvo Abrahamo Lincolno ūgis ir jis yra aukščiausias prezidentas JAV istorijoje;
 • Pilietinio karo generolas Ulyssesas S. Grantas buvo pakviestas tuometinio JAV prezidento A. Linkolno į Fordo teatrą, tačiau generolas buvo priverstas atsisakyti, kai kartu su žmona sumanė aplankyti savo vaikus Naujajame Džersyje. Ulyssesas S. Grantas net neįsivaizdavo, kad 1965-ųjų metų balandžio 14-oji diena A. Linkolnui taps lemtinga – tą vakarą jis buvo nužudytas;
 • Jamesas Garfieldas buvo išrinktas į Jungtinių Amerikos Valstijų Senatą, bet Ohajo senatoriumi jis taip niekada ir netapo. Šios aplinkybės priežastis yra paprasta – jis pasiekė pergalę JAV prezidento rinkimuose. J. Garfieldas taip pat yra pirmasis kairiarankis JAV prezidentas;
 • Teodoras Ruzveltas yra laikomas jauniausiu šias pareigas ėjusiu JAV prezidentu, o jam tuo metu buvo vos 42-eji metai;
 • Antrojo pasaulinio karo herojus Dwightas D. Eisenhoweris yra pirmasis JAV prezidentas, kuris turėjo privatų evakuacinį sraigtasparnį. U.S. Air Force H-13J sraigtasparnio modelis buvo įsigytas baiminantis tuometinių SSRS branduolinių pajėgumų bei spėlionių, kad evakuacija keliu gali tapti neįmanoma. Bandomasis skrydis įvyko 1957-ųjų metų liepos 12-ąją dieną;
 • Williamas „Billas“ J. Clintonas mokėjo groti saksofonu;
 • Barackas Obama yra pirmasis afroamerikietis JAV prezidentas;
 • Williamas Henry‘is Harrisonas prezidento pareigas ėjo vos 32 dienas – trumpiausias laikotarpis Jungtinių Amerikos Valstijų istorijoje. Jis taip pat tapo pirmuoju JAV prezidentu, kuris mirė eidamas šias pareigas;
 • Richardas M. Nixonas yra vienas iš devynių JAV prezidentų, kuris nebaigė savo kadencijos. Visgi, jis yra vienintelis prezidentas, kuris atsistatydino, o ne buvo nužudytas ar mirė sava mirtimi.

Apačioje pateikiame JAV prezidentų sąrašą, kurie mirė sava mirtimi arba buvo nužudyti:

 • Williams Henry‘is Harrisonas – mirė sava mirtimi;
 • Zachary Tayloras – mirė sava mirtimi;
 • Abrahamas Linkolnas – buvo nužudytas;
 • Jamesas Garfieldas – buvo nužudytas;
 • Williamas McKinley‘is – buvo nužudytas;
 • Warrenas G. Hardingas – mirė sava mirtimi;
 • Franklinas D. Rooseveltas – mirė sava mirtimi;
 • Johnas F. Kennedy‘is – buvo nužudytas.
Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-03-14

Geriausios lažybų bendrovės