Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

JAV prezidento rinkimai 2024 – kas valdys pasaulį? Lažybos, statymai ir prognozės

Kamala Harris ir Donald Trump

Statymų Gidas rekomenduoja:


2024 m. lapkričio 5 d. įvyks jau 60-ieji JAV prezidento rinkimai 2024. Juose dėl ketverių metų kadencijos Baltuosiuose rūmuose rungsis 2017–2021 metais JAV prezidento pareigas ėjęs respublikonas Donaldas Trumpas ir nuo 2021 metų viceprezidentės poziciją demokrato Joe Bideno administracijoje užimanti Kamala Harris. 

Paskutiniai JAV prezidento rinkimai įvyko 2020-ųjų lapkričio 3 dieną. Tuomet juos didele persvara laimėjo J. Bidenas, kuris prezidento pareigose pakeitė tą patį D. Trumpą. Tiesa, pastarasis ilgai nepripažino pralaimėjimo, net tvirtino, kad rinkimai buvo suklastoti. Šie politikai turėjo susikauti ir JAV prezidento rinkimuose 2024, tačiau liepos 21 dieną J. Bidenas pranešė nesieksiantis perrinkimo ir pasitraukiantis iš rinkimų kovos. JAV prezidento rinkimų rezultatai ne tik suformuos didelę dalį JAV ir viso pasaulio politikos įvairiausiais klausimais, bet ir kiekvieną kartą sulaukia gausybės susidomėjimo.

Ne išimtis ir lažybų bendrovės. Lažintis iš rinkimų rezultato galima tarptautinėse lošimų svetainėse kaip GGbet, Monro, VulkanBet ir daugybė kitų.

Tuo metu GGbet leidžia lažintis iš to, kuri partija laimės. Kadangi kiekvienai partijai atstovauja po vieną kandidatą, praktiškai lažinamasi iš to, kuris kandidatas laimės. Kol kas geriau vertinami D. Trumpo šansai. Panašios nuomonės laikosi ir Vulkan Bet, kuri favoritu įvardija respublikoną. Šioje lažybų platformoje leidžiama lažintis ir iš laimėtojo tam tikroje valstijoje. Įdomu, kad vienoje svyruojančių valstijų Mičigane kandidatų šansai yra lygūs – jiems suteikiamas 1.9 siekiantis koeficientas.

Kam žadama pergalė? Patarimai statymam

Puiki lažybų pasiūla lietuviškose lažybų platformose. „7bet“ siūlo lažintis iš to, kiek valstijų laimės ir rinkikų kolegijos balsų surinks demokratai ir respublikonai, kiek procentų populiarumo balsų surinks kandidatai, kuris kandidatas laimės populiarumo balsus, o galbūt JAV prezidento rinkimų 2024 nugalėtojas laimės populiarumo balsų net nesurinkęs.

Kas laimės

Lažybų bendrovė

Donald Trump Kamala Harris
1,50 2,40
1,52 2,55
1,50 2,40
1,52 2,55
1,50 2,40
1,50 2,40
1,54 2,50

„Betsafe“ siūlo paprastesnę lažybų pasiūlą ir siūlo lažintis iš rinkimų nugalėtojo – kol kas mažesnį koeficientą likus porai savaičių iki JAV prezidento rinkimų 2024 turėjo D. Trumpas. Jo šansai nugalėti vertinti su siekusiu 1,6 koeficientu, kai K. Harris – su 2,3. „Betsafe“ taip pat siūlo lažintis iš to, kas laimės konkrečioje valstijoje – respublikonai ar demokratai. „Olybet“ prideda ir galimybę lažintis iš laimėsiančios partijos, visų rinkėjų balsų. Įdomu, kad skaičiuojant visų rinkėjų balsavimą geresnį koeficientą turi K. Harris – 1,35 (prieš D. Trumpo 3,15), bet žvelgiant į galimą laimėtoją – D. Trumpas (1,67 prieš 2,32 K. Harris). 

#1

Apskaičiavus valstijas, manoma, kad daugiau rinkėjų balsų surinks K. Harris. Renkamės demokratų atstovės persvarą lažybų bendrovės, kuriose už tokią baigtį – 1,35 siekiantis koeficientas.

#2

Geriau vertinami D. Trumpo šansai. Renkamės respublikonų partijos pergalę „GGbet“ svetainėje, kurioje už tokią baigtį – 1,57 siekiantis koeficientas.

Kaip vyksta JAV prezidento rinkimai 2024?

Taip yra, nes nors didžioji dalis balsavimo teisę turinčių amerikiečių balsuos lapkričio 5 dieną, tačiau JAV prezidentą galiausiai išrinks ne jie, o Rinkikų kolegijos nariai. Jie paprastai būtent ir pasiremia atstovaujamos valstijos rinkėjų išreikšta nuomone. Taigi, rinkėjai nubalsuoja už tam tikrą kandidatą, jų nuomone pasiremia Rinkikų kolegijos nariai ir daugiau balsų surinkusiam kandidatui paprastai skiria visą valstijos delegatų balsų skaičių, kuris priklauso nuo valstijos dydžio ir gyventojų skaičiaus. Iš viso delegatų balsų iš viso yra 538, tad paprastai nugali 270 ar daugiau balsų surinkęs kandidatas.

amerikiečiai balsuoja

Pavyzdžiui, nors rinkėjų balsai pasiskirstė proporcija 51 proc. prieš 49 proc., tačiau daugiau jų surinkęs kandidatas gaus visus valstijos delegatų balsus. Išimtis galioja tik dviejose valstijose. Dėl tokios sistemos daugiau rinkėjų balsų visose JAV surinkęs kandidatas gali gauti mažiau delegatų balsų ir pralaimėti rinkimus. Taip nutiko  2016 metų rinkimuose Hillary Clinton.

Paprastai valstijos nuo seno yra palankios vienai ar kitai partijai, tuo pačiu – ir jos kandidatui, todėl daugiausiai dėmesio kreipiama į svyruojančias valstijas, būtent jose vyksta daugiausiai kovos dėl rinkėjų balsų. Pavyzdžiui, Mičigane, Džordžijoje ir Viskonsine rengiamos itin svarbios bei didžiulės JAV prezidento rinkimų 2024 kampanijos. Laimėjęs kandidatas 2025 metų sausį ant Kapitolijaus pastato laiptų Vašingtone prisieks ir ketveriems metams apsigyvens Baltuosiuose rūmuose. 

Svarbu ir tai, kad nors daugiausia dėmesio skiriama prezidento rinkimams, tačiau itin svarbiais taps ir dalies šalies įstatymų leidžiamosios valdžios Kongreso narių rinkimai – paaiškės, kam atiteks visos 435 vietos Atstovų rūmuose ir kam vietos 33 Senate. Atstovų rūmus šiuo metu kontroliuoja respublikonai, Senatą – demokratai. Įstatymų priėmime dalyvauja abu rūmai, todėl naujai išrinktam valstybės vadovui bus labai sunku, jei neturės palaikymo Kongrese ir Senate.  

Rinkimų eiga

JAV prezidento rinkimų 2024 kampanija prasidėjo turint 15 kandidatų – 9 varžėsi dėl respublikonų nominacijos, 4 – dėl demokratų. Kovo pradžioje dėl kandidatų buvo balsuojama daugiau nei 10 valstijų, o  pirmalaikiuose rinkimuose triuškinamomis pergalėmis buvo užtikrintas 2020 metų rinkimų pakartojimas – laimėjo D. Trumpas ir J. Bidenas. Tiesa, pastarasis prastai pasirodė JAV prezidento rinkimų debatuose, atrodė išsiblaškęs, lyg nesigaudė aplinkoje, kartais nebuvo įmanoma suprasti, ką jis nori pasakyti. Tuo metu labai vietoje pasirodė varžovo amžių ir sveikatą kritikuojančio D. Trumpo argumentai.

Galiausiai po pasikėsinimo į pastarąjį, J. Bidenas pasitraukė iš kovos. Buvęs prezidento Baracko Obamos administracijos viceprezidentas pagarsėjo didžiuliu popandeminio atkūrimo planu ir žaliosios pramonės schema, įtvirtintu JAV vaidmeniu pasaulinėje politikoje, tačiau sulaukė ir nemažai kritikos dėl chaotiško JAV pasitraukimo iš Afganistano ir didžiulės infliacijos.

J. Biden eina ir mojuoja

Bideną rinkimuose pakeitė K. Harris, kurios šansai pirma neatrodė verti dėmesio, tačiau po sėkmingos JAV prezidento rinkimų 2024 kampanijos ji tapo stipria rinkimų kandidate. Tiesa, lažybininkų prognozės to nerodo, nors iki rinkimų dar yra laiko, demokratų kandidatė, kuriai 60 metų, dėl amžiaus kritikuoja jau patį D. Trumpą, kuriam yra 78 metai.

Kas siekia prezidento posto?

Prieštaringasis D. Trumpas

Niujorke 1946 m. birželio 14 d. gimęs D. Trumpas – iš itin turtingos nekilnojamojo turto rinkos magnato Fredo Trumpo šeimos. Jis buvo jau ketvirtas vaikas šeimoje. Dėl netinkamo elgesio mokykloje jis būdamas 13-os metų amžiaus buvo išsiųstas į karo akademiją. Vėliau įstojo į verslo mokyklą ir įsidarbino tėvo valdomoje kompanijoje, kurios valdymą 1971 metais perėmė. Pirmas darbas – jos pervadinimas į „The Trump Organization“. Šioje įmonėje jis plėtojo viešbučių ir kazino verslą, tačiau nebuvo išvengta ir bankrotų. Palaipsniui D. Trumpas vis labiau įsišliejo į pramogų pasaulį – 1996-2015 metais jam priklausė „Mis Visata“, „Mis JAV“ ir „Mis JAV paauglė“ grožio konkursų teisės, 2003-2015 metais jis buvo laidos „Mokinys“ vedėju. Nereikia pamiršti, kad D. Trumpas turėjo epizodinį vaidmenį ir itin populiariame filme „Vienas namuose 2“. D. Trumpas buvo vedęs tris kartus ir turi penkis vaikus.

Trumpas "vienas namuose" filme

Visgi į politiką buvo pažvelgta dar anksčiau. Siekti JAV prezidento posto D. Trumpas užsimanė 1987 metais. 2000-aisiais rinkimuose ketino gauti Reformų partijos nominaciją, tačiau į rinkimus žengė tik 2015 metų birželį, kai laimėjo vidinius respublikonų rinkimus dėl kandidatūros į JAV prezidento postą iškėlimo, buvo paskelbtas Respublikonų partijos kandidatu. Vienais pažadų buvo stiprinti JAV ekonomiką, pastatyti JAV ir Meksiką skiriančią sieną, net apriboti musulmonų imigraciją. Kitaip sakant, siekė „padaryti Ameriką vėl didžia“. Kaip minėta anksčiau, pirmu bandymu ir pavyko – įveikta H. Clinton. 

Jo kadencija neapsiėjo be skandalų, prezidentui teko iškęsti ir apkaltą dėl raginimo kitai valstybei kištis į JAV rinkimus ir trukdymu Kongreso tyrimui. Tačiau sėkmingai apkaltai pritrūko balsų. Baigiantis kadencijai paskelbta apie norą būti perrinktam, tačiau rinkimuose pralaimėta J. Bidenui. Iki kadencijos pabaigos likus vos savaitei bandyta surengti dar vieną apkaltą dėl prisidėjimo prie Kapitolijaus šturmo, tačiau ir šįkart nieko nepešta. D. Trumpui vis dar gresia kaltinimai dėl sukčiavimo ir netinkamo įslaptintos informacijos tvarkymo. Nepaisant viso kaltinimų šleifo, D. Trumpas vis dar išlieka rinkimų favoritu dėl orientacijos į ekonominius klausimus kaip infliacija bei rinkėjų mobilizavimo dėl nepasitenkinimo demokratų valdymu. Tiesa, reikšmingi teisiniai sprendimai gali paveikti politiko populiarumą.

Jam ne tik du kartus surengta apkalta, bet jis ir du kartus išvengė šaulio kulkos. Šių metų liepos viduryje rinkimų kampanijos renginio metu vakarų Pensilvanijoje į D. Trumpą pasikėsino snaiperis, o kulka kliudė ausį. Vos už dviejų mėnesių į respublikonų kandidatą bandyta pasikėsinti jam žaidžiant golfą Floridoje.

Prieštaringai vertinamas ir viceprezidento nominaciją turintis Jamesas Davidas Vance`as  – jis ne kartą sakė, kad būtų palaikęs D. trumpą bandant įvykdyti valstybės perversmą. Dėl visų šių priežasčių D. Trumpas daugybės istorikų laikomas vienu blogiausių valstybės vadovų JAV istorijoje. 

K. Harris – šviežio oro gurkšnis

Jaunystės ir sveikatos kozirį ne kartą šiuose rinkimuose išmetusi Kamala Devi Harris gimė 1964 m. spalio 20 d. Oklande. Jos motina Shyamala Gopalan dar 1958 metais atvyko iš Indijos studijuoti mitybos ir endokrinologijos bei vėliau reikšmingai prisidėjo prie krūties vėžio tyrimų. Kamalos tėvas Donaldas J. Harris – ekonomikos profesorius emeritas Stanfordo universitete bei taip pat gimęs ne JAV. Jis 1938 metais gimė Jamaikoje.

Karjerą Kamala pradėjo prokuratūroje, vėliau pakilo iki San Francisko apygardos prokurorės pareigų, o 2010 metais išrinkta Kalifornijos generaline prokurore. Dar po 6 metų laimėjo rinkimus į JAV Senatą, kuriame palaikė sveikatos apsaugos ir progresinių mokesčių reformas, marihuanos dekriminalizavimą federaliniu lygiu bei kovinių ginklų draudimą. Savo kandidatūrą JAV demokratų partijos pirminiuose rinkimuose ji pirmąkart iškėlė dar 2019 metų pabaigoje, tačiau galiausiai buvo pasirinkta kandidate į viceprezidento postą. Dabar, iš kovos pasitraukus J. Bidenui – demokratų kandidate į prezidento postą. Politikė dažnai vertinama už tai, kad laikosi pažangios politikos linijos, daug dėmesio skiria socialinėms problemoms, sveikatos apsaugai ir būsto prieinamumui.

Kamala Harris šneka

Taip pat didelis dėmesys skiriamas ir klimato kaitai, todėl daugybės palaikymo ji sulaukia didžiuosiuose šalies miestuose, tačiau mažai jo – tarp vyresnių rinkėjų ypač svyruojančiose valstijose. Todėl rekordinė 1 mlrd. JAV dolerių perkopusi jos kampanijai suaukotų pinigų suma ir sėkmingas pasirodymas JAV prezidento rinkimų debatuose neturi apčiuopiamo efekto apklausose. 

Viceprezidentu K. Harris pasirinko Timą Walzą, kuris yra populiaresnis nei D. Trumpo pasirinktas viceprezidentas. K. Harris palaiko ir daugybė garsenybių kaip Beyonce, Ariana Grande, Katy Perry, Taylor Swift, buvęs prezidentas B. Obama su žmona Michele.

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-10-28

Geriausios lažybų bendrovės