Kiekvienas intelektinių žaidimų fanas tikrai yra girdėjęs bent keletą pramoginio ir intelektinio pobūdžio televizijos produktų – „Auksinis protas“, „Kas ir kodėl?“ ar „galvOK“. Vienintelis šių žaidimų panašumas yra taškų skaičiavimas ir nugalėtojo išaiškinimo procesas, tačiau skirtumų yra ženkliai daugiau nei panašumų.
Vienose laidose yra kviečiami tik populiarūs Lietuvos visuomenės veidai, o kitur koncentruojamasi tik į sofos lygos žaidėjus. Šiame straipsnyje apžvelgsime kodėl jie yra geriausi TV žaidimai Lietuvoje, kada jie susikūrė, kokie yra jų privalumai ir trūkumai bei koks yra didysis kiekvieno žaidimo prizas.
Geriausi intelektualiniai TV žaidimai Lietuvoje – „Auksinis protas“
Bene populiariausias iš visų Lietuvoje esančių intelektualinių žaidimų yra „Auksinis protas“. Šis Arūno Valinsko bei Andriaus Tapino sukurtas žaidimas švenčia pirmąjį grandiozinį savo jubiliejų – 10 metų.
„Auksinis protas“ – kaip patekti į žaidimą?
Opcijų patekti į šį prestižinį televizijos žaidimą yra tikrai begalė, o tai įgyvendinti galima pasirinkus patį patogiausią Jums būdą.
• Patekti į žaidimą galima naudojant pirmąją Baltijos šalyse interaktyviąją tiesioginės viktorinos programėlę – LRT „Prototo“;
• Patekti į žaidimą galima atsakant į atrankinį klausimą „Auksinio proto“ interneto puslapyje;
• Patekti į žaidimą galima atsakant į atrankinį klausimą „Auksinio proto“ partnerių internetiniuose puslapiuose: lrytas.lt ar lrt.lt;
• Patekti į žaidimą galima atvykus pasižiūrėti „Auksinio proto“ žaidimo filmavimo eigos. Žiūrovas turės atsakyti į klausimą skirtą publikai;
• Patekti į žaidimą galima dalyvaujant LRT RADIJO laidoje „10-12“;
• Patekti į žaidimą galima žaidžiant gyvuosiuose žaidimuose, kurie kiekvieną antradienį yra organizuojami įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.
„Auksinis protas“ – žaidimo prizai
„Auksinis protas“ pasižymi tuo, kad kiekvienas žaidėjas, kuris dalyvauja šiame žaidime niekada nelieka tuščiomis. Visi iškritę ankščiau laiko gauna knygą, o žaidimo finalininkui, kuris prasibrauna į lemiamą etapą, tačiau jį pralaimi – atitenka vienas arba du prizai:
• Stalo žaidimas „Auksinis protas. BLITZ“;
• Knyga.
Tačiau daugiausiai prizų į savo arsenalą susižeria „Auksinio proto“ laidos nugalėtojas. Jo kišenes papildo šie prizai:
• Bilietas į sekantį „Auksinio proto“ etapą, kuriame varžosi 36 geriausieji sezono dalyviai;
• Nugalėtojo ženklelis;
• Kelialapis į „Eglės sanatoriją“ Druskininkuose;
• Trečiasis Lietuvos Statutas.
Tai yra tik pavienių žaidimų apdovanojimai, tačiau jubiliejinio „Auksinio proto“ sezono prizinis fondas siekia net 20 000 tūkst. eurų.
„Auksinis protas“ – privalumai bei trūkumai
„Auksinis protas“ užima pačią pirmąją vietą pagal populiarumą Lietuvoje, tačiau pažvelkime į šio žaidimo privalumus ir trūkumus.
Privalumai:
• Ilga žaidimo trukmė – apie 1 val.;
• Sunkesni ir labiau patikrinantys žinias klausimai;
• Klausimų įvairovė bei jų pateikimo būdas;
• Per daugelį metų įsivyravusios sąžiningos ir lygiavertės taisyklės;
• Daug vertingų prizų.
Trūkumai:
• Naujokams sudėtinga prasibrauti į žaidimą;
• LRT „Prototo“ žaidimo taisyklės – po vieno neteisingo atsakymo žaidėjas iškrenta iš žaidimo.
Geriausi intelektualiniai TV žaidimai Lietuvoje – „Kas ir kodėl?“
„Kas ir kodėl“ skaičiuoja jau savo 17-ąjį sezoną, tačiau per vienerius metus yra sužaidžiami net du sezonai, taigi „Auksinis protas“ išlaiko ilgiausiai gyvuojančio intelektinio žaidimo Lietuvoje statusą. „Kas ir kodėl?“ laidos vedėjas yra Darius Jurgelevičius, kuris 2024-siais metais bei jau antrus metus iš eilės tapo simpatiškiausiu televizijos veidu.
„Kas ir kodėl?“ – kaip patekti į žaidimą?
Galimybių patekti į šį televizijos žaidimą nėra tiek daug, tačiau tai galima padaryti dviem paprastais būdais:
• Užpildyti anketą „Kas ir kodėl?“ „Facebook“ paskyroje;
• Parašyti laišką el. paštu – kasirkodelzaidimas@gmail.com
„Kas ir kodėl?“ – žaidimo prizai
„Kas ir kodėl?“ žaidimo prizai yra kur kas smulkesni nei „Auksinio proto“. Dalyvis, kuris nelaimėjo ir pasitraukė iš tolimesnės kovos ankščiau laiko gauna puoduką ir šokolado rinkinį. Situacija su nugalėtoju yra kiek kitokia, nes dienos finalo nugalėtojas prie jau minėtų paguodos prizų gauna dar ir knygą. Tačiau savaitės finale triumfavęs dalyvis gauna tik „Kas ir kodėl?“ kortelių žaidimą. Didysis šio TV žaidimo prizinis fondas yra 10 000 tūkst. eurų.
• 1-oji vieta – 5000 tūkst. eurų;
• 2-oji vieta – 3000 tūkst. eurų;
• Pirmojo pusfinalio pralaimėtojas – 1000 tūkst. eurų;
• Antrojo pusfinalio pralaimėtojas – 1000 tūkst. eurų.
„Kas ir kodėl?“– privalumai bei trūkumai
„Kas ir kodėl?“ žaidimas yra vienas labiausiai įtraukiančių TV žaidimų, tačiau kokie yra šio žaidimo pagrindiniai privalumai bei trūkumai.
Privalumai:
• Tinka mažiau laiko turintiems asmenims, nes TV žaidimo trukmė siekia apie 25 min.;
• Daugiau lengvesnių klausimų;
• Nesunku pakliūti;
• Gaunami bent kažkokie paguodos prizai.
Trūkumai:
• Greitas tempas, kuris reikalauja ypač greitos reakcijos;
• Reikalingas pokytis pirmajame etape, kai abu žaidėjai nežino teisingo atsakymo ir spėja neteisingai, tačiau vienas iš jų vis tiek gauna tašką, nes paprasčiausiai lieka vienas variantas, kurio nei vienas iš dalyvių nepasirinko.
Geriausi intelektualiniai TV žaidimai Lietuvoje – „galvOK“
Žaidimas „galvOK“ yra organizuojamas nuo 2020-ųjų metų gegužės 2-sios dienos. Jis yra transliuojamas tik šeštadienį, o laidos vedėjo pareigas užima Andrius Žiurauskas.
„galvOK“ – kaip patekti į žaidimą?
Šis žaidimas nuo savo konkurentų skiriasi tuo, kad į pagrindinio žaidėjo poziciją gali patekti tik žinomos Lietuvoje asmenybės. Tačiau kiekvienas norintis gali dalyvauti „galvOK“ žaidime kaip M. Katlerio ar V. Mikaičio komandos dalis bei padėti savo komandai atsakyti į klausimą – kai to labiausiai reikia. Norint dalyvauti šiame TV žaidime reikia užpildyti tv3.lt portale esančią anketą.
„galvOK“ – žaidimo prizai
„galvOK“ žaidimo prizai yra komandiniai, o ne individualūs. Piniginis prizas kiekvieną kartą kinta, nes tai priklauso nuo komandos kapitonų, laidos svečių bei dalyvių teisingų atsakymų sumos. Už kiekvieną teisingą atsakymą yra sugeneruojami 100 eurų. Po 16 klausimų komandos gali statyti tam tikrą sumą, kurią galima net ir dvigubinti, tačiau tai yra rizikingas sprendimas, nes galima likti su nuliu.
Daugiausiai kiek galima laimėti yra 1600 eurų, tačiau laimėta suma priklauso tik nuo komandos kapitono ir laidos svečio teisingų atsakymų. Vieną kartą žaidime galima pasinaudoti ir komandos pagalba. Taigi, suma, kuri žaidimo pabaigoje yra išdalinama priklauso nuo teisingų atsakymų skaičiaus. Papildomus partnerių prizus ir dovanas gali gauti tik laidos svečias ir komandos kapitonas.
„galvOK“ – privalumai bei trūkumai
„galvOK“ žaidimas yra šviežiausias žaidimas Lietuvoje, tačiau kokie yra šio televizinio projekto privalumai bei trūkumai.
Privalumai:
• Unikalus formatas;
• Galimybė ne tik pagilinti žinias, tačiau ir sužinoti daug praktiškų patarimų;
• Tam tikrų savo srities profesionalų pasirodymai.
Trūkumai:
• Ilgai trunka – apie 1 val. ir 45 min.;
• Pagrindiniais žaidimo dalyviais gali tapti tik žinomi Lietuvoje asmenys;
• Nėra laiko limito atsakyti į klausimą, nes tai padėtų pagreitinti laidos eigą bei sumažinti trukmę.
Geriausi intelektualiniai TV žaidimai Lietuvoje – „Taip. Ne“
„Taip. Ne“ dar kitaip žinomas kaip „Taip ir Ne“ yra laikomas visų Lietuvoje vykusių intelektualinių televizijos žaidimų pirmtaku. Pirmoji žaidimo laida pasaulį išvydo 1992-ųjų metų balandžio mėnesį. Jos pagrindiniu veidu buvo A. Valinskas, kuris laidą kartu vedė su humoristu Raimondu Bingeliu. TV žaidimas su tarpais gyvavo virš 20 metų – paskutinės laidos data yra 2014-ųjų metų birželio 7-oji diena.
Geriausi intelektualiniai TV žaidimai Lietuvoje – „Šeši nuliai – milijonas“
Šios laidos debiutas įvyko 2001-ųjų metų spalio 5-ąją dieną. Per visą „Šeši nuliai – milijonas“ žaidimo istoriją buvo išdalinti daugiau nei 1,5 mln. litų, o žaidime dalyvavo virš tūkstančio dalyvių. Šią viktoriną sukūrė ir vedė Arūnas Valinskas, o pirmojo žaidimo dalyvė Rita Nikolskienė laimėjo net 18 tūkst. litų. Didžiausias tokio pobūdžio žaidimuose iškovotas prizas buvo laimėtas 2001-ųjų metų lapkričio 16-ąją dieną, kai TV žaidime triumfavo informatikos mokytojas iš Šiaulių – jis susižėrė 240 tūkst. litų laimėjimą.
Geriausi intelektualiniai TV žaidimai Lietuvoje – „Kas laimės milijoną?“
„Kas laimės milijoną?“ žaidimo debiutas įvyko 2002-ųjų metų gegužės 16-ąją dieną. Intelektualinis žaidimas buvo transliuojamas kiekvieną ketvirtadienį per TV3, o paskutinį kartą buvo rodytas 2005-ųjų metų rugpjūčio 18-ąją dieną. Laidą pradžioje vedė Henrikas Vaitiekūnas, o vėliau jo vietos įpėdiniu tapo Vytautas Kernagis. Didžiausia žaidime laimėta suma yra 64 tūkst. litų, o dažniausiai laimimas piniginis prizas buvo 1000 litų. Lietuvoje buvo taikomas klasikinis žaidimo formatas.
Geriausi intelektualiniai TV žaidimai Lietuvoje – „100 000 eurų grynais“
2011-ųjų metų rugsėjo 2-ąją dieną startavęs azartiškasis TV3 televizijos žaidimas „100 000 eurų grynais“ yra vienas trumpiausių intelektualinio pobūdžio projektų Lietuvoje – truko vos vienerius metus. Unikaliausias šio žaidimo aspektas buvo tai, kad dalyviai žaidimą pradėdavo su tais pačiais 100 000 tūkst. eurų, kurie buvo sudaryti iš 40 pakuočių po 2,5 tūkst. eurų. Žaidėjų tikslas buvo išsaugoti kiek įmanoma daugiau pinigų. „100 000 eurų grynais“ laidos vedėju buvo ekstravagantiškasis Marijonas Mikutavičius.