Naujienos Lažybų gidas Sportas Lažybų bendrovės
arrow_back_ios Atgal

Lažybos prieš Holivudą: 5 dalykai, kuriuos „Dviguba rizika“ apie lažybas pavaizdavo netikroviškai

Filmo apie dviguba rizika viršelis

Filmas „Two for the Money“ (liet. „Dviguba Rizika) yra 2005 metais išleista sporto drama. Iki tol nelabai garsi produkcijos komanda sugebėjo gauti gerą finansavimą ir pasikvietė tikrus Holivudo sunkiasvorius – Al Pacino ir Matthew McConaughey, kad šie atliktų pagrindinius vaidmenis.

Nors aktoriai – patys žymiausi, o filmas tikrai ne kartą rodytas per televiziją ar daugelio matytas streaming platformose, tai nereiškia, kad „Two for the Money“ siužetas yra faktiškai tikslus. Šį kartą atkreipsime dėmesį būtent į 5 dalykus, ką šis filmas apie sporto lažybas parodė netiksliai. 

„Dviguba Rizika“ (2005) – siužeto santrauka

Brandon Lang (vaid. Matthew McConaughey) yra amerikietiško futbolo žvaigždė koledže. Patyręs traumą, vyras turi baigti karjerą, bet pasinaudoja galimybe įsidarbinti didelėje tipsterio – lažybų konsultanto Walter Abrams (vaid. Al Pacino) kontoroje. 

Imperiją sukūręs bosas greitai pastebi sėkmingą ir talentingą Brandoną bei apsiima būti jo mentoriumi. Kartu vyrai uždirba beprotiškas pinigų sumas.

Naujos žvaigždės pagalba Walterio kontora augina pajamas, pritraukia gerų klientų. Tuo pat metu, jaunojo tipsterio kilimas ir didžiulis boso dėmesys sukelia įtampą tarp kitų kontoros darbuotojų. Situacija ima blogėti, kai Brandonas, apsvaigintas šlovės, ima klausyti tik savo intuicijos ir visiškai nebesiruošia spėjimams. Nesėkminga serija sugadina Brandono ir Walterio santykius. Į paviršių išlenda net ir Walterio priklausomybės.

Paskutiniuose statymuose ant kortos yra milijonai ir net žmonių gyvenimai. 

Jeigu šio filmo nematėte, bet domitės sporto lažybomis ir mėgstate šiuos aktorius, galite „Dvigubą riziką“ pažiūrėti per „Netflix“, „Prime Video“, „Apple TV“ ar kitas platformas. Na, o dabar pereikime prie tų dalykų, kurie filme išgalvoti arba perspausti. 

1. Bosas stato daug savo asmeninių pinigų pagal darbuotojo prognozes



Situacija: imperiją sukūręs Walteris (Al Pacino) labai susidomi ir susižavi Brandonu Langu (Matthew McConaughey). Jis jaunuolyje mato daug savęs. Vienoje filmo scenoje, kai jaunojo tipsterio gyvenime atsiranda sunkumų, viršininkas jam atskleidžia, kad tiek juo susižavėjo, jog visą laiką, kol pastarasis darė prognozes, Walteris pats slapta statė savo pinigus pagal Brandono spėjimus.

Kartu vyrai laimėjo, o dabar situacija labai bloga. Walteris scenoje dar atskleidžia, kad turi daugybę skolų ir duoda suprasti, kad tik Brandonas gali jį išgelbėti. Galime suprasti, kad nors filme žmonėms sako kitaip, W. Abramsas vis dar pats yra priklausomas nuo lažybų. 

Realybė: lažybų verslo įkūrėjai privalo būti pragmatiški. Jeigu jie statytų asmeninius pinigus už savo tipsterių prognozes – pernelyg smarkiai rizikuotų. Visų pirma – tai nestabilios pajamos. Antra – Walteris stato kaip priklausomas žmogus, o priklausomybė ir sėkmingas verslas niekada negalėtų žengti koja kojon. 

Nors dramos tikslais žavu matyti, kad tarp mentoriaus bei mokinio atsiranda toks ryšys ir pagarba, tik Holivudo ekranizacijoje tai įmanoma tokiame versle. 

2. Brandonas lengva ranka pateikia spėjimus



Situacija: jau pasiekęs neblogą sėkmę, Brandonas sutelkia dėmesį į savo day-to-day dalykus ir ruošiasi susitikti su dideliu klientu. Vadovas Walteris sako jam, kad artėjanti savaitė yra labai įtempta ir jis turėtų būti čia, ruoštis spėjimams, daryti analizę.

Brandonas jaučiasi it žvaigždė, todėl absoliučiai ignoruoja vadovo prašymus, su juo elgiasi it su jaunėliu broliu ir atlieka spėjimus visai savaitei tiesiog pasižiūrėjęs į lapus su rungtynėmis. Walterio kontoroje klientai turėtų tą savaitę statyti 10 milijonų dolerių, tad analizės turėtų būti nepriekaištingos.  

Realybė: net ir tikint tuo, kad Brandonas turi šeštą pojūtį NFL lažyboms ir yra visiška verslo žvaigždė, tikrai negalima galvoti, jog jam užtenka pasižiūrėti į lapą. Jis puikiai supranta žaidimą, bet visiškai ignoruodamas situaciją aikštėje, nelaukdamas naujienų bei nesigilindamas į analizę jis rizikuoja pražiopsoti svarbiausius dalykus. 

Walteris net apeliuoja į tai, kad „negi savaitgalio spėjimus darysi antradienį?”. Rimtoje lažybų kontoroje būtų pernelyg didelė rizika pasitikėti tokiais spėjimais, net jei juos daro didžiausia komandos žvaigždė ir sėkmingiausias tipsteris. Tokio spėjimo vertė lygi tam, ką darė legendinis aštuonkojis Paulis. Tokios prognozės nebūtų parduodamos klientams, o pats Brandonas galėtų gauti nuobaudą už vadovo nurodymų nepaisymą ir savivalę. 

3. Walterio biure taikomas grubus spaudimas klientams statyti 



Situacija: kai tik ateina į darbą, Brandonas susipažįsta su lažybų kontoros virtuve. Walteris jį praveda pro pagrindinę skambučių salę, kur komandos pardavimų specialistai susisiekia su klientais ir bando juos įtikinti statyti daugiau. Kaip žavingai sako Walteris, čia jie „spausdina pinigus“. Natūralu, kad vieni klientai atsigauna po pralaimėjimų ir jiems reikia daugiau įtikinėjimo vėl atlikti statymą. Tipsterių kontoros pardavimo specialistų darbas su tokiais klientais pateikiamas taip, kaip Holivudas labai mėgsta rodyti lažybų verslo ar akcijų biržos žmones.

Nemažai pardavėjų koneveikia, plūsta klientus, stengiasi dominuoti pokalbį ir menkinti kitame laido gale sėdintį žmogų, kuris nesutinka statyti pakankamos sumos (už ją tipsteris gauna komisinius). 

Realybė: pagalvokite apie save. Tarkime jūs turite tipsterį, mokate jam pinigus ir esate jo klientai ilgą laiką. Patiriate kelis pralaimėjimus iš eilės. Juk jūsų pasitikėjimas dėl to susvyruotų, tiesa? 

Tad kaip manote, jeigu jums paskambintų tipsterio atstovas ir imtų keiktis, plūstis, kad nerizikuojate visais likusiais pinigais? Tokiam žmogui net ir labai lažybas mėgstantis žmogus padėtų ragelį. Nors tikrai aišku, kad Walterio kontora nori kuo daugiau uždirbti iš kiekvieno kliento, tokios bendravimo ir komunikacijos taktikos egzistuoja tik filmuose. Realybėje reikėtų gerokai daugiau profesionalumo.

4. Šarmas > statistika ir analizė



Situacija: tai pirmoji Brandono Lango (kuriam Walteris suteikia Johno Anthony pseudonimą) akimirka specialioje Walterio televizijos laidoje. Personažas į ją ateina kartu su kitais geriausiais Walterio tipsteriais. Kadangi visi stengiasi pritraukti klientus, tipsteriai parengia savo spėjimus, kuriuos parduoda klientams. Pastarieji gali rinktis, kuriuo iš specialistų pasitikėti.

Džeris pasiūlo savo sistemą, primena apie 7 iš eilės sėkmingus sezonus, jau 2005 metais naudoja pažangią kompiuterinę analizę. Jo kolega – agresyviai šaukia apie didelius laimėjimus ir žada aukso kalnus. Na, o naujokas John Anthony pakalba iš širdies. Aišku, pagrindinio filmo herojaus, žavingojo Matthew McConaughey šarmas ima viršų. Kaip žiūrovai galime suprasti, jog visi pirks būtent jo pasirinkimus.  

Realybė: Amerika mėgsta asmenybes. Čia jos gali klestėti ir pasiekti daugiau nei bet kur kitur. Tačiau lažybos yra viena iš nedaugelio sričių, kur asmenybė nieko nereiškia. Už žmogų kalba tik rezultatai. Tai gali būti pats nuobodžiausias žmogus, kurį gyvenime sutikote, tačiau, jeigu jo(-s) spėjimai yra teisingi ilgą laiką, jūs juo pasitikėsite labiausiai. 

Sporto fanų bendruomenėje egzistuoja tas naratyvas, kad analitika sunaikino sporto žavesį. Dabar nebėra tiek daug improvizacijų aikštelėse, dominuoja žaidimas dėl procentų. Nors tas yra tiesa ir nebematome tam tikrų elementų nei krepšinyje, nei futbole, nei kitose sporto šakose, analitika ir statistika – mokslas apie tikimybes. Viskas ten paprasta. Radus, kur tikimybė didžiausia – ją reikia ir rinktis. Tada turi didžiausią šansą laimėti. 

Didžioji dalis lažybose dalyvaujančių žmonių rinktųsi Džerį ir jo analitiką, nes patys tuo domisi, ieško kuo tikslesnės informacijos. Na, o naujokas John Anthony su savo magiškomis žiniomis galbūt ir patektų į radarą, tačiau negautų didelio pasitikėjimo, bent jau iš karto. 

Beje, įdomų skaitinį apie tai, kaip analitiką pakeitė vieną iš populiariausių sportų pasaulyje – krepšinį, galite rasti Grosbasket bloge

5. Žaidėjai patiki tipsteriui savo pinigus



Situacija: kai tik susipažįsta su savo bosu Walteriu, Brandonas išgirsta visą svarbiausią informaciją apie kontorą ir jos veiklą. Techniškai, nors lažybos JAV tuomet dar draudžiamos visur, išskyrus Nevadą, tipsterio veikla yra visiškai legali. Tačiau kaip paaiškėja filmo eigoje, Walterio Adamso agentūra ne tik parduoda patarimus, bet ir paima klientų pinigus bei juos pastato. Už tai imamas komisinis mokestis.

Realybė: galbūt tuo metu, kai skaitmeninės lažybų platformos dar tik kūrėsi, o tokioje didelėje šalyje lažybos draudžiamos visur, išskyrus vieną valstiją, pinigų pervedimas tipsteriui ir buvo kaip viena iš opcijų. Tačiau tikrai niekada nereikėtų bendrovei, su kuria tavęs nesieja jokia sutartis, vien tik iš žodinio pasitikėjimo, pervesti tokių sumų, kurias John Anthony ir Walteriui duoda klientai.  

Puikus filmas nebūtinai teisingas

Nors tai tik 5 faktiniai neatitikimai „Dvigubos rizikos“ siužete – jie nemenkina meninės filmo vertės. Tai – įdomi ekranizacija, galima sakyti, jog unikali savo žanre. Nors kritikų jis nesužavėjo (vos ~22 % „Rotten Tomatoes“), filmas yra tikrai populiarus ir žmonėms, kurie domisi lažybomis bei mėgsta du pagrindinius vaidmenis atliekančius aktorius, tikrai verta jį pamatyti.

Jeigu domitės sporto pasaulio aktualijomis ir įdomybėmis, kviečiame užsukti į „Statymų Gido“ naujienų skiltį. Ten rasite daug rungtynių prognozių bei įdomių istorijų apie sportą, lažybas ir pinigus lietuvių kalba!

Straipsnio autorius: Valdas
Atnaujinta: 2024-11-22

Geriausios lažybų bendrovės